Dom na wąską działkę, jaki wybrać?

Jeżeli planujecie Państwo budowę swojego wymarzonego domu na wąskiej działce to przed wyborem gotowego projektu domu z oferty ARCHON+ musicie zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Ważne jest, aby z jednej strony wybrany projekt spełniał wymogi określonych przepisami odległości od granic działki, a z drugiej był wygodny i został dopasowany do potrzeb wszystkich mieszkańców. W naszej ofercie przygotowaliśmy specjalną kategorię: projekty domów na wąską działkę do 16 m w której posiadacze takich parceli znajdą funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie domy.

Wymagane odległości od granicy działki

Prawidłowe usytuowanie domu na działce wymaga zachowania określonych odległości. Budynki na działce budowlanej sytuuje się od jej granicy w odległości nie mniejszej niż:
4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy;

Dopuszcza się sytuowanie budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje taką możliwość.

1,5 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy na działce o szerokości 16 m i mniejszej lub bezpośrednio przy granicy działki budowlanej.

Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1,5 m - do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;
4 m - do okna umieszczonego w dachu zwróconego w stronę tej granicy.

Aby poprawnie ulokować budynek na wąskiej działce, należy uwzględnić umiejscowienie innych obiektów znajdujących się na działce lub działkach sąsiednich oraz parametry wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. W ramach adaptacji projektu lokalny architekt powinien sprawdzić oddziaływanie nowego budynku na sąsiednie parcele.

Projekty domów na wąską działkę

Wybierając projekt domu na wąską działkę, należy dysponować mapą sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych posiadanej działki, która zawiera niezbędne informacje, m.in.: precyzyjne wymiary działki, rzędne terenu, dokładne odległości do obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach czy infrastruktury znajdującej się na jej obszarze.

Na wąskiej działce z powodzeniem możesz wybudować atrakcyjną parterówkę, dom z poddaszem użytkowym lub piętrowy w formie nowoczesnej willi.

Projekty domów na płytką działkę

Do kategorii wąskich działek należą również działki płytkie, mieszczące domy o szerokiej elewacji frontowej oraz wąskich elewacjach bocznych. Najczęściej działki te są położone wzdłuż drogi dojazdowej oraz posiadają stosunkowo małą odległość pomiędzy frontem a tylną granicą parceli. Przy takich ograniczeniach działki, z powodzeniem sprawdzi się lokalizacja strefy dziennej wraz z tarasem ogrodowym z boku domu, co zapewni jej najdłuższe nasłonecznienie. Garaż oraz pomieszczenia gospodarcze znajdą się wtedy po przeciwnej, mniej nasłonecznionej stronie domu.

Dopasowanie projektu w ramach adaptacji

Warto pamiętać, że znaczną ilość projektów domów z kolekcji ARCHON+ można w ramach adaptacji projektu dostosować do węższej działki, niż zakłada projekt pierwotny. Minimalne wymiary działki po adaptacji podajemy przy każdym projekcie, gdzie opisujemy przykładowe modyfikacje, polegające np. na likwidacji okien i drzwi (aby można było zlokalizować dom w odległości 3 m od granicy), usunięciu wykusza lub zmniejszeniu zadaszenia tarasu.

Adaptacja przykładowego projektu domu do wąskiej działki

Zobacz adaptację projektu Dom w liatrach

Przykładowe zmiany:

  1. likwidacja okien w elewacjach bocznych
  2. skrócenie okapu dachu
  3. modyfikacja okien połaciowych

Dowiedz się więcej o adaptacji projektu >>

Wielkość i kształt domu

Szukając domu na wąską działkę, poza wymiarami zewnętrznymi budynku, należy przeanalizować potrzeby domowników, aby zapewnić komfort wszystkim mieszkańcom.

Wysunięcie garażu przed linię elewacji frontowej to częste rozwiązanie w projektach domów na wąską działkę. W ten sposób możemy pozwolić sobie na garaż jedno- lub dwustanowiskowy, a przestrzeń nad garażem zaaranżować jako np. duży taras wypoczynkowy, częściowo ją zabudować, tworząc praktyczny podcień nad wejściem głównym lub projektując tam dodatkowe pomieszczenia mieszkalne.

Projekty domów na działki do 16 m

Atutem domów na działki o szerokości 16 m i mniejszej jest optymalnie zagospodarowana przestrzeń użytkowa, dzięki czemu każdy z projektów oferuje komfortowy układ wnętrz. Prosta i zwarta bryła budynków, bezokapowe dachy oraz duże możliwości adaptacji pozwalają na bezproblemowe usytuowanie domów na wąskich (lub płytkich) działkach o ograniczonej powierzchni zabudowy.

Oferta dla dewelopera

W naszej ofercie posiadamy bogatą kolekcję projektów domów dla deweloperów, które z powodzeniem można zrealizować na wąskich działkach, w postaci osiedli domów w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Segmenty budynków bliźniaczych lub szeregowych są samodzielne konstrukcyjnie, sprawdzą się zatem w gęsto zabudowanym terenie. Dzięki temu, że jedna lub dwie ściany są pozbawione okien, budynek taki może być realizowany w granicy działki lub segment można przyłączyć do już istniejącego budynku. Zobacz przykładowe projekty domów, które optymalnie wykorzystują przestrzeń wąskiej działki.

Zobacz kolekcję projektów domów z na wąską działkę.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?