Dom na wąską działkę, jaki wybrać?

Jeżeli planujecie Państwo budowę swojego wymarzonego domu na wąskiej działce to przed wyborem gotowego projektu domu z oferty ARCHON+ musicie zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Ważne jest, aby z jednej strony wybrany projekt spełniał wymogi określonych przepisami odległości od granic działki, a z drugiej był wygodny i został dopasowany do potrzeb wszystkich mieszkańców. W naszej ofercie przygotowaliśmy specjalną kategorię: projekty domów na wąską działkę do 16 m w której posiadacze takich parceli znajdą funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie domy.

Wymagane odległości od granicy działki

Prawidłowe usytuowanie domu na działce wymaga zachowania określonych odległości. Budynki na działce budowlanej sytuuje się od jej granicy w odległości nie mniejszej niż:
4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy;
3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy;

Dopuszcza się sytuowanie budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje taką możliwość.

1,5 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien lub drzwi w stronę tej granicy na działce o szerokości 16 m i mniejszej lub bezpośrednio przy granicy działki budowlanej.

Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1,5 m - do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;
4 m - do okna umieszczonego w dachu zwróconego w stronę tej granicy.

Aby poprawnie ulokować budynek na wąskiej działce, należy uwzględnić umiejscowienie innych obiektów znajdujących się na działce lub działkach sąsiednich oraz parametry wynikające z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. W ramach adaptacji projektu lokalny architekt powinien sprawdzić oddziaływanie nowego budynku na sąsiednie parcele.

Projekty domów na wąską działkę

Wybierając projekt domu na wąską działkę, należy dysponować mapą sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych posiadanej działki, która zawiera niezbędne informacje, m.in.: precyzyjne wymiary działki, rzędne terenu, dokładne odległości do obiektów znajdujących się na sąsiednich działkach czy infrastruktury znajdującej się na jej obszarze.

Na wąskiej działce z powodzeniem możesz wybudować atrakcyjną parterówkę, dom z poddaszem użytkowym lub piętrowy w formie nowoczesnej willi.

Projekty domów na płytką działkę

Do kategorii wąskich działek należą również działki płytkie, mieszczące domy o szerokiej elewacji frontowej oraz wąskich elewacjach bocznych. Najczęściej działki te są położone wzdłuż drogi dojazdowej oraz posiadają stosunkowo małą odległość pomiędzy frontem a tylną granicą parceli. Przy takich ograniczeniach działki, z powodzeniem sprawdzi się lokalizacja strefy dziennej wraz z tarasem ogrodowym z boku domu, co zapewni jej najdłuższe nasłonecznienie. Garaż oraz pomieszczenia gospodarcze znajdą się wtedy po przeciwnej, mniej nasłonecznionej stronie domu.

Dopasowanie projektu w ramach adaptacji

Warto pamiętać, że znaczną ilość projektów domów z kolekcji ARCHON+ można w ramach adaptacji projektu dostosować do węższej działki, niż zakłada projekt pierwotny. Minimalne wymiary działki po adaptacji podajemy przy każdym projekcie, gdzie opisujemy przykładowe modyfikacje, polegające np. na likwidacji okien i drzwi (aby można było zlokalizować dom w odległości 3 m od granicy), usunięciu wykusza lub zmniejszeniu zadaszenia tarasu.

Adaptacja przykładowego projektu domu do wąskiej działki

Zobacz adaptację projektu Dom w liatrach

Przykładowe zmiany:

  1. likwidacja okien w elewacjach bocznych
  2. skrócenie okapu dachu
  3. modyfikacja okien połaciowych

Dowiedz się więcej o adaptacji projektu >>

Wielkość i kształt domu

Szukając domu na wąską działkę, poza wymiarami zewnętrznymi budynku, należy przeanalizować potrzeby domowników, aby zapewnić komfort wszystkim mieszkańcom.

Wysunięcie garażu przed linię elewacji frontowej to częste rozwiązanie w projektach domów na wąską działkę. W ten sposób możemy pozwolić sobie na garaż jedno- lub dwustanowiskowy, a przestrzeń nad garażem zaaranżować jako np. duży taras wypoczynkowy, częściowo ją zabudować, tworząc praktyczny podcień nad wejściem głównym lub projektując tam dodatkowe pomieszczenia mieszkalne.

Projekty domów na działki do 16 m

Atutem domów na działki o szerokości 16 m i mniejszej jest optymalnie zagospodarowana przestrzeń użytkowa, dzięki czemu każdy z projektów oferuje komfortowy układ wnętrz. Prosta i zwarta bryła budynków, bezokapowe dachy oraz duże możliwości adaptacji pozwalają na bezproblemowe usytuowanie domów na wąskich (lub płytkich) działkach o ograniczonej powierzchni zabudowy.

Oferta dla dewelopera

W naszej ofercie posiadamy bogatą kolekcję projektów domów dla deweloperów, które z powodzeniem można zrealizować na wąskich działkach, w postaci osiedli domów w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Segmenty budynków bliźniaczych lub szeregowych są samodzielne konstrukcyjnie, sprawdzą się zatem w gęsto zabudowanym terenie. Dzięki temu, że jedna lub dwie ściany są pozbawione okien, budynek taki może być realizowany w granicy działki lub segment można przyłączyć do już istniejącego budynku. Zobacz przykładowe projekty domów, które optymalnie wykorzystują przestrzeń wąskiej działki.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat BEZPŁATNEGO dopasowania projektu domu do posiadanej działki, skontaktuj się z nami, tel. 12 37 21 900, e-mail: archon@archon.pl

Zobacz kolekcję projektów domów z na wąską działkę.

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?