Dom energooszczędny: jak zaplanować i sfinansować inwestycję

Domy energooszczędne kojarzą się z oszczędnościami na rachunkach za energię, nowoczesnością i komfortem mieszkania. Stanowią też inwestycję na przyszłość i wpisują się w trendy niskoemisyjnego budownictwa. ING Bank Śląski wspiera klientów ofertą kredytu na dom energooszczędny, w którym podstawowym parametrem jest niskie zużycie energii pierwotnej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o korzyściach z zakupu lub budowy domu energooszczędnego oraz sposobach na sfinansowanie takiej inwestycji.

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek, który zużywa znacznie mniej energii do ogrzewania, chłodzenia i podgrzewania wody niż tradycyjne domy. Osiąga to dzięki odpowiedniej izolacji, nowoczesnym systemom grzewczym, odnawialnym źródłom energii, takim jak panele słoneczne, oraz inteligentnym systemom zarządzania energią.

Typowe rozwiązania wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym to między innymi:

  1. Izolacja termiczna: Grube i odpowiednio zaprojektowane izolacje ścian, podłóg i dachów minimalizujące straty ciepła.
  2. Okna o wysokiej efektywności: Wielowarstwowe szyby z powłoką termoizolacyjną oraz szczelne ramy.
  3. Wykorzystanie energii odnawialnej: Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy kolektory słoneczne.
  4. Wentylacja z odzyskiem ciepła: System wentylacji mechanicznej z rekuperacją, który zmniejsza straty energii.
  5. Automatyka i systemy zarządzania energią: Inteligentne systemy sterowania, które dostosowują zużycie energii do rzeczywistych potrzeb, eliminują niepotrzebne straty.

W kontekście budownictwa energooszczędnego istotnym pojęciem jest wskaźnik EP, czyli zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną. Wskaźnik ten jest kluczowy w określaniu efektywności energetycznej budynku.

Czym jest wskaźnik EP?

EP, czyli wskaźnik rocznego zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną, to miara energii pierwotnej, która musi być dostarczona do budynku, aby pokryć jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, chłodzenia, oświetlenia, podgrzania ciepłej wody użytkowej czy wentylacji1. Wskaźnik ten obejmuje również straty związane z procesem wytwarzania, przesyłu i dystrybucji energii. Jest to również jeden z wyznaczników, który decyduje, czy budynek spełnia warunki techniczne w budownictwie.

Dlaczego EP jest ważne?

Wskaźnik EP jest ważny, ponieważ daje obraz zużycia energii budynku w całym cyklu jego użytkowania. Wskazuje, jak efektywnie budynek wykorzystuje energię. Im niższy wskaźnik EP, tym bardziej energooszczędny jest budynek.

Podstawy regulacyjne i normy dla wskaźnika EP

Maksymalną wartość rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną EP w Polsce dla nowego budownictwa określają Warunki Techniczne2.

Dla budynków jednorodzinnych w przypadku braku urządzeń chłodzących od 2021 roku wskaźnik EP nie może być wyższy niż 70 kWh/(m2*rok). Na przestrzeni 10 lat normy te zostały zaostrzone prawie dwukrotnie – w 2017 było to 95 kWh/(m2*rok), a w 2014 aż 120 kWh/(m2*rok).

Warto też pamiętać, że spełnienie wymaganego EP to nie wszystko – rozporządzenie nakazuje też, poziom izolacji jaki powinny posiadać poszczególne przegrody budynku tj. ściany zewnętrzne i wewnętrzne, dachy, podłogi, okna i drzwi.

Wpływ EP na finansowanie

Wskaźnik EP ma bezpośredni wpływ na koszty eksploatacji budynku. Na rynku można też znaleźć oferty finansowania, które są korzystniejsze w przypadku budynków z niskim wskaźnikiem EP. Aby uzyskać takie finansowanie konieczne jest udokumentowanie parametrów energetycznych przyszłego domu za pomocą Projektowanej Charakterystyki Energetycznej.

Finansowanie domu energooszczędnego
w ramach oferty ING Bank Śląski

ING Bank Śląski S.A. oferuje finansowanie dla osób zainteresowanych budową lub zakupem domu energooszczędnego. Oferta kredytu hipotecznego na dom energooszczędny została stworzona z myślą o tych, którzy chcą zainwestować w nowoczesne i efektywne budownictwo.

Główne cechy oferty

Obniżone oprocentowanie

W ramach tej oferty dostępne jest atrakcyjne oprocentowanie kredytu, aby zachęcić do wyboru rozwiązań energooszczędnych. Niższe oprocentowanie to niższa rata kredytu.

Brak prowizji

Oferta przewiduje brak prowizji za udzielenie kredytu, co dodatkowo obniża koszty finansowania.

Wsparcie eksperta wideo

Klienci mają dostęp do konsultacji z ekspertami banku, którzy pomogą zrozumieć warunki oferty oraz doradzą, jakie rozwiązania wybrać w kontekście efektywności energetycznej.

Jak uzyskać kredyt bez wychodzenia z domu

Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny na dom energooszczędny odbywa się w trzech prostych krokach:

KROK 1
Umów się z naszym specjalistą na spotkanie wideo

Przedstawimy szczegóły oferty, oszacujemy zdolność kredytową, pomożemy Ci wypełnić wniosek o kredyt.

KROK 2
Poinformujemy Cię o decyzji kredytowej

Powiadomimy Cię o przyznaniu kredytu, przekażemy wzór umowy i informacje o warunkach.

KROK 3
Podpiszemy umowę

Spotkamy się tylko raz – żeby podpisać umowę. Ty wybierzesz placówkę bankową oraz datę i godzinę spotkania.

Dlaczego warto zdecydować się na dom energooszczędny?

1. Oszczędność energii: Dzięki zaawansowanej izolacji, efektywnym systemom grzewczym i odnawialnym źródłom energii, domy energooszczędne zużywają znacznie mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd i ogrzewanie.

2. Niższe koszty eksploatacji: Zmniejszone zużycie energii oznacza niższe koszty utrzymania budynku przez długie lata.

3. Wyższa wartość nieruchomości: Budynki energooszczędne mają wyższą wartość rynkową, co sprawia, że inwestycja w nie jest opłacalna w perspektywie długoterminowej.

4. Komfort mieszkania: Dzięki zaawansowanym systemom wentylacji, ogrzewania i chłodzenia, domy energooszczędne zapewniają zdrowe i komfortowe warunki mieszkalne.

5. Wsparcie finansowe: Oferty kredytowe, takie jak oferta ING Bank Śląski, ułatwiają sfinansowanie budowy lub modernizację domu, aby stał się bardziej energooszczędny.

6. Zgodność z przepisami: Domy energooszczędne spełniają aktualne normy i regulacje unijne dotyczące zużycia energii pierwotnej.

Zainwestuj w nowoczesne rozwiązania i ciesz się niższymi kosztami eksploatacji

Kredyt hipoteczny na dom energooszczędny ma na celu wsparcie klientów w stosowaniu rozwiązań zapewniających efektywność energetyczną budynków. Społeczeństwo przechodzi na gospodarkę niskoemisyjną. Robią to nasi klienci, robimy to również w ING. Finansujemy wiele zrównoważonych działań, ale wciąż więcej tych, które takie nie są. Sprawdź, jak sobie radzimy –wejdź na esg.ing.pl

 

 

Autorzy artykułu:

Kamil Pierzchała – ekspert w ING Banku Śląskim S.A, specjalizujący się w efektywności energetycznej budynków. Jako service designer rozwija usługi w banku z uwzględnieniem potrzeb klientów, łącząc doświadczenia z obszaru innowacji, ESG i środowiska start-upowego.

Tamara Bińczak - Service Designerka i ekspertka ESG w ING Banku Śląskim. Jako projektantka z zamiłowaniem do zrównoważonego rozwoju, tworzy produkty z obszaru ESG i digitalizacji. Posiada ponad dziesięć lat doświadczenia w bankowości korporacyjnej (wholesale banking i finansowanie nieruchomości) oraz kompetencje z zakresu zrównoważonego finansowania i Taksonomii UE.


[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej
[2] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3] Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?