Nowe przepisy 2017

Parlament i Rada Unii Europejskiej zgodnie z Dyrektywą 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, zobowiązała państwa członkowskie do wprowadzenia zmian prawnych, mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach.

Nowelizowane przepisy dotyczące energooszczędności zaczęły w Polsce obowiązywać 1.01.2014 r., a od 1.01.2021 r. weszły w ostatnią fazę zmian.

W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budujemy jeszcze cieplejsze domy. Maksymalna wartość wskaźnika EP (wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) dla projektów domów jednorodzinnych składanych do pozwolenia na budowę od 1 stycznia 2021 r. nie może przekraczać 70 [kWh/(m2*rok)], współczynniki przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne nie mogą być większe niż: Uściany < 0,20 W/(m2*K), Udachu < 0,15 W/(m2*K).

Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczą również stolarki zewnętrznej, dlatego należy zadbać o odpowiedni stopień termoizolacyjności okien. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych Uokien nie może przekraczać 0,9 W/(m2*K), zaś w przypadku okien połaciowych jego wartość nie może być większa niż 1,1 W/(m2*K).

Wykresy obrazujące zmiany wymagań dotyczących energooszczędności

Podobnie rzecz wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych, od 1 stycznia 2021 r. wskaźnik EP nie może przekraczać 65 kWh/(m2*rok).

Co wpływa na wartość wskaźnika EP?

Pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych – słońca, powierza, wody, gruntu czy biomasy wpływa korzystnie na wskaźnik EP. Dlatego zastosowanie paneli solarnych, ogniw fotowoltaicznych, pompy ciepła, pieca na pelet, użytkowanie kominka obniżają zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną.

Duże znaczenie ma izolacyjność termiczna przegród zewnętrznych, ważna jest odpowiednia grubość i parametry izolacji termicznej. Budynek o prostej bryle z mniejszą ilością przegród zewnętrznych będzie efektywniejszy energetycznie. Korzystne jest również zminimalizowanie mostków termicznych, zarówno w fazie projektowania, jak i dokładnego wykonawstwa. Musimy także zadbać o odpowiedni standard energetyczny stolarki oraz jej szczelny i ciepły montaż.

Zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz rozwiązań instalacyjnych w oparciu o urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej, to również wyższy standard energetyczny domu. Ponadto zapotrzebowanie na energię możemy zmniejszyć, stosując urządzenia, które automatycznie regulują temperaturę oddzielnie w poszczególnych pomieszczeniach lub w wyznaczonych strefach ogrzewania. Podział budynku na odpowiednie strefy termiczne (zimną i ciepłą) oraz odpowiednia lokalizacja punktów poboru ciepłej wody użytkowej względem źródła ciepła, to kolejna oszczędność energii.

Ważne jest zorientowanie budynku względem stron świata. Lokalizacja przeszkleń od strony południowej zmaksymalizuje zyski od słońca. Mniej okien od strony północnej to mniejsza strata energii.

Na wartość wskaźnika EP ma także wpływ lokalizacja geograficzna – w zależności od uwzględnienia odpowiedniej stacji meteorologicznej otrzymamy różne wyniki, zależne od warunków klimatycznych panujących w tej części Polski, gdzie realizujemy inwestycję.

Dbamy o energooszczędność projektowanych przez nas domów, dlatego już dziś 100% projektów ARCHON+ spełnia nowe Warunki Techniczne 2021r.

Poznaj 2200 Najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW ARCHON+ >>

Projekty domów tanich w budowie WT 2021
Dom w zielistkach
Projekty domów tanich w budowie
Projekty domów parterowych WT 2021
Dom w renklodach 2 (G2)
Projekty domów parterowych
Projekty małych domów (do 150 m2) WT 2021
Dom w malinówkach 11
Projekty małych domów (do 150 m2)
Projekty domów nowoczesnych WT 2021
Dom w telimach (G2)
Projekty domów nowoczesnych
Projekty domów jednorodzinnych WT 2021
Dom w śliwach 5 (G)
Projekty domów jednorodzinnych
Polecane projekty domów WT 2021
Dom w zdrojówkach
Polecane projekty domów
Najnowsze projekty domów WT 2021
Dom w dabecjach 4 (G)
Najnowsze projekty domów
Projekty domów piętrowych WT 2021
Willa Miranda (G2)
Projekty domów piętrowych

 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?