Nowe przepisy 2017

W 2010 roku została przyjęta przez Parlament i Radę Unii Europejskiej nowa wersja przekształconej Dyrektywy 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jej założeniami państwa członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia zmian prawnych, mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach.

Jeden z zapisów dyrektywy zobowiązuje państwa członkowskie, aby do 31.12.2020 roku wszystkie nowe budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Szczegółową definicję tych budynków określa indywidualnie każde państwo, biorąc pod uwagę krajowe, lokalne i regionalne warunki.

Nowelizowane przepisy dotyczące energooszczędności zaczęły w Polsce obowiązywać z dniem 1.01.2014 r., a od 1.01.2017 r. weszły w następną fazę zmian - kolejna planowana jest na 31.12.2020 r.

W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budujemy jeszcze cieplejsze domy. Maksymalna wartość wskaźnika EP (wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) dla projektów domów jednorodzinnych składanych do pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2017 r. nie może przekraczać 95 [kWh/(m2*rok)]. Ustawodawca sukcesywnie obniża również maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród zewnętrznych. Odpowiednio współczynniki przenikania ciepła U przez przegrody nie mogą być większe niż: Uściany < 0,23 W/(m2*K), Udachu < 0,18 W/(m2*K).

Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczą również stolarki zewnętrznej, dlatego należy zadbać o odpowiedni stopień termoizolacyjności okien. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych Uokien nie może przekraczać 1,1 W/(m2*K), zaś w przypadku okien połaciowych jego wartość nie może być większa niż 1,3 W/(m2*K).

Kolejna faza zmian nastąpi z dniem 31 grudnia 2020 r.

Maksymalna wartość wskaźnika EP (wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) dla projektów domów jednorodzinnych składanych do pozwolenia na budowę od stycznia 2021 r. nie będzie mogła przekraczać 70 [kWh/(m2*rok)], współczynniki przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne nie będą mogą być większe niż: Uściany < 0,20 W/(m2*K)Udachu < 0,15 W/(m2*K).

Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczyć będą również stolarki zewnętrznej. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych Uokien nie będzie mógł przekraczać 0,9 W/(m2*K), zaś w przypadku okien połaciowych jego wartość nie będzie mogła być większa niż 1,1 W/(m2*K).

Wykresy obrazujące zmiany wymagań dotyczących energooszczędności

Podobnie rzecz wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych, tu od 1 stycznia 2017 r. wskaźnik EP nie może przekraczać 85 kWh/(m2*rok), a od stycznia 2021 r. wskaźnik ten nie będzie mógł przekraczyć 65 kWh/(m2*rok) .

Im lepiej zaizolowany DOM tym niższy wskaźnik EP!

Niski wskaźnik EP to:

  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • większy komfort cieplny w domu,
  • wyższa wartość nieruchomości,
  • ochrona domu przed przegrzaniem w lecie, a chłodem w zimie.

Poznaj 2100 Najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW ARCHON+ >>

 


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

268 465 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?