Nowe przepisy 2017

W 2010 roku została przyjęta przez Parlament i Radę Unii Europejskiej nowa wersja przekształconej Dyrektywy 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zgodnie z jej założeniami państwa członkowskie zostały zobowiązane do wprowadzenia zmian prawnych, mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię w budynkach.

Jeden z zapisów dyrektywy zobowiązuje państwa członkowskie, aby do 31.12.2020 roku wszystkie nowe budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii. Szczegółową definicję tych budynków określa indywidualnie każde państwo, biorąc pod uwagę krajowe, lokalne i regionalne warunki.

Nowelizowane przepisy dotyczące energooszczędności zaczęły w Polsce obowiązywać z dniem 1.01.2014 r., a od 1.01.2017 r. weszły w następną fazę zmian - kolejna planowana jest na 31.12.2020 r.

W związku z aktualizacją Warunków Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, budujemy jeszcze cieplejsze domy. Maksymalna wartość wskaźnika EP (wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) dla projektów domów jednorodzinnych składanych do pozwolenia na budowę po 1 stycznia 2017 r. nie może przekraczać 95 [kWh/(m2*rok)]. Ustawodawca sukcesywnie obniża również maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła dla poszczególnych przegród zewnętrznych. Odpowiednio współczynniki przenikania ciepła U przez przegrody nie mogą być większe niż: Uściany < 0,23 W/(m2*K), Udachu < 0,18 W/(m2*K).

Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczą również stolarki zewnętrznej, dlatego należy zadbać o odpowiedni stopień termoizolacyjności okien. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych Uokien nie może przekraczać 1,1 W/(m2*K), zaś w przypadku okien połaciowych jego wartość nie może być większa niż 1,3 W/(m2*K).

Kolejna faza zmian nastąpi z dniem 31 grudnia 2020 r.

Maksymalna wartość wskaźnika EP (wskaźnik zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną) dla projektów domów jednorodzinnych od stycznia 2021 r. nie będzie mogła przekraczać 70 [kWh/(m2*rok)], współczynniki przenikania ciepła U przez przegrody zewnętrzne nie będą mogą być większe niż: Uściany < 0,20 W/(m2*K)Udachu < 0,15 W/(m2*K).

Zmiany w Warunkach Technicznych dotyczyć będą również stolarki zewnętrznej. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien pionowych Uokien nie będzie mógł przekraczać 0,9 W/(m2*K), zaś w przypadku okien połaciowych jego wartość nie będzie mogła być większa niż 1,1 W/(m2*K).

Wykresy obrazujące zmiany wymagań dotyczących energooszczędności

Podobnie rzecz wygląda w przypadku budynków wielorodzinnych, tu od 1 stycznia 2017 r. wskaźnik EP nie może przekraczać 85 kWh/(m2*rok), a od stycznia 2021 r. wskaźnik ten nie będzie mógł przekraczyć 65 kWh/(m2*rok) .

Im lepiej zaizolowany DOM tym niższy wskaźnik EP!

Niski wskaźnik EP to:

  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • większy komfort cieplny w domu,
  • wyższa wartość nieruchomości,
  • ochrona domu przed przegrzaniem w lecie, a chłodem w zimie.

Poznaj 2100 Najlepszych PROJEKTÓW DOMÓW ARCHON+ >>

 


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?