Kominek z płaszczem wodnym – czy warto? Wady i zalety tego rozwiązania

Wybór ogrzewania w domu jednorodzinnym oraz montaż urządzeń wspierających i uzupełniających źródło ciepła w domu to ważna decyzja, która może wpłynąć na późniejszą eksploatację budynku oraz na wysokość comiesięcznych rachunków. Podobnie jak projekty domów, tak i projekty instalacji grzewczych różnią się od siebie parametrami i rodzajem ogrzewania. Inwestorzy, których celem jest efektywne wykorzystanie ciepła i ogrzewanie domu kominkiem mogą rozważyć coraz bardziej popularne rozwiązanie, jakim jest kominek z płaszczem wodnym. Co to jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym i czy może być jedynym źródłem ciepła? Jak działa kominek i jaki kominek z płaszczem wodnym wybrać?

Kominek z płaszczem wodnym - co to jest i jak działa?

Kominek w domach jednorodzinnych kojarzy się z elementem dekoracyjnym, który wprowadza do wnętrza przytulny klimat, szczególnie w zimowe, mroźne wieczory. Oprócz pełnienia funkcji ozdobnej kominki stanowią ważny element służący dogrzewaniu pomieszczeń, ale nie mogą być jedynym źródłem ogrzewania. Kominek z płaszczem wodnym to urządzenie, które posiada specjalny wkład o podwójnych ściankach, pomiędzy którymi przepływa woda. Dzięki niemu można ogrzać wszystkie, połączone instalacją pomieszczenia, ale także uzyskać ciepłą wodę użytkową. Zamontowany w kominku system podgrzewa wodę, ciepła woda przepływa wewnątrz płaszcza wodnego i krążąc w instalacji, dociera do grzejników w poszczególnych pomieszczeniach, nagrzewając je. Chcąc wykorzystać kominek do ogrzewania wody użytkowej, należy nie tylko odpowiednio zaprojektować instalację, ale także zadbać o zakup takiego kominka z płaszczem wodnym, który wyposażony będzie w wężownicę. Kominek z płaszczem wodnym pozwala na efektywne ogrzanie pomieszczeń w domu, a także dba o zapewnienie ciepłej wody użytkowej. Należy jednak pamiętać, aby podczas wyboru konkretnego modelu zwrócić uwagę na moc urządzenia, aby mogło sprostać zakładanej kubaturze do ogrzania w budynku. Inwestorzy, decydujący się na zakup kominka z płaszczem wodnym, mogą wybierać spośród kilku rodzajów produktów – takich, do rozpalania których potrzebny jest węgiel, drewno czy pellet bądź postawić na wybór kominka gazowego z płaszczem wodnym. Instalacja kominka z płaszczem wodnym może działać razem z innymi instalacjami: pompą ciepła, kotłami czy kolektorami słonecznymi.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 250WEEKEND
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 250WEEKEND
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 250WEEKEND
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Moc kominka z płaszczem wodnym a wielkość domu - jak dobrać odpowiedni kominek?

Jednym z ważniejszych parametrów, który powinien determinować wybór kominka, jest moc urządzenia, wpływająca na jego efektywność i komfort użytkowania. Źle dobrana moc spowoduje, że pomieszczenia będą się przegrzewać lub nie będzie w nich zapewniona oczekiwana ilość ciepła. Aby dobrze dobrać odpowiednią moc, należy wziąć pod uwagę funkcję, jaką ma pełnić kominek, wielkość powierzchni do ogrzania oraz izolację termiczną domu. Warto pamiętać, że z uwagi na wysokie wymagania dotyczące parametrów izolacyjności dla nowych domów, te są coraz wyższe, a co za tym idzie – zapotrzebowanie na ciepło w domu jest mniejsze. Zapotrzebowanie na moc kominka można wyliczyć samodzielnie i w przypadku projektu domu o prostej bryle będzie to łatwiejsze niż w przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji. Jednak, aby mieć pewność, że wyliczona wartość jest prawidłowa, warto zasięgnąć pomocy fachowców – architekta lub instalatora. Wskaźnikiem, którym należy posługiwać, się chcąc wyliczyć moc cieplną jest WAT na metr 2 (W/m2). Producenci kominków, w tym także kominków z płaszczem wodnym określają rekomendowaną, tak zwaną moc nominalną kominków, czyli wartość, przy której dane urządzenie będzie działało prawidłowo, zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującymi normami. Zakłada się, że moc cieplna na poziomie 1 kW wystarczy średnio do ogrzania 10 m2 powierzchni, przy średniej wysokości pomieszczenia na poziomie około 2,5 metra. W praktyce oznacza to, odpowiednią mocą kominka z płaszczem wodnym do domu o powierzchni 100 m2 będzie 10 kW, analogicznie do domu o powierzchni 150 m2 nominalna moc urządzenia to 15 kW.

Kominek z płaszczem wodnym

Montaż kominka z płaszczem wodnym

Jak zainstalować kominek z płaszczem wodnym? Montaż kominka może się różnić w zależności od modelu czy rodzaju. Do każdego produktu producent powinien dołączyć instrukcję i schemat, jak prawidłowo wykonać połączenie kominka z instalacjami. To znaczenie ułatwi prace Inwestorowi czy specjaliście, który podejmie się tego zadania. Aby móc zrealizować przyłączenie kominka z płaszczem wodnym do instalacji w domu, kominek musi być ustawiony w odpowiednim miejscu, nie tylko blisko komina, ale także w miejscu komfortowym do podłączenia go do instalacji elektrycznej oraz centralnego ogrzewania, a także umożliwiającym doprowadzenie instalacji, dzięki której przez płaszcz wodny będzie przepływała woda. Niezbędny jest również montaż specjalnych kanałów nawiewnych, umożliwiających dopływ powietrza do komory spalania. Przechodząc do szczegółów montażu kominka, możemy wyróżnić instalację otwartą z kominkiem oraz instalację zamkniętą z kotłem na gaz lub olej i grzejnikami. Czym się charakteryzują?

Czytaj także: "Koza do ogrzewania - kiedy warto wybrać kozę zamiast kominka?"

Instalacja otwarta z kominkiem

Kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym jest rozwiązaniem bardzo bezpiecznym, którego charakterystycznym elementem wyposażenia jest  naczynie wzbiorcze. Posiada ono konstrukcję, zabezpieczającą system ogrzewania przed przegrzaniem. Rozgrzana woda za pomocą pompy wodnej jest transportowana do systemu grzejników, które oddają ciepło, ogrzewając pomieszczenia. W związku z powyższym wkład kominkowy nie potrzebuje montażu wężownicy.

Instalacja zamknięta z kotłem na gaz/olej i grzejnikami

Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym muszą być wyposażone w wężownicę pełniącą funkcję schładzającą wodę, zapobiegając przegrzaniu się urządzenia. Instalacja zamknięta jest dodatkowo wyposażona w zamknięte naczynie wyrównawcze, które zabezpiecza przed dużym wzrostem temperatury w grzejnikach.

Sterowanie do kominka z płaszczem wodnym

Jak efektywnie ogrzewać dom kominkiem? Aby kominek z płaszczem wodnym pracował prawidłowo, a tym samym efektywnie, musi być odpowiednio zainstalowany i zintegrowany z systemami sterującymi. Systemy sterujące mają na celu działanie na rzecz optymalizacji pracy kominka. Układ elektroniczny oraz jego podzespoły sterują pracą paleniska i do jego najważniejszej funkcji można zaliczyć regulację pracy przepustnicy. Przepustnica powietrza odpowiada za regulację dopływu powietrza do komory spalania, a tym samym reguluje temperaturę spalania. Sterowanie do kominka z płaszczem wodnym zabezpiecza przed przegrzaniem, ale też przed wyziębieniem paleniska.

Kominek z płaszczem wodnym - jak zaaranżować

Na co zwrócić uwagę w obudowie kominka?

Obudowa kominka z płaszczem wodnym nieco różni się od obudowy, jakiej wymaga kominek tradycyjny z wkładem powietrznym. Kominek z płaszczem wodnym musi posiadać dolot powietrza z zewnątrz, a także być odpowiednio zaizolowany. Zewnętrzną zabudowę kominka można wykonać z popularnych i łatwo dostępnych materiałów płyt karton – gips, cegieł czy pustaków. Gwarancją dobrze funkcjonującego kominka jest jego szczelność.

Czytaj także: "Kominek narożny - idealna zabudowa dla tego rodzaju kominka"

Kominek z płaszczem wodnym - zabezpieczenie przed przegrzaniem

Kominki z płaszczem wodnym są przystosowane do działania z kotłem na paliwo stałe w układzie otwartym. Wkłady kominkowe, które mają działać w połączeniu z kotłem gazowym, wymagają instalacji zamkniętej, ale kominek musi być w związku z tym wyposażony w urządzenia, które będą chronić układ przed przegrzaniem. Woda w instalacji zamkniętej musi być podgrzana do odpowiedniej temperatury, nie może jednak osiągnąć temperatury wrzenia, bowiem spowodowany tym wzrost ciśnienia mógłby zagrozić bezpieczeństwu mieszkańców. Przepisy Prawa budowlanego mówią, że wkłady kominkowe w układzie zamkniętym mogą mieć maksymalną moc do 300 kW, a kominek z płaszczem wodnym musi być wyposażony w urządzenia wspierające ochronę przed przegrzaniem. W praktyce stosuje się więc poniższe systemy, dbające o odpowiednią temperaturę w kominkach z płaszczem wodnym:

- wężownica schładzająca - za pomocą zaworu odbiera nadmiar ciepła z płaszcza wodnego; zawór otwiera się w momencie, gdy woda grzewcza w instalacji nie odbiera ciepła z wkładu kominka; dzięki zaworowi, który otwiera przepływ zimnej wody z wodociągu, ta schładza wodę w płaszczu wodnym, po czym trafia do kanalizacji;
- naczynie wzbiorcze - to otwarty zbiornik, który montowany jest w miejscu wyższym, niż najwyższym punkt instalacji i ma za zadanie zapobiec wzrostowi ciśnienia w instalacji; wzrost temperatury wody w instalacji grzewczej powoduje także wzrost jej objętość, którą przejmuje naczynie wzbiorcze; nadmierna ilość wody w układzie trafia do kanalizacji;
- sterowniki do kominka - pozwalają na utrzymanie temperatury na tym samym poziomie, ale także dzięki wentylatorom pozwalają kontrolować proces spalania i pozbywania się gazów z kominka; sterowniki powinny zawsze dobierane być do konkretnego typu i modelu urządzenia;
- zawór spustowy bezpieczeństwa - dzięki specjalnemu czujnikowi otwiera się, gdy temperatura wody przekroczy wartość 95°C, w związku z czym gorąca woda zostaje spuszczona, a zimna woda przepływająca przez kocioł szybko i skutecznie obniża jego temperaturę;
- integrator - daje możliwość połączenia ze sobą kilku systemów; w przypadku kominka z płaszczem wodnym może to być jego zintegrowana z kotłem grzewczym praca; ich energia cieplna sterowana jest przez integrator za pomocą zaworów, odpowiednio nimi zarządzając.

Kominek z płaszczem wodnym w salonie

Kominek z płaszczem wodnym - czy warto w niego zainwestować?

W dzisiejszych czasach posiadanie kominka jest naturalnym i często spotykanym udogodnieniem w projektach domów jednorodzinnych. Wnętrza z kominkiem wyglądają przytulnie oraz zyskują miłą atmosferę, szczególnie w chłodne, zimowe wieczory. Kominek to nie tylko ozdoba strefy dziennej domu, ale też funkcjonalne urządzenie, które zapewnia ciepło i komfort. Szczególnie chętnie wybierany jest przez Inwestorów, którzy myślą o ekonomii i chcą obniżyć comiesięczne rachunku za ogrzewanie. Aby podjąć dobrą decyzję, dotyczącą zainwestowania w kominek z płaszczem wodnym, warto poznać jego zalety i wady.

Zobacz także: "Projekt ogrzewania kominkowego"

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym to udogodnienie, z którego korzysta i którego funkcję docenia coraz więcej Inwestorów. Mogą one stanowić doskonały element aranżacji wnętrza, który nie tylko będzie skupiał uwagę, ale też wprowadzał do wnętrza przytulny, miły klimat podczas zimowych wieczorów. Kominki z płaszczem wodnym są bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, utrzymującym ciepło nawet po wygaśnięciu paleniska. W zależności od mocy kominka, projektu domu i indywidualnych preferencji mieszkańców, kominek z płaszczem wodnym może ogrzać jedno lub wiele pomieszczeń. Dużą zaletą kominków z płaszczem wodnym jest możliwość ich połączenia z ogrzewaniem centralnym, a także ogrzewaniem podłogowym, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, zapewniającym komfort cieplny w domu. Kominek z płaszczem wodnym to także dość ekonomiczny produkt. Najczęściej jako paliwo stosuje się do opału drewno, a to jeden z tańszych i łatwo dostępnych oraz odnawialnych źródeł energii na rynku. To nie wszystko. Jakie jeszcze zalety posiadają kominki z płaszczem wodnym?

    • Duża sprawność energetyczna, czyli maksymalne wykorzystanie energii. Dzięki użytym, nowoczesnym technologiom, w tym wykorzystaniu płaszcza wodnego, możliwe jest odebranie z paleniska bardzo dużej ilości ciepła, a następnie jego rozprowadzenia po centralnej instalacji grzewczej. Dzięki temu wkład wodny uzyskuje bardzo wysoką sprawność energetyczną. Jest to możliwe dzięki konstrukcji urządzenia, a dokładnie dzięki wypełnionemu wodą płaszczowi wodnemu, który znajduje się dookoła komory spalania. Podczas palenia się paleniska woda odbiera z niego ciepło, a następnie zostaje oddana do połączonych z kominkiem instalacji. Kominek z płaszczem wodnym może być połączony z instalacją ogrzewania ściennego oraz ogrzewania podłogowego.
    • Dzięki zastosowaniu rozwiązania, jakim jest kominek w płaszczem wodnym, możliwe jest obniżenie kosztów za ogrzewanie w domu. Kominek może stanowić jedyne źródło ciepła w domu, ale może również stanowić dodatkowe, uzupełniające źródło ogrzewania. Paliwa inne niż drewno, czyli na przykład gaz, olej opałowy czy energia elektryczna są droższe od drewna, a zatem wkład opalany drewnem może przyczynić się do zmniejszenia comiesięcznych zobowiązań finansowych.
    • Kominek z płaszczem wodnym nie tylko rozprowadza ciepło do grzejników, ale dzięki zastosowaniu odpowiedniej instalacji może posłużyć także do podgrzewania wody użytkowej
    • Do zalet kominków z płaszczem wodnym na pewno można zaliczyć bezpieczeństwo jego użytkowania oraz prostą i wygodną obsługę
    • Design oraz różnorodność dostępnych modeli sprawia, że z powodzeniem można dobrać jego wygląd do każdego wnętrza – od minimalistycznych i nowoczesnych, poprzez takie w stylu boho, czy tradycyjnym.

Wady kominka z płaszczem wodnym

Mimo wielu zalet, kominek z płaszczem wodnym posiada też wady, które każdy Inwestor powinien znać przed podjęciem decyzji o montażu oraz indywidualnie odnieść do swojej sytuacji. Kominek z płaszczem wodnym wymaga stałej obsługi pod kątem utrzymania ognia w palenisku. Opał musi być regularnie uzupełniany, a podczas częstej i długotrwałej eksploatacji, szczególnie w mroźne dni, opał należy dokładać do kilka godzin. Kominki z płaszczem wodnym wymagają także regularnego usuwania popiołu oraz czyszczenia komory spalania i szyby w drzwiczkach. Inwestorzy muszą także zdawać sobie sprawę, że powinni przygotować w domu miejsce do składowania opału, które będzie znajdować się w komfortowej odległości od kominka, aby jego donoszenie stanowiło przyjemną czynność dla domowników. Drewno nie musi być składowane w ciepłym, zadaszonym pomieszczeniu. Może leżeć na zewnątrz pod wiatą lub przykryte folią czy brezentem, aby całkowicie nie zamokło. W kominku najlepiej sprawdzi się drewno z drzew liściastych. Jednym z elementów eksploatacyjnych kominka jest także komin, który wymaga również regularnego czyszczenia i sprawdzania przynajmniej raz w roku przez kominiarza. Do montażu kominka z płaszczem wodnym należy zatrudnić doświadczonego fachowca.

Kominek z płaszczem wodnym - obudowa

Kominek z płaszczem wodnym - czy można w nim palić bez wody?

Głównym zadaniem kominków wodnych jest ogrzewanie pomieszczeń za pomocą rozprowadzania wody w instalacji ogrzewania centralnego i ewentualnego ogrzewania wody użytkowej. Czynnikiem niezbędnym do prawidłowego schematu działania urządzenia, a zarazem kluczowym jest woda. A zatem kominek z płaszczem wodnym bezwzględnie nie może być używany bez wody. Korzystanie z urządzenia w ten sposób jest zabronione i niemożliwe. Takie uruchomienie kominków wodnych jest niebezpieczne i może prowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu.

Efektywne, bezpieczne i prawidłowe używanie kominka z płaszczem wodnym wiąże się przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniego procesu spalania dzięki dostarczaniu do paleniska paliwa, najczęściej drewna. Ważny jest także wybór drewna, najlepiej z drzew liściastych, jak jesion, dąb czy buk, które pala się powoli, oddając dużo ciepła do paleniska. Drewno powinno także być odpowiednio wysuszone, a takie otrzymuje się poprzez prawidłowe jego sezonowanie i składowanie.

Fakty dotyczące użytkowania kominów w domach jednorodzinnych

Kominek w domu wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat, może stanowić piękny elementy dekoracyjny, a także dbać o komfortowe spędzanie czasu w domu, w ciepłej i przyjemnej przestrzeni – co szczególnie istotne podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Inwestorzy, którzy planują zakup kominka, ale jeszcze mają wątpliwości co do jego użytkowania, szukają informacji na temat popularnych opinii, które często oddalają ich od finalnej decyzji. Czy kominek jest wygodny w użytkowaniu? Czy brudzi ściany, a na jego czyszczenie potrzeba dużo czasu?

Inwestorzy często zastanawiają się, czy rozpalenie i zgaszenie kominka jest trudne i czy zajmuje dużo czasu. Na rynku istnieje przygotowane już do palenia paliwo, np. drewno, które należy ułożyć w komorze spalania, a jego rozpalenie ułatwi specjalna podpałka, czy nawet kawałek papieru. Gaszenie paleniska jest jeszcze łatwiejsze, żar zgaśnie i wypali się sam, jeśli przestaniemy dokładać do niego drewna. Użytkowanie kominków nie prowadzi także do powstawania bałaganu, pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy miejsce do składowania drewna, a sam kominek będziemy regularnie opróżniać z popiołu za pomocą dedykowanych do tego sprzętów. Na rynku oprócz tradycyjnego pojemnika na popiół i miotełki istnieją nawet odkurzacze do popiołu, które ułatwią sprzątanie. Dbając o czystość kominka, jak o każdy inny sprzęt w domu, Inwestor uniknie też pobrudzonych ścian. W tym przypadku należy także pamiętać o spokojnym i powolnym otwieraniu drzwiczek kominka podczas dorzucania drewna, aby znajdujący się tam popiół nie wzniósł się pod wpływem podmuchu powietrza i nie wydostał się na zewnątrz. Palący się kominek nie powinien także powodować nieprzyjemnego zapachu dymu w domu. W przypadku, gdy ma to miejsce, prawdopodobnie przyczyną jest awaria urządzenia.

Podsumowując, korzystanie z kominka jest proste i nie przysparza domownikom problemu. Przy intuicyjnym dbaniu o obsługę i odpowiedni serwis zapewni on domownikom ciepło i klimat, ale także wpłynie pozytywnie na koszty rachunków za ogrzewanie.

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?