Rozwiązania zwiększające energooszczędność

Już na etapie budowy domu warto zastanowić się jak usytuować dom na działce oraz jakie rozwiązania zastosować, aby na etapie eksploatacji płacić mniejsze rachunki za jego ogrzewanie. Jeżeli zbudujesz energoszczędny dom, to będziesz płacił mniej za jego ogrzewanie.

Złoty środek

Wybudowanie energooszczędnego domu wymaga zastosowania rozwiązań technicznych innych od tych powszechnie stosowanych. Ich podstawowym celem jest zmniejszenie strat ciepła, a efektem obniżenie kosztów energii potrzebnej do ogrzania budynku – co w ciągu kilku lat zrównoważy dodatkowe koszty inwestycyjne poniesione na ochronę cieplną domu. Ważne jest więc, aby w trakcie realizacji inwestycji znaleźć kompromis pomiędzy kosztami budowy a kosztami przyszłej eksploatacji domu. Inwestorzy powinni pamietać, że efektem końcowym zapewnienia odpowiedniej termoizolacji domu, będzie wysokość rachunków płaconych za coraz droższą energię.

Bryła

Aby dom był energooszczędny trzeba zwrócić uwagę na kształt bryły, powinna być zwarta i prosta, ponieważ im mniejsza jest powierzchnia zabudowy tym mniejsze są straty ciepła. Warto stosować przegrody zewnętrzne o prostych formach, bez niepotrzebnych nisz i wnęk oraz dbać o dopracowanie detali konstrukcyjnych.

Usytuowanie na działce

Poza zwartą bryłą, ważne jest usytuowanie budynku względem stron świata. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie strefy dziennej z przeszkleniami od strony południowej. Dodatkowo jeżeli dom znajduje się poza zasięgiem cienia okolicznych wzgórz, drzew lub budynków to maksymalnie wykorzystuje energię słoneczną. Powierzchnie przeszklone powinny być skierowane na południe i stanowić około 40% całej powierzchni ściany. Warto pamiętać, że takie miejsca usytuowania domu jak na przykład wzgórze powodują straty ciepła ze względu na wiatr. Okna domu zastosowane od strony wschodniej, zachodniej i północnej powinny być małe, ale jednocześnie zapewniające optymalne naświetlenie pomieszczeń. Wybierzmy odpowiednie okna o optymalnym w stosunku do wielkości pomieszczeń, rodzaju i powierzchni przeszklenia oraz posiadające ciepłochronne profile.

Procentowy udział strat ciepła w budynku
Procentowy udział strat ciepła w budynkuNajwięcej ciepła budynek traci poprzez przegrody zewnętrzne (dach, ściany, stropy, stolarka drzwiowa i okienna) dlatego istotnym elementem jest zapewnienie odpowiedniego stopnia ich termoizolacyjności. Zaleca sie zastosowanie ścian dwuwarstwowych z pustaków o specjalnych właściwościach izolacyjnych, ocieplanych wełną mineralną lub styropianem. Aby dodatkowo, skutecznie, zatrzymać ciepło wewnątrz domu należy oddzielić termicznie piwnice (wraz ze schodami) garaż od części mieszkalnej. W określonych miejscach przegród budowlanych (węzły konstrukcyjne) może występować przerwanie ciągłości izolacji co powoduje powstanie tzw. mostków termicznych. Aby zapobiec oddawaniu dodatkowego ciepła na zewnątrz w tych miejscach – izolacja musi być całkowicie szczelna.

Lokalizacja pomieszczeń w domu

Oszczędność energii można również osiągnąć poprzez odpowiednią lokalizację pomieszczeń w domu. Na przykład umieszczając pomieszczenia higieniczno-sanitarne w pobliżu miejsca przygotowania ciepłej wody (kotłownia). Ponadto, jeśli zlokalizujemy kominek w centralnym punkcie domu pozwoli to na efektywniejszą dystrybucję ciepła wewnątrz budynku. Dla podniesienia efektywności energetycznej budynku warto również zastosować system wentylacji mechanicznej z możliwością odzyskiwania ciepła z powietrza zużytego w budynku – tzw. rekuperator.

5 Powodów aby zainwestować w dom energooszczędny:

 • mniejsze koszty ogrzewania
 • lepsza charakterystyka energetyczna budynku
 • większa wartość nieruchomości na rynku wtórnym
 • ochrona środowiska poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery
 • komfort cieplny w pomieszczeniach

Obniżenie strat ciepła i kosztów eksploatacji domu można uzyskać poprzez następujące rozwiązania projektowe:

 • docieplenie ścian zewnętrznych
 • dodatkową warstwę izolacyjną stropodachu
 • pogrubienie warstwy izolacji termicznej w podłodze na gruncie
 • okna o niższym współczynniku przenikania ciepła z ramami wielokomorowymi
 • zastosowanie rolet zewnętrznych
 • wentylację mechaniczną z rekuperatorem
 • zastosowanie instalacji pozyskujących energię ze źródeł odnawialnych np.: kolektory słoneczne, fotowoltaikę, pompy ciepła
 • warto rozważyć zastosowanie do ogrzewania domu pellet - wysokokaloryczne i ekologiczne paliwo, wytwarzane z odnawialnych surowców pochodzenia roślinnego, które nie zawiera szkodliwych substancji i nie wytwarza nieprzyjemnych zapachów
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Miary energooszczędności - wskaźnik EP

Tajemniczo brzmiące "EP" jest skrótem od Energia Pierwotna. Skrót EP jest często używany w kontekście charakterystyki energetycznej domów, ponieważ jego wartość mówi nam o zapotrzebowaniu domu na nieodnawialną energię pierwotną. Wskaźnik EP jest jednym ze wskaźników, które określają energetyczną efektywność budynku. EP obok energii końcowej, uwzględnia dodatkowe nakłady nieodnawialnej energii pierwotnej na dostarczenie do granicy budynku każdego wykorzystanego nośnika energii (np. oleju opałowego, gazu, energii elektrycznej, energii odnawialnych itp.). Uzyskane małe wartości wskazują na nieznaczne zapotrzebowanie i tym samym wysoką efektywność i użytkowanie energii chroniące zasoby i środowisko. Jednocześnie ze zużyciem energii można podawać odpowiadającą emisje CO2 budynku.

Miary energooszczędności - wskaźnik EK

Zapotrzebowanie na energię końcową (EK) określa roczną ilość energii dla ogrzewania (ewentualnie chłodzenia), wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest ona obliczana dla standardowych warunków klimatycznych i standardowych warunków użytkowania i jest miarą efektywności energetycznej budynku i jego techniki instalacyjnej. Zapotrzebowanie na energię końcową jest to ilość energii bilansowana na granicy budynku, która powinna być dostarczona do budynku przy standardowych warunkach z uwzględnieniem wszystkich strat, aby zapewnić utrzymanie obliczeniowej temperatury wewnętrznej, niezbędnej wentylacji i dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Małe wartości sygnalizują niskie zapotrzebowanie i tym samym wysoką efektywność.

Dodatkowe 5% może oszczędzić 33% kosztów ogrzewania

Szacujemy, że zwiększenie nakładów o 5% wartości inwestycji w przypadku zastosowania rozwiązań zawartych w Poradniku ENERGOOSZCZĘDNYM pozwoli zaoszczędzić 33% kosztów ogrzewania. Natomiast zastosowanie łącznie rozwiązań zawartych w Poradniku ENERGOOSZCZĘDNYM oraz Projektu Wentylacji Mechanicznej pociąga za sobą dodatkowe nakłady równe 7,8% wartości inwestycji, natomiast pozwala zaoszczędzić 72% kosztów ogrzewania.

Ponieważ realizacja domu energooszczędnego wiąże sie z poniesieniem dodatkowych kosztów, decyzję o wyborze wariantu budowy pozostawiamy Państwu. Proponujemy dodatkowe rozwiązania architektoniczne do wprowadzenia w projekcie podstawowym oraz projekty dodatkowych instalacji, które wpływają na zwiększenie energooszczędności domu i zmniejszenie kosztów ogrzewania przy zachowaniu efektywności ekonomicznej.

Nowe rozszerzone wydanie poradnika energooszczędnego, pozwoli Państwu podjąć decyzję jakie rozwiązania projektowe oraz systemy instalacyjne warto zastosować budując energooszczędny dom.

Dodatkowe instalacje wewnętrzne

Decydując się na budowę domu energooszczędnego, warto zainwestować w dodatkowe instalacje, które podnoszą efektywność energetyczną budynku oraz mają ogromny wpływ na zmniejszenie kosztów związanych z jego ogrzewaniem oraz przygotowaniem ciepłej wody użytkowej (CWU).

Projekt wentylacji mechanicznej

Projekt Wentylacji Mechanicznej

Nowoczesna wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapewnia optymalne warunki klimatyczne w domu.
Cena już od 400 zł

Projekt instalacji solarnej

Projekt Instalacji Solarnej

Pozwalają na korzystanie z energii promieniowania słonecznego do ogrzania ciepłej wody użytkowej
Cena już od 290 zł

Projekt ogrzewania kominkowego

Projekt Ogrzewania Kominkowego

Wykorzystaj ciepło wyprodukowane przez kominek do równomiernego dogrzania domu.
Cena już od 290 zł

Projekt instalacji fotowoltaicznej

Projekt Instalacji Fotowoltaicznej

Zostań niezależnym dostawcą własnego prądu.
Cena już od 390 zł

Projekt pompy ciepła

Projekt Pompy Ciepła

Zainwestuj w alternatywny sposób ogrzewania Swojego domu.
Cena już od 570 zł

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?