Blog założony przez Arshenick.
Projekt: Dom w makadamiach 2 (R2). Na blogu 13 wpisów, 77 zdjęć, 15 komentarzy.

Kanalizacja, woda i dodatkowe okno

Gdy w koncu mamy okna prace nabrały tempa. Jeszcze przed montazem okien przyszły płyty osb na podloge stryszku, ekipa od okien pomogła wciagnac je na gore. Potem przyszli ciesle i zamontowano dodakowe okno nad klatka schodową by ja doświetlić i przy okazji pomogli wciągnąć płyty na jetki (senior sobie radzi i to calkiem nieźle:) ). Hydraulik od poniedzialku działa, a ze to znajomy seniora to senior mu wykuwa w ścianie, za co hydraulik pomógł mu... rozlozyc płyty osb na jetkach! I tak na trzy razy podłoga jest ;) Dzisiaj wkroczyla firma od wodkan, wykknuja przyłącz wody i kanalizacji dla nas i sąsiada który planuje się budowac, robiny za jednym zamachem by poznirj nie kopać juz działki. Jutro moze uda sie zakopać peszel z pilotem pod swiatlowod korzystając z koparki na miejscu. Jeszcze gaz, który wkrótce mają podłączyć i mamy komplet mediow.
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Okna

Okna zamówione 4.11.19, miały być 16.12, zamontowqno je z miesięcznym opóźnieniem. Zobaczymy, czy firma Janik sie wywiaze z umowy i wypłaci odsetki za opóźnienie, nie obylo się bez rozbicy zdań w tym temacie. Co do samego montażu zastrzezen brak, zobaczymy jak sie okna beda sprawować. Schuco living, kolor antracyt obustronne. Za całość z montażem wyszło 19 000 zl brutto. W salonie jedna duza szyba nieotwieralna, bo nie chcieliśmy psuc widoku na ogrod poprzeczka a zaraz obok okna na taras wiec nie ma potrzeby go otwierać. wieksza narozna czesc okna w kuchni również nieotwieralna aby uniknąć poprzeczki.
White
White
White
Dodaj komentarz

Problemy

Dom - fajnie fajnie, rośnie jak drożdżach. Stan surowy zamknięty zakończony. Media mają podpinać tuż-tuż. Gonimy przed zimą, która jakoś nie chce nadchodzić. Najpierw bank, rozliczenie I raty kredytu, żeby móc działać dalej. Hola hola, my jesteśmy BNP Paribas, to że dom stoi to jeszcze nie znaczy że stoi, trzeba złożyć kosztorys powykonawczy z 50oma pozycjami z dupy, koniecznie z podpisem uprawnionego kierownika budowy. Potem trzeba zapłacić 147,70 zł za to, żeby przyjechał straszny specjalista, który orzeknie że dom stoi rzeczywiście, jak się wpłaci, to za tydzień może zadzwonimy, że przyjedzie, albo przyjedzie bez dzwonienia albo może kurwa wcale. Potem, trzeba podpisać dyspozycję wypłaty II transzy, można się pofatygować Prądnik Biały w Krakowie, ale działamy tylko do 15ej, można też podpisać w innym oddziale, ale osobiście, i trzeba uprzedzić. No to jadę do tego pieprzonego oddziału, na miejscu okazuje się że Pani nie wie co to e-dowód i żebym się nie wygłupiał, i tu jeszcze dyspozycja ze 70,17 zł za rozpatrzeniekurwapodania. Panie, ja tu tylko zbieram podpisy, następny proszę. Wypłata za 2 tygodnie. W ING wysyłasz mailem zdjęcia i następnego dnia robią przelew. Podobno. Sam chciałem. No i potem przychodzi wykonawca instalacji wod-kan, taki Pan z firmy, normalnej, bo przecież nie po to studiuję podyplomowo Prawo Gospodarcze żebym wziął chłopków ze ZWiKu co robią po godzinach ale umowy nie dają bo to "ło paaaanie, umowa to nie jo firmy ni mam", my tak tylko, ale 20 lat w wodociągach, no to zaufanie przecie chyba się należy?"; jak sobie ufamy to podpiszmy prostą umowę, "ło, tak to nie". Jak chcesz umowę, to idź do firmy, ale zapłacisz 2000 zł więcej. Netto oczywiście, jak faktura to trzeba doliczyć vat. Chłopaki z wodociągów zrobio na oko, bez geodetów, ale do 2 metrów wahnięcia może być. Jak chce dokładnie, to geodetów zamówi. Chce dokładnie, zamówił, zapłacił, żeby mu potem nie szukali rur u sąsiada jak będzie awaria. Pan z Firmy przyjechał, rzucił okiem, dzwoni i mówi "Ta chałpa to chyba przesunięta coś jest, na moje oko". "Panie, jaka przesunięta, co Pan gadasz, architekt wyznaczył, geodeci 2 razy dom tyczyli, 1 raz instalacje wodkan, kierownik i wykonawca nadzorowali - jak się mógł wahnąć?!". Ale potem dzwonią z przyłącza gazowego.
-On?
-On.
-Gaz przyłącza?
-Przyłącza.
-Na maila dostanie mapę, zaznaczy gdzie skrzynka być ma.
-Zaznaczy.

Na Mapie okazuje się, że instalacja wodna mija się z domem zamiast do niego dochodzić, a studzienka kanalizacji zamiast być 2m od ściany domu, to wypada gdzieś w przedpokoju senioratki. Zbladłem, osiwiałem. Porównuję mapy projektowe. No i wychodzi, że dom faktycznie przesunięty o 2-3 m do sąsiada, a jak tak, to warunki zabudowy nie są zachowane, trzeba to zgłosić i wystąpić o zmianę, inaczej samowolka, jak dom za blisko granicy to co? W najlepszym przypadku trzeb zamurować kilka okien, a montaż zaplanowany na jutro!!! Co z pozwoleniem, z kredytem, z mediami, z odbiorem domu? W pizdu wszystko. Kontakt ze znajomym prawnikiem, co teraz, kto zawinił? Na pozwoleniu dom stoi gdzie miał stać, geodetów też pewny jestem raczej, przecież 2 razy tyczyli. Rano geoeci sprawdzają, sprawdza kierownik budowy - no jest ok. Zawalił projektant od wodkan. Telefon. Gdzie tam, nie widzi problemu. No może mu się omsknęło z 0,5 m ale to bajka. Co, 3m? Nie możliwe, robił z tego co mu dałem. Jakbym dał w atuocadzie to by się nie pomylił, a tak to sam jestem sobie winien, że architekt robił na desce kreślarskiej. A poza tym to o co się rozchodzi, niech zrobią jak potrzebują, a jak się będą w wodociągach czepiali to se z nimi wyjaśni. Ja mówię, że jak zawalił to niech odkręca, pieniądze wziął, robił to 4 msce, pogubił po drodze dokumenty, poprawiał 3 razy a na koniec nie potrafił domu przenieść poprawnie. Przywiezie, poprawię. Jak już wkońcu znalazłem punkt ksero w w naszej małej mieścinie, który potrafi zeskanować format A3 poprawnie i udało mi się zrobić kopię projektu, załatwiłem z partaczem sprawę, i zdałem sobie sprawę że jestem wciąż naczczo o 15:30, przypomniałem sobie że muszę wyciągnąć gotówkę na zapłacenie okien które montować mają jutro. Wiecie jak jest ciężko wyciągnąć z bankomatu kilkanaście tysięcy? Cashplanet wypłaca po 1000 zł maks w banknotach 20 zł.... euronet 2000 zl. Oczywiście w dwóch bakomatach skończyła się gotówka, przy trzecim bank mi zablokował kartę, przy czwartym żongluję między kontami używając blika, płatności telefonem i revoluta żeby wyciągnąć tę zasraną gotówkę bo jutro montaż okien kiedy dzwoni od okien, że miały dojechać we wtorek, ale nie dojechały, miały w czwartek, ale najwidoczniej też nie dojechały bo jak chcieli je ładować na jutrzejszy montaż to się okazuje że ich nie ma. W fabryce też nie ma. No gdzieś są, bo ponoć ktoś je widział, ale nikt nie wie gdzie, a że święta idą, a po nich zima, to nie wiadomo kiedy okna zamontujemy.

Kto budował dom ten pewnie wie. A to tylko mały promil.

Dodaj komentarz

SSO zakończony

Dachówką Koramic Alegra 9 ułożona, okna dachowe Fakro wprawione. Nad klatka schodowa zdecydowaliśmy się dołożyć okno dachowe, gdyż korytarz na górze i schody byłyby strasznie ciemne, ma przyjść wkrótce. Komin został jeden, z dwóch kształtek (jedna połówka na pięć gazowy, 3 na wentylację grawitacyjna do senioratki, żeby mieć opcje gdyby jeden rekuperator na dwa mieszkania się nie spraqdzal). Komin obity czarna blacha na rąbek, wyszło bardzo ładnie i ponoć wygodniej niż klinkierem, który po pewnym czasie trzeba by czyścić. Pod spodem płyta osb i styropian. Wprawilismy drzwi dębowe na czas budowy, akurat ktoś w okolicy sprzedawał dwoje: 90 i 80 cm , pasowały nam jak ulał. Będzie żal się z nimi rozstawać. Ścianki działowe dokończone prawie, tylko została spiżarnia pod schodami, ale to już senior sam ogarnia. Pod schodami prawie wysycha basenie z deszczową wodą, na której zbudowaliśmy cały dom:P W przyszłym tygodniu okna Schuco i przed nowym rokiem, po 4 miesiącach mamy stan surowy zamknięty:)
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ściany kolankowe, działowe i więźba c.d.

W międzyczasie więźba skończona, wylane i rozszalowane słupy, progi i szczyty, wymurowany komin. 

Dzisiaj przyjechała dachówka, firma zaczyna ostatni etap a my z Seniorem kończymy murować ścianki działowe.

White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ściany kolankowe, działowe i więźba

Po dwutygodniowym zastoju na budowie zaczęło się znowu coś dziać. Płyta rozszalowana, bez zastrzeżeń co do wykonania. Przyjechał materiał na więźbę dachowa. Ścianki działowe zaczyna murowac przyszły mieszkaniec senioratki, resztę ciągnie dalej wykonawca. Mamy nadzieję, że uda się zamknąć przed zimą. Okna schucko living już zamówione, będą w połowie grudnia. Ponoć są problemy z dachowka Roben Piemont (krzywe, wybrakowane), wykonawca zaproponował Keramic Alegra9 w tej samej cenie lub Braasa Rubin 9V za dopłatą, wszystkie antracyt angobowane, skłaniam się ku doplacie do Braasa. Zrezygnowaliśmy z pomysłu odsłonięcia i wyeksponowania oszlifowanych jętek, za dużo potencjalnych problemów z podłoga strychu, zwłaszcza że rekuperacja planowana jest na strychu właśnie. Zatrudnilismy architekta wnętrz do zaprojektowania części przestrzeni, już widzimy że to dobry pomysł był, unikniemy mnóstwa błędów które byśmy pewnie popełnili bez niej. A tak mnóstwo fajnych rozwiązań, pomoc w doborze i zakupie materiałów, rysunki instalacji, mebli... Ale to do końca grudnia, na razie mamy koncepcję funkcjonalną:) Do końca listopada powinniśmy mieć zrobiona instalację wodkan, gaz do marca, do końca roku prąd a o prąd braliśmy się najbardziej (długie terminy i konieczność rozbudowy sieci jako warunek przyłączenia).

White
White
White
Dodaj komentarz

Płyta piętra

Płyta wylana, zostawione otwory na wentylację mechaniczną. 

 

 

White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Ściany parteru

Ściany parteru wymurowane z Porothermu 25. Załączam projekt przeróbki wykonany profesjonalnie w paincie przez Inwestora, tak też zostało wymurowane dodatkowe wejście do senioratki. Chcieliśmy odseparować senioratkę od części właściwej oraz powiększyć kotłownię, w której prócz pieca gazowego chcemy zmieścić prysznic i muszlę klozetową. Osobne wejście zrobione kosztem pomniejszenia łazienki w senioratce, powstaje również wnęka obok komina (a własciwie tego co zniego zostało), sam raz na aneks kuchenny który będzie zasłonięty od pola.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Fundamenty the end

Stan zero osiągnięty, płyta wylana.

White
White
Dodaj komentarz

Fundamenty c.d.d.

Ziemia zasypana i ubita, rury kanalizacyjne ułożone.

White
White
White
Dodaj komentarz

Fundamenty c.d,

Ściany fundamentów wymurowane, otynkowane, ocieplone, wymalowane dysperbitem i wyłożone folią kubełkową. Przed nami zasypka, utwardzanie i zalewanie. Trzeba domówić dwa auta ziemi, na szczęście ziemia wybrana pod fundament nadaja się na zasypkę. Dylemat czy nie dołożyć zbrojenia z siatki stalowej żeby się upewnić, że płyta nie będzie pękała, z drugiej strony to dodatkowy koszt prawie 2 tys zł "na wszelki wypadek". Majster-Ojciec i Kierownik-Wykonawca ustalili, że będą obserwowali jak się zachowuje ziemia i ew domówią siatkę w razie potrzeby.

 

White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Zaczęło się

Zaczeło się, fundamenty zaczęliśmy kopać 19.08, następnego dnia wylany chudy beton, 2 godziny później ulewa - więc zdążyliśmy w sam raz!

White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Tyczenie

Zaczynamy naszą przygodę z budową domu. Działka znalazła nas sama (powiat krakowski), projekt wybraliśmy wpierw Dom w Makadamiach, po zobaczeniu wycen w panice zmieniliśmy na Dom w Makadamiach 2 (R2) - ceny w pół roku pogalopowały tak, że na II kwartał 2019 mamy mniejszy dom w cenie większego na IV kwartał 2018. :( Na samym etapie surowym otwartym w pół roku koszt poszedł do góry o 40 tys zł! Ceny w krakowskiem w porównaniu nawet do cen średnich z kosztorysu archonu są mocno wyższe.

Działka 8,47 ar, dom wytyczony, czekamy na stabilną pogodę i kopiemy fundamenty.

Na pozwolenie na budowę czekaliśmy z 3 miesiące, część formalności zaczęliśmy jeszcze przed formalnym kupnem działki.

Media są w drodze, Wod-kan obiecują od ręki, gaz też, najgorzej z prądem - dali sobie prawie półtorej roku na podłączenie (problem z wykonawcami do przetargu + mają modernizować sieć akurat na odcinku u nas). Prąd i woda od sąsiadów :)

Przyszły mieszkaniec Senioratki to emerytowany budowlaniec, więc dozór mamy zapewniony, firmę pewną również. 

 

Ze zmian w projekcie: ze względu na koszty i smog (sam w sobie ale i ustawy antysmogowe) zrezygnowaliśmy z kominów - ogrzewanie piecem gazowym kondensacyjnym, wyprowadzenie szachtem na dach, wentylacja mechaniczna z rekuperacją. To w sumie pozwoliło zaoszczędzić z 20 tys zł, czyli praktycznie na koszt rekuperacji. Rekuperacja na strychu.

Chcemy również zrobić osobne wejście do senioratki od boku domu i zamurować przejście między mieszkaniami, kotłownia na dole będzie również toaletą z prysznicem z wejściem od głównego salonu, a nie z przedpokoju. Za to senioratka będzie miała zmniejszoną łazienkę na rzecz wiatrołapu, wejście do łazienki z senioratki przez wiatrołap.

White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

Nowe wpisy na blogach

White
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?