Blog założony przez Joanna i Wojciech.
Projekt: Dom w felicjach (G2). Na blogu 12 wpisów, 132 zdjęcia, 4 komentarze.

12. Dzień sądu

 • 30.07.2020

Tego dnia około godziny 10.00 przyjeżdża pompa oraz pierwsza „gruszka” z betonem z firmy JP-Trans.

Zalewamy strop betonem B-25. Praca przebiega bardzo sprawnie. Z naszej strony ponownie (oprócz Taty) pomaga nam mój brat Patryk. Ze strony betoniarni bardzo pomocny okazuje się operator pompy. Z moich obliczeń miało wyjść 36 m³  i tyle betonu „weszło” na płytę. 1,5h później my kończymy zalewanie, a moja Mama jak to w polskim zwyczaju robi piękny wianek z kwiatów na „wiechę”. Ze strony firmy wraz z ostatnim, piątym transportem betonu również dostajemy pewien bonus (%) :D  

Słoneczna pogoda dopisała, lecz połączenie wysokiej temperatury powietrza i letnim wietrzykiem spowodowało powierzchniowe skurcze betonu, pomimo podlewania. No trudno, nic na to nie poradzimy, po prostu zbyt szybko wiązało. Rysy nie spowodują zmniejszenia nośności płyty, ale póki pył ich nie wypełni będą denerwowały moje oczy :) I tak jesteśmy zadowoleni, że wstępny plan zakładający zalanie stropu pod koniec miesiąca wypalił.

Następny etap to ściany kolankowe i wieńce.  

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

11. Zbrojenie stropu

 • 24.07.2020

Kolejny etap to zbrojenie. Trzy dni, pięciu mężczyzn i ta część pracy na budowie za nami. Tu pragnę podziękować bratu Patrykowi, szwagrowi Jankowi i przyjacielowi Mariuszowi. Zbrojenie to przyjemna i łatwa praca, ale ze względu na ilość wiązań ta praca przytłoczyła mnie i tatę. Zatem pomoc chłopaków spadła nam jak z nieba. Praca przebiega bez problemów, za to w wesołej atmosferze. 

 • 28.07.2020

Nasza Pani Kierownik budowy odbiera nasz szalunek stropu oraz zbrojenie. Chwali nas za profesjonalizm, staranność i estetykę. Jej słowa mobilizują nas do dalszej pracy.

White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

10. Sadzenie stalowego lasu

 • 20.07.2020 

Przyjeżdża z wypożyczalni transport stalowych stempli, blatów szalunkowych, dźwigarów, koron oraz trójnóg. Zabieramy się do rozładunku. Wszystko ręcznie, niestety. Kierowca nic nam nie pomógł, rozumiemy poniekąd, że to nie należy do jego obowiązków, jednakże byliśmy zdziwieni, że taki transport odbywa się samochodem bez HDSu. O ile blaty oraz dźwigary były w dobrym stanie, to stemple, jak to ujął mój tata „pamiętają czasy Gierka” :D Jednak spełniały swoją rolę, a to jest najważniejsze więc działamy na tym co mamy. Trzy dni później 135 m² było zaszalowane. Praca systemowymi szalunkami to czysta przyjemność. Szybkość i łatwość montażu przekłada się na tempo pracy.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

9. Słupy, wieńce i podciągi

 • 29.06 – 03.07.2020

Szalujemy i zbroimy słupy. Mamy ich sporo bo aż 12. Dom z pewnością nie należy do łatwych, jest wiele czasochłonnych elementów, ale nie poddajemy się i walczymy dalej. Jak powiedział kolega: „Zachciało się Kalwarii to trzeba śpiewać” :D

Do zbrojenia wykorzystujemy zbrojenie wykonane zimą. Szalunki robimy z desek 32 mm, spinamy „żabkami” szalunkowymi.

3 lipca o 7 rano zalewamy słupy. Wykorzystujemy 4 m³ betonu towarowego B-25

 

 • 03- 17.07.2020

Szalujemy wieńce i podciągi, których mamy łącznie 92 metry bieżące. W formach układamy zbrojenie. Ja szaluje, tata zbroi taki sprawiedliwy podział, który nam obydwóm odpowiada. Po zakończeniu tego etapu zamówimy gotowe szalunki do stropu, które wynajmiemy na około 45 dni.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

8. Powrót na plac budowy: izolacja, murowanie

 • 13.06.2020

Po pół roku wracamy do prac nad domem. Jak wielu osobom, także i nam sytuacja związana z koronawirusem pokrzyżowała plany. Pierwotnie, planowaliśmy przylot do Polski na marzec aby wybudować ściany parteru. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło i jednym z plusów było to, że w przeddzień naszego przyjazdu zniesiono obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantanny. Dni u początków lata są dłuższe, a pogoda pewniejsza. Albo wręcz przeciwnie, ale o tym za chwilę :D

 • 15.06.2020

Z pełnym zapałem startujemy wraz z tatą z izolacją przeciwwilgociową poziomą oraz pierwszą warstwą pustaków. Ustawiamy ją na zaprawie murarskiej, która pomaga nam zniwelować różnice w poziomie ściany fundamentowej.

Po użyciu niwelatora okazało się jednak, że tolerancja na ławie to maksymalnie 4 mm. Kolejna niewiadoma to to, czy przekątne domu się zgadzają. To, oprócz równego poziomu najważniejsze wymiary gdyż dom nie może być „przekoszony” ;)

Po rozciągnięciu sznurków nadszedł czas na mierzenie. Serce wali jak młotem – teraz ta chwila, która powie czy wszystko poszło dobrze z fundamentem. Na szczęście przekątna domu ma identyczne wymiary. Jesteśmy w domu :) 

 • 16-26.06.2020

10 dni, dwie osoby plus pogoda, która płata nam figle. W ciągu tych dziesięciu dni zmagamy się z murowaniem ścian. My dajemy z siebie wszystko, ale pogoda niestety nam nie sprzyja. Ciągle pada i z 10 dni kalendarzowych uzbierało się zaledwie 5 dni uczciwej pracy. Zużyliśmy 28 palet bloczków H+H (czyli 840 sztuk) i 20 worków zaprawy cienkowarstwowej. Dom zaczyna nabierać realnych kształtów, co nas bardzo cieszy :)

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

7. Robótki zimowe

 • 30.12 2019

W końcu upragniony urlop świąteczny. Dla nas to nie tylko choinka, prezenty i rodzinne spotkania. Korzystając z wolnego postanowiliśmy przygotować zbrojenie wieńców i podciągów. Pocięliśmy pręty na interesujące nas elementy po czym zaczęliśmy gięcie i wiązanie zbrojeń. Po przygotowaniu, które zajęło nam kilka dni wszystko zostało ułożone w jednym miejscu w oczekiwaniu na nadejście wiosny a wraz z nią ciepłych, słonecznych dni, które będą służyły pracom murarskim.

White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

6. Ostatnie prace przy fundamentach

 • 1.10.2019

Zaczynamy zasyp fundamentu. Zasypujemy to „zerówką” – odpadem z kamieniołomu, który jest tani i ubija się jak suchy beton. Kładziemy kanalizację, rury do przeciągnięcia kabla elektrycznego, rury z wodą oraz rury do cyrkulacji kominka. Układamy siatkę do wylewek  ⌀4 i zalewamy betonem B-20 w ilości 16m³. Niby wszystko policzone, ale zabrakło 1m³. Na szczęście mieliśmy piasek, pojechałem więc na skład, kupiłem cement i resztę betonu na płytę „ukręciliśmy” w betoniarce :D

W poprzednim wpisie zamieściliśmy zdjęcie z fundamentem „na gotowo”. W tym wpisie uzupełniamy galerię o zdjęcia jak krok po kroku zakończyliśmy pracę na placu budowy w roku 2019. Natomiast w następnym poście pokażemy na jakich pracach skupiliśmy się zimą.

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

5. Bardzo intensywny urlop

 • 6.07. 2019

Wracamy do Polski ze Szwecji oboje podekscytowani, gdyż wiemy, że to start w nową i lepszą przyszłość. Zaczynamy etap, w którym w końcu będzie wizualnie widać efekty prac.

 • 9.07 - 31.07.2019

Zaczynamy. Do ekipy oprócz Taty - z którym przenosimy osie z ław drutowych -  dołączają również inni członkowie rodziny. Zaczynamy bardzo ciężką i mozolną pracę tj. kopanie wykopu pod stopę fundamentową.

Stopa ma 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. 

Wymiary gotowego fundamentu to: 10 cm tzw. chudziaka (B-15), dalej 40 cm wysokości stopy B-20 oraz 68 cm żelbetonowej ściany o szerokości 30 cm B-20. 

Wszystko zbrojone stalą ⌀12, strzemiona pręt żebrowany ⌀8.

Postawiłem zrobić fundament żelbetonowy ponieważ moim zdaniem jest to sposób najwytrzymalszy chociaż też najbardziej pracochłonny. Ścianę fundamentową poszerzyliśmy z 24 cm do 30 cm, gdyż mury również będą szerokie na 30 cm z bloczków H+H GOLD PLUS. Do szalunków w miejsca przejścia rur kanalizacyjnych, miejsc na przyłącz wody, prądu oraz rur do cyrkulacji kominka włożyłem styropian 20 cm. 

Po rozszalowaniu zabezpieczyliśmy beton dwukrotnie dysperbitem, z zewnątrz ociepliliśmy ścianę fundamentową styropianem EPS 10 cm termoorganika dach-podłoga o większej sztywności i twardości, klejony na klej do styropianu. Na styropian folia kubełkowa. Wkoło fundamentu położyliśmy opaskę z rury drenarskiej w geowłókninie, całość obsypana grubym żwirem. 

Fundament gotowy :) Najtrudniejsze za nami, praca w ziemi jest najcięższa i zajęła nam 3 tygodnie. 

Podsumowując zużycie betonu:

- na stopę 9 m³ B-15

- na stopę 16 m³ B-20

- na ścianę 24 m³ B-20

White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

4. Prace geodezyjne

 • 22.06.2019

Dobre wieści - mamy pozwolenia! Ale natura też nie próżnuje i działka mocno zarosła. Palet z bloczkami prawie nie widać :) Niestety oboje pracujemy w Skandynawii i nie możemy być na działce tak często jakbyśmy chcieli. Na szczęście mamy pomoc z domu - tata wykasza plac przed przyjściem geodetów, którzy przygotują ławy drutowe. 

 • 25.06.2019

Mamy już wytyczone ławy i widać zarys domu :)

 • 04.07.2019

W tym dniu, został wykonany wykop pod budowę domu.

White
White
White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

3. Wiosna 2019 - kompletowanie materiałów

Zima upłynęła nam w oczekiwaniu na pozwolenia oraz powoli zaczęliśmy kompletować materiał oraz sprzęt potrzebny do dalszej pracy w 2019 roku. 

 • 11-14.03.2019 

 Zorganizowaliśmy deski na szalunki. 10 m³ deski 32 mm. Ułożyliśmy deski w sztapel, zbudowaliśmy przy nim warsztat pracy oraz zadaszenie, które przykryliśmy plandeką. 

 • 31.03.2019

W pobliskiej hurtowni zamówiliśmy towar. Oczywiście nie obyło się bez problemów ze strony hurtowni. Niestety nie wywiązali się z pierwotnego terminu dostarczenia. 

Dom powstanie z bloczków H+H GOLD PLUS 30 cm. Nie jest to standardowy materiał, ale decydując się na budowę domu priorytetem było dla nas to aby dom w przyszłości tracił jak najmniej energii, a materiał był najwyższej jakości i łatwy w obróbce. 

 • 25-30.04.2019

W końcu dociera do nas zamówiony materiał: bloczki, kominy oraz 5,5 tony stali zbrojeniowej.

Dodatkowo kupujemy 50 tuj, sadzimy je co 80 cm w linii zachodniej granicy działki. Pod tuje dajemy ziemię do iglaków oraz folię ogrodniczą zapobiegającą wyrastaniu chwastów. Dzień kończymy podlewaniem.

 

White
White
White
White
White
Dodaj komentarz

2. Wybór projektu, pozwolenia, pierwsze prace.

W 2016 roku sprecyzowaliśmy swoje preferencje przy wyborze projektu. Były to: duży, przestronny metraż, nowoczesna bryła, dwa stanowiska garażowe, duże przeszklenia oraz antresola. W biurze projektowym ARCHON pracuje nasz dobry kolega Krzysztof, który obiecał, że co jakiś czas będzie podsyłał ciekawe, oryginalne i spełniające nasze kryteria projekty. 

W międzyczasie rodzice Wojtka podarowali nam piękną 40 arową działkę, do której mogliśmy wybierać konkretne projekty. 

We wrześniu 2018 roku padł wybór na Dom w Felicjach G2. Wtedy nie było już odwrotu, więc zabraliśmy się za składanie dokumentów o pozwolenie na budowę. 

W dniu 9 listopada 2018 wytyczyliśmy z tatą drogę do miejsca, w którym będzie budowa - ułatwi to w późniejszych etapach dowóz towarów i dojazd pompie do zalania przyszłych ław, trzpieni, słupów, stropu oraz wieńca. 

Koparką wykopano dół o: 55 m długości, 4 m szerokości i 0,5 m głębokości. Na spód poszła geowłóknina drogowa, na którą teść przywiózł tłuczeń, a następnie kliniec. Wieczorem tego samego dnia 55 metrów drogi było utwardzone i gotowe :) 

To był koniec prac w 2018 roku. 

White
White
White
White
Dodaj komentarz

1. Wstęp

Witamy,

Pisanie bloga postanowiliśmy zacząć od przedstawienia się: Asia i Wojtek, młode małżeństwo, które zapragnęło mieć swoje własne cztery kąty. Gdy sprawy oficjalne mamy już za sobą przejdźmy do meritum. O tym, że będzie to dom, a nie mieszkanie wiedzieliśmy od razu. Dom to wolność, której nigdy nie poczulibyśmy w mieszkaniu w bloku. Ze względu na to, że zarówno ja [Wojtek :)] jak i mój tata jesteśmy budowlańcami dom zostanie zbudowany systemem gospodarczym. 

Bloga postanowiliśmy napisać z dwóch powodów. Pierwszy: dla samych siebie, by mieć zapis wszystkich prac. Drugi powód to dla osób odwiedzających stronę ARCHON, którzy rozważają wybór Domu w Felicjach G2.

Zachęcamy do śledzenia dalszych wpisów, zostawiania komentarzy, pytań. 

Pozdrawiamy Asia i Wojtek.

White
White
White
Dodaj komentarz

Nowe wpisy na blogach

White
Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?