Jaki dom na działkę na stoku?

Projekt domu na działkę na stoku wymaga odpowiedniego dopasowania do ukształtowania terenu, powinien również maksymalnie wykorzystywać istniejące warunki naturalne. Działka ze spadkiem może wydawać się trudna, ale pozwala również na atrakcyjne zagospodarowanie. Architekt adaptujący, w trakcie wizji lokalnej, podpowie, jak najlepiej usytuować dom na stoku, np. wjazd do garażu w najniższym miejscu, a na skarpie taras z pięknym widokiem.

Atuty działek na stoku

Dom wybudowany na stoku czy wzniesieniu pięknie prezentuje się na tle okolicy oraz gwarantuje mieszkańcom nietypową perspektywę na zagospodarowanie przestrzeni w środku i wokół budynku. Dodatkowym atutem jest fakt, że dom na skarpie to doskonałe stanowisko widokowe, szczególnie z tarasem z ekspozycją południową. Spadek na działce pozwala na ciekawą aranżację przestrzeni wokół domu, którą można podzielić np. na kwiatowe tarasy. Obsadzone zielenią skarpy skutecznie zabezpieczą atrakcyjne murki oporowe, wykonane z modnych gabionów lub palisad. Nowoczesne domy na skarpie posiadają wiele zalet.

Atutami działek na stoku są:

  1. walory widokowe
  2. możliwość przeniesienia pomieszczeń gospodarczych do części podpiwniczonej
  3. wygospodarowanie dodatkowych pomieszczeń rekreacyjnych (np. sauna, siłownia, sala kinowa)
  4. przeniesienie garażu do piwnicy - zmniejszenie powierzchni zabudowy

Podpiwniczenie budynku

Wybrany projekt domu powinien jak najlepiej wpisywać się w rzeźbę terenu, wykorzystując optymalnie warunki naturalne działki. W domach na stoku częstym rozwiązaniem (choć decyzja zawsze należy do inwestora) jest podpiwniczenie części lub całości budynku. Na działkach z dużym spadkiem terenu część piwnic znajdzie się ponad linią gruntu, co umożliwi naturalne doświetlenie pomieszczeń lub zaplanowanie bezpośredniego wyjścia do ogrodu, ułatwiając dostęp do pomieszczeń gospodarczych, znajdujących się w piwnicy.

Na działce ze spadkiem w kierunku drogi dojazdowej sprawdzi się lokalizacja garażu w piwnicy, co pozwoli jednocześnie zmniejszyć powierzchnię zabudowy domu. Jeśli spadek znajduje się od strony ogrodu – dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie tutaj schowków na narzędzia ogrodowe i meble tarasowe. Można również zastanowić się nad tarasowaniem skarpy i wykonaniem kilku mniejszych uskoków terenu. Jeśli zaplanujemy na tej kondygnacji również pomieszczenia rekreacyjne, takie jak siłownia, sauna lub dodatkowa strefa wypoczynkowa — warto wówczas przewidzieć dodatkowe, bezpośrednie wyjście do ogrodu.

Działka o niewielkim spadku terenu

Jeżeli dysponujemy działką o niewielkim spadku - wystarczy wykonać niwelację terenu i zbudować projekt domu na skarpie bez podpiwniczenia. Czasami w celu zabezpieczenia skarpy przed osuwaniem będzie konieczne wykonanie muru oporowego. Nie musi on być jednolitą, nudną ścianą, można zastanowić się nad tarasowaniem skarpy i wykonaniem kilku mniejszych murków. Spadek terenu warto wykorzystać do urządzenia ciekawego skalniaka lub do posadzenia roślin okrywowych, które dodatkowo zabezpieczę skarpę przed osuwaniem się. Zobacz, jak może wyglądać projekt domu na działkę ze spadkiem terenu.

Działka z dużym spadkiem terenu

Działki z dużym spadkiem terenu są chętnie wybierane przez Inwestorów, którzy zwracają uwagę na walory widokowe (taras na skarpie), lub szukają wyjątkowego miejsca na realizację swojego domu. W takiej sytuacji powinniśmy wybrać projekty domów na skarpie, z częściowym lub całkowitym podpiwniczeniem. Zostaje wówczas zwiększona powierzchnia użytkowa na parterze naszego domu, ponieważ garaż, pomieszczenia gospodarcze i kotłownia zostaną przeniesione do piwnicy.

Domy na skarpie - odpowiednia izolacja budynku

Planując dom na działce ze spadkiem, należy odpowiednio zabezpieczyć go przed wodą powierzchniową oraz gruntową. Zalecamy przed rozpoczęciem inwestycji wykonanie badań geotechnicznych, które dostarczą m.in. danych o rodzaju gleby oraz stanie i głębokości wód gruntowych, dzięki czemu możliwe będzie zaprojektowanie odpowiednich rozwiązań technologiczno-materiałowych. Ważną kwestią jest wykonanie drenażu (oraz w razie potrzeby studni chłonnych), który odprowadzi wodę. Wody powierzchniowe (np. opadowe) należy pokierować w taki sposób, by zminimalizować zawilgocenie terenu wokół budynku.

Razem z zamówionym projektem domu otrzymasz Poradnik Inwestora GRATIS, a w nim artykuły poradnikowe ekspertów ARCHON+ oraz porady czołowych producentów materiałów budowlanych. Zobacz więcej >>

ZOBACZ, jak atrakcyjnie zagospodarować działkę na stoku

Przedstawiamy kilka realizacji naszych projektów, które pokazują, jak inwestorzy zagospodarowali swoje działki położone na stoku. Popularnym rozwiązaniem, w sytuacji, gdy spadek ukształtował się od strony ogrodu, jest zaplanowanie w tym miejscu efektownego tarasu z pięknym widokiem. Zobacz, jak może wyglądać nowoczesny dom na skarpie.

Usytuowanie względem stron świata

Wybierając dom na działkę ze spadkiem terenu, powinniśmy również wziąć pod uwagę jej ekspozycję względem stron świata, a tym samym jej nasłonecznienia. Działki z nachyleniem w kierunku południowym lub zachodnim są najbardziej pożądane, umożliwiają bowiem budowę atrakcyjnego widokowo i słonecznego tarasu. Powiększy on część dzienną, dzięki czemu powstanie dodatkowa, rekreacyjna strefa w naszym domu, którą warto połączyć wygodnymi schodami z ogrodem zlokalizowanym poniżej. W nim można zaprojektować miejsce relaksu i kącik dla naszych pociech.

Przy spadku terenu eksponowanym w kierunku wschodnim lub północnym konieczne jest znalezienie takiego usytuowania domu, aby pomieszczenia strefy dziennej były dobrze doświetlone, pamiętając o przysłanianiu promieni słonecznych przez zbocze stoku. Często walory widokowe takich działek rekompensują ewentualne utrudnienia związane z nasłonecznieniem. Dowiedz się więcej o optymalnym usytuowaniu domu względem stron świata >>

Poznaj projekty, które harmonijnie wkomponują się w działkę na stoku: kolekcja gotowych projektów domów z piwnicą.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?