Usytuowanie domu na działce względem stron świata

Usytuuj dom na działce

Jedną z najistotniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem budowy domu, jest właściwe usytuowanie budynku względem stron świata. Ważne jest takie zlokalizowanie strefy dziennej domu, aby jak najdłużej cieszyć się słońcem.

Salon i jadalnia od południa lub zachodu

Najbardziej efektywne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej uzyskamy sytuując salon i jadalnię od południa lub zachodu. Dobrego doświetlenia nie wymagają  natomiast takie pomieszczenia jak klatki schodowe, pomieszczenia gospodarcze, kuchnie, łazienki i garaże, więc mogą być zlokalizowane od strony północnej lub wschodniej - radzi arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Dodatkowo zamontowanie dużych okien na nasłonecznionej elewacji pozwoli wykorzystać naturalną energię słoneczną do podniesienia komfortu cieplnego w budynku. Taka lokalizacja strefy dziennej domu pozwoli również na zwiększenie efektywności energetycznej domu – w konsekwencji będzie można zaoszczędzić na ogrzewaniu domu - dodaje arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Działka z dojazdem od północy najkorzystniejsza

Jeżeli jesteśmy na etapie wyboru działki, najkorzystniejsza jest ta z dojazdem od strony północnej. Na takiej działce wejście do domu lokalizujemy właśnie od strony północnej. Wszystkie pomieszczenia gospodarcze i kuchnia znajdą się wtedy w zacienionej części budynku, a strefa dzienna i ogród będą po stronie południowej, nasłonecznionej i odizolowanej od ulicznego hałasu.  W ofercie naszego biura jest kilkaset gotowych projektów domów o różnej wielkości i stylistyce, dostosowanych do  realizacji na różnych działkach, by każdy mógł optymalnie wykorzystać walory terenu na którym buduje – podkreśla arch. Monika Lisowska-Łętocha z Biura Projektów ARCHON+.

Jeżeli przedstawią Państwo swoje wymagania dotyczące przyszłego domu i uwarunkowania działki doradcy projektowi ARCHON+ zaproponują projekty domów z oferty ARCHON+ ściśle dopasowane do Państwa potrzeb.