Austrotherm - Jak prawidłowo wybrać płytę styropianową do ocieplenia ściany w systemie ETICS?
Austrotherm

Austrotherm Sp. z o.o.

ul. Chemików 1, 32-600 Oświęcim
tel. 33 844 70 33-36, fax 33 844 70 43
e-mail: info@austrotherm.pl
www.austrotherm.pl

ETICS, to zestaw dopasowanych do siebie produktów niezbędnych do prawidłowego wykonania izolacji termicznej budynku wraz z wykończeniową powłoką tynkarską. Jakość izolacyjności termicznej systemu ETICS, zależy od materiału termoizolacyjnego, użytego w tym systemie.

Nie dziwi więc fakt, że najbardziej popularną izolacją termiczną stosowaną w ETICS jest styropian. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda płyta styropianowa jest taka sama i błąd popełniony na etapie jej doboru, ma wpływ na skuteczność i trwałość całego systemu.

Sprawdź współczynnik przewodzenia ciepła

W ofercie producentów płyt styropianowych znaleźć można płyty styropianowe o różnych parametrach izolacyjności termicznej. Ta Izolacyjność jest określana współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda λ [W/mK]. W zestawieniu tego parametru z grubością płyty styropianowej, uzyskuje się opór cieplny materiału termoizolacyjnego R [m2K/W]. Tym samym, w sytuacji, gdy w projekcie dobór grubości płyty styropianowej wyliczony został przez projektanta na podstawie wartości λ=0,031 W/mK, np. 15 cm, a wykonawca, czy też sam inwestor, nieświadomie zastosował płyty styropianowe o grubości 15 cm, ale lambdzie λ= 0,045 [W/mK], to obniżył w ten sposób izolacyjność termiczną zastosowanego rozwiązania o ponad 30%. To dużo, biorąc pod uwagę, że dobór wielu innych rozwiązań, dotyczących zapewnienia komfortu użytkowania pomieszczeń budynku, dokonuje się w oparciu o izolacyjność termiczną jego przegród, między innymi również ścian.

płyta styropianowa

Zobacz jakie są parametry mechaniczne

Podobnie jest, jeśli chodzi o parametry mechaniczne płyt styropianowych. Od płyty styropianowej, jako serca systemu, oczekuje się takich parametrów mechanicznych, które zapewnią bezpieczeństwo. W szczególności, gdy ściana znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu zabaw, boiska szkolnego. Należy zawsze stosować takie płyty styropianowe, których parametry mechaniczne, jak:

  • wytrzymałość na rozrywanie,
  • wytrzymałość na zginanie,
  • wytrzymałość na ściskanie,

są na odpowiednio wysokim poziomie.

Właściwie dobrana płyta styropianowa jest gwarancją dobrego docieplenia budynku. Zapewnia energooszczędność i trwałości elewacji. Pamiętajmy, że w sytuacjach, gdy w zakresie doboru płyt styropianowych pojawiają się jakieś wątpliwości, można zawsze kontaktować się z Działem Technicznym firmy Austrotherm. Nasi specjaliści służą profesjonalną pomocą przy doborze odpowiedniego styropianu.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?