Koszty budowy domu 2024 r. - sprawdź, ile kosztuje budowa domu parterowego, domu z poddaszem użytkowym i domu piętrowego

Planując przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu jednorodzinnego, ważne jest właściwe oszacowanie wydatków związanych z realizacją inwestycji i dostosowanie wyboru projektu zarówno do oczekiwań funkcjonalnych, jak i do indywidualnych założeń finansowych. Łączny realny koszt budowy domu zależy od wielu czynników, wśród których znaczenie ma powierzchnia użytkowa budynku, zastosowane w projekcie rozwiązania konstrukcyjne, a także wykończenie domu -standard przyjęty przez Inwestora. Zamierzając poprowadzić budowę domu w sposób ekonomiczny i mając na względzie racjonalizację wydatków, warto poszczególne decyzje podejmować w sposób przemyślany, poprzedzając je staranną analizą. O potencjalnych oszczędnościach należy myśleć już na etapie wyboru projektu domu, zwracając uwagę nie tylko na wielkość powierzchni użytkowej, ale przede wszystkim na konstrukcję bryły i dachu. Im prostsze rozwiązania, tym odpowiednio tańsze będzie wykonawstwo, zarówno pod kątem ilości materiałów budowlanych i izolacyjnych, jak i kosztów robocizny.

W tym artykule przedstawiamy aktualne koszty budowy domu jednorodzinnego dla wybranych z oferty ARCHON+ gotowych projektów domów. 

Sprawdź koszty budowy domu parterowego, z poddaszem użytkowym oraz piętrowego w trzech kategoriach pod względem powierzchni użytkowej: ok. 100 m2, 120 m2 oraz 150 m2.

Budowa domu – zacznij od wyboru odpowiedniego projektu i zmniejsz koszty

Budowa domu to proces, który zaczyna się od wyboru… dobrego projektu!

Projekt domu musi spełniać założenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy, odpowiadać naturalnym uwarunkowaniom działki oraz oczekiwaniom przyszłych użytkowników. Poszukiwania i wybór dobrego projektu to bardzo ważne zadanie. Warto mieć na uwadze, że jest to decyzja, która oddziałuje nie tylko na komfort przyszłych mieszkańców, ale także wpływa w istotny sposób na to, jaka będzie końcowa cena budowy domu.

Odkryj atuty domów tanich w budowie ARCHON+

Należy podkreślić, że jeżeli zależy nam na ekonomicznej realizacji inwestycji, poszukiwania projektu powinniśmy ukierunkować w stronę domów o prostych bryłach, których zwieńczeniem jest dach dwuspadowy. Tego typu propozycje prezentowane są w kolekcji: projekty domów tanich w budowie i powstają z myślą o optymalizacji kosztów budowy. To gotowe projekty domów jednorodzinnych o regularnej bryle, bez nadmiaru detali takich jak: balkony, wykusze, czy lukarny, co przekłada się na odpowiednio mniejsze zużycie materiałów budowlanych i izolacyjnych. Jednocześnie prosta bryła w pozytywny sposób oddziałuje na standard energetyczny budynku i koszty eksploatacyjne, za sprawą ograniczenia liczby miejsc narażonych na powstawanie mostków termicznych. Dwuspadowy dach to konstrukcja, która nie wymaga skomplikowanych obróbek, powodujących straty materiału pokryciowego, a także nie wymaga stosowania wielu elementów wykończeniowych, które znacząco zwiększają koszty wykonania dachu wielospadowego. W przypadku domów o uproszczonych bryłach z dwuspadowym dachem, poza korzyściami wynikającymi z mniejszego zużycia materiałów budowlanych, można także zyskać na odpowiednio niższych kosztach robocizny, dzięki temu, że prace budowlane postępują szybciej.

Ile kosztuje budowa domu w 2024 r. ? Sprawdź wyceny w aktualnym kosztorysie!

Ile kosztuje budowa domu w 2022

W ARCHON+ każdy Inwestor może zamówić wraz z projektem domu dedykowany do niego kosztorys budowlany, który ułatwia prace związane z organizacją przedsięwzięcia i realizacją kolejnych etapów prac budowlanych, dając możliwość monitorowania poprawności wykonywania robót i bieżącej kontroli wydatków. Kosztorysy do projektów ARCHON+ dostępne są w formie prostego w obsłudze programu komputerowego, który umożliwia wprowadzanie modyfikacji, celem dostosowania poszczególnych stawek do cen obowiązujących w danym regionie. Skrócone zestawienia z kosztorysów szczegółowych dostępne są na stronach poszczególnych projektów, można je bardzo szybko sprawdzić i porównać koszty budowy domów, którymi jesteśmy zainteresowani. Dzięki temu na etapie poszukiwań i wyboru projektu domu każdy Inwestor może poznać rzeczywiste wyceny i obliczyć koszt budowy domu, by dostosować decyzję o wyborze projektu także do indywidualnych założeń i możliwości finansowych.

Czy wiesz, że...
różnica w koszcie budowy „Domu w malinówkach 14” między
minimalnymi a średnimi stawkami wynosi 70 400 zł netto?

Negocjuj ceny materiałów - to dzisiaj też jest możliwe!

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że ceny poszczególnych materiałów i robót budowlanych mogą się także różnić w zależności od regionu, w którym realizowana jest inwestycja. Znaczące różnice można zauważyć także, porównując wyceny z poszczególnych składów budowlanych, znajdujących się w tym samym regionie. 

Zachęcamy wszystkich Inwestorów do świadomych zakupów i do wyceniania swoich zamówień w kilku składach. Szybkie porównanie otrzymanych ofert na materiały budowlane oraz poszczególne roboty budowlane umożliwi kosztorys, oferowany do projektów ARCHON+. Jego elementem jest przedmiar robót, czyli spis wszystkich prac koniecznych do wykonania podczas realizacji danego domu, zawierający gotowe zestawienia i ilości materiałów, robocizny i sprzętu. Dzięki temu Inwestor ma także pewność, że pozyskane oferty uwzględniają ten sam zakres prac.

Koszty budowy domu 2024 - porównanie kosztów realizacji wybranych projektów z oferty ARCHON+

Porównanie kosztów realizacji budowy domu

Sprawdźmy, ile kosztuje wybudowanie domu jednorodzinnego z poddaszem użytkowym, domu parterowego oraz domu piętrowego o powierzchni ok. 100 m2, 120 m2 i 150 m2 na przykładzie konkretnych projektów. Podane kwoty są wartościami netto przeniesionymi z kosztorysów szczegółowych, opracowanych na I kwartał 2024 r., obrazują koszty budowy domu 2024 prowadzonej w systemie zleconym. W tabelach uwzględniono podział na koszty stanu surowego zamkniętego i koszty robót wykończeniowych (wg stawek minimalnych). 

Koszt budowy domu parterowego w 2024 r.

DOM PARTEROWY
powierzchnia ok. 100 m2 ok. 120 m2 ok. 150 m2
  Dom w kosaćcach 3 (N) Dom w bazylii 2 Dom w galach 4
Stan surowy zamknięty (SSZ) 206 300 313 800 411 700
Roboty wykończeniowe 168 000 177 700 266 400

Koszt budowy domu z poddaszem użytkowym w 2024 r.

DOM Z PODDASZEM UŻYTKOWYM
powierzchnia ok. 100 m2 ok. 120 m2 ok. 150 m2
  Dom w rododendronach 28 Dom w wisteriach 8 Dom w sasankach 6
Stan surowy zamknięty (SSZ) 190 600 246 700 289 600
Roboty wykończeniowe 162 200 177 100 206 600

Koszt budowy domu piętrowego w 2024 r.

DOM PIĘTROWY
powierzchnia ok. 100 m2 ok. 120 m2 ok. 150 m2
  Dom w arkadiach 4 Willa Julia 16 Willa Adrianna
Stan surowy zamknięty (SSZ) 219 200 285 800 352 200
Roboty wykończeniowe 147 300 182 200 257 800

Stan surowy zamknięty obejmuje:

 • ściany nośne,
 • strop,
 • schody,
 • kominy,
 • stolarkę zewnętrzną oraz konstrukcję i pokrycie dachu.

Roboty wykończeniowe obejmują:

 • wewnętrzną stolarkę drzwiową,
 • ścianki działowe,
 • ocieplenie stropu,
 • tynki i okładziny ścian wewnętrznych,
 • wylewki i posadzkę,
 • roboty malarskie,
 • ocieplenie ścian zewnętrznych,
 • elewację, opaskę wokół domu.

Chcąc zorientować się w kosztach budowy domu, najlepiej zestawiać koszt budowy stanu surowego zamkniętego, ponieważ w każdym przypadku obejmuje on analogiczny zakres prac, dzięki czemu porównanie będzie najbardziej miarodajne. Koszty wykończenia domu pod klucz, a tym samym finalny całkowity koszt budowy domu w każdym przypadku będzie inny w zależności od przyjętego standardu. Średni koszt wykończenia domu jednorodzinnego w wysokim standardzie może wynieść nawet kilka tysięcy złotych za metr kwadratowy, ale przyjmując założenia ekonomicznej realizacji, kwoty te mogą być znacznie niższe. Inaczej będzie się także kształtować koszt budowy domu w stanie deweloperskim, z którym najczęściej można się zetknąć, kupując nowy dom od dewelopera. W zależności od standardów firmy deweloperskiej i przyjętych opcji zakres wykończenia domu lub mieszkania w stanie deweloperskim może być różny. 

Koszty budowy domu 2024

Skorzystaj z pomocy w wyborze odpowiedniego projektu domu

Bezpłatnie pomożemy w doborze projektu, weryfikacji MPZP

W ARCHON+ każdy planujący budowę domu Inwestor otrzyma wsparcie w zakresie weryfikacji warunków MPZP/WZ obowiązujących dla jego działki i dobru optymalnych projektów z uwzględnieniem indywidualnych oczekiwań funkcjonalnych, estetycznych, a także założeń finansowych. Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji z Doradcami Projektowymi ARCHON+.

Warto podkreślić, że wyróżniająca się starannością i wszechstronnością opracowania dokumentacja projektowa ARCHON+ zawiera szczegółowo rozrysowaną i opisaną zarówno część architektoniczną, jak i konstrukcyjną i instalacyjną, co jest dla Inwestora dużym ułatwieniem na etapie adaptacji i realizacji inwestycji.

Zaplanuj z nami realizację swojego wymarzonego domu i zamów projekt już dziś.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?