Kiedy warto kupić na swój dach dachówkę barwioną w masie?
Creaton

CREATON Polska sp. z o.o.

ul. Wspólna 6, 32-300 Olkusz
tel.: +48 32 624 95 01
e-mail: biuro@creaton.com
www.creaton.pl

Barwienie w masie to proces polegający na nadaniu jednolitej barwy dachówce w całym jej przekroju. Takie rozwiązanie podnosi walory estetyczne całej połaci kosztem wyższej ceny produktu za 1 m². Na czym dokładnie polega ten proces i kiedy warto zdecydować się na produkt w nieco wyższej cenie na swój dach?

Jak powstają dachówki barwione w masie?

W przypadku dachówek barwionych w masie kolorowy korpus powstaje w wyniku dodania odpowiedniego pigmentu we wczesnych etapach tworzenia materiału, z którego uformowany zostanie ostateczny produkt. Przygotowana glina jest starannie rozdrabniana i mieszana z pigmentem aż do uzyskania homogenicznej masy. W przypadku marki CREATON dachówki barwione w masie, np. PREMION, CANTUS, VISIO i karpiówka KLASSIK KERA-BIBER poddawane są specjalnemu procesowi wypału, który nazwaliśmy KERALIS®. Nasze dachówki wypalamy w temperaturze ponad 1100°C w wyniku czego powstaje korpus o jednorodnej strukturze i barwie w całym swym przekroju. Uzyskany wewnątrz kolor zbliżony jest do tego, który został zastosowany na powierzchni. Wysoka gęstość gliny wynikająca ze stosowanego procesu powoduje, że nasze dachówki cechują się bardzo niską absorpcją wody. W przypadku dachówki PREMION wynosi ona tylko około 5-6%. W ten sposób powstaje produkt o doskonałej funkcjonalności i odporności na mróz.

Dachówka barwiona w masie
Wybierz dachówkę barwioną w masie

Kiedy dachówka barwiona w masie jest idealnym rozwiązaniem?

Dachówki barwione w masie, ze względu na wykorzystanie dodatkowych pigmentów oraz zastosowanie specjalnych technik produkcyjnych, są droższe od modeli standardowych. Mimo to, zdecydowanie się na tego rodzaju produkt w niektórych sytuacjach może okazać się opłacalne. Ten rodzaj dachówek docenią w pierwszej kolejności właściciele domów o niskiej bryle i skomplikowanej architekturze dachu.

W tym przypadku szczególnie często pojawia się potrzeba montownia dopasowywanych kształtem docinek, np. wokół okien dachowych, kominów, pokryciach lukarn oraz w koszach. Zwykle są one bardzo widoczne z poziomu gruntu. Barwienie w masie umożliwi nam uniknięcie stosowania dodatkowych zabiegów polegających na zamalowywaniu dociętych krawędzi dachówek, których korpus posiada naturalny kolor wypalonej gliny. Tu niezwykle pomocne są farby akrylowe w kolorze angoby lub glazury, dzięki którym możemy zniwelować gliniany kolor. Montowanie na połaci dachówek barwionych w masie w efekcie oszczędza czas pracy dekarza, a tym samym zmniejsza koszt jego instalacji.

Dach
Technologia KERALIS® | Oryginalne rozwiązanie CREATON - dachówki barwione w masie

Tego rodzaju produkty są również doskonałym wyborem na dachy, które z różnych powodów narażone są na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku produktów wykonanych tradycyjną metodą powstające uszkodzenia, większe zarysowania lub ukruszenie się fragmentu dachówki odsłonią środek w naturalnym, glinianym kolorze. Barwienie w masie sprawia, że nawet w takiej sytuacji zachowany zostaje jednolity kolor dachu. Tym samym nie jesteśmy zmuszeni wymieniać uszkodzonych elementów pokrycia. W przypadku dachówek ceramicznych marki CREATON stosowanie technologii KERALIS® wpływa również na zwiększenie wytrzymałości. Powstający w ten sposób PREMION przekracza trzykrotnie tę wartość określaną przez normę DIN EN 1304.

Dach
Technologia KERALIS® | Oryginalne rozwiązanie CREATON - dachówki barwione w masie

Decydując się na zastosowanie dachówki barwionej w masie na swoim dachu możemy mieć pewność, że wyższą cenę 1m² pokrycia zrekompensuje nam doskonała jakość oraz najlepsze parametry użytkowe. Oszczędność kosztów, które musielibyśmy ponieść w związku z wykonaniem przez dekarza ewentualnych zaprawek na dachu o skomplikowanej bryle możemy przeznaczyć na zakup droższego produktu. Dachówka barwiona w masie pomoże nam również uniknąć konieczności wymiany pojedynczych sztuk w przypadku powstania na połaci drobnych uszkodzeń.

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?