Domek holenderski - ile kosztuje i jak jest zbudowany całoroczny domek holenderski

Domki holenderskie to niewielkie domki mobilne wykorzystywane w celach rekreacyjnych, które z pewnością znane są działkowiczom i miłośnikom wypoczynku w otoczeniu przyrody. Jak wygląda i ile kosztuje domek holenderski? Jakie są zalety i wady domków holenderskich? Jakie formalności i przepisy obowiązują użytkowników domków holenderskich? O tym w dalszej części artykułu.

Dom holenderski - co to jest?

Domek holenderski można inaczej określić jako dom na kółkach. Jest to rodzaj mobilnego domku rekreacyjnego, przeznaczonego do czasowego użytkowania. Domek nie jest trwale związany z gruntem, jego konstrukcja daje możliwość przestawiania i przewożenia z miejsca na miejsce. Domki holenderskie nie są pojazdami, więc nie podlegają wymogowi rejestracji. Nie mogą też poruszać się po drogach na zasadach obowiązujących inne pojazdy. Do ich przewozu konieczny jest odpowiedni transport, w zależności od ciężaru całego elementu – gabarytowy lub ponadgabarytowy. Domki są w stanie zapewnić odpowiednie warunki użytkowania podczas wypoczynku na łonie natury. Osoby, które rozważają zakup domków holenderskich, mają możliwość nabycia takiego domku wraz z pełnym wyposażeniem. W przypadku domków holenderskich można zdecydować się odpowiednio na domek holenderski całoroczny ocieplony lub domek sezonowy. Przy czym należy pamiętać, że ocieplenie stosowane w domkach holenderskich nie jest wystarczające na polskie warunki jesienno - zimowe.

Jak zbudowany jest domek holenderski?

Domek holenderski przypomina wyglądem przyczepę kempingową połączoną z obiektem letniskowym. Do stalowej ramy, znajdującej się u podstawy konstrukcji, przytwierdzony jest drewniany szkielet, a na nim osadzone są panele tworzące ściany domku. Pomiędzy ścianami umieszczona jest warstwa termoizolacyjna zapewniająca chłód w upalne dni i ciepło w czasie chłodniejszych wieczorów. W domku znajduje się także instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna oraz okna, które zapewniają doświetlenie naturalne. Wewnątrz przewidziane są wszystkie niezbędne pomieszczenia, a więc salon z aneksem kuchennym, łazienka i najczęściej dwie sypialnie. Całość mieści się w obrębie kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Domek holenderski – wymiary

Holenderskie domki kempingowe mogą mieć od jednej do trzech sypialni, a ich wymiary najczęściej wynoszą ok. 2,5-4 m szerokości i do 7-13 m długości, co w sumie daje powierzchnię od ok. 25 do ok. 50 m². Zwykle jest to kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni, co można porównać z niewielką kawalerką w bloku wielorodzinnym. Każdy domek holenderski ma salon, kuchnię, łazienkę z prysznicem i toaletę.

Z czego zbudowany jest dom holenderski?

Podstawowym elementem konstrukcji jest stalowa rama z kołami. Ściany obiektu tworzą panele najczęściej wykonane z sidingu PCV lub z blachy. Znacznie bardziej elegancko i klasycznie wyglądają jednak domki wykończone drewnianymi deskami. Okna domków holenderskich tworzą pojedyncze szyby lub tafle plastiku. W domkach o przeznaczeniu całorocznym ściany ocieplone są materiałem termoizolacyjnym. Dach często jest wykończony blachą albo papą. Domek holenderski posiada wyprowadzone na zewnątrz przyłącza prądu, gazu, wody i kanalizacji. Aby móc z nich korzystać należy przygotować na działce rekreacyjnej bądź innej, odpowiednie media. Domki holenderskie często wyposażone są także w kominek gazowy.

Z czego zbudowany jest domek holenderski

Sposób posadowienia domków holenderskich

Domek holenderski traktowany jest przez organy architektoniczno - budowlane, jako obiekt budowlany, a jego postawienie jako budowa, czyli wykonanie obiektu budowlanego. Niezależnie od sposobu posadowienia na gruncie takiego domku, wymagane jest spełnienie przepisów ustawy Prawo budowlane. Jako domki tymczasowe mogą stać na kołach lub na betonowych bloczkach, które pomogą je ustabilizować. W przypadku chęci trwałego związania domku z podłożem należy wykonać fundament. Po przywiezieniu domku na działkę konieczne jest jego wypoziomowanie. Najczęściej wykonują to doświadczeni i odpowiednio wyposażeni w niezbędne narzędzia fachowcy. Proces poziomowania trwa około kilku godzin.

Wnętrze i wyposażenie domków holenderskich

W domkach tego typu można poczuć namiastkę domu, gdyż zamontowane jest w nich całe niezbędne wyposażenie. Każde pomieszczenie jest w pełni umeblowane i zabudowane, co pozwala wykorzystać do maksimum dostępną przestrzeń. W salonie, zwykle z gazowym kominkiem, znajduje się kanapa z fotelami, stołem lub stolikiem. W kuchni zamontowane są dolne i górne szafki, zlewozmywak i kuchenka gazowa. Dodatkowomożna także zainstalować młynek do odpadów. Łazienka ma najczęściej postać kabiny prysznicowej, z lustrem, umywalką z szafkami i WC. W sypialniach znajdują się łóżka, szafki nocne, niekiedy toaletka. Podłogi w domkach holenderskich wykończone są wykładziną dywanową lub elastyczną, a ściany pokryte są plastikowymi panelami lub drewnianą boazerią. Okna z firankami, zasłonkami lub roletami przeciwsłonecznymi dodają całemu wnętrzu przytulności i domowego charakteru.

Wyposażenie domku holenderskiego

Domki holenderskie – formalności

Domek holenderski, jako obiekt budowlany, przed jego postawieniem, wymaga spełnienia niezbędnych formalności, wynikających z ustawy Prawo budowlane. Zakres ich wynika z wielkości domku, a dokładniej z jego powierzchni i ewentualnie czasu jego lokalizacji działce.

Domki, jako obiekty rekreacji indywidualnej, do powierzchni zabudowy 35 m2 oraz do 70 m2 mogą zostać postawione po dokonaniu zgłoszenia ich budowy do właściwego pod względem położenia działki starostwa powiatowego. W przypadku powierzchni domku od 35 m2 do 70 m2, wymagane jest, aby był to domek parterowy o rozpiętości konstrukcji do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m. Dodatkowym warunkiem jest ilość postawionych na działce takich budynków, nie może być więc niż jeden na 500 m2 powierzchni działki. Większe domki o powierzchni zabudowy większej niż 70 m2 wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.

W przypadku chęci postawienia domku holenderskiego, niepołączonego trwale z gruntem i przewidzianego do przeniesienia w inne miejsce wymagane jest również dokonanie zgłoszenia w starostwie. Termin przeniesienia, podany w zgłoszeniu nie może być dłuższy niż 180 dni. Często domki holenderskie są przewożone przez ich właścicieli w różne atrakcyjne krajobrazowo części Polski. W takim przypadku ma zastosowanie powyższy przepis.

Zgłoszenie zamiaru postawienia domku holenderskiego należy wykonać przed jego postawieniem, a starostwo w terminie 21 dni, może wnieść sprzeciw i wezwać do uzupełnienia zgłoszenia. Podstawą sprzeciwu może być m.in. naruszenie ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy.

Drugim powodem wniesienia sprzeciwu może być również objęcie zgłoszeniem budowy, istniejącego już w tej lokalizacji domku. To jest przypadek, gdy domek po 180 dniach nie został rozebrany lub przeniesiony, a Inwestor wykorzystuje, ten tryb zgłoszenia, chcąc przedłużyć lokalizację stojącego już domku o kolejne 180 dni.

Ważne jest, że w przypadku zgłoszenia zamiaru postawienia domku holenderskiego, tak jak i w przypadku wniosku o pozwolenie na budowę, wymagane jest dołączenie do zgłoszenia wypełnionego druku prawa dysponowania, przez składającego zgłoszenie, działką lub nieruchomością na cele budowlane. Należy przez to rozumieć tytuł prawny, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.

Domek holenderski czy domek angielski – różnice

Domki angielskie mogą się różnić od swoich holenderskich odpowiedników wielkością, a także elegancją i nieco innym stylem wykończenia. Zamontowane wewnątrz instalacje umożliwiają korzystanie z nich właściwie od samego momentu przewiezienia w wybrane miejsce. Stylowe domki angielskie urzekają swoją wykwintnością i stylowymi meblami, w tym obszernym salonem często z kominkiem.

Gdzie kupić i ile kosztuje domek holenderski?

Na rynku działa wiele firm trudniących się sprowadzaniem z zagranicy domków holenderskich oraz angielskich i oferujących zarówno nowe domki, jak i domki używane.

Przy wyborze odpowiedniego pośrednika należy zwrócić uwagę na doświadczenie w branży, bogactwo oferty, a także koszt transportu zakupionego domku. Większość firm posiada własne strony internetowe, bez problemu można więc wcześniej zapoznać się z propozycjami, a następnie skontaktować się z wybraną firmą w celu uzyskania dodatkowych informacji. Następnie warto umówić się na spotkanie i osobiście oglądnąć poszczególne propozycje.

Ile kosztuje domek holenderski? Różne są ceny domków i różne są same domki. Cena zależy w dużej mierze od jego wielkości, wykończenia, znajdującego się wewnątrz wyposażenia i jakości materiału, z którego obiekt został wykonany. Im domek mniejszy, tym tańszy. Im prostszy i uboższy, tym mniej trzeba na niego wydać.

Na rynku dostępne są zarówno oferty prostych konstrukcji z pustymi ścianami, jak i propozycje zakupu w pełni umeblowanego obiektu, z instalacjami i sanitariatami. Cena mobilnego domku zależy także od jego stanu technicznego i zużycia. Używany, prosty obiekt można kupić za około 10-20 tys. złotych. W zależności od możliwości finansowych i zapotrzebowania na domek z odpowiednią liczbą pokoi i w określonym standardzie można wydać znacznie więcej. Jeśli chce się kupić domek holenderski całoroczny, to należy liczyć się z wydatkiem od 40 tys. do 90 tys. złotych.

Decydując się na zakup nowego domku, należy liczyć się z wydaniem przynajmniej 30 tys. złotych. W tym jednak przypadku ma się gwarancję producenta obejmującą zarówno zewnętrzne elementy konstrukcji, jak i meble z całym wyposażeniem. W przypadku zakupu używanego domku mobilnego należy liczyć się z wadami powstałymi na skutek eksploatacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na podwozie i ramę domku. Są to bowiem elementy, które najszybciej ulegają korozji, zwłaszcza w zimnym czy deszczowym klimacie. Warto także sprawdzić stan dachu i upewnić się, czy domek posiada odpowiednie atesty zamontowanych wewnątrz instalacji, zwłaszcza gazowych i elektrycznych.

Kupując domek holenderski, należy pamiętać o kosztach jego transportu. Nie zawsze jest on doliczony do oferty sprzedaży. Wiele firm specjalizujących się w produkcji i sprzedaży mobilnych domków gwarantuje ich darmową dostawę do klienta. Jeśli jednak transport należy opłacić we własnym zakresie, wówczas należy przygotować się na dodatkowe koszty. W tym przypadku trzeba będzie opłacić wydanie pozwolenia na przewóz i stawkę określoną przez daną firmę, czyli stawkę pomnożoną przez ilość kilometrów w dwie strony.

Komfortowy wypoczynek w otoczeniu przyrody oferują domki letniskowe.
Poznaj ofertę ARCHON+ i wybierz wymarzony projekt domku letniskowego!

Domek holenderski całoroczny - czy warto się zdecydować na taki dom?

Domki holenderskie całoroczne mogą być ciekawym pomysłem, jednak użytkowanie ich o różnych porach roku jest możliwe, jeżeli w odpowiedni sposób zostaną docieplone pomieszczenia. Można to zrobić m.in. za pomocą natryskowej pianki poliuretanowej umieszczanej od strony zewnętrznej. Małe domki holenderskie całoroczne można także ocieplać innymi metodami: styropianem, wełną mineralną lub drzewną, płytami izolacyjnymi lub folią wiatroizolacyjną i paroizolacyjną. Domki holenderskie umożliwiające korzystanie z nich przez cały rok są niewątpliwie ciekawą opcją dla osób spędzających dużo wolnego czasu poza domem, wśród zieleni czy nad brzegiem morza, zwłaszcza dla osób na emeryturze czy ludzi zapracowanych szukających weekendowego odpoczynku z dala od zgiełku miasta.

Domki holenderski całoroczne

Zalety domu holenderskiego

Domki holenderskie mają wiele zalet, a jedną z nich jest możliwość transportu w dowolne miejsca. Dużym plusem domków holenderskich jest także wyposażenie w niezbędne urządzenia i instalacje konieczne do podłączenia mediów. W domkach zamontowane są meble, urządzenia sanitarne i zainstalowane ogrzewanie. Domki są więc gotowe do natychmiastowego zamieszkania. Warto podkreślić, że instalacje są najczęściej wyprowadzane na zewnątrz domku, co znacznie przyspiesza podłączenie do sieci elektrycznej i kanalizacyjnej.

Holenderskie domki kempingowe są bardzo lekkie, stąd też łatwo się je transportuje z miejsca na miejsce. Ponadto, domek tego typu może być przywieziony, ustawiony i podłączony do mediów w błyskawicznym czasie.

Domki holenderskie łączą w sobie zalety obszernych przyczep campingowych i domków letniskowych. Można w nich mieszkać wygodnie i funkcjonalnie i jednocześnie zmieniać miejsce pobytu według upodobań czy potrzeb. Ustawienie domku holenderskiego na działce zajmuje mniej więcej tyle samo czasu, co zainstalowanie zwykłej przyczepy kempingowej.

Wady domku holenderskiego

Warto pamiętać, że domki holenderskie nie są obiektami bez wad, na co zwracają uwagę sami użytkownicy. Problemem w niektórych sytuacjach mogą okazać się słabe właściwości termiczne. Jeżeli domek nie jest dobrze ocieplony, w okresie chłodów korzystanie z uroków wypoczynku może okazać się niemożliwe lub bardziej kosztowne. Minusem jest także słaba dźwiękoszczelność, z powodu cienkich ścian domku holenderskiego. Problematyczna jest też stalowa konstrukcja domku, bardziej podatna na korozje i wymagając stosowania odpowiednich zabezpieczeń przed uszkodzeniami. Dlatego rozważając zakup domku holenderskiego, należy także pamiętać o konieczności systematycznej pielęgnacji, niezwykle ważnej zwłaszcza w polskich warunkach klimatycznych. Odpowiednie dbanie o domek holenderski pomoże utrzymać go w dobrym stanie i zapobiec grożącej mu korozji.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?