Koszt budowy domu 120m2

Częstym kryterium podczas poszukiwań projektu domu jest powierzchnia budynku. Pod tym względem bardzo popularnym wśród Inwestorów metrażem są domy 120 m2, gwarantujące kilkuosobowej rodzinie komfortowe warunki użytkowania. Na etapie wyboru projektu każdy Inwestor z pewnością chciałby poznać koszty budowy domu, by móc przygotować się finansowo do całego przedsięwzięcia. Odpowiedni dobór projektu do budżetu umożliwi spokojną i sprawną realizację inwestycji. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje wybudowanie domu 120 m2, od czego zależą ceny budowy domów, a także, czy można ograniczyć wydatki? W artykule przedstawimy koszty budowy domu 120 m2 na podstawie wybranych z oferty ARCHON+ przykładowych projektów domów z poddaszem użytkowym oraz parterowych, należących do najpopularniejszych wśród Inwestorów kategorii.

Jaki jest koszt budowy domu 120m2 ?

Szukając odpowiedzi na pytanie o koszty budowy domu 120m2, warto mieć na uwadze, że podobnie jak w przypadku mniejszych lub większych budynków zależą od różnych czynników. Metraż domu ma znaczenie, jednak nie jest to jedyny element oddziałujący na koszty budowy. Różnice w kosztach budowy domu o tej samej lub zbliżonej powierzchni zależą w głównej mierze od formy budynku, liczby kondygnacji oraz rodzaju zadaszenia. Ogólnie rzecz ujmując, można przyjąć, że im bardziej rozłożysta bryła oraz skomplikowana płaszczyzna dachu, tym koszt realizacji inwestycji będzie większy. Dla ceny budowy domu 120m2, jak i każdego innego budynku, znaczenie ma także liczba kondygnacji. Najpopularniejsze wśród Inwestorów projekty domów z poddaszem użytkowym oraz projekty domów parterowych różnią się od siebie także pod względem kosztów realizacji. Istotne znaczenie w tym zakresie ma powierzchnia zabudowy, która bezpośrednio oddziałuje na wydatki, związane z realizacją domu. Stąd też koszty budowy domu parterowego 120 m2 zazwyczaj są wyższe niż domu z poddaszem użytkowym o zbliżonym metrażu. W przypadku parterówki droższy w wykonaniu będzie także dach, który z racji większej powierzchni fundamentów będzie bardziej rozłożysty. Należy pamiętać, że koszt jego wykonania podnosi nie tylko większe zużycie materiału pokryciowego, ale także potrzeba zastosowania większej liczby elementów wykończeniowych takich jak: gąsiory, rynny, podbitki. Różnica pomiędzy kosztami domu parterowego a budynku z poddaszem użytkowym będzie rosnąć wraz z powierzchnią użytkową.

Kosztorys budowy domu, czyli co składa się na koszty wybudowania domu 120m2

Od momentu rozpoczęcia budowy do wprowadzenia się do wymarzonego domu, należy wykonać szereg prac, które kolejno składają się na:

stan surowy otwarty - obejmujący roboty ziemne, fundamenty oraz ich izolację, następnie prace związane ze wznoszeniem ścian, stropów, schodów oraz dachu,

stan surowy zamknięty – którym określa się etap budowy po wykonaniu stanu surowego otwartego i zamontowaniu stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej,

stan wykończeniowy – to prace, które obejmują wykonanie ścianek działowych, tynków wewnętrznych, izolacji podposadzkowych, ocieplenie stropu, montaż stolarki wewnętrznej, ułożenie podłóg i posadzek, malowanie i wykończenie elewacji.

Aby dokładnie wyliczyć poszczególne wydatki, należy sporządzić kosztorys budowlany. Tylko rzetelnie wykonany kosztorys, przygotowany dla konkretnego projektu domu, pozwoli oszacować całościowe koszty. Dzięki temu, że gotowe projekty ARCHON+ mają opracowane kosztorysy, każdy Inwestor już na etapie wyboru może porównać koszty realizacji poszczególnych projektów, w tym także szybko sprawdzić ile kosztuje dom 120m2, którym jest zainteresowany.

Gdzie sprawdzić, ile kosztuje stan surowy zamknięty domu?

Jeżeli przed wyborem projektu chcemy porównać koszty budowy różnych domów najlepiej zestawiać ze sobą koszty wyliczone dla realizacji budynku w stanie surowym zamkniętym. Będzie to najbardziej miarodajne porównanie, ponieważ zakres prac tego etapu budowy będzie w każdym przypadku analogiczny lub bardzo podobny. Kosztorysy opracowane do projektów domów ARCHON+ prezentowane są w skróconej formie na stronach poszczególnych domów. Zawierają one czytelny podział na stan surowy zamknięty, roboty wykończeniowe oraz roboty budowlane z rozróżnieniem na zlecony i gospodarczy system realizacji. Co istotne są to rzeczywiste koszty budowy domu, zawsze aktualne i dostosowane do obowiązujących w danym kwartale stawek Sekocenbudu.

Projekty domów 120m2 ARCHON+

Poszukując wymarzonego domu o powierzchni ok. 120 metrów w ARCHON+ można wyselekcjonować grupę projektów spełniających przyjęte założenie odnośnie metrażu, a następnie zastosować sortowanie wg kosztów budowy, które uwzględnia aktualne koszty stanu surowego zamkniętego. Przyjmując, że chcemy sprawdzić koszty budowy domu 120m2, można zawęzić ofertę wyszukiwanych projektów do grupy z konkretnego przedziału np.: 110 – 120 m2 powierzchni użytkowej. Uzyskamy w ten sposób listę interesujących nas propozycji wraz z podglądem aktualnych kosztów budowy w stanie surowym zamkniętym.

Zobacz projekty domów 120m2 – w tej grupie prezentujemy propozycje z przedziału 110 – 120 m2 powierzchni użytkowej, w ujęciu wg rosnących kosztów budowy stanu surowego zamkniętego.

Bardziej szczegółowe zestawienia kosztów sprawdzimy, przechodząc na stronę danego projektu, znajdziemy je w zakładce kosztorys. Sumując kwoty wyliczone na realizację domu w stanie surowym zamkniętym, roboty wykończeniowe oraz instalacje uzyskamy koszty budowy domu pod klucz. Należy jednak pamiętać, że kwota, jaką Inwestor w rzeczywistości wyda na prace wykończeniowe, w głównej mierze zależeć będzie od przyjętego standardu i jakości materiałów. W kosztorysach ARCHON+ zakładamy średni standard realizacji budowy, oczywiście uwzględniając materiały, które zastosowane były w projekcie.

Czy można obniżyć koszty budowy domu 120m2 ?

Do oszczędności podczas budowy domu jednorodzinnego podchodzić należy racjonalnie i z umiarem. Jak można sprawdzić w kosztorysach, koszt wybudowania domu 120 m2 może kształtować się na różnych poziomach. Istotną rolę odgrywa tutaj wspomniana wcześniej forma budynku i kształt dachu. Szukając oszczędności, warto na etapie wyboru projektu zwrócić uwagę właśnie na te elementy. W ofercie ARCHON+ przygotowaliśmy specjalną kolekcję: projekty domów tanich w budowie, które tworzymy ze szczególnym uwzględnieniem ekonomiki realizacji, stosując proste rozwiązania konstrukcyjne. Jednocześnie wyróżniają się one atrakcyjnym wykończeniem zewnętrznym i posiadają różnorodnie skonfigurowane układy funkcjonalne. Wśród nich wiele propozycji to domy tanie w budowie 120 m2.

Źródłem sporych oszczędności w trakcie budowy domu będzie gospodarczy system realizacji inwestycji. Z jednej strony wymaga on dużego zaangażowania ze strony Inwestora, samodzielnej organizacji i wykonywania mniej skomplikowanych prac, zamawiania materiałów oraz wyboru podwykonawców, z drugiej jednak pozwala znacząco ograniczyć całościowe koszty. Różnice w wydatkach poniesionych na budowę w systemie zleconym a gospodarczym można sprawdzić w zestawieniu kosztów na stronach poszczególnych projektów.

Pod względem optymalizacji kosztów bardzo korzystna jest budowa domu z kosztorysem. Ułatwia on przygotowanie i właściwą organizację całego procesu oraz pozwala na bieżąco kontrolować wydatki. W ARCHON+ wraz z projektem domu można zamówić kosztorys budowlany, który zawiera także przedmiar robót, czyli dokładny wykaz prac koniecznych do wykonania na danym etapie realizacji. Przygotowany jest w formie elektronicznej, zawiera rzeczywiste, aktualnie obowiązujące stawki materiałów, robocizny i sprzętu oraz uwzględnia inne wskaźniki, mające wpływ na koszty budowy domu.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Sprawdź, jakie są koszty wybudowania domu jednorodzinnego 120m2 ARCHON+?

Poniżej prezentujemy kilka wybranych z oferty ARCHON+ projektów. Podane koszty budowy zostały wyliczone na podstawie aktualnych kosztorysów szczegółowych.

Ile kosztuje budowa domu z poddaszem 120m2?

Projekty domów z poddaszem spełniają wymagania większości planów zagospodarowania przestrzennego i należą do najpopularniejszej wśród Inwestorów kategorii. Mniejsza powierzchnia zabudowy sprawia, że łatwiej wpisują się w niewielkie działki, a dwie osobne kondygnacje dają możliwość całkowitego wyizolowania strefy nocnej na poddaszu.

 

Dom w malinówkach 11 – interesujący projekt domu z poddaszem użytkowym bez garażu, z kolekcji domów tanich w budowie, odpowiedni do realizacji na małych działkach. Prosta bryła budynku prezentuje się bardzo atrakcyjnie, połączenie jasnego tynku z grafitowymi akcentami i naturalna okładzina podkreślają jego nowoczesny charakter. Strefa dzienna to komfortowa przestrzeń, otwarta na narożny taras, w której salon swobodnie łączy się z jadalnią, a kuchnię wizualnie wyodrębnia półwysep z barkiem śniadaniowym. Przyległa spiżarnia ułatwia przechowywanie. Dodatkowy pokój na parterze można przeznaczyć na gabinet lub sypialnię dla gości, w pobliżu mieści się łazienka. W zacisznej strefie nocnej na poddaszu zaprojektowano trzy ustawne sypialnie, dużą łazienkę oraz pralnię.

Dom w malinówkach 11
Dom w malinówkach 11
powierzchnia domu - 114,30 m²
powierzchnia kotłowni - 4,04 m²

Koszty budowy 2024 –  wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 200 500 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
412 400 zł - systemem zleconym
293 600 zł - systemem gospodarczym

 

Dom w zielistkach - to zaprojektowany z myślą o optymalizacji kosztów budowy dom z poddaszem użytkowym. Wyróżnia się nowoczesnym wykończeniem oraz wygodnym układem funkcjonalnym. Zastosowane w projekcie proste rozwiązania konstrukcyjne pozytywnie oddziałują na ekonomikę realizacji oraz późniejszej eksploatacji. Parter to doskonale doświetlona naturalnym światłem strefa dzienna, jej otwarty układ wizualnie dodaje przestronności, a dostępy z salonu taras to idealne miejsce letniego wypoczynku. Znajdujący się na parterze dodatkowy pokój może pełnić funkcję gabinetu lub dodatkowej sypialni, obok przewidziano łazienkę z prysznicem. Praktycznym rozwiązaniem jest przewidziany pod schodami schowek. Wygodne schody prowadzą na poddasze do strefy prywatnej mieszkańców, która obejmuje trzy jasne i ustawne sypialnie oraz łazienkę. Sypialnia rodziców posiada własną garderobę.

Dom w zielistkach
Dom w zielistkach
powierzchnia domu - 109,88 m²
powierzchnia kotłowni - 7,31 m²

Koszty budowy 2024 – wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 179 800 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
380 200 zł - systemem zleconym
270 280 zł - systemem gospodarczym

 

Dom w zdrojówkach – to interesująca propozycja z kolekcji projekty domów tanich w budowie, będąca idealnym połączeniem funkcjonalnych rozwiązań przestrzennych oraz ekonomicznej realizacji. Projekt polecany na działki z wejściem od południa. Ciekawe detale zapewniają prostej bryle budynku efektowny wygląd, szczególnie efektownie prezentuje się duże narożne okno, wyeksponowane wysunięciem z linii elewacji. We wnętrzu mieszkańcy mają do dyspozycji otwartą na taras, doskonale doświetloną strefę dzienną. Kuchnia posiada spiżarnię oraz osobne wyjście na zadaszoną część tarasu. Na parterze znajduje się również toaleta, a przez wiatrołap dostępny jest garaż i kotłownia. Poddasze tworzy komfortową strefę nocną domowników. Znajdują się tutaj dwa pokoje dla dzieci, sypialnia rodziców z garderobą oraz gabinet, który można przeznaczyć na pokój gościnny lub dodatkową sypialnię. Na poddaszu mieści się także w pełni wyposażona łazienka oraz pralnia.

Dom w zdrojówkach
Dom w zdrojówkach
powierzchnia domu - 109,46 m²
powierzchnia garażu - 19,01 m²
powierzchnia kotłowni - 4,39 m²

Koszty budowy 2024 – wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 269 100 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
516 900 zł - systemem zleconym
369 460 zł - systemem gospodarczym

 

Dom w wisteriach 8 - projekt nowoczesnego, taniego w budowie domu z poddaszem użytkowym, którego dodatkowym atutem jest możliwość realizacji na niewielkich działkach. Na ekonomikę oraz tempo prowadzenia prac budowlanych pozytywnie oddziałuje prosta bryła budynku oraz dwuspadowy dach. Taka forma ma również duże znaczenie dla energooszczędnego użytkowania domu. Wykończenie elewacji podkreśla nowoczesny charakter budynku, uwagę zwraca duże narożne przeszklenie na elewacji frontowej, atrakcyjnie prezentuje się również taras z miejscem na letnią jadalnię, nad którym drewniana pergola tworzy ażurową przesłonę. Otwarty układ strefy dziennej wizualnie dodaje jej przestronności. Atutem kuchni jest wyspa z dodatkowym miejscem do jedzenia, możliwość zastosowania wysokiej zabudowy, a także pobliska spiżarnia. Na parterze mieści się dodatkowy pokój, tuż obok łazienka. Program strefy nocnej na poddaszu obejmuje dwa pokoje dla dzieci, sypialnię rodziców z garderobą oraz łazienkę.

Dom w wisteriach 8
Dom w wisteriach 8
powierzchnia domu - 119,85 m²
powierzchnia kotłowni - 4,81 m²

Koszty budowy 2024 – wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 233 300 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
448 800 zł - systemem zleconym
323 440 zł - systemem gospodarczym

 

Ile kosztuje budowa domu parterowego 120m2?

Inwestorzy chętnie wybierają projekty domów parterowych. Zachwycają one zarówno efektowną, niską bryłą, jak i przestronnymi wnętrzami, których nie ograniczają skosy. Rozwiązana w ramach jednej kondygnacji komunikacja jest wygodna i bezpieczna, zwłaszcza dla najmłodszych mieszkańców oraz seniorów. Sprawdźmy, za ile można wybudować dom parterowy 120m2.

Dom w cieszyniankach – projekt wygodnej parterówki z garażem o prostej bryle, przesłoniętej czterospadowym dachem. Zewnętrzne wykończenie to efektowna monochromatyczna kompozycja, odpowiadająca aktualnym trendom. Umiejscowiony w podcieniu taras to urocze miejsce letniego relaksu, płynnie połączony ze strefą dzienną domu W kuchni przewidziano nowoczesną wyspę, oraz wygodną zabudowę w i litery „U”. W części nocnej znajdują się dwa pokoje dla dzieci, sypialnia rodziców z wyjściem na taras oraz w pełni wyposażona łazienka. Program użytkowy obejmuje także osobną toaletę, garderobę, spiżarnię oraz pralnię oraz wymknięty przesuwnymi drzwiami wiatrołap.

Dom w cieszyniankach
Dom w cieszyniankach
powierzchnia domu - 117,83 m²
powierzchnia garażu - 19,53 m²
powierzchnia kotłowni - 4,84 m²

Koszty budowy 2024 – wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 328 600 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
568 500 zł - systemem zleconym
395 940 zł - systemem gospodarczym

 

Dom w bazylii 2 – projekt niewielkiej parterówki o funkcjonalnym wnętrzu i prostej konstrukcji, umożliwiającej sprawną i ekonomiczną budowę. W strefie frontowej przewidziano praktyczny podcień wejściowy, a nad tarasem ciekawą, nowoczesną pergolę. Mieszkańcy domu mają do dyspozycji prawie 40-metrową strefę dzienną, jej część wypoczynkową powiększa dostępny z salonu taras. Kuchnia posiada wygodny program funkcjonalny z wyspą, która świetnie sprawdzi się jako dodatkowy blat roboczy oraz barek śniadaniowy. Tuż obok przewidziano podręczną spiżarnię. Zaprojektowana w drugiej części domu strefa prywatna to cztery ustawne pokoje, wśród nich sypialnia rodziców z garderobą oraz w pełni wyposażona łazienka. Kotłownia gazowa została połączona z funkcją pralni, uwzględniono w niej także powierzchnię do suszenia. W projekcie przewidziano miejsce na lokalizację schodów, w przypadku adaptacji strychu na cele użytkowe.

Dom w bazylii 2
Dom w bazylii 2
powierzchnia domu - 119,45 m²
powierzchnia kotłowni - 5,48 m²

Koszty budowy 2024 – wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 301 400 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
526 600 zł - systemem zleconym
369 960 zł - systemem gospodarczym

 

Dom w renklodach 2 (G2) - to idealna propozycja dla osób, które poszukują projektu nowoczesnej parterówki o wygodnym, funkcjonalnie rozplanowanym wnętrzu. Z bryłą budynku połączono obszerny, dwustanowiskowy garaż. Elewacje zostały wykończone jasnym tynkiem, który urozmaicono naturalnymi okładzinami. Nowoczesny charakter domu podkreślają duże przeszklenia, dzięki nim wnętrze jest pięknie doświetlone i otwarte na widok ogrodu. Salon swobodnie łączy się z jadalnią, w kuchni można zastosować zabudowę z barkiem śniadaniowym, a przyległa spiżarnia ułatwia przechowywanie. Wśród pomieszczeń strefy nocnej mieszkańcy mają do dyspozycji trzy wygodne, jasne sypialnie oraz komfortową łazienkę. Z pokoju rodziców można bezpośrednio wyjść na taras. Warto zwrócić uwagę na praktyczne zagospodarowanie powierzchni korytarza, gdzie przewidziano miejsce na pojemne szafy ubraniowe. W programie domu znajduje się też druga łazienka, a kotłownię połączono z funkcją pralni.

Do w renklodach 2 (G2)
Do w renklodach 2 (G2)
powierzchnia domu - 120,69 m²
powierzchnia garażu - 35,92 m²
powierzchnia kotłowni - 7,09 m²

Koszty budowy 2024 – wg minimalnych stawek krajowych netto IV kw. 2023
- stan surowy zamknięty - 359 400 zł

- całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):
608 900 zł - systemem zleconym
427 300 zł - systemem gospodarczym

 

Czytaj również:

 

 

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?