"Bezpieczny Kredyt 2%" a budowa domu - zasady programu

Jeżeli planujesz budowę domu jednorodzinnego, to właśnie teraz jest idealny moment na rozpoczęcie przedsięwzięcia i skorzystanie z dofinansowania, jakie przewidziano w ramach programu „Pierwsze Mieszkanie”, którego głównym elementem jest "Bezpieczny Kredyt 2%". Niewystarczająca zdolność kredytowa, a także brak wkładu własnego są dość częstym problemem dla osób, które starają się uzyskać kredyty hipoteczne na sfinansowanie wymarzonego domu lub mieszkania. Trudności te ma pomóc zminimalizować „Bezpieczny Kredyt 2%” - czyli kredyt z dopłatami od państwa. Według opinii ekspertów może on zwiększyć zdolność kredytową nawet o ok. 40% w porównaniu do standardowych kredytów hipotecznych.

Możliwość uzyskania na preferencyjnych warunkach środków finansowych na zakup mieszkania lub budowę domu może być wielu rodzin idealnym sposobem, by przyspieszyć realizację marzeń o własnej przestrzeni do życia. Eksperci prognozują duże zainteresowanie „Bezpiecznym Kredytem 2%”, zwłaszcza że w 2023 r. rząd zniósł limit kosztów budżetowych przeznaczonych na ten cel. Oznacza to, że każdy pozytywnie rozpatrzony wniosek powinien uzyskać rządową dopłatę. 

W tym artykule znajdziesz najważniejsze informacje i warunki programu.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe została uchwalona 14 kwietnia 2023 r. Już od 3 lipca 2023 r. w ramach programu "Pierwsze Mieszkanie" można składać wnioski o „Bezpieczny Kredyt 2%", czyli kredyt mieszkaniowy z gwarantowanym stałym oprocentowaniem 2% i dopłatami od państwa przez okres 10 lat. Państwo będzie kredytobiorcom dopłacać do rat kredytu mieszkaniowego i pokrywać różnicę między założoną stawką 2% a oprocentowaniem rynkowym o stałej stopie. Wysokość stałej stopy będzie ustalana w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach, które udzielają kredytów.

Zgodnie z założeniami środki z „Bezpiecznego Kredytu 2%” można przeznaczyć zarówno na zakup pierwszego mieszkania, jak i pokryć wydatki związane z budową domu, w tym również z jego wykończeniem, a także zakupem nieruchomości gruntowej lub jej części pod budowę domu. Przewidziany w programie minimalny okres kredytowania wynosi 15 lat.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Kto może skorzystać z „Bezpiecznego Kredytu 2%” na budowę domu lub kupno mieszkania?

Kredyt przeznaczony jest dla osób do 45. roku życia, które nie mają, ani wcześniej nie miały prawa własności lokalu mieszkalnego lub domu, a także nie miały spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństw lub rodziców, mających co najmniej jedno dziecko, warunek dotyczący wieku kredytobiorcy spełnić musi przynajmniej jedno z małżonków.

Kredytobiorcy muszą posiadać adekwatną do kwoty kredytu zdolność kredytową. 

„Bezpieczny Kredyt 2%” a zdolność kredytowa

Zdolność kredytową ocenia bank, udzielający kredytu i to bank podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu. Warto zwrócić uwagę, że Komisja Nadzoru Finansowego stworzyła możliwość liberalnego szacowania zdolności kredytowej w programie „Bezpieczny Kredyt 2%”, co pozwoli skorzystać z dofinansowania licznej grupie kredytobiorców. KNF pozostawiła bankom dość dużą swobodę w obliczaniu zdolności kredytowej. Eksperci szacują, że możliwy będzie wzrost zdolności kredytowej nawet o ok. 40% względem standardowego kredytu hipotecznego. W nowelizacji rekomendacji S uznano, że ocena zdolności kredytowej powinna uwzględniać specyfikę programu i państwowe dopłaty do rat przez 10 pierwszych lat spłaty kredytu.

Czytaj także: "Koszty budowy domu 2023 r. Spadają ceny stali i styropianu"

"Bezpieczny Kredyt 2%" a wkład własny

Ubiegając się o "Bezpieczny Kredyt 2 %", należy analogicznie, jak w przypadku starań o standardowy kredyt hipoteczny, posiadać wkład własny. Wysokość wkładu własnego ustala bank udzielający kredytu, z reguły wynosi od 10% do 20%. W przepisach ustawy określono jednocześnie, że wkład własny kredytobiorcy "Bezpiecznego Kredytu 2%" nie może być wyższy niż 200 tys. zł.

Przewidziano także możliwość udzielenia „Bezpiecznego Kredytu 2 %” z dopłatami tym kredytobiorcom, którzy nie mają wkładu własnego. W takiej sytuacji możliwe jest połączenie „Bezpiecznego Kredytu” z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego", przy czym kredytobiorcom "Bezpiecznego Kredytu 2%" nie przysługują spłaty rodzinne. W przypadku łączenia programów i korzystania z gwarancji BGK, łączna wysokość wkładu własnego i części "Bezpiecznego Kredytu" objętej gwarancją nie może przekroczyć 200 tys. zł oraz nie może być wyższa niż 20% całkowitej kwoty wydatków, na które bank udziela kredytu.

Jeżeli kredytobiorca posiada na własność nieobciążoną kredytem nieruchomość gruntową, może wnieść taką działkę budowlaną jako wkład własny, w przypadku, gdy „Bezpieczny Kredyt 2%” będzie udzielany na budowę domu jednorodzinnego na tej działce. Jeżeli wartość działki będzie przekraczać kwotę 200 tys. zł, wówczas nie będzie możliwe wniesienie innego wkładu własnego w środkach pieniężnych.

Czytaj także: "Kredyt hipoteczny a kredyt na budowę domu"

Na co można przeznaczyć „Bezpieczny Kredyt 2%”?

Środki z kredytu można przeznaczyć na:

• zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego; jednocześnie w programie nie będzie obowiązywał limit cen za 1 metr kwadratowy lokalu mieszkalnego,
• wydatki związane z budową domu jednorodzinnego, w tym również z jego wykończeniem,
• wydatki związane z zakupem nieruchomości gruntowej bądź jej części w celu budowy domu.

„Bezpieczny Kredyt 2%” - jaka może być maksymalna kwota kredytu?

Zgodnie z przyjętymi założeniami:

• jedna osoba może uzyskać kredyt w maksymalnej wysokości – 500 tys. zł
• małżeństwa lub rodzice z dzieckiem mogą uzyskać kredyt w maksymalnej kwocie – 600 tys. zł

Ustalono także, że wkład własny nie może być większy niż 200 tys. zł, zatem:

• jedna osoba może nabyć nieruchomość za kwotę – 700 tys. zł
• małżeństwa mogą nabyć nieruchomość za kwotę - 800 tys. zł

Ile wyniesie dopłata do rat mieszkaniowego „Bezpiecznego Kredytu 2%”?

Dopłata w omawianym kredycie to różnica pomiędzy stałą stopą, która ustalana jest na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Dopłata będzie przysługiwała kredytobiorcom przez okres 10 lat.

Przepisy obowiązują od 1 lipca 2023 r.

Zobacz całą kolekcję Projekty domów - Bezpieczny Kredyt 2%, na którą składają się nowoczesne i komfortowe projektów domów, odpowiadające założeniom programu. 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?