Budowa domu parterowego - ile to kosztuje?

Budowa domu parterowego to spełnienie marzeń wielu Inwestorów. Projekty parterówek cieszą się uznaniem, głównie ze względu na swoją funkcjonalność i wygodę użytkowania jednokondygnacyjnych wnętrz. Decyzja o budowie własnego domu wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich środków finansowych, dlatego pytanie ile kosztuje budowa domu parterowego?” nurtuje wiele osób, które planują taką inwestycję. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej zagadnieniu, jakim jest budowa domu parterowego, a także zaletom i wadom tego rozwiązania oraz poszczególnym czynnikom, które wpływają na finalną cenę budowy domu parterowego. Porównamy także aktualne koszty budowy domu parterowego o powierzchni użytkowej 80m2, 100m2 oraz 120m2. A zatem ile kosztuje wybudowanie domu parterowego oraz czego należy się spodziewać podczas realizacji takiej inwestycji?

Zalety domów parterowych

Wybudowanie domu parterowego jest marzeniem wielu Inwestorów. Za takim wyborem i decyzją akurat na ten rodzaj inwestycji najczęściej stoją niezaprzeczalne zalety domów parterowych oraz możliwości działki. Dom jednorodzinny parterowy to przede wszystkim:

 • wygodna komunikacja wewnętrzna - dom parterowy nie ma schodów, co ułatwia komfortowy dostęp do każdego pomieszczenia; atut ten doceniają zwłaszcza osoby starsze i rodziny z małymi dziećmi,
 • wykończenie domu i jego aranżacja są bezproblemowe; dzięki ustawnej przestrzeni pozbawionej skosów nie ma potrzeby zamawiania zabudowy na wymiar,
 • dostęp do ogrodu możliwy z każdego pomieszczenia domu parterowego.

Wady domów parterowych

Potencjalne wady domów parterowych:

 • mniejsza powierzchnia użytkowa - w porównaniu z projektami domów z poddaszem użytkowym o zbliżonej powierzchni zabudowy,
 • wymagają zazwyczaj większej działki - z racji konieczności zaprojektowania układu funkcjonalnego w ramach jednego poziomu, parterówki o zbliżonym metrażu użytkowym do domu dwukondygnacyjnego, mają odpowiednio większe fundamenty, zatem wymagają większej powierzchni działki,
 • koszty budowy domu parterowego - większe fundamenty i większa powierzchnia dachu przekładają się na większy koszt wybudowania metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu parterowego w stosunku do zwartych brył domów z poddaszem użytkowym; w przypadku małych domów parterowych ta różnica nie jest widoczna – natomiast im większy dom tym różnica w kosztach robi się znacząca.
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Wybór działki pod dom parterowy

Wybór działki odpowiedniej pod budowę domu parterowego jest bardzo ważnym krokiem, rozpoczynającym proces realizacji inwestycji, a tym samym spełnienia marzeń o wygodnym, funkcjonalnym i dopasowanym do stylu życia mieszkańców domu. Decyzja ta wymaga rozważenia wielu czynników, które mają istotny wpływ na przyszłe użytkowanie inwestycji. Wybierając działkę pod budowę domu parterowego, podobnie jak w przypadku domu z poddaszem, czy domu piętrowego, należy wziąć pod uwagę zarówno aspekty praktyczne, takie jak dostęp do mediów, infrastruktury, czy odległość względem miejsc pracy i szkół, jak i estetyczne, takie jak widok, otoczenie, czy nasłonecznienie. Odpowiednio dobrana działka zapewni nie tylko komfortowe warunki codziennego funkcjonowania, ale także pozwoli na realizację swoich indywidualnych potrzeb i preferencji dotyczących architektury i ogrodu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przeprowadzić gruntowną analizę i konsultacje z ekspertami, aby zapewnić sobie solidne fundamenty do budowy wymarzonego domu parterowego - Zacznij od idealnej działki! Podsumowując, wybierając działkę pod budowę domu parterowego, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto najważniejsze z nich:

 • powierzchnia działki - powierzchnia działki powinna być wystarczająca, aby zmieścić dom parterowy o pożądanej wielkości, uwzględniając konieczność zachowania minimalnych odległości od granic z działka sąsiednią,
 • kształt działki - kształt działki również ma znaczenie; im bardziej regularny kształt, tym łatwiej posadowić ma niej i zbudować dom parterowy.
 • usytuowanie względem stron świata - warto zwrócić uwagę podczas wyboru działki na możliwość optymalnego posadowienia budynku względem stron świata, aby zapewnić odpowiednie doświetlenie poszczególnym strefom domu parterowego,
 • parametry gruntu - przed zakupem działki warto zweryfikować, jaka jest struktura gruntu, opcjonalnie warto też wykonać badania geotechniczne,
 • dostępność mediów - przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy na danym terenie są dostępne poszczególne media, takie jak woda, gaz, prąd, czy kanalizacja; jeśli tak, to należy również upewnić się, co do kosztów ich podłączenia,
 • lokalizacja - ważne jest również położenie działki; działka powinna odpowiadać potrzebom domowników, jeśli tego potrzebują, powinna być dobrze skomunikowana z miastem lub wprost przeciwnie znajdować się zupełnie na uboczu, czy też mieścić się w tętniącej życiem okolicy.

Wybór działki pod dom parterowy

Budowa domu parterowego krok po kroku

Budowa domów parterowych, podobnie jak domów z poddaszem użytkowym, czy piętrowych, jest procesem, który wymaga dokładnego planowania i organizacji. Budowa domu jednorodzinnego może różnić się w zależności od wybranego przez Inwestora projektu, stopnia jego skomplikowania, wyglądu czy układu funkcjonalnego.

W przypadku domów parterowych z uwagi na zazwyczaj większą powierzchnię zabudowy wydłużeniu ulegnie etap wykonania fundamentów. Prace wykończeniowe, z uwagi na brak poddasza użytkowego, przebiegają natomiast sprawniej.

Technologia budowy a koszty budowy domu parterowego

Technologia budowy, jaką wybierze Inwestor, ma wpływ na koszt budowy domu parterowego. Wybór konkretnej technologii budowy oddziałuje zatem na ostateczny kosztorys budowy domu. Najczęściej Inwestorzy budują swoje domy w technologii tradycyjnej murowanej, niektórzy decydują się na domy szkieletowe lub prefabrykowane. Kwestię tę należy przeanalizować na wczesnym etapie planowania inwestycji, biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Ceny materiałów budowlanych i robocizny mogą się różnić w zależności od regionu, a także od bieżącej sytuacji na rynku. Bez względu na wybraną technologię budowy, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, aby wybrać to, co będzie odpowiadać wymaganiom i jednocześnie mieścić się w budżecie.

System budowy a koszt budowy domu (gospodarczy vs zlecony)

Wybór systemu budowy domu zależy od wielu czynników, w tym od budżetu, czasu, umiejętności i preferencji Inwestora. Oba systemy mają swoje zalety i wady, więc należy je dokładnie przeanalizować przed podjęciem decyzji.

System budowy gospodarczej to sposób budowy domu, w którym Inwestor samodzielnie zarządza budową, biorąc na siebie większość pracy i odpowiedzialności za organizację i nadzór nad pracami budowlanymi. W tym przypadku koszty budowy zależą w dużej mierze od kosztów materiałów budowlanych, umiejętności i doświadczenia Inwestora. Zaletą takiego podejścia jest to, że Inwestor ma większą kontrolę nad wydatkami, może dostosować harmonogram pracy do własnych możliwości oraz może oszczędzić na kosztach usług firm budowlanych. Wadą — że cała odpowiedzialność za organizację budowy spoczywa na Inwestorze, począwszy od spraw związanych z formalnościami poprzez zamawianie materiałów i wykonawstwo większości robót. W systemie gospodarczym warto zdecydować się na zatrudnienie doświadczonego kierownika budowy, który będzie dla Inwestora dużym wsparciem.

System budowy zleconej polega na zatrudnieniu firmy budowlanej do wykonania prac budowlanych. Zaletą takiego podejścia jest to, że firma budowlana zapewnia profesjonalną obsługę i doświadczenie w zakresie budowy, co może skrócić czas budowy i zmniejszyć ryzyko błędów w trakcie procesu budowlanego. Wadą takiego podejścia są jednak wyższe koszty związane z usługami firm budowlanych.

Ostatecznie, wybór budowa domu systemem gospodarczym czy zleconym, zależy od indywidualnych preferencji i okoliczności. Jeśli Inwestor ma wystarczające umiejętności, doświadczenie, aby zarządzać budową samodzielnie, to system budowy gospodarczej może być dla niego korzystny. Jeśli jednak woli zlecić pracę firmie budowlanej, aby mieć pewność, że prace będą wykonane w profesjonalny sposób, to system budowy zleconej może być bardziej odpowiedni. W każdym przypadku ważne jest dokładne oszacowanie swoich możliwości, kosztów budowy i wybór odpowiedniego wykonawcy, który będzie w stanie spełnić oczekiwania Inwestora.

Wybór projektu domu parterowego - czy projekt domu ma wpływ na koszty budowy?

Wybór projektu domu parterowego ma wpływ na koszty budowy i jest jednym z ważniejszych czynników oddziałujących na finalny koszt budowy. Koszty budowy zależą przede wszystkim od wielkości domu, stopnia skomplikowania bryły i dachu budynku, jakości materiałów wykorzystanych do budowy, wyposażenia oraz od lokalizacji i warunków gruntowych. Projekt domu parterowego może być tańszy w budowie niż projekt domu piętrowego lub projekt domu z poddaszem użytkowym, pod warunkiem, że ma porównywalną powierzchnię fundamentów, jego bryła i dach  nie są skomplikowanymi konstrukcjami. Upraszczając to zagadnienie, bardzo duży wpływ na całkowity koszt budowy domu ma bryła, jej złożoność i kubatura.

Przed rozpoczęciem budowy - przygotowanie działki, media, formalności

Przed rozpoczęciem budowy należy przeprowadzić wiele kroków przygotowawczych, które zapewnią prawidłowy przebieg prac oraz zminimalizują ryzyko wystąpienia problemów w trakcie budowy. Najważniejsze to:

 1. Wybór odpowiedniej działki - należy wybrać działkę, która spełnia oczekiwania, optymalnie, jeżeli ma odpowiednie warunki geotechniczne i dostęp do mediów. Wybór idealnej działki pod daną inwestycję to pierwszy krok w całym procesie. Przed zakupem należy sprawdzić, czy dla danej działki został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Można się z niego dowiedzieć, na jakie cele działka jest przeznaczona i czy można wybudować na niej taki dom, o jakim marzy Inwestor. W lokalnych zapisach prawa mogą być zawarte szczegółowe regulacje, które określają, jaki dom może powstać na wybranej przez Inwestora działce. Zapisy mogą definiować takie parametry jak m.in.: wysokość zabudowy, liczbę kondygnacji, rodzaj dachu i jego kąt nachylenia, kolor, a nawet możliwą kolorystykę elewacji.
 2. Pozwolenia i formalności - po zakupie działki należy dopełnić formalności, które pozwolą uzyskać pozwolenie na budowę, a w niektórych przypadkach zgłosić budowę domu, w tym złożyć wniosek o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub w przypadku, gdy działka nie jest nim objęta - należy uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy.
 3. Wybór projektu - znając już uwarunkowania działki, Inwestor może rozpocząć poszukiwania odpowiedniego projektu gotowego od ręki, czyli typowego projektu domu jednorodzinnego.
 4. Adaptacja projektu gotowego - przeprowadza ją upoważniony do tego projektant adaptujący, a jej celem jest dopasowanie projektu do uwarunkowań działki, w tym zaprojektowanie odpowiedniej lokalizacji budynku, przyłączy, miejsca na odpady, sprawdzenia zgodności projektu z warunkami MPZP lub WZ, dostosowanie fundamentów do warunków gruntowo – wodnych do stref obciążenia wiatrem i śniegiem. W przypadku, gdy Inwestor planuje wprowadzić niewielkie zmiany w projekcie, dopasowując go do swoich indywidualnych preferencji, projektant adaptujący może je wprowadzić w ramach etapu adaptacji dodatkowej. Do zakupionych projektów ARCHON+ Inwestor otrzymuje bezpłatną zgodę na wprowadzenie niewielkich zmian bez konieczności kontaktu z biurem.

Koszty budowy domu parterowego

Stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty to etap w budowie domu, który obejmuje wykonanie prac ziemnych, fundamentów, ścian nadziemia, stropu i dachu wraz z ułożeniem ostatecznego pokrycia. Przygotowane są otwory pod montaż stolarki okiennej oraz drzwi wejściowych i bramy garażowej, jeżeli garaż uwzględniony został w projekcie. W budynku nie ma jeszcze instalacji sanitarnych, elektrycznych, ogrzewania, posadzek, tynków, stolarki wewnętrznej okładzin ściennych, czy podłóg itp.

Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty to etap budowy, który następuje po ukończeniu stanu surowego otwartego i polega na zamknięciu i zabezpieczeniu budynku. Aby doprowadzić do stanu surowego zamkniętego, należy zamontować drzwi zewnętrzne, okna. Oznacza to, że budynek jest już zamknięty, ale wciąż wymaga dalszych prac wykończeniowych, takich jak np. tynkowanie ścian, malowanie, kładzenie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych i innych elementów wyposażenia.

Koszty budowy do stanu deweloperskiego

Koszty budowy domu w stanie deweloperskim są uzależnione od wielu czynników, które należy uwzględnić przy wyliczeniach. Znaczenie ma powierzchnia zabudowy i podłóg, technologia wykonania, rodzaj stropu, rodzaj i wykończenie dachu, kąt nachylenia połaci. Cena szacunkowa za m2 jest liczona na podstawie powierzchni podłogi. Zazwyczaj stan deweloperski obejmuje wstępne wykończenie pomieszczeń, przy czym każdy deweloper może indywidualnie określić, co w konkretnym przypadku wchodzi w zakres sprzedawanego klientowi domu w stanie deweloperskim.

Wykończenie wnętrz

Wykończenie wnętrz w domu, w tym także w domu parterowym to z jednej strony wyzwanie, ale z drugiej również świetna okazja do stworzenia przytulnego i funkcjonalnego miejsca do życia dla całej rodziny. Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie przemyśleć i zaplanować, jakie elementy wykończenia chcemy zastosować i jakie efekty chcemy osiągnąć. Co więc jest istotne?

 • planowanie przestrzeni - przed przystąpieniem do prac, warto dokładnie zaplanować ergonomię i estetykę poszczególnych pomieszczeń,
 • wybranie odpowiednich materiałów - dobór odpowiednich materiałów to bardzo istotny element wykończenia wnętrz; kolor, faktura, odporność na wilgoć czy łatwość utrzymania w czystości - to tylko niektóre z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiałów,
 • oświetlenie - odpowiednie oświetlenie może wpłynąć na atmosferę i komfort użytkowania wnętrza; planując wykończenie wnętrz, warto przemyśleć, jakie rodzaje światła będą potrzebne i gdzie najlepiej umieścić jego źródła,
 • meble i dodatki - to kluczowe elementy aranżacji wnętrz; przed zakupem warto zastanowić się, jakie funkcje będą pełnić, jakie style i kolory będą pasować do wystroju, a także jakie rozmiary i kształty będą najlepiej wpisywać się w przestrzeń.

Koszt wykończenia wnętrz w domu parterowym będzie zależał od wielu czynników, takich jak jakość zastosowanych materiałów, zakres prac czy liczba pomieszczeń. W przypadku kompleksowego wykończenia wnętrz, w zależności od przyjętego przez Inwestora standardu, koszt może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że dobrze zaprojektowane i wykonane wykończenie wnętrz to inwestycja na długie lata, która przyniesie wiele korzyści w postaci funkcjonalności, komfortu i estetyki.

Porównanie kosztów budowy domu parterowego 80 m2, 100 m2, 120 m2

Koszty budowy domu parterowego zależą od wielu czynników, takich jak: powierzchnia domu, forma bryły, rodzaj zadaszenia, użyte materiały budowlane, wybrany przez Inwestora projekt domu, wybrane materiały do wykańczania wnętrz.

Aby zobrazować różnice i umożliwić porównanie kosztów budowy domów parterowych o różnej powierzchni zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Różnorodne, gotowe projekty domów parterowych i koszty ich budowy

Prezentujemy poniżej 6 projektów parterowych, które pod względem rodzaju zadaszenia można podzielić na dwie grupy: projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym oraz projekty domów parterowych z dachem czterospadowym. W ramach tych kategorii do porównania wybraliśmy projekty parterowe o powierzchni użytkowej 80 m2, 100 m2, 120 m2.

Podane kwoty bazują na kosztorysach szczegółowych, opracowanych wg minimalnych stawek krajowych Sekocenbud na I kwartał 2023 r., z uwzględnieniem rozróżnienia na koszty budowy domu systemem gospodarczym i zleconym.

Koszty budowy domu parterowego z dachem dwuspadowym o pow. użytkowej ok. 80 m2

"Dom w kruszczykach 10" to mała parterówka zaprojektowana w stylu nowoczesnej stodoły. Uwagę przyciąga minimalistyczny, ale ponadczasowy projekt elewacji - połączenie bieli i szarości wraz z drewnianą okładziną. Nowoczesny styl budynku podkreślają duże przeszklenia oraz bezokapowy dach dwuspadowy z płaską dachówką antracytową, kolorem nawiązującą do stolarki okiennej. Wejście do domu posiada funkcjonalne zadaszenie, które pozwala schronić się domownikom przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Układ funkcjonalny pomieszczeń obejmuje otwartą strefę dzienną z salonem z centralnie zlokalizowanym kominkiem, jadalnią zlokalizowaną tuż przy oknie oraz naturalnie doświetloną kuchnią w kształcie litery U. Wyraźnie oddzielona od tej części domu strefa prywatna domowników obejmuje 3 ustawne, jasne sypialnie, w tym dwie z możliwością bezpośredniego wyjścia na taras i wspólną łazienkę z wanną. W centralnej części domu znajduje się kotłownia oraz druga łazienka z toaletą i prysznicem.

Dom w kruszczykach 10

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych I kwartał 2023 r.):

    • Stan surowy zamknięty: 172 100 zł
    • Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):

      342 400 zł - systemem zleconym
      248 000 zł - systemem gospodarczym

Koszty budowy domu parterowego z dachem CZTEROSPADOWYM o pow. użytkowej ok. 80 m2

"Dom w kruszczykach 14" to projekt nowoczesnego parterowego domu, który cechuje prosta i zwarta bryła, zwieńczona czterospadowym dachem z płaską, antracytową dachówką. Elewacja prezentuje się atrakcyjnie i elegancko dzięki kompozycji grafitowego i jasnego tynku z drewnianymi detalami. Taras, na który domownicy mogą wyjść bezpośrednio z salonu oraz dwóch sypialni powiększa przestrzeń użytkową domu, a zaprojektowana pergola stwarza możliwości ciekawej aranżacji kącika kawowego. Duże przeszklenia przepięknie oświetlają wnętrze domu. Otwarta strefa dzienna to salon, przestronna jadalnia i jasna kuchnia. Przy holu znajduje się łazienka z prysznicem. Prywatna strefa domu to dwa pokoje dla dzieci, przestronna sypialnia rodziców oraz łazienka z miejscem na wannę. W dostępnej z wiatrołapu kotłowni można urządzić także pralnię. 

Dom w kruszczykach 14

SZACUNKOWE KOSZTY BUDOWY NETTO (wg kosztorysów I kwartał 2023 r.):

    • Stan surowy zamknięty: 186 900 zł
    • Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):

      372 300 zł - systemem zleconym
      268 860 zł - systemem gospodarczym

Koszty budowy domu parterowego z dachem dwuspadowym o pow. użytkowej ok. 100 m2

"Dom w kosaćcach 3 (N)" to idealne rozwiązanie dla osób, które marzą o budowie nowoczesnego domu parterowego z przestronnym i harmonijnie połączonym z ogrodem wnętrzem, zarówno od strony strefy dziennej, jak i nocnej. Charakterystycznym elementem architektury tego projektu w stylu nowoczesnej stodoły jest dwuspadowy dach bezokapowy oraz ciekawy projekt elewacji - ciemny tynk w połączeniu z białym tworzą ponadczasowe połączenie. Niecodziennym, przyciągającym uwagę dodatkiem są drewniane, ażurowe elementy pergoli. W układzie wnętrz widać wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Część dzienna jest doskonale doświetlona dzięki dużym przeszkleniom. Salon z jadalnią zlokalizowaną przy wyjściu na taras naturalnie łączą dom z ogrodem. Kuchnia, dzięki swojej przestronności, jest funkcjonalnie zorganizowana, a przylegająca do niej spiżarnia tworzy dodatkowe miejsce do przechowywania i pomaga w utrzymaniu porządku w kuchni. W strefie nocnej domowników znajdują się 4 pokoje, w tym 3 sypialnie z możliwością wyjścia na taras oraz dodatkowy pokój mogący pełnić funkcję gabinetu czy pokoju gościnnego. Program funkcjonalny uzupełniają dwie łazienki oraz kotłownia z funkcją pralni.

Dom w kosaćcach 3N

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych I kwartał 2023 r.):

    • Stan surowy zamknięty: 193 100 zł
    • Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):

      398 600 zł - systemem zleconym
      290 520 zł - systemem gospodarczym

Koszty budowy domu parterowego z dachem czterospadowym o pow. użytkowej ok. 100 m2

"Dom w lipiennikach 2" to projekt domu nowoczesnego, parterowego o niewielkiej, ale funkcjonalnej powierzchni użytkowej. Prosta konstrukcja budynku z czterospadowym dachem wyróżnia się ciekawą kompozycją elewacji. Jasny tynk pięknie prezentuje się z drewnianą okładziną oraz antracytową stolarką okienną i dachówką w pasujących kolorach. Strefa wspólna domowników to wygodny salon z bezpośrednim wyjściem na taras, jadalnia oraz wygodna kuchnia z przylegającą do niej spiżarnią. Centralnie zlokalizowany kominek umila spędzanie czasu w zimowe wieczory, dodając wnętrzom przytulnego klimatu. W pobliżu wiatrołapu zaprojektowana została toaleta, a dalej strefa prywatna domowników. W jej skład wchodzi sypialnia rodziców z prywatną garderobą oraz możliwością bezpośredniego wyjścia na taras i aranżację na nim miejsca do wypicia porannej kawy, a także dwa pokoje dla dzieci. Projekt wnętrz dopełnia łazienka z wanną i prysznicem oraz kotłownia z możliwością aranżacji pralni.

Dom w lipiennikach 2

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych I kwartał 2023 r.):

    • Stan surowy zamknięty: 229 300 zł
    • Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):

      403 600 zł - systemem zleconym
      291 120 zł - systemem gospodarczym

Koszty budowy domu parterowego z dachem dwuspadowym o pow. użytkowej ok. 120 m2

"Dom w bazylii 2" to nowoczesny dom parterowy, w którym przewidziano możliwość adaptacji strychu na cele mieszkalne (propozycja z kolekcji projekty domów parterowych z poddaszem do adaptacji). Bryła o regularnym kształcie z dwuspadowym dachem zapewnia Inwestorom możliwość ekonomicznej budowy domu. Projekt elewacji z elementami drewna podkreśla nowoczesny styl budynku oraz jego ponadczasowy charakter. Wnętrze domu parterowego zostało wyraźnie podzielone na część prywatną oraz dzienną. Liczne przeszklenia, w tym okno narożne w kuchni wprowadzają do pomieszczeń dużą ilość naturalnego światła. W okazałej prawie 40-metrowej strefie dziennej znajduje się salon z bezpośrednim wyjściem na taras z pergolą, jadalnia z miejscem na duży stół i widokiem na ogród oraz kuchnia z przylegającą do niej spiżarnią oraz możliwością aranżacji praktycznej wyspy. Do strefy nocnej mieszkańców prowadzi osobny korytarz. Ta część domu obejmuje 3 sypialnie: 2 pokoje dla dzieci oraz pokój dla rodziców z prywatną garderobą. Wszystkie trzy mają możliwość bezpośredniego wyjścia na taras. Po przeciwnej stronie korytarza zaprojektowany został dodatkowy pokój, mogący pełnić funkcję gabinetu, pokoju do jogi czy bawialni. Sąsiaduje z nim w pełni wyposażona, naturalnie doświetlona łazienka. Program funkcji "Domu w bazylii 2" dopełnia łazienka z prysznicem oraz kotłownia z możliwością aranżacji pralni.

Dom w bazylii 2

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych I kwartał 2023 r.):

    • Stan surowy zamknięty: 293 000 zł
    • Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):

      520 700 zł - systemem zleconym
      370 940 zł - systemem gospodarczym

Koszty budowy domu parterowego z dachem czterospadowym o pow. użytkowej ok. 120 m2

"Dom pod jarząbem 15" to atrakcyjny dom parterowy z czterospadowym dachem i nowoczesnym projektem elewacji, która przyciąga wzrok za sprawą drewnianej okładziny, podkreślającej strefę głównego wejścia i zadaszoną strefę tarasową. W strefie dziennej parterówki znajduje się salon z bezpośrednim wyjściem na taras, kominek oraz jadalnia zlokalizowana tuż przy oknie. Funkcjonalność w kuchni podnosi barek śniadaniowy i optymalna ilość blatów roboczych oraz spiżarnia. Ciekawie zaprojektowana strefa prywatna domowników obejmuje dwa pokoje dla dzieci, sypialnię rodziców oraz dodatkowy pokój mogący pełnić funkcję gabinetu. Taras w projekcie "Domu pod jarząbem 15" oferuje duże możliwości aranżacyjne. Z powodzeniem może na nim zorganizować letnią jadalnię, kącik kawowy czy miejsce do relaksu. Program funkcji domu uzupełnia duża łazienka z wanną, kotłownia i toaleta.

Dom pod jarząbem 15

KOSZTY BUDOWY NETTO (wg minimalnych stawek krajowych I kwartał 2023 r.):

    • Stan surowy zamknięty: 286 000 zł
    • Całkowity koszt robót budowlanych z instalacjami (pod klucz):

      505 000 zł - systemem zleconym
      354 760 zł - systemem gospodarczym

Na co zwrócić uwagę planując budowę domu parterowego?

Wraz z rozpoczęciem budowy domu Inwestor dąży do zapewnienia odpowiedniego komfortu życia w nowej przestrzeni. Budowa domu parterowego to popularne rozwiązanie wśród osób, które szukają wygodnego i funkcjonalnego miejsca do mieszkania. Aby zapewnić sobie komfortowe i bezpieczne warunki, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

 • wybór odpowiedniego projektu domu – ważne jest, aby wybrać projekt domu parterowego, który będzie odpowiadał naszym potrzebom oraz uwzględniał specyfikę działki, na której ma zostać zbudowany; powinien mieć odpowiedni układ pomieszczeń oraz być dobrze dopasowany do preferencji Inwestora,
 • funkcjonalny układ pomieszczeń – przy projektowaniu domu parterowego warto zwrócić uwagę na funkcjonalność układu pomieszczeń; dom powinien umożliwiać łatwą komunikację wewnętrzną, zapewniać wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń oraz uwzględniać specyfikę potrzeb osób zamieszkujących dom,
 • bezpieczeństwo – kupując projekt domu parterowego, a także każdy innych gotowy projekt domu, warto zwrócić uwagę na zakres opracowania dokumentacji oraz doświadczenie oferującej go pracowni projektowej; w następnym etapie należy zwrócić uwagę na wybór ekipy budowlanej oraz dobór materiałów budowlanych,
 • odpowiednie doświetlenie – właściwa orientacja domu względem kierunków świata i odpowiedni układ przeszkleń to bardzo istotne kwestie, mające wpływ na komfort użytkowania i możliwość optymalnego nasłonecznienia poszczególnych pomieszczeń domu parterowego,
 • dodatkowe systemy instalacyjne podnoszące standard energetyczny budynku - każdy Inwestor indywidualnie może zastosować w swoim domu rozwiązania umożliwiające zwiększenie standardu energetycznego, co przyczyni się do oszczędnej eksploatacji budynku; warto rozważyć montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz pompy ciepła; takie instalacje są uwzględniane w standardzie niektórych projektów ARCHON+; Inwestor może także zamówić dedykowane projekty dodatkowych instalacji jako rozwiązanie alternatywne.

Podsumowując, budowa domu parterowego wymaga uwzględnienia wielu aspektów, od zakupu działki, wyboru projektu, uzyskania pozwolenia na budowę, aż po zaprojektowanie wnętrz, montaż dodatkowych instalacji, wspierających energooszczędność budynku. Zapraszamy do zainspirowania się gotowymi projektami domów parterowych ARCHON+ i wyboru tego, który spełnia wszystkie oczekiwania.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy służą fachową radą i pomocą na etapie wyboru projektu domu.
Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?