Blog założony przez Izabela.
Projekt: Dom w borówkach 4. Na blogu 30 wpisów, 139 zdjęć, 31 komentarzy.

Przygotowanie otworów okiennych - na 10tkę ! ;)

Czekamy na ostatni etap prac murarskich, czyli wykonanie ścianek działowych, a tymczasem przygotowujemy otwory okienne pod montaż okien. Do wyrównania używamy kleju do styropianu Kreisel Lepstyr 210. Przed naniesieniem kleju powierzchnie zostały zagruntowane Uni-Gruntem Atlas, żeby związać ewentualne mleczko. Wcześniej oczywiście zbiliśmy wszystkie murarskie nierówności z zaprawy i zmietliśmy drobiny. Po naniesieniu kleju, łącznie z zakładką 10 cm na ściany (pod taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne, żeby miały do czego się przykleić), jeszcze raz malujemy Uni-Gruntem. Jest przy tym wszystkim sporo zabawy, trwa to dość długo, ale mamy nadzieję, że przy montażu to zaprocentuje i okaże się, że warto było.

 

O samych oknach, czyli o ostatecznym wyborze, napiszę już we wpisie dotyczącym montażu. Teraz mogę tylko dodać , że w skróceniu tabeli okien (wpis ze stycznia) paradoksalnie pomogły nam Targi Interbud w Łodzi. A okno dachowe, po tych deszczach, już można można byłoby umyć ;)

Mid a724394b1ec974d4410cdce03f6c5c25
Mid 681e8830bc526d4579b7771599bebacb
Dodaj komentarz

Dach nad głową!

Przyjechał transport materiałów na dach - to było uczucie pewnie podobne jak przy wygranej w Totolotka! Tyle, że tutaj trzeba było zapłacić :P Zdecydowaliśmy się na Blachotrapez Talia 7016 Wrinkle Mat Thyssenkrupp. Jeśli ktoś czytał wcześniejsze wpisy, to wie, że optowaliśmy początkowo za brązem. Po licznych wycieczkach rowerowo-dachoznawczych stwierdziliśmy, że brąz jest bardziej podatny na zmianę światła, tzn. w różnym świetle wygląda albo na bardziej czerwonawy, szaro-brązowy albo czekoladowy, a do są jeszcze dwa podobne do siebie odcienie brązu. Ta niepewność i chęć zachowania kontrastu między oknami a dachem popchnęła nas ku grafitowi 7016. Wiedziałam, że kolor próbki blachy może nieznacznie różnić się od blachy docelowej, ale w tym przypadku ta kolorystyka była wręcz identyczna z próbką. Okna Fakro U5, do łazienki oczywiście plastik. Wybraliśmy membranę średniej grubości z dostępnych w ofercie Corotop, czyli trójwarstwową, na pełne deskowanie - Corotop ULTRA 220.

Dekarz zaskoczył mnie pytaniem o wykończenie boczne dachu. Kiedyś robiło się je na kopertę, ale obecnie tendencja jest taka, by robić dwie zakładki z blachy. Wolimy minimalizm i nawiązania do natury, dlatego geometryczną kopertę odrzuciłam od razu.

Ekipa zaczęła pokrywać dach blachą od strony działki. Grafitowe poszycie modułami Talii urosło tak szybko jak deskowanie, zupełnie jak grzyby po deszczu. Sześcioosobowa ekipa z szefem na czele pracowała bardzo sprawnie. Tego samego dnia zamontowali też rynny. Okna zostawili na następny dzień. Mąż zdziwił się sposobem wyprofilowania rynny, ale postanowiłam go uspokoić instrukcjami z Internetu, bo kojarzyłam, że taki sposób montażu jest jak najbardziej poprawny. Spadek rynny w kierunku leja powinien wynosić 0,3% (3 cm na 10 m), w związku z czym, jeśli borówkowy dach ma jest na 10.40m, to siłą rzeczy, na środku dachu rynna jest lekko wybrzuszona w górę. Na pierwszy rzut oka nie jest to widoczne i później na pewno nikt nie będzie na to zwracał uwagi. Rynny są plastykowe, bo jak stwierdziliśmy - nikt nie będzie się z rynnami bił. Komin postanowiliśmy oblachować. Klinkier jest dość kosztowny, a poza tym blacha wydaje się prostsza w późniejszym utrzymaniu.

Kominy są standardowe, z wkładem ceramicznym. Nie decydowaliśmy się ani na Scheidela ani na Hocha, poszczególne elementy kupiliśmy osobno, w lokalnej wytwórni. Wyszło taniej, i wcale nie źle. Murarze postawili kominy zupełnie przyzwoicie (choć jeszcze jesteśmy przed odbiorem kominiarskim, więc na 100% pewności jeszcze chwilkę trzeba zaczekać). W jednym miejscu komin styka się ze stropem, ale kierownik powiedział, by się tym nie martwić.

Po zadeskowaniu więźby komin wydawał się strasznie wysoki. Po oblachowaniu desek nie jest już takim kolosem. Zakładałam, że komin będzie obrobiony panelami w poziomie, także realizacja troszkę mnie zaskoczyła. Nawet nie pomyślałam, że może być inaczej. Ale ostatecznie może to i dobrze, bo na poziomych panelach na pewno łatwiej zbiera się woda, bród, a co za tym idzie rośnie korozja.

Okna dachowe oznaczyliśmy na wysokości 25 cm, czyli możliwie niskiej, dla nas wygodnej. Balkonowych okien nie będzie. Gdy murarze wrócą wykonać ścianki działowe, podmurują nam te dwa okna na wysokość 3 bloczków i 1 cegły. To wystarczająco, by pod oknem można było postawić np. biurko.

Trzeci tydzień czerwca był wietrzny i pochmurny. W dniu, kiedy ekipa wykonała nam oblachowanie połowy dachu, zapowiadano trąby powietrzne, więc po ich pracy sprzątaliśmy wszystko, co się dało, a co mógł unieść dość silny wiatr. Dodatkowo zabezpieczyliśmy przygotowane do montażu blachy, na poddaszu sprzątnęliśmy pod jedną ścianę deski. I to w ostatniej chwili, bo zaraz potem zaczęło mocno padać i zerwał się silny wiatr, a na działce mieliśmy coś w rodzaj małej burzy piaskowej.

Drugą część dachu (27.06) ekipa przykryła blachą w jeden dzień. Wstawili też okna i wyłaz dachowy. Całość praca, czyli więźba, deskowanie, pokrycie i obróbka wraz z montażem okien i orynnowania zajęła ekipie tydzień. Gdy tak zastanawiam się nad naszym wyborem wykonawców, to stwierdzam, że to dość dziwna historia. Oczywiście, wybór zależał od oceny spotkania z fachowcem i także oferty, ale tak się składa, że i tak wybraliśmy murarza, który sam do nas trafił, a dekarz można powiedzieć też sam do mnie przyszedł, pół roku wcześniej, choć sprawa nie dotyczyła dachu. Jak na razie te wybory potwierdzają regułę, że pierwszy wybór- najlepszy.

EDIT 06.07.2018 - Jak to czasem bywa, niektóre rzeczy zauważa się po czasie. Tym razem nic złego. Znajomy zwrócił uwagę na to, że nasz dach jest nieco inaczej wykończony. W większości dachów wiatrówka (dla jeszcze niezorientowanych - zakończenie boczne, które jest poprowadzone od boku i, dotychczas, zaginane na blachę) jest zagięta na blasze, a u nas stoi na sztorc. Jak się dowiedzieliśmy, jest to nowy trend. Teraz pod wiatrówką formuje się rynienkę, a samej wiatrówki nie zagina na blachę. Ma to za zadanie chronić materiał przed wciskającą się pod blachę wodą, liśćmi i wszelkimi zabrudzeniami, które mogą prowadzić do korozji. Nie ma zagięcia, nie ma dziury = nie ma wody. Przyszłość pokaże, czy nowy trend jest rzeczywiście dobry.

ADAMEX Wojciech Adamek Biała - USŁUGI DEKARSKIE - polecam.

Mid 236ccf2ca93e3df99b8ac8cd201ba94a
Mid 373c1cc9f3f03532dac7d900dff3a349
Mid 9baf78c6be5343f16de48ba19c69f3e3
Mid b34440511bb8eaae9c0e245d1255a146
Dodaj komentarz

Więźba

Dwa tygodnie temu przyjechał do nas z tartaku ELTRAK - Łęki Szlacheckie materiał na więźbę. Mieliśmy niezbyt przyjemną niespodziankę, bo samochód był bez HDS-a, w związku z czym materiał, w tym bele 16-tki i 18-tki trzeba było rozładować ręcznie, a drewno nie było jeszcze do końca wysuszone. Na szczęście pomógł dostawca, a u sąsiada pracowała ekipa przy tynkach i panowie też zgodzili się pomóc.

Drewno zostało pomalowane środkiem Bochemit QB Profi ("grzybobójczy i owadobójczy koncentrat do długotrwałej ochrony drewna wewnątrz i na zewnątrz przed pleśnią, grzybami i niszczącymi drewno owadami", klasa użytkowania 3 (na zewnątrz) - 10 lat, następnie kontrola stanu ochrony w dwuletnich interwałach; cyt. www.bochemie.pl).

W zeszłym tygodniu ekipa dekarska współpracująca z Blachotrapezem zabrała się do wykonania więźby. Poszło im całkiem sprawnie, w jeden dzień postawili stelaż, z efektów ich prac jesteśmy zadowoleni. Wisienką na torcie wykonania tego stelaża było to, że panowie w centralną część konstrukcji wstawili belkę opisaną naszym nazwiskiem. Zapewne to czysty przypadek, ale był to fajny widok.

Dziś murarze mają dokończyć szczyty, później zabiorą się za kominy, a za dwa tygodnie wróci dekarz.

Zdecydowaliśmy się na wymurowanie w oknach balkonowych od strony salonu dwóch dodatkowych bloczków, by skrócić je do wysokości okien dolnych. Te dwa bloczki nie powinny zabrać zbyt wiele światła (w pokoju naprzeciwko sypialni zostawiamy okno dachowe), a unikniemy mostków cieplnych i pokój będzie bardziej ustawny.


 

Mid a9a39923a80eba978a149ef36a599b68
Mid ff3ccba7608b6612ea5f3728ff0358b4
Mid 6e0e82312670d906700ea8db1da8e41e
Mid 9f9634e55de5965ac1b6d35d6cfe230d
Mid daa876b605be981ca68dd529a9094402
Mid dae83451902f21f7afaf8f706b5661bb
Dodaj komentarz

Strop i wieniec

Deski już zdjęte, także możemy oglądać efekt zalewania stropu od spodu. Po wyczyscmzczeniu i zaimpregnowaniu Bochemitem deski zostaną wykorzystane na dachu. Poddasze wymurowane. Zdecydowaliśmy sie pozostawić okna wymiarami zgodne z projektem. Obawialiśmy się, że ich skrócenie uszczupliłoby ilość docierającego do pokoju światła. Ostatecznie tak też chyba będzie lepiej wizualnie. A nie dałoby się ich jednocześnie skrócić i poszerzyć bez zaburzenia symetrii okien górnych względem dolnych. Przy tym przesunięcie 140x140 jest w zasadzie nawet niemożliwe z racji skosów. Ścianka kolankowa powstała zgodnie z projektem. Naszym zdabiem taka wystarczy. Szczególnie, że oboje nie jesteśmy wysocy. Wieniec został wylany. Mury wreszcie przybrały kształt domu. Stemple zdjęte, będziemy próbowali je sprzedać. Zatem teraz czyścimy, impregnujemy deski i czekamy aż beton się utwardzi, by mógł rozpocząć prace dekarz i dokończyć dzieła mogli murarze (kominy, ścianki wewnętrzne).
Mid 7b3232f475e3aafd39ad4d091f96d6a7
Mid 78da6cc15668c487a98ea9a0550a980b
Mid dd325c9f68d9ad73a693598c482fe682
Mid de4653f82e79678de847177724c41b56
Dodaj komentarz

Strop

20. kwietnia zalaliśmy strop!

Aktualnie czekamy na więźbę (4,68 m3). Zdecydowaliśmy się zaimpregnować ją sami, gdyż nie wierzymy w jakość "zielonej impregnacji". W instrukcji Kuprafung, czyli środka do impregnacji, zastrzega się, że drewno nie powinno mieć mniej niż 25% objętości przed impregnacją. Tymczasem tartak sprzedaje drewno do wysuszenia, impregnowane. Logicznie nam to się nie zgadza, ale już nie wnikaliśmy w szczegóły. Z góry założyliśmy, że będziemy impregnować własnoręcznie. Przyjęliśmy, że kupimy Bochemit, polecany zresztą przez naszego dekarza.
 

Mid 501a3f3be5998f898eb8b7815960b169
Mid 65f137a45c5a4615f81c9928608fe0cf
Mid 902fa13a650ae584436f7d92d4ce63ec
Mid 379c39bb184d1663303df79875292d9f
Mid e81ee2556119c4d4eafb48dcc10023a7
Dodaj komentarz

Wielkanocny żart - Życzymy zdrowych Świąt!

- A mamy borówki do koszyczka? - Tak, mamy borówki. Na działce.
Dodaj komentarz

Mamy ściany parteru

W dwa dni powstały ściany parteru naszej Borówki. Akurat wstrzeliliśmy się w okienko pogodowe, w którym było wiosennie. Do zaprawy poszedł plastyfikator na -8 stopni, ale nawet przy aktualnym ataku zimy nie ma -8. Zaprawa ładnie i szybko wiązała, także wszystko jest w porządku. Panowie się postarali. Pracowali szybko, a przy tym dobrze. Jak mąż powiedział, "ściany nawet ładnie pion trzymają" :-) Oby tak dalej. Był epizod przesunięcia okna przy schodach (w projekcie drzwi), ale po mojej interwencji otwór wrócił na miejsce projektowane. Mąż w lewo, ja w prawo. Ale ja myślę, że w tym przypadku odległości projektowe są naprawdę najlepsze. Panowie zaczęli już szalować. Czekamy aż zima troszkę odpuści.

 

Mid 9c91f2a8ddd020eb11008c7da38ebc8c
Mid 3d2ba337a424387ad0b2d6a60685415d
Mid 687710113107c121135ed8f913b4f8ce
Mid cf645e86b16e7fd8c7dd3bae2d7281d0
Mid 843890341581821aacc32a727e29ad30
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne - łazienka dolna cz. 2

Wiemy już ze 100 proc pewnością, jaką będziemy mieć w łazience dolnej umywalkę, gdyż najzupełniej w świecie tak się zdarzyło, że już ją mamy... Czysty przypadek, ale szczęśliwy, bo skorzystaliśmy z okazji i "parę" złotych zostało w kieszeni. Nie był to planowany zakup, ale aż grzech było nie skorzystać. Oczywiście nie ma pewności, że ta umywalka się w rzeczywistości zmieści się na szerokość. Według projektu tak właśnie powinno być. Jeśli nie, trudno, sprzedamy ją i kupimy inną. Mam nadzieję, że nie będzie konieczności, bo już się do niej przywiązałam :)

Mid 233d364f055df741748924437dac6bb9
Mid 051101c8feb12aaf60df7b6df548e59a
Mid 065baceac006efb28497ac6e0839edda
Mid 9be1302409414085d7dd677879b0e856
Mid 3713ca858d83a159c6660800b339b63c
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne - salon cz. 3

Ponieważ wciąż brnę w tematach okiennych (mam wrażenie, że jak w ruchomych bagnach), zdecydowałam na szybko zmodyfikować wizualizację o okna 3-kwaterowe i umieszczenie przy schodach okna o rozmiarach okien kuchennych. Może komuś pomoże to w podjęciu decyzji o podziałach kwater okiennych, ewentualnie na temat ich rozmiarów.

Wybaczcie lewitujące poduszki :)

Mid fdba432e9ea9c48607c57cedca4a786a
Mid f38ba9f8522bb42f72f758d40545b2d0
Mid f76cf919d7f54a1536aa6c093e2ebbb0
Mid b3f92f352ab73de02befe69802046999
Mid 22e634fa3fe4fdff7b4b3eed236082b2
Mid 5ee5ee30af0860550cf4ebabbd3476b1
Mid ea49a05ad54a6b9680e5ea2d2a8b93a8
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne - salon cz. 2

Jeszcze kilka zdjęć z mojego majstrowania przy wizualizacji salonu.

Mid 7c40672da5479b7fca1ffc8649f713c8
Mid 8fe636f9b93ebca3ca406a602907604d
Mid b3024979a062f7bf43f9cdaf494c5d4e
Mid 947f7facc5346347feb802cf40e98860
Mid 0399361103bee2e6bbadcda5a22d3496
Mid f7e9c4092384e4820c712651e5d95301
Mid 151a1b5dbefd211feb6b8f9f6b6441d1
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne? - salon cz. 1

Komentarz zostawiony przez Panią Kasię pod jednym z moich postów przypomniał mi, że jeszcze nie wstawiłam na bloga zdjęć z wizualizacji salonu. Przy okazji przypominam, że to tylko przymiarki, i choć zastosowałam się do wymiarów projektowych, to życie pokaże swoje, więc nie można traktować tych zdjęć jako wykładni stanu faktycznego, tym bardziej, że nawet jeszcze mury nie stanęły :) Wciąż czekamy na +5 stopni.

PS: Wejście na schody będzie od salonu, nie ze ściany. Nie mamy nadprzyrodzonych mocy, po prostu nie chciało mi się bawić w konstruowanie schodów lub szukać odpowiedniego pliku i wzięłam takie jakie były w programie :)

Mid ba416877f836117d8611005b892876aa
Mid 937060d00b2b55632d1d3905967b9afb
Mid e548c6e23ee798df87b5d3d0209d8488
Mid b67cfb00035bcee73d79ecd227c58554
Mid 1a07c0c8b9bda59a97b71481c24f74fc
Mid ed41237f217e9a96d48c7f8a499a0eb5
Dodaj komentarz

Kiedy ruszymy ze ścianami?

Ze ścianami ruszymy, gdy temperatura będzie wynosiła +5. Murarz naciskał, by już zaczynać. Wiadomo - to w jego interesie. Ale niekoniecznie w naszym. W poradniku Wienerbergera jasno jest napisane, żeby murować przy +5. Nie chcemy potem widzieć spękań na ścianach. Nie po to inwestujemy w materiał.

Mid a071b7a3ee76c7de0e0d80d09566d6f6
Dodaj komentarz

Wybór blachodachówki - coraz bliżej...

Wyeliminowaliśmy już część blachodachówek z naszej tabeli dzięki wycieczce po lokalnych punktach dystrybucji. Obejrzeliśmy materiały z bliska, zrezygnowaliśmy z kilku wzorów. Porozmawialiśmy z dekarzem i on też doradził coś od siebie. Do tego oczywiście masa czasu spędzona w Internecie. I gdy zebraliśmy to wszystko, tabelka zrobiła się krótsza. Niemniej jednak nadal zostawiamy sobie furtkę wyboru między kilkoma producentami.

Mid 2a83305c231371cf356a20725bcff6b5
Dodaj komentarz

Dylematów okiennych ciąg dalszy

Po wizycie u różnych dystrybutorów i porównaniu ofert dot. okien (piękna, excelowska tabela, która czeka na analizę) teraz mam bałagan w głowie odnośnie samego montażu. Widzę, że są 2 szkoły. Jedni twierdzą, że taśmy, a nawet i ogólnie ciepły montaż, jak i kryte zawiasy i ciepła ramka to w dużym stopniu bujda i wydatek. A inni twierdzą, że kryte zawiasy, ciepła ramka to dobro cywilizacyjne, taśmy są zbyteczne (jeśli już, to warto tylko dać narożnikową), a pod okna system ociepleniowy czyt. profile (np. Metal-Plast, Wiesław Sokołowski). No i jak tu się w tym wszystkim odnaleźć? Szukam informacji, proszę o rady na forum... z czasem coś z tego wyniknie...

28. stycznia

Mam już swoje typy. Tabelka niebawem ostatecznie się zawęzi, póki co jeszcze bawię się w kolory. Ale już widzę różnice między profilami, widzę słabsze i mocniejsze punkty poszczególnych okien, no i ceny - zebrałam oferty. Oczywiście, ceny są promocyjne z uwagi na początek roku i - jeszcze - obowiązujące obniżki, ale wiem, o ile procent kwoty pójdą w w górę.

Coraz bardziej przekonuję się do tego, że montaż nie musi być "ciepły", montaż musi być dobry. Błędny "ciepły" montaż to "zły montaż. Teraz zatem będę szukać informacji o konkretnych ekipach montażowych, co pomoże ostatecznie wybrać okna.
 

Oczywiście, można byłoby dorzucić do tabelki jeszcze kilka parametrów, ale jeśli komuś w tej postaci będzie pomocna, to czemu nie...

1. lutego

I nastąpiła aktualizacja tabelki...

Mid fc068c1d8333cad856afcab7dcd95009
Mid 0728ff4ebda8e9a19b764863a6211db3
Mid 94c105962c7c6f94ca15b2f178f70296
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne - sypialnia

Zrobiłam wizualizację sypialni, by zobaczyć, jak może się zmieścić okno ok. 150x150 i co z tym fantem zrobić.

Przypominam, że wizualizacje wnętrz wykonane są przeze mnie, na nasze potrzeby, stanowią poglądowe odzwierciedlenie wnętrz z projektu, z zachowaniem wymiarów projektowanych, ale zdjęć tych nie można traktować jako projektów wnętrz.

Mid e858289b802ed139be2722d70507fded
Mid 5fb01c881d27d2bd20a4a1337469dd0b
Mid 40bebbf373c9e16040ab22294b2c3498
Mid 1341b0057620190fe1dbc372253f3656
Mid 98fe052efeeeeea6cc01fe8a9706cd59
Mid ef29313e9409e19ceb4e8d37c5519fed
Mid f6bfcae2b53c4cc99b60b1713b591635
Dodaj komentarz

Okna i pokrycie dachu - wybór

Podzieliliśmy się tematami. Mąż załatwia materiały na ściany, strop, ja rozpoczęłam wstępne rozeznanie co do dachu, a potem i okien. Pytań i wątpliwości jest sporo, ale nie mało też jest już zebranych informacji. Mamy też pierwsze wyceny. Nie chciałam, by wszystko zostawało na ostatnią chwilę, bo im dalej w las tym ciężej.

Bez względu na rodzaj pokrycia dachowego, będziemy mieć pełne deskowanie. Będzie ciszej i stabilniej. W projekcie jest dachówka Creaton, na wizualizacji najprawdopodobniej Smart. Niektórzy mówią, że cena dachu z dachówki nie będzie się wcale znaczenie różniła od pokrycia z blachodachówki. Oczywiście, zależy na ile jest dla kogoś istotna różnica sięgająca kilku tysięcy. Nawet jeśli będą to dwa tysiące. A nie chcemy sięgać po gorszą, tańszą blachodachówkę (i absolutnie nie mam tu na myśli, że ta słabsza to Creaton), wolimy w takim przypadku lepszą blachę. Na ten moment podoba nam się wzór Talia z Blachotrapezu. Po obejrzeniu różnych blach, różnych wzorów w punktach sprzedaży jak i na gotowych dachach, uznaliśmy, że coś takiego jak Talia będzie odpowiednie. Bliskie wizualizacji Archonu - również delikatne, bez wysokiego przetłoczenia, w sam raz na nieduży dach. Przed nami jeszcze refleksja na temat powłoki i gwarancji. Jeśli faktycznie zostaniemy przy Balchotrapezie, raczej nie sięgniemy po Colorcoat HPS TATA Steel, biorąc pod uwagę, że w gwarancji jest napisane, że blacha nie powinna być wystawiona na dłuższą ekspozycję pow. 60 stopni. Wydaje się to absurdalne. Choć akurat jej odporność na zarysowania wydaje się ciekawa. Wybierzemy Pladur Wrinkle bądź Ice Crystal. Wizualnie atrakcyjniejszy jest Pladur. Kolor raczej 8019 niż 8017, gdyż ten pierwszy trochę wpada w czerwień. Szczegółową analizę powłok, również tą namacalną na otrzymanych próbkach, zostawiam mężowi. Kto wie, może jeszcze sięgnie po blachę Plannja...

Co do okien to historia jest bardziej skomplikowana. Okazuje się, że nie można zrealizować okien tarasowych w takiej postaci jak to jest w projekcie. Dla nas temat takich dużych okien to zupełna nowość, a nie przyszło nam do głowy, by wcześniej to sprawdzić. Okno tarasowe boczne realizowane w takim wymiarze powinno mieć grubszą szybę, co podnosi koszt montażu i ewentualnej wymiany szyby w przyszłości w przypadku jej uszkodzenia. Drugie okno tarasowe zupełnie nie może być wykonane w projektowanej wersji. Albo trzeba zrobić HST bądź PSK, w każdym razie przesuwne. Bardzo atrakcyjne. Ale: koszty, koszty. Albo też zrobić 3-komorowe: jedna komora stała, a dwie pozostałe uchylno-rozwierne z ruchomym słupkiem, dzięki czemu otrzymujemy spore wejście. Jeśli 3-komorowe, to powstaje pytanie, czy nie trzeba zrobić tego drugiego okna tarasowego jako trójdzielnego, żeby zachować symetrię. Ale wtedy z kolei jest sporo ram, ograniczających dopływ światła. Drzwi na ogród robić nie zamierzamy. Myślimy o pomniejszeniu otworu tak, by zrobić okno wielkości kuchennego. Zastanawiam się jednak, czy to okno nie będzie wyglądało w salonie śmiesznie przy pobliskim tarasowym. Nie robimy balkonu, bo nie ma sensu zaglądać sąsiadowi w okna. Okna balkonowe skrócimy i zrobimy ok. 150x150, ale tu też pojawia się pytanie o podział okien: jednokomorowe czy dwukomorowe? Jednokomorowe jest cięższe, tym bardziej przy obecnie wymaganych 3-szybowcach. Poza tym na jego otworzenie potrzeba więcej przestrzeni. Okna po drugiej stronie domu zostają takie jak w projekcie.

Kwestie: 2 czy 3-uszczelki, zawiasy ukryte czy zwykłe, ramka ciepła bądź nie, bardzo mieszają w głowach, a tak naprawdę dochodzimy do wniosku, że przy oknach 3-szybowych nie mają one wielkiego wpływu na parametry okien (nie można powiedzieć, by nie miały wcale). Tym bardziej, że te parametry są inne dla każdego okna, zależnie od jego gabarytów. I tak, w przypadku małych okien: w kotłowni i w łazience osiągnięcie wymaganego parametru może być trudne, szczególnie, jeśli program producenta wykazuje 2-cyfrową wartość po przecinku (kto jest na czasie z tematem, wie, o którego producenta może chodzić). O wiele bardziej istotne będzie dla nas podjęcie decyzji, czy dzielić okna na komory czy nie, bo to ma znaczenie nie tylko dla ilości światła w pomieszczeniu, ale i dla przepuszczalności ciepła. Mniej szyby, a więcej ram - przepuszczanie większe. Analiza plusów i minusów proponowanych rozwiązań jeszcze przed nami. Tak samo jak kwestia zwykły/ciepły montaż.

 

 

Mid 302e539985ba564678e6758be29f05ce
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne - kuchnia cz. 2

Mid 628fc85b84af79e61a517d6d1a055c9a
Mid 168511c3c863680588b152dac3f9e3f9
Mid 0ac7e18656aabd9ad73a4906182a9f58
Mid 76a97fcd22979e57228f7d9ecdac9959
Mid 1449b86f5e0abacacd9abee3a86f1554
Mid e2d80e11b86af28412bab4f2ea5b3b57
Mid bc54eb4d204b911ffedf088fb171c1af
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne? - kuchnia cz.1

Mam nadzieję, że lodówka mieści się w rzeczywistości w tej kuchni tak jak w projekcie jak i w mojej wizualizacji, bo jeśli nie to koncepcja tej kuchni leży w gruzach. Jak dla mnie trzeba by było pozbyć się okna bocznego. To jest zawsze jakaś opcja i wiem, że niektórzy inwestorzy to rozważają, ale obawiam się, że u nas pomieszczenia nie będą na tyle mocno doświetlone, by jeszcze likwidować to okno. Poza tym ilość szafek, jaką można w tej kuchni zmieścić wcale nie wydaje mi się aż tak skromna, by trzeba było na ich korzyść rezygnować z jednego okna. Z pewnością nasza kuchnia nie będzie wyglądała tak, jak na tych zdjęciach. Nie znam się na projektowaniu mebli kuchennych, więc to wszystko jest takie "mniej-więcej". Ale to wystarczy, by zobaczyć, że raczej nie chcę powiększać okna kuchennego frontowego. Jeśli zostają dwa, to myślę, że nie ma takiej potrzeby. Co innego, gdyby rezygnować z bocznego. Jednak w podstawowym wariancie szkoda miejsca na ewentualne szafki czy półki z lewej. Co do zlewu, być może zostawimy go tak jak jest to zrobione w projekcie. O tym już chyba pisałam. Ewentualnie zostanie nieznacznie przesunięty w lewo, tj. do ściany frontowej. Od mebli do mebli powinno być ok 155 cm, więc nie aż tak dużo, by przejście od kuchenki do zlewu i nazad było kłopotliwe. Pewnie łatwiej będzie podjąć decyzję, gdy pojawią się ściany.

Mid d2a47b67e01f76918676c193e72a1bef
Mid 575910ba436ef39ca8e1fd0bf8fa400c
Mid 3bd0cc3786648bd1b9e8b2ea8889f0ff
Mid ee07e7993729359946384a21f53a3576
Mid 999da267be4b77846ae4e8fa77f7ef5a
Mid 89a48b76cc6f1c30747778fee7a12182
Dodaj komentarz

Kanalizacja

Okazało się, że na telefonie mam jeszcze zdjęcia sprzed zalania betonem, ładnie widać kanalizację. W pierwszym momencie po ujrzeniu rozłożonej kanalizy troszeczkę się przestraszyłam, bo myślałam o przeniesieniu zlewu, a rury zostały pociągnięte według projektu. Mąż zapomniał. To nie oznacza jeszcze, że zlew musi tam zostać, można przeciągnąć go w lewo i pod okno. Niemniej jednak to są zawsze dodatkowe rury, zagięcia, a więc ryzyko, że spadki i przepustowość nie będzie taka jakby się chciało. Ale coraz bardziej przekonuję się do wersji projektowej, więc może wcale nie będziemy zmieniać.
Mid 0b3bf4a9b5da127154c58153d136d0b2
Mid cfb32c2599631108458e3c07da2cd47e
Mid 4cd05b1fe0b5c10e00e25938e36350e2
Dodaj komentarz

Prawie startujemy

Przyjechał dzisiaj materiał na ściany! Pierwsza dostawa. Wienerberger P+W klasa A. Obejrzeliśmy, czy rzeczywiście jest A. Spękań nie widać. Mamy też już stemple. Całe 200 szt 3-metrowych stempli. Murarz chciałby się już rzucić w wir pracy u nas, ale musimy ostudzić jego zapał. Temperatura jest za niska, a nam się nie pali. Na pewno nie po to, by zaprawa miała pękać. Kierownik przyznał rację. Powiedział, by się wstrzymać. Plastyfikatory i inne dodatki bezpieczniej zostawić w hurtowni. A tymczasem... mamy prywatne lodowisko :)

Mid 81db8da56a64fcf5c826ea5fb42ad614
Mid 80040f6140c4461575a9531fbfbeed7e
Mid ca2e92890ccdfd49ec613472c7880cdc
Mid b71fb9a992f3a9f539c9a0bc60cbe413
Mid b4c1f980aec13eb5eafc01ec305ab53f
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne? - łazienka górna

W łazience dolnej nie ma jak zaszaleć, ale góra - choć z pozoru nieustawna - daje większe pole do popisu. Wersja z projektu nie do końca do mnie przemawia, dlatego próbowałam rozłożyć wyposażenie na różne możliwe sposoby. Druga sprawa, że na pewno będziemy mieć dylemat, czy zrobić wannę i prysznic, czy może jednak tylko prysznic lub tylko wannę. Jedno z nas jest zwolennikiem wanny, drugie prysznica. Prysznic będzie na dole, a wanna się przydaje na przykład, gdy bolą plecy.

Żeby dolać oliwy do ognia, zrobiłam jeszcze wersję z wanną wolnostojącą :)

W każdym razie do tych wyborów jeszcze daleko. Tym bardziej, że wykończenie góry najprawdopodobniej zostawimy na później.

Mid e7fc12e0e621aaef31e701ac04b72a52
Dodaj komentarz

Czy wnętrza są ustawne? - łazienka dolna

Nim zdecydowaliśmy się na wybór Borówek, niezliczoną ilość razy odmierzałam wymiary z kilku upatrzonych projektów na podłodze naszego blokowego pokoju. Było odmierzanie kuchni, łazienek, salonu... wszystko po kolei. Dom w borówkach 4 nas zauroczył, ale zauroczenie wizualizacją projektową i analiza rysunków to mało. Gdy rozwijanie miarki na podłodze przestało mi wystarczyć, sięgnęłam po laptopa.

Bynajmniej nie chodziło mi o wymuskane projekty. Wizualizacje miały nam pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji co do wyboru projektu. Na późniejszym etapie miały być wskazówką do wprowadzenia ewentualnych zmian w projekcie. Materiałem pomocniczym. I z tą myślą je tworzyłam. Nie przykładałam uwagi do wszystkich detali, nie dbałam o nadmierną dokładność blatów, zabudów czy wnęk, bo to wszystko może się przecież zmienić w trakcie budowy. Chodziło o to, by zobaczyć, co i w jaki sposób można w danej przestrzeni ulokować. Po za tym mogłabym mnożyć pomysły i bez końca tworzyć nowe wersje. A nie w tym rzecz. Nie należy zatem traktować tych zdjęć jako profesjonalnych projektów, a jedynie jako pomocnicze wizualizacje.

Przede wszystkim chodziło o odpowiedź na pytanie: Czy wnętrza są (według nas i dla nas) ustawne?

Mid 6f0a00f768925ff33188de7276a80129
Mid 9e3758b6d2f32ff6627a845fbc13628e
Mid 6a505321d30cec76e5a9f9df087f6f4d
Mid 47c66b24e08047455d7710a11a2db443
Mid 97ce04b720843a2bef273b74dafa8b72
Mid d1a75925fed611d6e541755fa36fde4e
Mid 1839535dd1804e5196e825b365e9101b
Mid 2cdf0d1c4693787cfd338c46f6aead78
Dodaj komentarz

Ocieplenie fundamentów - listopad

O ile murowanie poszło szybko i ładnie, to przy ociepleniu panowie murarze się nie popisali.

Za radą znajomego inżyniera budowy i rozeznaniu się w temacie, zdecydowaliśmy się na Steinodur PSN i montaż na pianę. Murarze zapewnili, że kleili już pianą i potrafią na pianę kleić. Niestety, ale bardziej myśleli, że potrafią niż potrafili. Raz, że im się spieszyło, by zrobić całość jednego dnia, a dwa, że wcześniej kleili na klej i nawet nie przeczytali etykiety na pianie. Nie odczekali na rozprężenie piany, tylko od razu dokładali steinodur. Nie było nas na miejscu w trakcie ich pracy. Wtedy mogło wyglądać to dobrze, ale gdy piana zaczęła się rozprężać, do wieczora zrobiły się fale Dunaju. Gdy o zmroku pojechaliśmy obejrzeć efekty prac, zatkało nas. Potem była złość i zastanawianie się, co z tym fantem zrobić.

Na szczęście szef murarzy przyjął wszystko na barki i powiedział, że wszystko poprawią. W efekcie steinodur był zdejmowany, czyszczony i kładziony jeszcze raz.

Mid 95d1842ffbb630b7e1af97791c743d22
Mid 28fb7d649c94bbf9faebaf537fdefe12
Mid 0baf82e40396609b48491ee000b4ea1c
Mid c27b6b4088a2dbeb3f85192d57f21e8d
Mid 16d1473472dc032e4065d1de27460d7f
Dodaj komentarz

Ścianka fundamentowa - październik

Przyszedł czas na pierwsze zetknięcie z systemem zleconym. Poszukiwanie murarzy nie było najłatwiejsze, bo albo zajęci, albo poszukujący łatwego zarobku na małym domu i mało zorientowanych w temacie inwestorach. Dom może i mały, ale inwestorzy musieliby być naprawdę nierozgarnięci lub zdesperowani, gdyby zgodzić się na sposób obliczenia opłaty proponowany przez jednego z murarzy...

W każdym razie znaleźliśmy w końcu swoją ekipę.
 

* bloczki kupione w Gorzędowie, gm. Kamieńsk
Mid 29e957d96aa3d2c739fc4a8b1650c686
Mid 640eb5cad4c01d6966f1b13e2074c8ad
Mid 08bf2b162447ac38f3df5a6bbf99e9ab
Mid 0e8b2101cfb387c86d21d9a8678428c3
Mid b8cfba6031519735857fa64ce309f7d7
Mid 6e2152fe985eeede405c6d7bbb5c2a32
Mid 010f3eeece1f20e574ba9b6fa12e4ddf
Mid 961f4e01b1e77c9930859cf4ebd5a11b
Dodaj komentarz

Wylanie fundamentów i dysperbit - wrzesień

Działka jest nieduża i martwiliśmy się o przestrzeń roboczą i miejsce do czyszczenia gruchy. Na szczęście nie było tak źle.

Beton B20. Dostaliśmy dobrą cenę i kuliśmy żelazo póki gorące. Podczas zalewania padał deszcz, ale to nawet dobrze. Beton pięknie wiązał. Wyszło fajnie.

Nim przyszły pierwsze chłody, zabraliśmy się z mężem za malowanie Dysperbexem. On szczotkował doły, ja górę. Niby ot takie machanie szczotą po murze 3 razy, a mój staw skokowy przypomniał sobie o kontuzji.

Mid 48b4633b64cd4f681cd1cb25b62bf403
Mid 05fb3d08498f3d6ca1290027d91a901b
Mid a9d4ed2057b2e0079fe08f055d8332f0
Mid 588a041b78e344623b43cc60d3d05d46
Mid e96e9047d0b9fa166c6430f733e26caf
Dodaj komentarz

Szalowanie i zbrojenie - sierpień

Najgorsze było zbrojenie, szczególnie zważywszy na to, że przypadło na upalne dni. System gospodarczy na tym etapie w 100%. Opłaciło się, bo choć trochę to trwało i kosztowało mnóstwo sił przede wszystkim panów z rodziny, było zrobione starannie, a nie na chybcika. A to przecież bardzo ważny etap budowy. Ja cięłam druty do wiązania zbrojenia, pomagałam układać zbrojenie i sprzątałam kamienie. Kamienie, kamienie... wciąż wychodziły kamienie.

Mid 2a61d39d0bbb12780992ded4bcfaa047
Mid 08917f6fd0c8cc53e180258311a87122
Mid 089da4769040f7034c34fb100ea8acc5
Mid 9abcfe6c661109b5cbbe6d29f24577e1
Mid 556aa380b6b8ddc6c259f53386982b93
Mid 8a1140715d480ac7edbe1379cd160557
Mid 643c7c846cc9ad97f9108f93bb402ce1
Mid cb511b08d6312dfe5c0da884d33b7ece
Dodaj komentarz

Wizyta geodety i pierwsze wykopy, czyli "szufelen" - czerwiec-sierpień

Przyszedł czas na pracę geodety, zawieszenie tablicy i pierwsze prace ziemne.

Tablicą nie będziemy się chwalić, bo wbrew panującej tendencji nie tylko ją powiesiliśmy (i to w widocznym miejscu), ale i wypełniliśmy danymi.

W ferworze walki z chwastami, wycinaniu drzewek mąż chwycił za łopatę i stwierdził, że wykopie tyle, ile będzie w stanie. Pomógł też mój brat.

Nie ma sensu jednak już początku wylewać potu litrami, bo do końca budowy będzie potrzebnych jeszcze dużo sił. Tym bardziej, że w  przypadku naszej działki jest to kopanie w glinie. Ile zostało wybrane ręcznie, widać na zdjęciu. Urlop minął mężowi na kopaniu, a hitem urlopu stał się dla niego utwór, jak to stwierdził, o "szuflowaniu", czyli LIMFAO https://youtu.be/KQ6zr6kCPj8 Potem przyjechał pan z koparką i kopanie było w mig załatwione.

Żeby nie robić bałaganu na całej działce i trzymać wykopany materiał w ryzach, skombinowaliśmy sklejkę i zbiliśmy ogrodzenie na górę zebranego czarnoziemu i piachu.

Mid ab9af38eae92deb83191f193667be276
Mid 48567fb0a927eceff7b7b333b27ff8d3
Mid 7523e03624f877bbc66db16da5effa95
Mid 48638ac016d6217a91109f6351d8e775
Mid 8537b9fb0c697930e62b33d94a173c03
Dodaj komentarz

Przygotowanie działki - styczeń-czerwiec

Witamy na blogu opisującym zmagania z budową naszych Borówek.

W naszym przypadku przygotowanie do budowy nie trwało tak długo, jak często ma się to w innych przypadkach, bo stan prawny działki był uporządkowany, a sama działka uzbrojona. Doprowadzić do działki należy tylko gaz, ale szczęśliwie jest on w ulicy przy działce. Działka była do tej pory rekreacyjną, więc przygotowanie w dużej mierze polegało zatem na uporządkowaniu terenu. Teren jest częściowo zabudowany (domek działkowy, garaż murowany) i takim pozostanie. Rozmiary działki, teren pod budowę i nasze możliwości finansowe przekonały nas do Borówek, które zresztą wśród masy przejrzanych projektów małych domów najbardziej wpadły nam w oko.

Największym wyzwaniem stało się rozebranie szklarni i usunięcie jej potężnych fundamentów. Praca wymagała ostrożności przy rozbiórce konstrukcji i dużych nakładów sił, szczególnie przy rozbijaniu zbrojonych słupów. W ruch poszedł 10-kilowy młot i mięśnie męża. Potem przyszedł czas na wywózkę gruzu i również i mój kręgosłup po raz pierwszy poczuł co to znaczą realia budowy.

Mid 4c37d2f934a77c0f94bed2c2e0312d2a
Mid 5988642c2f38e7fa4fa60bdd3208bd16
Mid a4605499de7bb05b42cbbfe2b92d1e0a
Dodaj komentarz

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

12 37 21 900