Przed zakupem działki, warto zwrócić się do Urzędu Gminy o Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Taki dokument jest niezbędny do opracowania dokumentacji projektu budowlanego niezbędnego do zgłoszenia rozpoczęcia budowy, lub uzyskania pozwolenia na budowę i pozwala zorientować się, jaki dom na wybranej działce będzie można zbudować.

MPZP lub (lokalne) Warunki Zabudowy

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (skrót: MPZP) lub Warunki Zabudowy w przypadku braku takowego planu określają wiążące i nieprzekraczalne parametry zabudowy terenu. W planie znajdziecie Państwo informację o przeznaczeniu działki (budowlana, rolna, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wielorodzinna, komercyjna). Dowiecie się również jak należy usytuować budynek na działce, uwzględniając linie zabudowy i istniejącą infrastrukturę techniczną - do jakich sieci ma być podłączony budynek oraz jakie urządzenia należy zainstalować na działce (studnia, przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo).

Plan zawiera także informacje o rodzaju inwestycji (co można zbudować), gabarytach domu, kącie nachylenia dachu, powierzchni zabudowy, dostępie do drogi publicznej oraz szczególnych warunkach wynikających z charakteru inwestycji (np. kolorze dachu i ścian określonym przez konserwatora zabytków). Na podstawie wytycznych zawartych w Wypisie z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub w Decyzji o Warunkach Zabudowy, pomożemy Państwu wybrać projekt domu z oferty ARCHON+ spełniający potrzeby całej rodziny oraz podpowiemy jakie dokumenty będą potrzebne do opracowania dokumentacji projektu budowlanego niezbędnego do zgłoszenia rozpoczęcia budowy, lub do uzyskania pozwolenia na budowę.

Usytuowanie domu względem granic działki.

Odległości od granic działki
Lokalizacja budynku na działce na przykładzie Domu w kardamonie

Budynki na działce budowlanej sytuuje się od jej granicy w odległości nie mniejszej niż (w aplikacji obrazuje to szare pole):
4 m - dla budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
3 m - dla budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy;
1,5 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy dla wąskiej działki o szerokości do 16 m.

Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1,5 m - do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;
4 m - do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w połaci dachowej.

Dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli wynika to z ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
 

Sprawdź, jak usytuować dom na działce


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

Konkurs
Twój dom na święta
Konkurs foto - Twój dom na święta

238 531 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?