Dopasuj projekt do działki

 

Przed zakupem działki, warto zwrócić się do Urzędu Gminy o Wypis i Wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Taki dokument jest konieczny do opracowania dokumentacji projektu budowlanego niezbędnego do zgłoszenia rozpoczęcia budowy, lub do uzyskania pozwolenia na budowę. Pomoże również zorientować się, jaki dom na wybranej działce będzie można zbudować.

Jak dopasować projekt do działki? MPZP lub (lokalne) Warunki Zabudowy

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (skrót: MPZP) lub Warunki Zabudowy w przypadku braku takowego planu określają wiążące i nieprzekraczalne parametry zabudowy terenu. W planie znajdziecie Państwo informację o przeznaczeniu działki (np. budowlana, rolna, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, wielorodzinna, komercyjna). Dowiecie się również jak należy usytuować budynek na działce, uwzględniając linie zabudowy i istniejącą infrastrukturę techniczną - do jakich sieci ma być podłączony budynek oraz jakie urządzenia należy zainstalować na działce (studnia, przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo).

Plan zawiera także informacje o rodzaju inwestycji (co można zbudować), gabarytach domu, kącie nachylenia dachu, powierzchni zabudowy, dostępie do drogi publicznej oraz szczególnych warunkach wynikających z charakteru inwestycji. Na podstawie wytycznych zawartych w Wypisie z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub w Decyzji o Warunkach Zabudowy, pomożemy Państwu wybrać projekt domu z oferty ARCHON+ spełniający potrzeby całej rodziny oraz podpowiemy jakie dokumenty będą potrzebne do opracowania dokumentacji projektu budowlanego niezbędnego do zgłoszenia rozpoczęcia budowy, lub do uzyskania pozwolenia na budowę.

Usytuowanie domu względem granic działki.

Odległości od granic działki
Lokalizacja budynku na działce na przykładzie Domu w malinówkach 7 (GA)

Prawidłowe usytuowanie domu na działce wymaga zachowania określonych odległości. Budynki na działce budowlanej sytuuje się od jej granicy w odległości nie mniejszej niż (w aplikacji obrazuje to szare pole):
4 m - dla budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
3 m - dla budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy;
1,5 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy dla wąskiej działki o szerokości do 16 m.

Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż:
1,5 m - do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa;
4 m - do zwróconego w stronę tej granicy otworu okiennego umieszczonego w połaci dachowej.

Dopuszcza się sytuowanie ściany budynku bez otworów okiennych lub drzwiowych w odległości 1,5 m od granicy z sąsiednią działką budowlaną lub bezpośrednio przy granicy, jeżeli wynika to z ustaleń Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego albo Decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

 

Aby zlokalizować budynek na działce należy brać pod uwagę umiejscowienie innych obiektów znajdujących się na działce lub działkach sąsiednich oraz parametry określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o Warunkach Zabudowy. Lokalny architekt (adaptacja projektu) powinien również sprawdzić oddziaływanie nowego budynku na sąsiednie parcele.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Obiekty niezbędne do prawidłowego funkcjonowania domu

Gdy znasz wymiary działki budowlanej, w trakcie prac związanych z zagospodarowaniem, należy przygotować plan działki, przewidzieć lokalizację innych budowli i obiektów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania budynku mieszkalnego. Być może ze względu na brak lokalnych sieci wodociągowych czy kanalizacyjnych na działce należy zlokalizować studnię, szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Ich umiejscowienie jest również określone przepisami prawa budowlanego. Zobacz przykładowy projekt zagospodarowania działki >>

 

 

STUDNIA

W sytuacji, gdy nie ma możliwości przyłączenia domu do sieci wodociągowej, warunkiem zabudowy działki jest zapewnienie dostępu do indywidualnego ujęcia wody pitnej. Rozwiązaniem jest budowa studni, jednak obiekt musi spełniać kilka warunków. Studnia powinna być oddalona min. 5 m od granicy działki, 7,5 m od osi przydrożnego rowu oraz 15 m od budynków inwentarskich (w tym szczelnych silosów, zbiorników na nieczystości lub kompost). Obiekt musi być oddalony min. 30 m od położonego najbliżej przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej (ze ściekami oczyszczonymi biologicznie wg przepisów dot. ochrony wód) oraz 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz położonego najbliżej przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej (bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków). Istnieje możliwość budowy studni na granicy działki, jeśli sąsiednie parcele zachowują wymienione odległości – wtedy można też postawić wspólną studnię dla obu działek.

 

OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW
Plan działki budowlanej może zawierać w sobie przydomową oczyszczalnię ścieków w sytuacji, gdy nie ma możliwości przyłączenia domu do sieci kanalizacyjnej. Przepływowe, szczelne osadniki podziemne (wstępne oczyszczanie ścieków) można usytuować w pobliżu domu pod warunkiem, że ich odpowietrzenia są wyprowadzone min. 0,6 m powyżej górnej krawędzi okien i drzwi zewnętrznych budynku. Istotne jest zachowanie odpowiedniej odległości oczyszczalni od studni z wodą pitną – min. 30 m od najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej. Zobacz nasz projekt przydomowej oczyszczalni ścieków >>
SZAMBO
Szambo, czyli zbiornik na nieczystości ciekłe, może być wybudowany na działce tylko w sytuacji, gdy nie ma ona możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. W sytuacji, gdy przewiduje się ilość ścieków większą niż 5 m3, do ich gromadzenia niezbędna jest pozytywna opinia właściwego terenowo inspektora ochrony środowiska. Na działkach w zabudowie jednorodzinnej odległość pokryw oraz wylotów wentylacji szamba powinna wynosić min. 5 m od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały, 2 m od granicy sąsiedniej działki (oraz ulicy, chodnika) oraz 15 m od studni z wodą pitną. Prawo przewiduje posadowienia szamba przy granicy działki w sytuacji, gdy sąsiaduje ono z podobnym urządzeniem na działce przylegającej oraz gdy zachowano wymaganą odległość od studni, okien i drzwi. Zobacz projekt szamba >>

 

ŚMIETNIK

Poprawnie usytuowany na działce śmietnik powinien być łatwo dostępny zarówno dla właścicieli, jak i służb oczyszczania. Nie powinien on również psuć estetyki domu, więc dobrze, gdy np. jest wkomponowany dyskretnie w ogrodzenie, jednak w pewnej odległości od furtki wejściowej.

Pojemniki na odpady powinny stać na utwardzonej powierzchni, warto je też osłonić przed opadami oraz słońcem. Praktycznym rozwiązaniem jest śmietnik z dwiema furtkami zamykanymi na klucz – od strony domu oraz ulicy, otwierana w dniu wywozu, pozwoli uniknąć podrzucania śmieci oraz rozrzucania ich przez zwierzęta. Kupując projekt domu  ARCHON+ możesz zamówić także Poradnik architektury ogrodowej, w którym znajduje się 15 projektów dla Twojego ogrodu, w tym projekt wiaty śmietnikowej >>

Projekty domów na każdą działkę

W ofercie ARCHON+ znajdziesz projekty domów, które spełniają wymagania różnego typu działek. Specjalnie dla Ciebie stworzyliśmy kolekcję domów na wąską działkę, z wejściem od południa, działkę na stoku lub działkę o niewielkich gabarytach. Dodatkowo każdy nasz projekt domu możesz zamówić w wersji podstawowej lub w lustrzanym odbiciu.

PROJEKTY DOMÓW NA WĄSKĄ DZIAŁKĘ

PROJEKTY DOMÓW NA DZIAŁKĘ Z WEJŚCIEM OD POŁUDNIA

PROJEKTY DOMÓW NA DZIAŁKĘ NA STOKU

PROJEKTY DOMÓW NA MAŁĄ DZIAŁKĘ

USYTUOWANIE DOMU WZGLĘDEM STRON ŚWIATA

Ważną kwestią jest optymalne usytuowanie domu względem stron świata, gdyż oddziałuje na komfort jego użytkowania oraz na koszty ogrzewania. Północna lub północno-wschodnia strona działki idealnie nadaje się na wejście do domu, garaż oraz pomieszczenia gospodarcze, zaś od południowej strony warto zaplanować te pomieszczenia, w których przebywamy najczęściej, by jak najdłużej korzystać na naturalnego doświetlenia. Sprawdź, jak najlepiej usytuować dom na działce >>

Sprawdź, co dokładnie znajduje się w Warunkach Zabudowy oraz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?