Rusztowanie warszawskie - do jakich prac będzie najlepsze?

Niektóre prace budowlane, które muszą być wykonane podczas budowy domu lub remontu wymagają odpowiedniego rusztowania. Ma ono za zadanie ułatwić ekipie budowlanej prace na wysokości. Projekty domów zakładają na przykład różne wykończenia elewacji budynku, którą trzeba precyzyjnie wykonać. Ocieplenie domu, tynkowanie, prace malarskie czy montażowe wewnątrz budynku często wymagają zastosowania odpowiedniego rusztowania, dzięki któremu prace na wysokości można wykonać wygodnie i bezpiecznie. Rusztowaniem, które często wykorzystuje się podczas budowy domu zarówno na zewnątrz, ale też w pracach wewnątrz pomieszczeń, jest rusztowanie warszawskie. Co to jest rusztowanie warszawskie? Jak ustawić rusztowanie warszawskie? O tym w dalszej części artykułu. 

Rola rusztowania na budowie

Zadaniem rusztowania na budowie jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa ekipie budowlanej, która musi wykonać niezbędne prace na wysokości. Dzięki rusztowaniu fachowcy mają łatwy dostęp do budynku, co sprawia, że ich praca jest nie tylko bardziej komfortowa, ale w ogóle możliwa do wykonania. Rusztowanie jest konstrukcją tymczasową. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych można przeczytać: 

  1. Rusztowania i ruchome podesty robocze powinny być wykonywane zgodnie z dokumentacją producenta albo projektem indywidualnym.
  2. Rusztowania systemowe powinny być montowane zgodnie z dokumentacją projektową z elementów poddanych przez producenta badaniom na zgodność z wymaganiami konstrukcyjnymi i materiałowymi, określonymi w kryteriach oceny wyrobów pod względem bezpieczeństwa.
  3. Elementy rusztowań, innych niż wymienione w ust. 2, powinny być montowane zgodnie z projektem indywidualnym.
  4. Montaż rusztowań, ich eksploatacja i demontaż powinny być wykonywane zgodnie z instrukcją producenta albo projektem indywidualnym.

Osoby zatrudnione przy montażu i demontażu rusztowań oraz monterzy ruchomych podestów roboczych powinni posiadać odpowiednie uprawnienia, a użytkowanie rusztowania jest dopuszczalne po dokonaniu jego odbioru przez kierownika budowy lub osobę uprawnioną do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: NOWYDOM250
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: NOWYDOM250
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: NOWYDOM250
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Rodzaje rusztowań

Rusztowania budowlane są niezbędne na placu budowy i ciężko sobie wyobrazić bez nich wykonanie niektórych prac. Rusztowania różnią się od siebie konstrukcją, funkcją, jaką mają pełnić czy materiałem, z jakiego są wykonane. Ich konstrukcja może być wolnostojąca, mocowana do budynku, a nawet jezdna. Ze wspomnianych parametrów rusztowań wynika ich potencjalne zastosowanie i przydatność do wykonania konkretnej pracy przy budowie domu jednorodzinnego. Istnieje kilka rodzajów rusztowań budowlanych, które można podzielić ze względu na rodzaj konstrukcji i ich zastosowanie.

  • rusztowania ramowe - inaczej elewacyjne są konstrukcjami wygodnymi i szybkimi do składania; łączy się je za pomocą kotew i ustawia przy ścianach domu; wykorzystuje się je podczas prac remontowo – wykończeniowych, w budownictwie ogólnym niedużych budynków, na niewielkich budowach,
  • rusztowania modułowe – to skomplikowane konstrukcje, które składają się ze stojaków i poprzecznic, łączonych za pomocą specjalnie wyprofilowanych głowic oraz zamków klinowych; rusztowania modułowe zachowują między poszczególnymi elementami odpowiednie odstępy, umożliwiające dołączenie dodatkowych elementów rusztowania; ten rodzaj rusztowania może osiągnąć dużą wysokość, dlatego najczęściej wykorzystuje się je w inwestycjach przemysłowych, a także podczas budowy scen czy trybun,
  • rusztowania ruchome - inaczej rusztowania jezdne bądź rusztowania przejezdne dobrze sprawdzają się podczas krótkotrwałych prac remontowych czy renowacyjnych, bowiem dzięki konstrukcji wyposażonej w kółka do rusztowania, to może się przesuwać w poszczególne miejsca na placu budowy; wieża jezdna najczęściej składa się z rusztowania ramowego lub modułowego.

Co to jest rusztowanie warszawskie?

Rusztowanie warszawskie to popularne rozwiązanie podczas budowy domu, które służy do prac na wysokości, zarówno na zewnątrz, jak i wewnętrz budynku. Najczęściej wykorzystuje się je do prac tynkarskich, malarskich, montażowych czy instalacyjnych. Elementy rusztowania warszawskiego łączy się ze sobą w łatwy sposób, bez konieczności użycia dodatkowego sprzętu, unikając błędów montażowych. Rusztowanie warszawskie w prosty sposób można przewieźć na plac budowy, jego składowanie nie przysparza problemu, a demontaż podobnie jak montaż są stosunkowo łatwe i szybkie.

Rusztowanie warszawskie - schemat składania

Elementy rusztowania warszawskiego

Rusztowania warszawskie składają się z ram spawanych ze stalowych rur o średnicy około 3,5 cm. Jeden moduł składa się z pionowych, około 70 cm elementów połączonych ze sobą poziomymi rurami o długości około 1,5 cm (dokładne wymiary poszczególnych elementów zawsze podane są bezpośrednio u wybranego producenta rusztowań). Cały element / moduł waży około 10 kilo. Rusztowanie opiera się na czterech nogach stojących w jednym miejscu lub poruszających się na specjalnych kołach, które umożliwiają przesuwanie się konstrukcji wedle potrzeb. Podesty w rusztowaniu warszawskim mogą być wykonane z drewna lub ze stali. Rusztowanie typu warszawskiego jest bardzo stabilne i wytrzymałe, jednak niekiedy należy zastosować elementy usztywniające i wzmacniające. Jak usztywnić rusztowanie warszawskie? Aby usztywnić, a jednocześnie wzmocnić konstrukcję rusztowania warszawskiego, stosuje się dodatkowy element rusztowania, tak zwane stężenie. Rusztowanie warszawskie może także posiadać dodatkowe zabezpieczenia, typu poręcze czy balustrady. Duże znaczenie ma także wysokość rusztowania. Rusztowanie budowlane warszawskie o wysokości 5 metrów nie wymaga kotwienia go do ściany, podczas gdy rusztowanie o wysokości 8 metrów już tak. To także maksymalna wysokość rusztowania warszawskiego.

Montaż rusztowania warszawskiego

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych, „osoby zatrudnione przy montażu i demontażu rusztowań oraz monterzy ruchomych podestów roboczych powinni posiadać wymagane uprawnienia. Osoby dokonujące montażu i demontażu rusztowań są obowiązane do stosowania urządzeń zabezpieczających przed upadkiem z wysokości. Przed montażem lub demontażem rusztowań należy wyznaczyć i ogrodzić strefę niebezpieczną”.
Rusztowanie warszawskie jest rusztowaniem modułowym, co znaczy, że poszczególne elementy łączą się ze sobą, tworząc rozbudowaną konstrukcję. Łączy się je na zasadzie czop – tuleja, dzięki czemu żadne dodatkowe narzędzia nie są potrzebne do prac montażowych. Ten powinien być zgodny z instrukcją producenta, która powinna być dołączona do każdego produktu. Dzięki modułowej konstrukcji całość rusztowania składa się sprawnie i szybko. Rusztowanie warszawskie musi być postawione na stabilnym, utwardzonym podłożu lub podstawie, co nie tylko będzie bezpieczne, ale także w przypadku, gdy niezbędne jest rusztowanie jezdne, ułatwi jego przesuwanie wzdłuż ściany domu jednorodzinnego. Po skończonych pracach montażowych, przed dopuszczeniem rusztowania do użytku, musi zostać ono sprawdzone i skontrolowane przez kierownika budowy lub osobę posiadającą stosowne uprawnienia. Kiedy wszystkie warunki co do możliwości rozpoczęcia prac na wysokości zostaną spełnione, osoba zatwierdzająca musi odnotować ten fakt w dzienniku budowy. Dopiero wówczas rusztowanie warszawskie jest gotowe do użytku.

Montaż rusztowania warszawskiego

Zalety i wady rusztowania warszawskiego

Rusztowanie warszawskie to bardzo popularne rozwiązanie, stosowane podczas budowy domu. Do jego zalet należy niewątpliwie łatwość i szybkość montażu. Pojedyncze elementy, z których składa się rusztowanie, są dość lekkie, więc ich łączenie nie sprawia problemu. Dzięki możliwości zastosowania specjalnych kółek rusztowanie warszawskie może poruszać się wzdłuż ścian domów jednorodzinnych, znacznie ułatwiając pracę osobom pracującym na wysokości. Nie bez znaczenia jest także stosunkowo niska cena rusztowania warszawskiego oraz fakt, że można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz inwestycji. Rusztowanie warszawskie posiada także wady. Fachowcy wskazują, że największa z nich jest częsty brak certyfikatów, a co za tym idzie – brak jednoznacznej pewności co do ich podstawowych zasad bezpieczeństwa, a także mała wysokość całej konstrukcji po złożeniu.

Rusztowania warszawskie - kiedy się sprawdzą?

Rusztowanie warszawskie - kiedy się sprawdzi

Rusztowania warszawskie doskonale sprawdzą się w przypadku prac remontowo - budowlanych, które zaplanowane są na krótki okres i nie są zbyt skomplikowane. Ten rodzaj rusztowania można wykorzystać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu. Stosuje się je podczas murowania, tynkowania, malowania ścian czy spawania. Rusztowanie warszawskie można kupić, ale jeśli to nie jest niezbędne, to Inwestor wraz z ekipą budowlaną może rozważyć wynajem rusztowania, co zazwyczaj jest oszczędniejszym rozwiązaniem. Pamiętać trzeba jednak, aby wynajmu lum zakupu rusztowania należy dokonać u sprawdzonego dostawcy.

 

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?