H+H Budowa energooszczędnego domu z betonu komórkowego H+H – jak uniknąć błędów?
Logo H+H

H+H Polska Sp. z o.o.

ul. Kupiecka 6, 03-046 Warszawa
tel: 22 518 40 00
www.hplush.pl

Beton komórkowy H+H jest materiałem idealnie wpisującym się w aktualne trendy ograniczające zużycie energii i co za tym idzie zmniejszające wpływ człowieka na degradację środowiska naturalnego. Jest to efekt najlepszych parametrów izolacji termicznych betonu komórkowego wśród materiałów ściennych. Bloczki z betonu komórkowego H+H zawdzięczają to swojej niepowtarzalnej strukturze wewnętrznej. Składa się ona z olbrzymiej ilości komórek, w których uwięzione jest powietrze, będące najlepszym izolatorem cieplnym. Jednak nawet „najcieplejszy” bloczek to tylko jeden z wielu elementów budynku oszczędzającego zużycie energii grzewczej. Na co więc należy jeszcze zwrócić uwagę projektując i budując dom energooszczędny? Jaki szczegół budynku może zaważyć na tym, że pomimo prawidłowych założeń wybudowany zostanie budynek „energożerny”?

Większa gęstość betonu komórkowego = zimniejsza ściana

Przede wszystkim musimy mieć pewność, że wybrany i kupiony bloczek z betonu komórkowego jest właśnie tym odpowiednim pod względem „termicznym”. Nie każdy bloczek, nawet w asortymencie H+H, spełnia to kryterium. Dobierając produkty z betonu komórkowego w kontekście ciepła koniecznie trzeba wziąć pod uwagę podstawowy parametr techniczny tego produktu, jakim jest gęstość. Od gęstości, czyli stosunku masy betonu komórkowego do jego objętości brutto (materiału łącznie z porami), uzależnione są pozostałe cechy materiałowe takie jak wytrzymałość na ściskanie, izolacyjność akustyczna ale przede wszystkim izolacyjność cieplna. W fabrykach H+H Polska elementy z betonu komórkowego produkowane są w szerokiej gamie gęstości od 300 kg/m3 do 700 kg/m3. Im niższa gęstość tym ma niższa wytrzymałość na ściskanie produktu, ale jednocześnie wyższa izolacyjność termiczną. Dlatego błędem jest wybieranie na budownictwo jednorodzinne produktów o gęstości 600 kg/m3 i wyższych. Ściany wykonane z takich bloczków wymagałyby warstw izolacji termicznej o zwiększonej grubości. Na ściany zewnętrzne budynków należy wybierać beton komórkowy H+H „lekkich” gęstości, takich jak H+H Gold+ 1,5-300 SUPERTERMO (300 kg/m3), H+H Gold+ 2,0-350 TERMO (350 kg/m3) czy H+H Gold+ 2,5-400 (400 kg/m3).

Budowa domu

Budując dom z bloczka z betonu komórkowego o niskiej gęstości będziemy mieć pewność, że ściana osiągnie jeden z najniższych współczynników przenikania ciepła Uc, tworząc tym samym barierę zapobiegającą ucieczce cennego ciepła. Projektując czy wznosząc ścianę zewnętrzną najczęściej dąży się do osiągnięcia konkretnej wartości współczynnika Uc. Przy dobieraniu materiału ściennego i materiału izolacyjnego można w tym momencie popełnić prosty błąd, polegający na założeniu konkretnej, „typowej” grubości warstw izolacji termicznych. Jednak aby osiągnąć daną wartość współczynnika Uc, bloczki z betonu komórkowego H+H „lekkich” gęstości wymagają zdecydowanie mniejszych grubości izolacji niż „zimniejsze” produkty konkurencyjne. Ściana zewnętrzna z betonu komórkowego to zatem oszczędności związane z mniejszymi kosztami cieńszych warstw izolacji ale także zyski wynikające z możliwości uzyskania większych powierzchni użytkowych mieszkań.

Gruba, tradycyjna zaprawa murarska = mostek termiczny

H+H Polska jest jednym z nielicznych producentów autoklawizowanego betonu komórkowego kładących bardzo duży nacisk na dokładność wytwarzania elementów murowych. Jest to możliwe dzięki nieustannemu utrzymywaniu najwyższej jakości produkcji oraz zastosowaniu w zakładach zaawansowanych technologii. Pozwala to uzyskać w fabrykach H+H Polska produkty w najbardziej zaawansowanej kategorii wymiarowej TLMB, która charakteryzuje się najmniejszą tolerancją wymiaru wysokości ± 1 mm (na pozostałych wymiarach, czyli długości i szerokości, tolerancja wynosi ± 1,5 mm). Bloczki H+H, których odchyłki wymiarowe nie przekraczają 1 mm, pozwalają na zastosowanie do ich łączenia zapraw cienkowarstwowych, potocznie zwanych „klejowymi” o grubości spoiny 1÷2 mm. Dla porównania, zaprawa „tradycyjna” ma grubość od 8 do 15 mm. Cienka spoina z zaprawy cienkowarstwowej w energooszczędnej ścianie wykonanej z bloczków z betonu komórkowego H+H jest składnikiem niezbędnym. Dzięki tak cienkiej warstwie ogranicza się do minimum straty ciepła na tym wrażliwym elemencie ściany. Zmniejszając 10-krotnie grubość spoiny, doprowadzamy do sytuacji, że mostki termiczne są praktycznie niezauważalne. Wynika to z faktu, że każda zaprawa murarska jest materiałem 4-krotnie łatwiej przewodzącym ciepło niż bloczek z betonu komórkowego. Stąd im mniej zaprawy w ścianie, tym ściana lepiej izoluje termicznie. Straty izolacyjności termicznej wynikające z zastosowania 1 mm spoiny cienkowarstwowej w ścianie jednowarstwowej wykonanej z bloczków z betonu komórkowego H+H Gold+ 2,0-350 TERMO o szerokości 36,5 cm wynoszą około 4%. Podczas gdy w ścianie wykonanej z tych samych bloczków, ale połączonych na zaprawę zwykłą o grubości 12 mm, straty izolacyjności cieplnej sięgają ponad 25%.

Ściana podczas budowy domu

Zastosowanie zaprawy zwykłej zamiast cienkowarstwowej to również błąd w sensie kosztowym. Przy wykonywaniu ściany z bloczków z betonu komórkowego H+H o grubości 24,0 cm należy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt takiego rozwiązania na poziomie około 2,0 zł/m2. Przy tej samej grubości ściany zużycie zaprawy tradycyjnej wyniosłoby około 24 dm3 (około 7,5 litrów wody i 42 kg suchej mieszanki do zapraw tradycyjnych). Oznacza to kwotę około 15 zł/m2. Oczywiście można zaprawę tradycyjną wykonywać bezpośrednio na budowie, ale mimo wszystko koszt będzie ponad dwukrotnie wyższy od zaprawy cienkowarstwowej – około 4,3 zł/m2. A ponadto w tym koszcie należałoby uwzględnić konieczność przygotowania na budowie miejsca na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.

Rozwiązania niesystemowe = większe wydatki na ogrzewanie

Odpowiednie bloczki i zaprawa to podstawowe elementy Systemu Budowy H+H. Jednak aby budynek mógł spełniać kryteria energooszczędności należy bezwzględnie pamiętać o pozostałych kluczowych rozwiązaniach systemowych. W przypadku odpowiedzialnych pod względem termicznym domów brak zwrócenia uwagi na szczegóły systemowe często prowadzi do błędów zaprzepaszczających całą ideę budowania energooszczędnego.
Pierwszy element systemowy, będący nieodzownym dopełnieniem ściany, to prefabrykaty nadprożowe H+H. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Belkami takimi można „przekrywać” otwory okienne i drzwiowe mające rozpiętość do 2,5 m. Najważniejszą cechą tych elementów nadprożowych jest izolacyjność cieplna bardzo zbliżona do bloczków. Zastosowanie w ciepłych ścianach typowych rozwiązań żelbetowych (belki typu „L”, żelbetowe nadproża wylewane na mokro) niuchronnie prowadzi do powstania mostka termicznego, który na zdjęciach termowizyjnych pojawiłby się jako czerwony fragment muru, przez który ciepło ucieka nie napotykając praktycznie żadnego oporu. Prefabrykaty nadprożowe H+H eliminują możliwość powstania mostka cieplnego w tych newralgicznych miejscach muru. W przypadku prefabrykatów nadprożowych należy pamiętać o tym, że są to elementy z wtopionym wewnątrz zbrojeniem. Dlatego też należy je układać na murze tylko w odpowiedniej pozycji. W poprawnym pozycjonowaniu belki na murze pomoże przyczepiona do niej etykieta. Prefabrykaty nadprożowe należy tak zamontować, aby tekst etykiety można było przeczytać w poziomie. Oprócz tego belek tych nie można docinać. Wtopione zbrojenie jest zaprojektowane dla konkretnych rozpiętości otworów. Ucięcie belki powoduje zatem pozbawienie jej strefy zbrojenia przypodporowego, co w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego ugięcia belki a nawet do zniszczenia całego nadproża.

Nadproże nad otworem okiennym domu w stanie surowym otwartym

Inną ważną częścią budynku wykonanego w Systemie Budowy H+H jest wieniec obwodowy np. na poziomie stropów. Wieniec żelbetowy spaja cały budynek zapobiegając siłom rozporowym, dążącym do przewrócenia ścian. To bardzo ważny element konstrukcyjny budynku, niestety wykonywany z „zimnego” materiału jakim jest żelbet. Z problemem tym łatwo można sobie poradzić poprzez stosowanie rozwiązań systemowych H+H. Wykonanie wieńca zaczyna się od wymurowania ścianki okalającej z bloczków z betonu komórkowego. Używa się do tego celu bloczków o szerokości 11,5 cm, pamiętając aby przy łączeniu wypełniać zaprawą również spoiny pionowe. Dzięki tej ściance okalającej wieniec żelbetowy nie będzie widoczny z zewnątrz budynku, a dodatkowo tynk zewnętrzny będzie nakładany na jednolitą powierzchnię z betonu komórkowego. W tym miejscu dochodzimy najistotniejszego szczegółu, dzięki któremu zimny element konstrukcyjny nie będzie przeszkodą w uzyskaniu ciepłej ściany. Wieniec ociepla się kilkucentymetrową warstwą izolacji cieplnej, czego dokonuje się za pomocą płyt z wełny mineralnej lub styropianu umieszczając je bliżej strony zewnętrznej ścian. Pominięcie tego etapu może być bardzo kosztownym błędem, którego nie dałoby się później poprawić. W dalszej kolejności montuje się wcześniej przygotowane zbrojenie z prętów stalowych oraz deskowanie zamykające wieniec od strony wewnętrznej ściany. Prace związane z wieńcem kończy zalanie przygotowanej konstrukcji mieszanką betonową.

Budowa domu w Systemie Budowy H+H opartym o elementy z betonu komórkowego jest łatwa i szybkia. Dzięki stosowaniu prostych rozwiązań systemowych można bez większych nakładów pracy wybudować dom w standardzie budynku energooszczędnego. Jednak, podobnie jak w każdym przypadku systemów budowlanych, trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach. Ich konsekwentne stosowanie zabezpieczy inwestycję przed popełnieniem błędu, który może później pokutować w comiesięcznych zbyt dużych rachunkach za energię grzewczą.

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?