Nowe Prawo budowlane 2020. Zalety dla inwestora i projektanta

Od 19 września 2020 r. obowiązują zmienione przepisy Prawa budowlanego zgodnie z Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 471, tekst jednolity, Dz. U. 2020, poz. 1333).

Znowelizowane przepisy prawa budowlanego wprowadzają zmiany, których celem jest ułatwienie organizacji budowy i przyspieszenie procesu inwestycyjnego. Dla Inwestora oraz Projektanta zmiany te przewidują wiele uproszczeń, dzięki czemu procedury formalne będą mogły przebiegać sprawniej. Sprawdźmy, jakie korzyści niesie ze sobą nowelizacja prawa budowlanego 2020.

Jakie korzyści niesie ze sobą nowelizacja prawa budowlanego 2020?

  • Do wniosku o pozwolenie na budowę dołączamy projekt w mniejszym zakresie - bez konstrukcji i instalacji, które wchodzą w skład projektu technicznego. Nie podlega on zatwierdzeniu tylko ma być przekazany kierownikowi budowy.
Kompletny projekt budowlany
  • Do wniosku o pozwolenie na budowę dołączamy tylko 3 egzemplarze projektu.
  • Do zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie dołączamy dziennika budowy, protokołów badań i sprawdzeń (z wyjątkiem protokołu badania szczelności instalacji gazowej) oraz potwierdzeń odbioru wykonanych przyłączy.
  • Odstąpienie od projektu budowlanego dotyczącego inwestycji realizowanej na zgłoszenie nie powoduje już konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, stworzono możliwość ponownego zgłoszenia.
  • Zmiana usytuowania budynku w trakcie budowy. Nowelizacja przepisów umożliwia zmianę usytuowania obiektu budowlanego na działce budowlanej, bez konieczności wystąpienia o decyzję zamienną, pod warunkiem, że zmiana usytuowania nie wpłynie na obszar oddziaływania w stosunku do terenów sąsiednich oraz będzie zgodna z obowiązującym na danym terenie planem miejscowym, wydaną decyzją o warunkach zabudowy oraz przepisami techniczno-budowlanymi. Dotychczas każda zmiana wpływająca na projekt zagospodarowania działki lub terenu była istotnym odstąpieniem od projektu, co skutkowało koniecznością uzyskiwania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
  • Zmiana kubatury budynku w trakcie budowy. Z charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego wpływających na istotne odstępstwo od projektu wykreślono kubaturę.
  • Zmiana powierzchni zabudowy w trakcie budowy. Dotychczas zmiana powierzchni zabudowy zawsze skutkowała koniecznością nowej decyzji o pozwoleniu na budowę – teraz możliwa jest jej zmiana w zakresie nie przekraczającym 5%.
  • Nieważność decyzji o pozwoleniu na budowę. Znowelizowana ustawa wprowadza nowy zapis wykluczający możliwość stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, jeżeli od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 5 lat.
  • Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Nowe przepisy ułatwiają procedurę przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory jeżeli osoba nabywająca nieruchomość wraz z obiektem budowlanym będącym w budowie, nie uzyskała podczas zakupu nieruchomości zgody na przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę – mogła mieć z tym problem. Dotychczasowi inwestorzy mogli nie wyrazić na to zgody, zażądać dodatkowych opłat lub byli nieosiągalni. Z uwagi na te sytuacje w procedurze przeniesienia pozwolenia na budowę został dodatkowo uregulowany przypadek, gdy inwestor nabył nieruchomość objętą pozwoleniem na budowę od podmiotu, który dotychczas był inwestorem. W takiej sytuacji uznano, że nie istnieje potrzeba, aby dotychczasowy inwestor wyrażał zgodę na przeniesienie pozwolenia na budowę.
ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Już dziś wybierz projekt domu ARCHON+

Jeżeli planujesz budowę domu i szukasz odpowiedniego projektu, koniecznie poznaj naszą ofertę. Kolekcja ARCHON+ to szeroki wachlarz gotowych, wszechstronnie opracowanych dokumentacji, które zapewnią bezproblemową adaptację i sprawną realizację inwestycji. Wśród dostępnych w naszej Pracowni projektów można znaleźć interesujące propozycje, spełniające różnorodne wymagania MPZP lub WZ oraz odpowiadające indywidualnym oczekiwaniom mieszkańców.

Czytaj więcej:
Zmiany w prawie budowlanym 2020
Prawo budowlane 2020. Zmiany w projekcie w trakcie budowy - odstąpienie od projektu
Co można budować bez pozwolenia i zgłoszenia? Zmiany w prawie budowlanym 2020

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?