Gdzie najlepiej kupić projekt domu?

Inwestorzy, myśląc o budowie, zastanawiają się, gdzie najlepiej kupić wymarzony projekt domu, dostosowany do zapisów Prawa budowlanego, wykorzystujący walory działki oraz uwzględniający indywidualne potrzeby każdego domownika. Internet sprzyja spokojnym poszukiwaniom odpowiedniej propozycji, a różnorodność ofert daje wiele możliwości wyboru. We własnym domu każdy chce mieszkać komfortowo, dlatego wybierając projekt, należy zwrócić uwagę na to, czy dobrze spełnia wymagania Inwestora dotyczące wielkości, stylu, funkcjonalności i przede wszystkim zgodności z lokalnymi przepisami i uwarunkowaniami działki. Jakie zalety ma zakup projektu gotowego? Czym charakteryzują się gotowe projekty domów, czym kierować się przy wyborze pracowni architektonicznej i gdzie zamówić projekt domu? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

Co to jest gotowy projekt domu i jakie ma zalety?

Gotowy projekt domu to dokumentacja architektoniczno - budowlana, którą można kupić od ręki w biurze projektowym, oferującym tego rodzaju projekty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami,  projekt architektoniczno – budowlany oraz projekt techniczny  są częścią projektu budowlanego, w którego skład wchodzi także projekt zagospodarowania działki lub terenu. Taki kompletny projekt budowlany jest podstawą do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Zakup gotowego projektu domu jest dla wielu Inwestorów optymalnym rozwiązaniem, dającym duże poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dzięki wizualizacjom wiemy od razu, jak będzie wyglądał przyszły dom, a przede wszystkim możemy sprawdzić koszty budowy inwestycji i właściwie zaplanować budżet. Gotowe projekty określane są również jako typowe projekty domów, z zasady przeznaczone są do wielokrotnej realizacji, zawierają popularne i sprawdzone rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne. Powtarzalność gotowych projektów wpływa na cenę, która jest niższa w porównaniu z wydatkiem na opracowanie projektu na indywidualne zamówienie. Warto mieć na uwadze, że projekty gotowe mogą różnić się zakresem opracowania dokumentacji, dlatego podczas poszukiwań należy zwrócić szczególną uwagę na tę kwestię. 

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Podsumowując zalety gotowych projektów domów należy podkreślić:

 • dużą różnorodność projektów gotowych i swobodę wyboru,
 • oszczędność czasu - projekt gotowego domu jest już przygotowany, więc nie wymaga poświęcenia  czasu na projektowanie domu od podstaw, co pozwoli szybciej rozpocząć budowę,
 • możliwość wprowadzenia niewielkich zmian w projekcie na etapie adaptacji wykonywanej przez projektanta adaptującego,
 • oszczędność kosztów - projekt gotowy jest tańszy niż indywidualny projekt domu,
 • bezpieczeństwo i przewidywalność kosztów budowy, co umożliwiają opracowywane do poszczególnych projektów kosztorysy budowlane; w przypadku projektów domów ARCHON+ kosztorysy bazują na krajowych stawkach Sekocenbud, są regularnie raz na kwartał aktualizowane, dzięki czemu odzwierciedlają rzeczywiste ceny,
 • możliwość kontaktu z innymi Inwestorami budującymi dom wg tego samego projektu i skorzystania z ich doświadczeń,  którymi dzielą się na prowadzonych blogach, internetowych forach, czy w mediach społecznościowych,
 • możliwość obejrzenia zdjęć z realizacji  i filmów z realizacji, wizualizacji wnętrz.

Gdzie kupić projekt domu ARCHON+? Online czy stacjonarnie?

Projekt domu jednorodzinnego można kupić zarówno online, jak i stacjonarnie, a wybór zależy przede wszystkim od możliwości, preferencji i potrzeb Inwestora. Kupowanie projektu domu online ma wiele zalet. Można przeglądać oferty różnych projektów w dowolnym czasie i miejscu, co sprzyja także spokojnej analizie i porównaniom.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Biura Projektów ARCHON+.

Jesteśmy pracownią architektoniczną z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu domów jednorodzinnych
i wielorodzinnych.
W naszej kolekcji przygotowaliśmy bardzo wiele interesujących projektów domów z poddaszem użytkowym, domy parterowe oraz piętrowe, które dostępne są w rozmaitych wariantach i wyróżniają się szerokim zakresem opracowania dokumentacji.
 

W internecie jest bardzo duży wybór gotowych i zróżnicowanych projektów, a w przypadku projektów domów ARCHON+ wygodna wyszukiwarka projektów umożliwia sortowanie projektów według rozmaitych parametrów, w tym według powierzchni, rodzaju dachu, stylu, liczby pokoi, czy nawet cech charakterystycznych działki. Pozwala to na dokładniejsze porównanie i znalezienie domu, który najlepiej odpowiada potrzebom przyszłych domowników. ARCHON+ umożliwia swoim Klientom także bezpłatne konsultacje z doświadczonymi doradcami, którzy w profesjonalny sposób pomagają w wyborze projektu domu idealnego dla Inwestora, dostosowanego do jego oczekiwań, do specyfiki działki oraz zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Zasady zakupu projektu typowego online

Zakup projektu typowego online jest dość prostą transakcją, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na kilka zasad. Przed zakupem projektu warto upewnić się, że wybrany sprzedawca jest zaufaną firmą, która oferuje projekt typowy zgodny z wymaganiami i standardami. Warto sprawdzić opinie innych klientów i ich doświadczenia z danym sprzedawcą. Należy upewnić się także, że projekt, który Inwestor planuje kupić, odpowiada jego wymaganiom oraz budżetowi, jaki planuje przeznaczyć na inwestycję. Zawsze warto przed zakupem sprawdzić warunki sprzedaży projektu w danej pracowni, w tym politykę zwrotów, gwarancję i warunki płatności. Inwestor ma obowiązek wykorzystać zakupiony, gotowy projekt domu zgodnie z zasadami. Kupując projekt typowy online, Inwestor nie ma praw do dalszej dystrybucji ani wykorzystania projektu poza jego pierwotnym przeznaczeniem. Każde biuro projektowe może mieć swoje własne zasady zakupu projektu typowego, dlatego też warto dokładnie przeczytać warunki sprzedaży przed dokonaniem zakupu.

Regulamin sprzedaży Biura Projektów ARCHON+. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi zasad sprzedaży projektów typowych ARCHON+.

Gdzie kupić projekt domu

Gdzie kupić projekt domu - wybór pracowni

Jak wspomniano we wcześniejszej części artykułu, gotowy projekt domu można kupić za pośrednictwem internetu, w wybranej pracowni, co jest wygodną i popularną wśród Inwestorów formą transakcji. Można również skorzystać z formy stacjonarnej i na miejscu w konkretnym biurze zamówić i kupić projekt. 

Czym się kierować wybierając pracownię projektową?

Wybierając pracownię projektową, należy zwrócić uwagę na kilka czynników, takich jak:

 • doświadczenie wybranej pracowni - pracownia projektowa powinna posiadać doświadczenie w projektowaniu gotowych projektów oraz wykwalifikowany zespół projektowy,
 • portfolio pracowni projektowych - przeglądając zrealizowane projekty domów Inwestor może zapoznać się z wcześniejszymi projektami i ocenić, czy odpowiadają one jego założeniom i potrzebom,
 • referencje - warto poznać referencje i opinie innych klientów, którzy korzystali z usług danej pracowni projektowej,
 • jakość dokumentacji - przy wyborze konkretnego projektu, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość  i zakres opracowania oferowanej dokumentacji, który może być różny,
 • czy sprzedawca jest tylko dystrybutorem projektów różnych pracowni, czy jest pracownią projektową, a zatem autorem projektu, który zapewnia Inwestorowi także fachowe doradztwo.
Dokumentacje gotowych projektów domów ARCHON+ wyróżniają się szerokim zakresem opracowania;
zawierają szczegółową część architektoniczną, konstrukcyjną i instalacyjną,
co zapewnia płynną i bezproblemową budowę domu.

Więcej informacji w artykule: Kompletna dokumentacja projektowa ARCHON+ to najlepszy przepis na wymarzony dom!

Autorzy projektu ARCHON+ są do dyspozycji Inwestora na każdym etapie realizacji inwestycji.
 

Podsumowując, wybierając pracownię projektową, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie i umiejętności, referencje, jakość dokumentacji, a także merytoryczne wsparcie w zakresie wyboru projektu oraz podczas realizacji inwestycji.

Gdzie kupić gotowy projekt domu

Czy adaptacja projektu typowego zawsze jest konieczna?

Aby budowa domu na podstawie gotowego projektu mogła się rozpocząć, niezbędne jest złożenie stosownych dokumentów w odpowiednim urzędzie, celem uzyskania pozwolenia na budowę czy zgłoszenie budowy. Obowiązkowym procesem jest adaptacja gotowego projektu, czyli dostosowanie projektu domu do uwarunkowań i charakterystyki konkretnej działki i zapisów lokalnego prawa, określonych przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy. W ramach adaptacji projektant adaptujący wykonuje także projekt zagospodarowania terenu z uwzględnieniem projektowanego budynku na odpowiedniej mapie geodezyjnej, przeznaczonej do celów projektowych. Kompletną dokumentację Inwestor załącza do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy. Adaptacja gotowego projektu to proces, w którego trakcie możliwe jest także wprowadzenie zmian, mających na celu optymalne dopasowanie do indywidualnych założeń funkcjonalnych Inwestora. 

Co obejmuje standardowa zgoda na zmiany w projekcie?

W projekcie typowym ARCHON+ wprowadzanie modyfikacji jest możliwe i służy jeszcze lepszemu dostosowaniu projektu do potrzeb przyszłych mieszkańców. Zmiany w projekcie są dokonywane przez projektantów adaptujących, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia i są członkami Izby Architektów lub Izby Inżynierów Budownictwa.

Klienci, którzy zdecydowali się na zakup gotowego projektu domu ARCHON+ otrzymują bezpłatną zgodę na wprowadzanie standardowych zmian, które nie wymagają konieczności kontaktu z biurem. Zgoda ta obejmuje między innymi możliwość wprowadzenia zmian w poniższym zakresie:

 • zmiany otworów okiennych i drzwiowych oraz okien połaciowych wg potrzeb Inwestora (likwidacja okien i drzwi, zmiana lokalizacji, powiększenie, pomniejszenie),
 • zamiany materiałów i rodzajów elementów konstrukcyjnych przy zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych (np. zamiana technologii wykonania stropu, ścian itp.),
 • zmiany rodzaju pokrycia dachowego z uwzględnieniem zaprojektowanych spadków i ciężaru pokrycia (zamiana dachówki ceramicznej na betonową, blachę lub gont bitumiczny),
 • drobnych zmian elementów niekonstrukcyjnych układu wewnętrznego (np. przesunięcie drzwi, zmiana układu ścianek działowych),
 • modyfikacji instalacji wewnętrznych (zmiana usytuowania komina, zmiana rozprowadzenia instalacji),
 • sposobu ogrzewania budynku,
 • zmiana funkcji pomieszczeń,
 • zmiana gabarytów tarasów i schodów zewnętrznych.

Wprowadzenie zmian niezawartych w wydanej zgodzie również jest możliwe, po uprzedniej konsultacji z Biurem ARCHON+.

Czy zgoda na zmiany w projekcie jest dodatkowo płatna?

Otrzymanie zgody na wprowadzenie zmian jest zależne od warunków umowy z danym biurem. W niektórych przypadkach zmiany w projekcie mogą być wliczone w cenę projektu, w innych przypadkach projektant lub biuro projektowe może zażądać dodatkowej opłaty za wprowadzenie zmian. Ważne jest, aby przed podpisaniem umowy dokładnie przejrzeć jej warunki, a w razie wątpliwości skonsultować się z projektantem. 

Otrzymanie zgody na zmiany w projekcie ARCHON + jest bezpłatne.

Czy kosztorysy oferowane przez pracownie są dobrym wyborem?

Kosztorysy budowlane oferowane do gotowych projektów domów są bardzo pomocnym narzędziem dla Inwestora. Kosztorysy budowlane  pozwalają na dokładne określenie kosztów budowy, co jest ważne w planowaniu budżetu i pozwala uniknąć nieprzewidzianych wydatków, ale także daje możliwość kontroli wydatków w trakcie budowy. 

Klienci, którzy zdecydują się na projekt domu z kolekcji ARCHON+, mają możliwość zweryfikować rzeczywiste koszty budowy domu w oparciu i wybrany projekt. Na stronie każdego projektu domu znajduje się bowiem kosztorys szczegółowy w skróconej formie, bazujący na aktualnych krajowych stawkach, które obowiązują w danym kwartale. Kosztorysy budowlane do projektów domów  ARCHON+ zawierają przedmiar robót, czyli spis wszystkich niezbędnych do wykonania na danym etapie budowy robót wraz z pełnym zestawieniem i ilościami potrzebnych materiałów, sprzętu, robocizny oraz opisem sposobu wykonania.

O zaletach budowy domu z kosztorysem piszemy szerzej w art. Projekty domów z kosztorysem budowlanym.

Jakie dodatki gratis można otrzymać kupując projekt domu w ARCHON+?

Dostępne dodatki, które wraz z zakupem projektu domu Inwestor może otrzymać za darmo, zależą od konkretnej firmy zajmującej się sprzedażą projektów. W ARCHON+ Klienci mogą otrzymać wiele bonusów takich jak:

 • Poradnik Inwestora, który opisuje wybrane zagadnienia dotyczące procesu budowy domu, w tym poradnik aranżacji wnętrz, wskazówki dotyczące szacowania kosztów budowy czy tworzenia harmonogramu prac,
 • Poradnik energooszczędny, który zawiera praktyczne wskazówki związane z budową domu energooszczędnego, w tym opis rozwiązań eliminujących straty ciepła, 
 • zgodę na zmiany w projekcie,
 • zestawienie materiałów,

Poradnik Inwestora i Energooszczędny chwilowo niedostępny

Biuro projektów ARCHON+ udziela także atrakcyjnych rabatów na dodatkowe produkty, takie jak:

Dodatki gratis przy zakupie projektu domu

Jaki projekt dodatkowy warto kupić jednocześnie z projektem domu?

Istnieje wiele projektów dodatkowych, które warto rozważyć przy zakupie projektu domu. Na jakie projekty dodatkowe może liczyć Inwestor? Wszystko zależy od wybranego biura projektowego, w którym Inwestor zdecydował się kupić projekt. Wiele z nich posiada indywidualną ofertę dla swoich Klientów i mogą to być:

Kolekcja domów ARCHON+ to projekty domów energooszczędnych,
wśród których znajdziesz wiele interesujących propozycji i pomysłów na swój wymarzony dom!

 

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy służą fachową radą i pomocą na etapie wyboru projektu domu.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?