Dom piętrowy czy z poddaszem użytkowym - na jaki projekt domu warto się zdecydować?

Czy lepiej zbudować dom piętrowy, czy z poddaszem użytkowym? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób planujących budowę własnego domu. Wybór odpowiedniego projektu domu jest jednym z najważniejszych etapów w procesie budowy, a decyzja ta wpływa na funkcjonalność, koszt budowy domu oraz komfort życia w nowym miejscu. Oba typy budynków mają swoje zalety, które warto dokładnie przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu rozwiązaniom, porównamy je ze sobą i postaramy się pomóc w wyborze najlepszego projektu. Czy warto postawić na dom piętrowy, czy może lepiej zdecydować się na dom z poddaszem użytkowym? Zapraszamy do lektury.

Wybór projektu a odgórne zalecenia. Kiedy wybór między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym jest narzucony przez parametry działki?

Wybór projektu domu to jedna z najważniejszych decyzji w procesie budowy. To nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności, bezpieczeństwa i komfortu życia w przyszłości. Oto kilka kluczowych aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze projektu, oraz odgórne zalecenia w tym zakresie:

1. Funkcjonalność

Rozkład pomieszczeń: Upewnij się, że układ pomieszczeń spełnia Twoje oczekiwania i jest dostosowany do potrzeb Twojej rodziny.

Przestrzeń: Zastanów się, ile pokoi potrzebujesz, jak duże mają być i jakie mają pełnić funkcje.

Dostępność: Jeśli w domu mają mieszkać osoby starsze lub z niepełnosprawnością ruchową, warto zastanowić się nad projektem domu parterowego.

2. Estetyka

Wybierz styl, który odpowiada upodobaniom estetycznym mieszkańców – czy to nowoczesny, tradycyjny, czy może rustykalny.

3. Energooszczędność

Współczesne domy powinny być energooszczędne. Zwróć uwagę na izolację termiczną rodzaj stolarki okiennej oraz systemy ogrzewania.

4. Koszty budowy i eksploatacji

Niektóre projekty są bardziej kosztowne w realizacji niż inne. Warto porównać koszty budowy.

5. Dopasowanie do działki

Upewnij się, że wybrany projekt pasuje do kształtu, wielkości i nachylenia Twojej działki.

6. Odgórne zalecenia

Plan zagospodarowania przestrzennego: Przed zakupem projektu sprawdź, czy jest on zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub zapisami w Warunkach Zabudowy. Mogą one wprowadzać ograniczenia, np. co do ilości kondygnacji, kształtu dachu, wysokości budynku czy kąta nachylenia połaci dachowej.

Bezpieczeństwo: Wybieraj projekty od renomowanych biur projektowych, które dbają o to, by dom był nie tylko piękny, ale również funkcjonalny i bezpieczny.

7. Otoczenie

Jeśli Twoja działka znajduje się w gęsto zabudowanej okolicy, zastanów się nad projektem, który będzie harmonijnie komponować się z sąsiednimi budynkami.

Wybierając projekt domu, warto kierować się nie tylko własnymi upodobaniami, ale także praktycznymi aspektami. Dobre dopasowanie do działki, zgodność z przepisami oraz funkcjonalność to kluczowe kwestie, które zapewnią komfort i satysfakcję z mieszkania w nowym domu.

Budowa domu to nie tylko realizacja marzeń o własnych czterech kątach, ale także konieczność dostosowania się do wielu ograniczeń, zarówno tych natury technicznej, jak i prawnej. Jednym z kluczowych aspektów, który wpływa na wybór projektu domu, są parametry działki. Często to właśnie one decydują o tym, czy naszym wymarzonym domem będzie piętrowy dom, czy z poddaszem użytkowym. Jakie są te ograniczenia i kiedy musimy się do nich dostosować?

1. Wielkość działki

Działki o małej powierzchni często narzucają konieczność wyboru domu piętrowego. Dzięki temu można zoptymalizować wykorzystanie dostępnego terenu, tworząc jednocześnie przestronne wnętrza.

2. Plan zagospodarowania przestrzennego

Lokalne plany zagospodarowania przestrzennego narzucają konkretne wymagania co do wysokości budynków czy kąta nachylenia dachu.

Wybór między domem piętrowym a domem z poddaszem użytkowym nie zawsze jest kwestią osobistych preferencji. Często to parametry działki i odgórne zalecenia decydują o tym, jakie rozwiązanie będzie najbardziej odpowiednie. Dlatego przed zakupem działki i wyborem projektu, warto dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami oraz dokładnie zbadać warunki działki. Tylko wtedy możemy być pewni, że nasz wymarzony dom będzie nie tylko piękny, ale także zgodny z prawem i dostosowany do specyfiki terenu.

Dom z poddaszem użytkowym a dom piętrowy - różnice w konstrukcji i układzie funkcjonalno-przestrzennym

Dom z poddaszem użytkowym a dom piętrowy - oba typy budynków są popularne wśród Inwestorów indywidualnych, ale różnią się pod względem konstrukcji i układu funkcjonalno-przestrzennego. Oto główne różnice między nimi:

1. Konstrukcja:

Dom z poddaszem użytkowym:

Strop: W domach z poddaszem użytkowym strop dzieli parter od poddasza.

Dach: Charakterystyczne dla tego typu domów są skośne dachy, które tworzą przestrzeń poddasza. Konstrukcja dachu opiera się na więźbie dachowej.

Agapanty 2 (G2)
Dom w aurorach

Dom piętrowy:

Strop: W domach piętrowych każde piętro jest oddzielone stropem, zazwyczaj żelbetowym,

Dach: Dach w domu piętrowym może być spadzisty o niewielkim nachyleniu lub płaski, co różni się od skośnych dachów w domach z poddaszem.

Wysokość: Domy piętrowe posiadają wszystkie kondygnacje o pełnej wysokości, co pozwala na pełne wykorzystanie całej przestrzeni.

Dom w arkadiach 3GB
Willa Eliza

2. Układ funkcjonalno-przestrzenny:

Dom z poddaszem użytkowym:

Parter: Na parterze zazwyczaj znajdują się główne pomieszczenia dziennego użytku, takie jak salon, kuchnia, jadalnia oraz często pomieszczenia gospodarcze, dodatkowy pokój i łazienka.

Poddasze: Poddasze jest często wykorzystywane jako strefa nocna z sypialniami, łazienką i ewentualnie dodatkowymi pomieszczeniami, takimi jak garderoba. Ze względu na obecność skosów wnętrze wymaga precyzyjnego zaplanowania.

Rzut parteru i poddasza w domu z poddaszem użytkowym

Dom piętrowy:

Parter: Podobnie jak w domu z poddaszem, parter jest przeznaczony głównie na pomieszczenia dziennego użytku.

Piętro: W projektach domów piętrowych piętro pełni funkcję podobną do poddasza w projektach domów z poddaszem użytkowym, ale zazwyczaj oferuje więcej przestrzeni i większą swobodę w aranżacji ze względu na brak skosów.

Wybór między domem z poddaszem użytkowym a domem piętrowym zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb oraz ograniczeń działki. Domy z poddaszem użytkowym są często postrzegane jako bardziej przytulne i mają swój niepowtarzalny charakter. Domy piętrowe z kolei oferują więcej przestrzeni i są bardziej uniwersalne w kwestii aranżacji wnętrz. Ostateczny wybór powinien być dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb Inwestora.

Rzut parteru i pietra w domu piętrowym

Energooszczędność jako istotny czynnik wyboru projektu

Energooszczędność jest jednym z kluczowych czynników, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru projektu domu. Oto kilka powodów, dla których energooszczędność jest tak ważna:

Oszczędność kosztów: Domy energooszczędne zużywają mniej energii do ogrzewania w zimie i chłodzenia w lecie. Dzięki temu właściciele mogą znacząco obniżyć swoje rachunki za energię elektryczną i ogrzewanie.

Komfort mieszkania: Energooszczędne domy są często lepiej izolowane, co oznacza, że ​​utrzymują stałą temperaturę przez dłuższy czas. Dzięki temu wewnętrzne warunki są bardziej stabilne i komfortowe dla mieszkańców.

Ochrona środowiska: Zużycie energii jest jednym z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych. Budując dom energooszczędny, przyczyniamy się do zmniejszenia naszego śladu węglowego i ochrony środowiska.

Wzrost wartości nieruchomości: W dzisiejszych czasach coraz więcej osób docenia korzyści płynące z energooszczędności. Domy, które są zaprojektowane z myślą o oszczędzaniu energii, mogą być bardziej atrakcyjne dla potencjalnych kupujących, co może zwiększyć ich wartość na rynku nieruchomości.

Zmniejszenie zależności od zewnętrznych źródeł energii: Energooszczędne domy mogą być również wyposażone w systemy do produkcji własnej energii, takie jak panele słoneczne. Dzięki temu właściciele mogą stać się bardziej niezależni od dostawców energii.

Długoterminowe korzyści: Inwestycja w energooszczędne rozwiązania może przynieść korzyści nie tylko w krótkim, ale także w długim terminie. Technologie takie jak pompy ciepła, czy rekuperatory mogą służyć przez wiele lat, przynosząc oszczędności przez cały okres eksploatacji domu.

Podsumowując, energooszczędność jest nie tylko kwestią oszczędności finansowych, ale także dbania o środowisko i zapewnienia sobie komfortowych warunków życia. Wybierając projekt domu, warto zwrócić uwagę na te aspekty i zastanowić się, jakie rozwiązania energooszczędne można w nim zastosować.

Porównanie kosztów budowy domu piętrowego i z poddaszem użytkowym

Budowę domu piętrowego oraz budowę domu z poddaszem użytkowym cechują dwa różne podejścia do projektowania przestrzeni mieszkalnej, które mają swoje specyficzne koszty. Domy piętrowe zazwyczaj wymagają bardziej skomplikowanych konstrukcji nośnych, co może wpłynąć na wyższe koszty początkowe. Z kolei domy z poddaszem użytkowym, choć mogą być tańsze w budowie początkowej, mogą wymagać dodatkowych inwestycji w izolację i adaptację poddasza. Ostateczne koszty zależą od wielu czynników, takich jak wybór materiałów, lokalizacja czy indywidualne potrzeby Inwestora. Warto dokładnie przeanalizować oba rozwiązania i dostosować je do własnych oczekiwań i budżetu. Jak kształtują się koszty budowy projektów domów piętrowych i domów w poddaszem użytkowym można porównać dzięki zestawieniu kosztów gotowych projektów domów ARCHON+.

Koszty budowy dla projektu "Dom w malinówkach 18"

Koszty budowy netto na podstawie aktualnych na II kwartał 2023 kosztorysów szczegółowych:

Średnie koszty (Stan surowy zamknięty): 236 000 zł

Minimalne koszty (Stan surowy zamknięty): 204 100 zł

Średnie koszty (Roboty wykończeniowe): 160 000 zł

Minimalne koszty (Roboty wykończeniowe): 140 000 zł

Koszt robót budowlanych (system zlecony): 396 000 zł (średnie) / 344 000 zł (minimalne)

Koszt robót budowlanych (system gospodarczy): 270 480 zł (średnie) / 236 560 zł (minimalne)

Szacunkowy koszt instalacji: 47 500 zł (średnie) / 41 300 zł (minimalne)

Dom w malinówkach 18 - koszty budowy

Koszty budowy dla projektu "Willa Maja"

Koszty budowy netto na podstawie aktualnych na II kwartał 2023 kosztorysów szczegółowych:

Średnie koszty (Stan surowy zamknięty): 242 900 zł

Minimalne koszty (Stan surowy zamknięty): 207 100 zł

Średnie koszty (Roboty wykończeniowe): 178 700 zł

Minimalne koszty (Roboty wykończeniowe): 156 600 zł

Koszt robót budowlanych (system zlecony): 421 500 zł (średnie) / 363 600 zł (minimalne)

Koszt robót budowlanych (system gospodarczy): 286 140 zł (średnie) / 247 680 zł (minimalne)

Szacunkowy koszt instalacji: 50 600 zł (średnie) / 43 600 zł (minimalne)

Willa Maja - koszty budowy

Koszty budowy dla projektu "Dom w telimach (G2)"

Stan surowy zamknięty:

Średnie koszty: 495 700 zł

Minimalne koszty: 420 100 zł

Roboty wykończeniowe:

Średnie koszty: 314 100 zł

Minimalne koszty: 274 400 zł

Koszt robót budowlanych (system zlecony):

Średnie koszty: 809 800 zł

Minimalne koszty: 694 500 zł

Koszt robót budowlanych (system gospodarczy):

Średnie koszty: 547 160 zł

Minimalne koszty: 469 620 zł

Szacunkowy koszt instalacji:

Średnie koszty: 97 200 zł

Minimalne koszty: 83 300 zł

Dom w telimach G2 - koszty budowy

Koszty budowy domu "Willa Miranda 6 (G2)"

Stan surowy zamknięty:

Średnie koszty: 500 800 zł

Minimalne koszty: 416 600 zł

Roboty wykończeniowe:

Średnie koszty: 279 900 zł

Minimalne koszty: 240 900 zł

Całkowity koszt robót budowlanych (system zlecony):

Średnie koszty: 780 800 zł

Minimalne koszty: 657 500 zł

Całkowity koszt robót budowlanych (system gospodarczy):

Średnie koszty: 526 560 zł

Minimalne koszty: 439 740 zł

Szacunkowy koszt instalacji:

Średnie koszty: 93 700 zł

Minimalne koszty: 78 900 zł

Willa Miranda 6 (G2) - koszty budowy

Powierzchnia a koszty budowy

Powierzchnia budynku ma bezpośredni wpływ na koszty budowy domu z kilku powodów:

Materiały Budowlane: Większa powierzchnia domu oznacza potrzebę zakupu większej ilości materiałów budowlanych.

Czas Budowy: Realizacja większego domu zwykle jest bardziej czasochłonna, co wiąże się z wyższym wynagrodzeniem dla pracowników budowlanych.

Instalacje: Większe domy mogą wymagać bardziej skomplikowanych instalacji, takich jak ogrzewanie, wentylacja czy klimatyzacja. Mogą one również wymagać większej liczby łazienek, co zwiększa koszty instalacji sanitarnych.

Projekt: Większy dom może wymagać bardziej skomplikowanego i droższego projektu architektonicznego.

Koszty stałe: Niektóre koszty budowy domu są stałe, niezależnie od jego wielkości, takie jak pozwolenia na budowę, koszty podłączenia do sieci czy opłaty za usługi geodezyjne. Jednak w przypadku większych domów te stałe koszty stanowią mniejszy procent całkowitych kosztów budowy.

Wykończenie: Wyższy standard wykończenia w większych domach może również wpłynąć na zwiększenie kosztów.  Decydując się na droższe materiały wykończeniowe w większym domu, ogólny koszt będzie wyższy.

Teren: Budowa na trudnym terenie, takim jak strome zbocze, może zwiększyć koszty niezależnie od wielkości domu. Jednak większy dom na takim terenie może wymagać bardziej skomplikowanych prac ziemnych i fundamentów.

Podsumowując, chociaż większa powierzchnia użytkowa zwykle oznacza wyższe koszty budowy, nie jest to jedyny czynnik, wpływający na ostateczne koszty. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie aspekty budowy i uzyskać dokładne wyceny przed rozpoczęciem prac.

Czynniki podnoszące koszty budowy domu

Koszty budowy domu mogą być zróżnicowane w zależności od wielu czynników. Oto niektóre z głównych czynników, które mogą podnieść koszty budowy:

Standard wykończenia: Wybór droższych materiałów wykończeniowych, takich jak marmur, twardy drewniany parkiet czy wysokiej klasy armatura, zdecydowanie zwiększą koszty.

Poziom skomplikowania: Skomplikowane projekty architektoniczne z nieregularnymi kształtami, dużą ilością narożników, skomplikowanymi dachami czy specjalnymi elementami konstrukcyjnymi mogą zwiększyć koszty.

Teren budowy: Trudny teren, tak jak strome zbocza, tereny podmokłe czy skaliste podłoże, może wymagać specjalnych prac ziemnych, co zwiększa koszty.

Dostępność materiałów: Jeśli wybrane materiały nie są dostępne lokalnie i muszą być importowane, może to podnieść koszty.

Koszty robocizny: W regionach, gdzie koszty robocizny są wyższe, ogólne koszty budowy domu również będą wyższe.

Instalacje specjalistyczne: Takie jak systemy inteligentnego domu, baseny, sauny, windy czy systemy odnawialnych źródeł energii.

Zmiany w projekcie: Wprowadzanie zmian w trakcie budowy zwykle prowadzi do dodatkowych kosztów.

Pozwolenia i opłaty: W niektórych miejscach opłaty za pozwolenia na budowę mogą być wyższe, a wymagane badania i inspekcje mogą dodatkowo podnieść koszty.

Sezonowość: Budowa w niekorzystnych warunkach pogodowych, takich jak zimowe miesiące, może zwiększyć koszty związane z opóźnieniami i dodatkową ochroną budowy.

Infrastruktura: Koszty podłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, elektrycznej czy gazowej mogą się różnić w zależności od lokalizacji.

Koszty finansowania: Jeśli korzystasz z kredytu na budowę domu, odsetki i inne opłaty związane z finansowaniem mogą zwiększyć ogólny koszt budowy projektu.

Konsultacje specjalistyczne: W niektórych przypadkach może być konieczne skorzystanie z usług specjalistów, takich jak geodeci, hydrologowie czy inżynierowie strukturalni.

Rodzaj dachu a koszty budowy

Rodzaj dachu ma znaczący wpływ na koszty budowy domu. Oto kilka popularnych rodzajów dachów oraz czynniki, które wpływają na ich koszty:

Dach Dwuspadowy:

Opis: Najpopularniejszy rodzaj dachu spadzistego składający się z dwóch połaci połączonych w kalenicy Występują tu charakterystyczne ściany szczytowe.

Koszty: Zwykle jest to najtańszy rodzaj dachu do zbudowania ze względu na prostą konstrukcję i mniejszą powierzchnię i ilość materiałów potrzebnych do jego wykonania.

Dom w arkadiach 3 (GB)
Dom w wisteriach

Dach czterospadowy:

Opis: Dach czterospadowy, zwany również dachem czteropołaciowym to dach o dwóch parach przeciwległych połaci. W przeciwieństwie do dachu dwuspadowego – w dachu czterospadowym nie występują trójkątne ściany zwane szczytami.

Koszty: Jest droższy niż dach dwuspadowy ze względu na większą ilość materiałów i bardziej skomplikowaną konstrukcję.

Willa Oliwia
Dom w śliwach 2 (G2)

Dach Płaski:

Opis: Jak sama nazwa wskazuje, dach ten jest płaski, choć posiada niewielkie nachylenie dla odprowadzenia wody.

Koszty: Może być tańszy w budowie niż dachy skośne, ale wymaga specjalnych materiałów do izolacji i zabezpieczenia przed przeciekami. Może również wymagać częstszej konserwacji.

Dom w topinamburach (G2A)
Dom w borrago

Dodatkowe czynniki wpływające na koszty dachu:

Materiały Pokrycia Dachowego: Wybór materiału, takiego jak dachówka ceramiczna, blacha, gont bitumiczny czy papa, ma znaczący wpływ na koszty. Niektóre materiały są droższe, ale mogą być trwalsze i oferować lepszą izolację.

Konstrukcja Dachowa: Wybór rodzaju konstrukcji dachu wpływa na koszty.

Izolacja: Dobrej jakości izolacja może zwiększyć koszty początkowe, ale przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie dzięki niższym rachunkom za ogrzewanie.

Dodatki: Elementy takie jak kominy, okna dachowe, wyłazy czy systemy odgromowe mogą zwiększyć koszty.

Podsumowując, wybór rodzaju dachu i materiałów ma kluczowe znaczenie dla kosztów budowy domu. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć wszystkie opcje i wybrać rozwiązanie najlepiej dostosowane do budżetu i potrzeb, uwzględniając wymogi formalne w tym zakresie.

Aranżacja wnętrz w domu piętrowym a w domu z poddaszem użytkowym

Aranżacja wnętrz w domu piętrowym i w przypadku domu z poddaszem użytkowym różni się ze względu na specyfikę konstrukcji i dostępną przestrzeń. Oto kilka kluczowych różnic oraz wskazówek dotyczących organizacji przestrzeni w obu rodzajach domów:

Dom Piętrowy:

Dom piętrowy - elewacja wejściowa
Dom piętrowy - elewacja ogrodowa

Charakterystyka: Domy piętrowe mają co najmniej dwa pełne piętra z podobnymi wysokościami sufitów na każdym piętrze.

Aranżacja:

Parter: Zwykle przeznaczony na przestrzenie wspólne, takie jak salon, jadalnia, kuchnia, łazienka oraz ewentualnie jeden lub dwa pokoje.

Piętro: Przeważnie sypialnie, łazienki oraz dodatkowe pomieszczenia, takie jak gabinet czy pokój zabaw.

Wskazówki: Wykorzystaj otwartą przestrzeń na parterze, aby stworzyć przestronne i funkcjonalne strefy dziennego wypoczynku. Na piętrze warto zwrócić uwagę na prywatność – umieść główną sypialnię z dala od schodów czy innych głośnych miejsc.

Dom piętrowy - aranżacja parteru
Dom piętrowy - aranżacja piętra

Dom z Poddaszem Użytkowym:

Charakterystyka: Domy z poddaszem użytkowym mają pełną kondygnację oraz dodatkowe poddasze, które jest częściowo mieszkalne z uwagi na skosy dachu.

Dom z poddaszem użytkowym - elewacja wejściowa
Dom z poddaszem użytkowym - elewacja ogrodowa

Aranżacja:

Parter: Podobnie jak w domu piętrowym, parter jest przeznaczony na przestrzenie wspólne oraz ewentualnie jedną lub dwie sypialnie.

Poddasze: Zwykle sypialnie, łazienka oraz dodatkowe pomieszczenia. Skosy dachu mogą wpłynąć na układ i wielkość pomieszczeń.

Wskazówki: Wykorzystaj skosy dachu na poddaszu do stworzenia przytulnych zakątków, np. miejsca do czytania czy biurka. Zastanów się nad zastosowaniem okien dachowych, aby zapewnić odpowiednie oświetlenie na poddaszu. W miejscach o niższej wysokości można zaplanować przechowywanie – na przykład wbudowane szafy czy półki. Jeśli przestrzeń na poddaszu jest ograniczona, warto rozważyć umieszczenie tam tylko głównej sypialni lub pokoju dla dzieci, aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Dom z poddaszem użytkowym - aranżacja parteru
Dom z poddaszem użytkowym - aranżacja poddasza

Chociaż oba typy domów mają swoje unikalne cechy, kluczem do skutecznej aranżacji jest zrozumienie dostępnej przestrzeni i jej optymalne wykorzystanie. W obu przypadkach warto zwrócić uwagę na funkcjonalność, przepływ światła oraz zapewnienie odpowiedniej prywatności dla mieszkańców. Ponadto, warto skonsultować się z architektem wnętrz lub projektantem, aby uzyskać profesjonalne wskazówki i pomysły na aranżację przestrzeni.

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?