Zaprawa z licencją na szybkie murowanie

Ceramika w budownictwie to moda, która nie przemija. Kariera pustaków poryzowanych jest dostatecznym dowodem na potwierdzenie tych słów. Ewolucja samego budulca to jednak nie wszystko – nowatorskie pomysły pojawiają się także w przypadku metod jego łączenia. Przykładem może być tutaj nowa zaprawa murarska w ofercie firmy Wienerberger w postaci pianki. Przeznaczona dla tych, którzy cenią jednocześnie tempo i jakość pracy na budowie.

Ściana to jeden z głównych elementów składowych budynku. Ceramika budowlana (w postaci wypalonej gliny czyli cegły) to materiał, który był wykorzystywany do jej budowy prawie od samego początku istnienia cywilizacji. Początkowo nie była stosowana powszechnie ze względu na wysoki koszt wytworzenia. Bardzo szybko dostrzeżono jednak także inne zalety tego materiału budowlanego – trwałość, zdolność do akumulacji ciepła i odporność ogniową. To one właśnie spowodowały, że zaczęto rozszerzać zakres stosowania ceramiki.

Pustaki jak od zegarmistrza

Łączenie pustaków zaprawą

Jednym z najpopularniejszych wyrobów ceramiki budowlanej są pustaki poryzowane. Trudno się dziwić – używając genealogicznego porównania – nie dość, że odziedziczyły po swojej babce cegle wszystkie jej dobre geny, to jeszcze dodały do nich nowe. Jakie? Wewnątrz pustaków występują specjalnie zaprojektowane układy drążeń. Mikroskopijne puste przestrzenie sprawiają, że są bardzo dobrymi izolatorami cieplnymi. Poryzacja umożliwia także tzw. oddychanie ścian – naturalną dyfuzję pary wodnej na zewnątrz. Pustaki ceramiczne to także budulec lekki i wytrzymały. Oprócz tego mają szerokie spektrum zastosowań – mogą służyć zarówno do budowy domów jednorodzinnych, jak i obiektów wielokondygnacyjnych. Wienerberger posiada w swojej ofercie całą gamę pustaków poryzowanych. Towarem z najwyższej półki są pustaki szlifowane, jak Porotherm DRYFIX - nowa propozycja w katalogu firmy (dostępne w różnych szerokościach, do ścian o grubości od 8 do 44 cm).

Trzeba podkreślić, że precyzja szlifowania i powtarzalność wymiarów pustaków osiągnęła dotychczas niespotykaną dokładność. To niezwykle ważne przy zaprawach cienkowarstwowych. Nową jakość szlifowanych powierzchni wspornych (poziomych) zdążyli już dostrzec i docenić liczni wykonawcy. Budowa z użyciem takich pustaków nie idzie już nawet „jak po sznurku” - jest raczej realizowana w tempie ekspresowym. Jednak same pustaki nie stanowiłyby może takiego novum, gdyby nie nowatorska metoda ich łączenia.

Tłumy chętnych fachowców

Aplikacja zaprawy Porotherm Dryfix

Do łączenia pustaków w systemie Porotherm DRYFIX wykorzystuje się zaprawę murarską w postaci pianki. Zaprawa pakowana jest w puszkach pod ciśnieniem, a nakłada się ją na cegły za pomocą specjalnego pistoletu. Polska premiera produktu miała miejsce podczas inauguracyjnej prezentacji na targach Budma 2010 i wzbudziła, szczególnie wśród murarzy, bardzo duże zainteresowanie.
Oni pierwsi błyskawicznie zorientowali się w korzyściach jakie daje wykonawcom i inwestorom nowe rozwiązanie. Po prostu hasło, pod którym system wszedł na rynek „Licencja na szybkie murowanie” dokładnie odzwierciedla jego podstawową – ale nie jedyną – zaletę. Do tej pory Wienerberger przeszkolił w zakresie stosowania systemu Porotherm DRYFIX ponad 2 tysiące fachowców.

W 2011 roku w całej Polsce odbędą się kolejne szkolenia. Pierwsze rozpoczęły się już w lutym.

Cały dom w bagażniku

Na wybudowanie średniej wielkości domku jednorodzinnego wystarcza około 50 puszek zaprawy (wielkość wyliczona przy realizacji konkretnego projektu domu jednorodzinnego o powierzchni 140 m2). To liczba jaką bez trudu można zmieścić w bagażniku samochodu osobowego. A co za tym idzie odpadają wszelkie kłopoty związane z transportem, przechowywaniem i przygotowaniem do użytku zaprawy murarskiej. Jednak najważniejsza dla inwestora jest informacja, że koszt zaprawy jest zawarty w cenie pustaków. Wybierając szlifowane pustaki POROTHERM DRYFIX każdy otrzymuje wraz nimi potrzebną ilość nowatorskiej zaprawy. Nie trzeba zamawiać ani płacić za nią osobno.

DRYFIX to jednoskładnikowa zaprawa poliuretanowa, twardniejąca pod wpływem wilgoci, przeznaczona wyłącznie do łączenia pustaków szlifowanych. Stosowanie zaprawy jeszcze nigdy nie było tak proste. Za pomocą pistoletu wystarczy nałożyć na mur jeden lub dwa paski zaprawy (w zależności od grubości muru). Co bardzo istotne – jednowarstwowa ściana zewnętrzna potrzebuje jej dokładnie tyle samo co mur o grubości 18,8 cm!
Na system Porotherm DRYFIX oprócz pustaków i pianki składają się: pistolet do nakładania zaprawy i środek do jego czyszczenia, zaprawa wyrównująca Porotherm AM i narzędzia do układania pierwszej warstwy pustaków. System sprawdza się przy stawianiu ścian jednowarstwowych (nie wymagających dodatkowego ocieplenia), ścian zewnętrznych z dociepleniem, ścian wewnętrznych nośnych, działowych i osłonowych.

Mury w 48 godzin

Poliuretanowa zaprawa w pianie jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego przed wprowadzeniem jej do obrotu zaprawa przeszła szereg kompleksowych testów i badań w Instytucie Techniki Budowlanej. Ich wyniki zaowocowały Aprobatą Techniczną (AT-15-8223/2009), podkreślającą bezpieczeństwo tak niezwykłego systemu łączenia ceramiki i pewność uzyskiwanych parametrów gotowego muru.

Ściany wykonane przy użyciu systemu Porotherm DRYFIX cechują się doskonałą izolacyjnością termiczną - maksymalną ochronę cieplną osiągnięto dzięki eliminacji mostków termicznych w spoinach pionowych i poziomych. Na wysokie parametry termiczne wpłynęła mniejsza ilość zaprawy, którą trzeba wykorzystać do prac, ale też współczynnik przewodności cieplnej -”lambda” samej zaprawy, który wynosi 0,036 W/(mK). To wartość jaką posiada typowy styropian używany do ocieplania budynków!

Mur wykonany w systemie Porotherm DRYFIX jest czysty i praktycznie pozbawiony widocznych spoin. Stanowi optymalny podkład pod tynk. Duży wybór rozmiarów pustaków pozwala na zbudowanie muru o prawie każdej pożądanej grubości. Ściana wykonana na zaprawie Porotherm DRYFIX szybko uzyskuje deklarowane przez producenta parametry wytrzymałościowe – już po 48 godzinach (!) można kontynuować prace budowlano-wykończeniowe.

System dobrze opracowany / Zaprawa dobrze opracowana

Słowa uznania należą się nie tylko pustakom szlifowanym i systemowi Porotherm DRYFIX, ale przede wszystkim samej zaprawie. Praca z nią jest „czysta” i mniej uciążliwa od metod tradycyjnych. Odpada konieczność przygotowywania zaprawy, nie potrzeba narzędzi do jej rozrabiania i nakładania. Od razu można przystąpić do pracy. Sam proces murowania zabiera mniej czasu (oszczędność nawet do 50% w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem). Ograniczone do minimum zostają także prace porządkowe na terenie budowy. Istotną zaletą jest też wydłużenie sezonu budowlanego – murowanie w nowym systemie może się bowiem odbywać także zimą, w temperaturze aż do -5°C (!).

Mimo zmieniających się czasów i upodobań użytkownicy wciąż cenią sobie zalety ceramiki budowlanej, nieprzerwanie odbierając ją jako materiał tradycyjny – ciepły i bezpieczny. System Porotherm DRYFIX oprócz tego, że z tych ceramicznych tradycji czerpie, posiada jeszcze atut w postaci nowatorskiego, bardziej precyzyjnego i z pewnością szybszego sposobu nakładania zaprawy. Łączy zatem to, co znane i oswojone - z wymaganiami dzisiejszego budownictwa, w którym termin zakończenia prac odgrywa bardzo ważną, a w niektórych przypadkach wręcz kluczową, rolę.

Dokładnie rok po wprowadzeniu na rynek System Porotherm DRYFIX nagrodzono Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA 2011. Zanim sąd konkursowy docenił najwyższy poziom jakości i nowoczesność technologiczną rozwiązania, jego przydatność i efektywność sprawdziła w praktyce branża budowlana. Stąd już tylko krok by „technologia Porotherm DRYFIX” zmieniła swój status nowości na rozwiązanie standardowe i powszechnie stosowane. Z korzyścią dla inwestorów, a także wykonawców.

Puszka i aplikator do zaprawy murarskiej
Puszka z aplikatorem

Puszka o pojemności 750 ml pozwala wymurować 5 m2 muru o grubości 188-440 mm lub 10 m2 muru o grubości 80-115mm. Zaprawę można stosować w zakresie temperatur od -5 do +35 °C. Po nałożeniu zaprawy murarz ma około 5 – 10 minut na ułożenie pustaków. Zaschnięta zaprawa jest odporna na temperatury od -40°C do +100°C, a jej współczynnik przewodzenia ciepła    to jedynie 0,036 W/(mK). Jest więc doskonałym izolatorem ciepła.

Ułożone pustaki
Pustak poryzowany POROTHERM DRYFIX

Rodzina pustaków poryzowanych POROTHERM DRYFIX umożliwia szybkie i precyzyjne wykonanie wszystkich ścian budynku: jednowarstwowych zewnętrznych bez docieplenia, nośnych, działowych i osłonowych w murze wielowarstwowym. Już dwie doby po zakończeniu murowania ściana jest w pełni wytrzymała i można prowadzić w budynku dalsze prace budowlane i wykończeniowe.

www.dryfix.pl
informacja.techniczna@wienerberger.com
Infolinia: +48 (22) 514 20 20*
*koszt według taryfy operatora

poryzowanych POROTHERM DRYFIX

Producenci polecają


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 350 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

261 192 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?