H+H - System budowy H+H  - najnowocześniejsze rozwiązania ścienne obniżające koszty murowania
Logo H+H

H+H Polska Sp. z o.o.

ul. Kupiecka 6, 03-046 Warszawa
tel: 22 518 40 00
www.hplush.pl

System do budowy ścian z bloczków z betonu komórkowego firmy H+H Polska należy do najbardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań w tej branży budownictwa. Począwszy od energooszczędnych bloczków o doskonałych parametrach cieplnych wyposażonych w technologię pióro-wpust, poprzez stosowanie do ich łączenia nowoczesnych zapraw do cienkich spoin, po elementy uzupełniające takie jak gotowe nadproża, kształtki U czy elementy o zwiększonych gabarytach.

Po pierwsze nowoczesny i energooszczędny bloczek z betonu komórkowego

Produkowane przez H+H bloczki z betonu komórkowego cechują się bardzo wysoką dokładnością wykonania rzędu ± 1 mm. Jest to najwyższa dokładność wymiarowa, jaką mogą osiągnąć materiały ścienne. Dodatkowo bloczki wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów bez konieczności wypełniania spoiny pionowej zaprawą. Wysoka dokładność oraz system pióro-wpust sugerują, że bloczki wymagają wyjątkowej precyzji od wykonawcy. Jednak te cechy bloczków nie tylko nie wpływają na zwiększenie trudności murowania, a wręcz przeciwnie praca staje się łatwiejsza, zdecydowanie szybsza, a w jej efekcie powstaje idealnie równy mur. Szybkość murowania wpływa na jeden z najniższych kosztów budowy.
Bloczki z betonu komórkowego H+H są najlepszym rozwiązaniem do budowy ścian zewnętrznych, które przecież w dużym stopniu odpowiadają za zapotrzebowanie budynku na energię potrzebną do ogrzewania. Bloczki H+H charakteryzujące się bardzo niskimi wartościami współczynników przewodzenia ciepła λ (np. λ = 0,095 W/(m·K) dla produktu H+H Gold+ 2,0-350 TERMO) tworzą przegrody idealne do budynków energooszczędnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię. Oszczędności w kosztach eksploatacji są widoczne już po pierwszym sezonie grzewczym.


Murarz H+H


Po drugie proste narzędzia i łatwość obróbki

Do prawidłowego murowania ścian z betonu komórkowego H+H wystarczy niedrogi komplet narzędzi takich jak ręczna piła widiowa do cięcia, kielnie zębate do nakładania zaprawy, gumowy młotek, strug do szlifowania ewentualnych nierówności oraz rylec do wykonywania bruzd pod instalacje.
Niewielka gęstość bloczków H+H sprawia, że elementy te nawet przy dużych wymiarach i objętości są stosunkowo lekkie. Podnoszenie, przenoszenie czy układanie bloczków nie sprawia zatem wykonawcom większych problemów. Ponadto dzięki małej gęstości można je łatwo docinać za pomocą ręcznej piły. Beton komórkowy posiada również ciekawą cechę, dodatkowo obniżającą koszty budowy. Jest nią izotropowość dzięki której, bloczki mają identyczne parametry (np. wytrzymałość, izolacyjność cieplną, akustyczną) we wszystkich płaszczyznach. Po docięciu bloczka do żądanego wymiaru, pozostały po cięciu fragment można więc bezproblemowo wykorzystać w kolejnych warstwach.

Po trzecie zaprawa co cienkich spoin

Do łączenia elementów z betonu komórkowego H+H stosuje się cienkowarstwową zaprawę klejącą. Zaprawę taką nakłada się na warstwę bloczków przy pomocy ząbkowanej kielni, gwarantującej szybkie i precyzyjne dozowanie zaprawy. Mamy wówczas pewność, że spoina będzie miała wymaganą grubość 1 ÷ 3 mm. Dzięki tak niewielkiej grubości spoin ściana jest praktycznie pozbawiona w tych miejscach jakichkolwiek mostków termicznych.

Murowanie cienkowarstwową zaprawą klejącą H+H

 

Przy wykonywaniu ściany z bloczków H+H o grubości 24,0 cm należy skalkulować zużycie około 2,4 kg zaprawy do cienkich spoin oraz około 1,5 litra wody na każdy m2 muru. Daje to koszt na poziomie około 2,0 zł/m2. Przy wykonywanej na budowie zaprawie tradycyjnej będzie to kwota około 4,3 zł/m2, ponad dwukrotnie wyższa od zaprawy cienkowarstwowej. I jest to koszt nieuwzględniający konieczności przygotowania miejsca na budowie na składowanie piasku, cementu, wapna oraz kosztów wody i prądu.

Po czwarte elementy uzupełniające system

Elementy uzupełniające System budowy H+H takie jak gotowe, prefabrykowane nadproża oraz kształtki U są nieodzownym dopełnieniem ścian. Prefabrykowane belki nadprożowe z betonu komórkowego są bardzo istotne z punktu widzenia izolacji termicznej budynku, zwłaszcza w budynku w którym zastosowano na przegrody zewnętrzne ścianę jednowarstwową, bez docieplenia. Są to belki nadprożowe wykonane ze zbrojonego, „ciepłego” betonu komórkowego. Eliminują one możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. W dodatku nadproża te są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Stosując nadproża z betonu komórkowego unikamy kosztów prac zbrojarskich, deskowania, dodatkowej mieszanki betonowej i czasu potrzebnego na uzyskanie pełnej wytrzymałości.
Natomiast kształtki U, czyli bloczki wycięte w kształt litery U, stanowią tracony szalunek dla wszelkich koniecznych elementów konstrukcyjnych wykonywanych z żelbetu. Dzięki ich zastosowaniu, nie ma potrzeby stosowania pełnego drewnianego szalunku, wystarczy jedynie pozioma deska podpierająca. Jednocześnie uzyskiwana jest ściana o jednolitej powierzchni z betonu komórkowego. Tynkując taką ścianę nie trzeba już stosować zbrojenia tynkarskiego na styku różnych materiałów (beton komórkowy – żelbet).

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?