Ogrzewanie podczerwienią – tanie i stabilne źródło ciepła
termofol

Termo-Fol Sp. z o.o.

ul. Józefa Marcika 4A IIp/lok.5, 30-443 Kraków
tel.: +48 12 376 86 00
e-mail: biuro@termofol.pl
www.termofol.pl/

Podczerwień jest obecnie coraz popularniejszym źródłem ciepła w domach jednorodzinnych. Inwestorzy decydują się na ten typ ogrzewania ze względu na jego elastyczność i niskie koszty eksploatacji. Na rynku jest tak duży wybór urządzeń, że ciężko zorientować się, które do czego służy. Czym innym bowiem jest folia grzewcza, a czym innym mata. Promiennik podczerwieni różni się od grzejnika na podczerwień W tym tekście wyjaśniamy dokładnie czym one są.

Elektryczne ogrzewanie na podczerwień zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów. Jest ono bezpośrednią konkurencją dla cieszących się ogromną popularnością pomp ciepła. Osoby, które stosują ją jako główne źródło ciepła chwalą sobie bezawaryjność tego rozwiązania. Prosta konstrukcja i brak części mechanicznych sprawiają, że tam nie ma się co zepsuć. Decydując się na ogrzewanie podczerwienią, trzeba być zorientowanym w dostępnych urządzeniach. W tym momencie na rynku jest ich kilka typów:

  • Folie grzewcze – pod panele podłogowe
  • Maty grzewcze – pod płytki
  • Grzejniki na podczerwień – idealnie sprawdza się zarówno jako główne źródło ciepła jak i dodatkowe
  • Promienniki – najczęściej wykorzystywane w dużych przestrzeniach: magazyny, hale produkcyjne

Czym jest podczerwień

Energia, która dociera do nas ze Słońca daje nam coś więcej. To nam – ludziom – wydaje się, że jest to tylko światło. Wraz z nim dociera do nas fala, która daje nam ciepło i jest nią właśnie podczerwień. W istocie, to nie światło nas ogrzewa i nie trudno znaleźć na to dowód. Kiedy staniesz w nocy przy ognisku, po chwili poczujesz ciepło. Wystarczy odejść od niego na kilka metrów i odczucie to znika. Jednak nadal widzisz światło bijące od ognia. I to jest właśnie dowód na to, że to podczerwień, której używamy w naszych foliach, nas ogrzewa.

Pod tym względem diametralnie różni się od ogrzewania klasycznego grzejnikami lub wodną podłogówką. Folie ogrzewają bowiem obiekty oraz cząsteczki wody, które znajdują się w powietrzu. Dzięki temu elektryczne ogrzewanie na podczerwień daje wysoki komfort grzewczy. Z tego powodu podczerwień można stosować wszędzie tam, gdzie potrzeba jest osuszyć pomieszczenie. Z uwagi na powyższe właściwości, folie grzewcze na podczerwień ochronią dom lub mieszkanie nie tylko przed wilgocią, ale także przed grzybami.

Co to jest folia grzewcza?

Folia grzewcza

Najprościej mówiąc, jest to grzejnik powierzchniowy, który do ogrzewana wykorzystuje fale podczerwieni. Na warstwie folii PET znajduje się ultracienka matryca węglowa, do której doprowadzony jest prąd. W rezultacie tego powstają fale podczerwieni, które ogrzewają każdy obiekt, który znajdzie się na ich drodze.

Ogrzewanie podczerwienią to system nad wyraz elastyczny. Można go zainstalować np. tylko w kilku pomieszczeniach, np. na piętrze lub parterze. Sprawdza się zarówno jako ogrzewanie podłogowe, sufitowe i ścienne. Warto również wiedzieć, że podczerwień jest idealnym systemem dla alergików. Zasada działania podczerwieni polega na ogrzewaniu obiektów oraz cząsteczek wody znajdujących się w powietrzu. Ogrzewanie to nie unosi więc kurzu i roztoczy tak jak klasyczne typy systemów grzewczych.

Nie bez znaczenie pozostaje także sterowanie. Firma Termofol posiada w swojej ofercie termoregulatory, które umożliwiają dokładne zaplanowanie grzania na konkretny dzień i godzinę. Odpowiednie ustawienie ogrzewania sprawi, że włączy się ono na przykład godzinę przed przyjściem mieszkańców do domu. W pozostałym czasie temperatura może być niższa, ponieważ nie ma potrzeby ogrzewać pustych pomieszczeń. To daje konkretne oszczędności w rachunkach za prąd.

Co to jest mata grzewcza?

Mata grzewcza

Nazwa mata i folia grzewcza często są używane naprzemiennie. Trzeba jednak wiedzieć, że są to dwa różne urządzenia. Mata grzewcza sprawdzi się pod płytkami ceramicznymi. Z tego powodu najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania łazienek, kuchni, piwnic czy garażu. Jest to kabel grzejny zamontowany na specjalnej siatce z włókna szklanego.

Jako, że jest to urządzenie tożsame z foliami grzewczymi, to jego zalety są podobne. Moc maty powinna również być dobrana do wielkości pomieszczenia. Można nią sterować za pomocą zwykłego termostatu lub wyposażonego w moduł Wi-fi. Również – tak jak w przypadku folii – można zastosować termoregulator, który posiada opcje ustawienia dni i godzin działania systemu.

Czym jest grzejnik na podczerwień?

To kolejne urządzenie, które wykorzystuje do działania fale podczerwieni. Jest to urządzenie, które idealnie wpasuje się w każdą przestrzeń i aranżację wnętrza. Zasada działania znów oparta jest o to samo zjawisko jak w przypadku folii grzewczych. Różnica polega na tym, że jest to urządzenie zewnętrzne. Do jego uruchomienia nie są wymagane specjalne uprawnienia elektryczne jak w przypadku folii i mat grzewczych. Grzejnik na podczerwień po prostu podłączamy do gniazdka. Modele grzejników na podczerwień, które posiada w swojej ofercie Termofol posiadają ponadto czujnik otwartego okna. Gdy zimą wietrzymy pokój, to grzejnik wyłączy się w celu uniknięcia niekontrolowanego spadku energii cieplnej.

Firma Termofol posiada technologię, które daje możliwość nadrukowania na grzejniku dowolnego zdjęcia czy grafiki. Dzięki temu urządzenie jest dostosowane do potrzeb użytkownika i idealnie wpasowuje się we wnętrze.

Promienniki podczerwieni, co to takiego?

Promiennik podczerwieni

Jest to urządzenie dużej mocy, które również emituje fale podczerwieni. Jego sercem jest grzałka oporowa w otulinie ceramicznej. Stosuje się je w przestrzeniach biurowych, halach produkcyjnych czy magazynowych, a także w domach, np. jako ogrzewanie garażu czy warsztatu.

Tak jak wszystkie inne urządzenia Termofol, promienniki posiadają możliwość sterowania pilotem lub za pomocą dedykowanej aplikacji Termofol Smart. Z uwagi na swoje możliwości promienniki głównie są montowane na sufitach. Nasze urządzenia mogą bez problemu zostać jednak zamontowane także na ścianie dając odczucie przyjemnego i relaksującego ciepła.

Ściana, sufit czy podłoga?

Na to pytanie warto sobie odpowiedzieć w momencie planowania budowy domu lub remontu istniejącego. Najczęstszym wyborem jest montaż ogrzewania pod podłogą – tak jest w przypadku folii grzewczych i mat. Istnieją jednak sytuacje, w których to nie wchodzi w grę. Dlatego folie grzewcze, promienniki i grzejniki można zamontować na suficie oraz ścianie.

Kiedy montować ogrzewania na ścianie lub suficie? Trzeba pamiętać, że aby system oparty na podczerwieni był efektywny, to trzeba spełnić kilka zasad. Pierwszą z nich jest powierzchnia. Folia grzewcza lub mata musi zajmować przynajmniej 80 proc. podłogi. Drugą jest zakaz montowania folii pod podłogą, na której znajdują się meble do niej przywierające. Przeszkodą są także dywany. Jeśli więc w pomieszczeniu nie istnieje możliwość zapewnienia minimalnej powierzchni, to pozostaje opcja montażu folii grzewczych w ścianie lub w suficie.

Podsumowanie

Ogrzewanie podczerwienią, to najprostszy system grzewczy dostępny w tym momencie na rynku. Jego elastyczność oraz trwałość sprawia, że poszerza się grono inwestorów, którzy coraz chętniej decydują się na ogrzewanie podczerwienią. Brak kosztów eksploatacyjnych sprawia, że jest to jedyne ogrzewanie, które jest całkowicie bezobsługowe. Nie są wymagane kontrole instalacji, przewodów kominowych i odprowadzania spalin.

Ogrzewanie prądem jest przyszłością, ponieważ wraz ze wszystkimi zaletami z punktu widzenia użytkownika, idzie brak emisji. Dzięki zastosowaniu podczerwieni można wybudować dom bez komina i bez kotłowni. Czysto, zielono i bez emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?