Jak wybrać dachówkę ceramiczną – na co szczególnie zwrócić uwagę
Creaton

CREATON Polska sp. z o.o.

ul. Wspólna 6, 32-300 Olkusz
tel.: +48 32 624 95 01
e-mail: biuro@creaton.com
www.creaton.pl

Jaki materiał budowlany cieszy się niezmiennie pełnym zaufaniem inwestorów i jest przez nich najchętniej wybierany do budowy domów? Ceramika. Charakteryzuje się bowiem doskonałymi parametrami w zakresie wytrzymałości, energooszczędności, bezpieczeństwa dla zdrowia, a ponadto podnosi wartość budynku. O ile cegła nie będzie widoczna pod elewacją, o tyle pokrycie dachowe pełni zawsze rolę pierwszoplanową. Czym się zatem kierować przy wyborze dachówki ceramicznej?

Dachówki ceramiczne w wyniku wprowadzonych innowacji i zmian w procesach produkcyjnych przeszły ogromną metamorfozę technologiczną. Dzięki temu dziś mogą się poszczycić jeszcze lepszymi niż kiedyś parametrami technicznymi w zakresie termoizolacji czy wytrzymałości. Pozostały przy tym nadal najbardziej naturalnym i nowoczesnym materiałem na pokrycia dachowe, który sprzyja zachowaniu zdrowia człowieka.

Dachówka ceramiczna

Obecnie na rynku mamy do dyspozycji dachówki ceramiczne o różnych wielkościach, kształtach, kolorach i wykończeniu powłoki. Tak szeroka oferta pozwala na dopasowanie odpowiedniego rozwiązania do potrzeb i gustu inwestora. Przy wyborze konkretnego wyrobu należy wziąć pod uwagę jednak nie tylko własne upodobania estetyczne, lecz także styl budynku, rodzaj dachu oraz warunki środowiskowe w miejscu planowanej inwestycji.

Do nowoczesnych realizacji architektonicznych najlepiej pasują dachówki płaskie, które świetnie wpisują się w trend minimalistyczny. Są pięknym uzupełnieniem geometrycznych kształtów bryły oraz surowej w wyrazie elewacji. Zazwyczaj preferowaną kolorystyką w tym wypadku są odcienie szarości. W tradycyjnym budownictwie prym wiodą zaś karpiówki, choć bardzo chętnie wybierane są również marsylki czy esówki. Dworkowy styl podkreślą z pewnością dachówki w barwie ceglastej bądź miedzianej.

W przypadku skomplikowanych, bardziej wymyślnych dachów znacznie lepiej sprawdzą się mniejsze dachówki, które z łatwością można dopasować do licznych załamań połaci, np. w postaci jaskółek. – W tej roli niezastąpione są dachówki w kształcie karpiówki, np. KLASSIK marki CREATON – tłumaczy Michał Kacprzak, Kierownik Akademii Szkoleniowej CREATON. Zaś przy prostych konstrukcjach oraz tych o dużej powierzchni (np. w budownictwie wielorodzinnym), warto z kolei postawić na większe formaty. – Dachówką o wyjątkowo ekonomicznym formacie jest dachówka marsylka RAPIDO. Jej zużycie to jedynie ok. 8,1 szt./m², co umożliwia szybki montaż na dachu – dodaje Kacprzak.

Dachówka Creaton

Ważny jest również rodzaj powłoki. Może być ona naturalna bądź uszlachetniania za pomocą angobowania czy glazurowania, które zwiększają jej wytrzymałość na niekorzystne czynniki atmosferyczne. – Technologia glazurowania pozwala ponadto na uzyskanie niezliczonej liczby kolorów, o czym można przekonać się, przeglądając kolekcję ekskluzywnych glazur „NOBLESSE” marki CREATON – tłumaczy nasz ekspert. Dachówki pokryte angobą bądź glazurą warto wybrać, zwłaszcza jeśli budynek znajduje się na terenach charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza bądź w pobliżu terenów zielonych, np. lasów. Dzięki nim pokrycie dachowe będzie dłużej odporne na zazielenienie.

Dachówki ceramiczne opłaca się kupować od zaufanych producentów, którzy oferują kompletne rozwiązania dachowe wraz z akcesoriami. Dysponują oni zazwyczaj bardzo szeroką ofertą różnorodnych wyrobów ceramicznych, a więc każdy dobierze coś odpowiedniego dla siebie.

Zobacz również:

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?