Libet

Libet S.A.

53-633 Wrocław, ul. Kazimierza Michalczyka 5
tel. 801 542 381
www.libet.pl

Wybór kostki oraz innych elementów wykończenia posesji to ważny etap tworzenia swojej wymarzonej, oddalonej od miejskiego zgiełku przestrzeni. Niejednokrotnie przy tej okazji uzmysławiamy sobie, jak wiele można jeszcze wprowadzić do ogrodu ciekawych rozwiązań, o których wcześniej nie myśleliśmy. O czym warto pamiętać przy planowaniu aranżacji przydomowych nawierzchni i nie tylko.

Ogród z pomysłem

Na dobry początek zastanówmy się nad skorzystaniem z profesjonalnego wsparcia. Projektowanie ciągów komunikacyjnych nie ogranicza się bowiem do stworzenia ciekawej kompozycji ścieżek i podjazdów. Do zadań projektanta należy m.in. wnikliwa analiza sytuacji związanej z położeniem i rozmiarami posesji, a także z panującymi na niej warunkami gruntowymi, ukształtowaniem terenu czy zastaną zabudową. Proponowane materiały muszą być także dostosowane do przyszłego charakteru eksploatacji poszczególnych stref – np. grubsze kostki w miejscach, gdzie poruszać się będą samochody.

Oczywiście bardzo ważne jest zaprezentowanie specjaliście swoich sugestii i oczekiwań. Można przy tym posiłkować się także inspiracjami w postaci zdjęć z gotowych aranżacji, wskazywać ulubione rośliny, liczbę aut, a nawet preferowane formy spędzania wolnego czasu przez domowników. Jeśli na etapie planowania trudno nam wyobrazić sobie, jak finalnie będzie wyglądać nasza przestrzeń, możemy zamówić projekt w formie wizualizacji 3D, która umożliwi nam zobaczenie przyszłego „własnego podwórka” jeszcze przed rozpoczęciem prac wykonawczych. To także dobra metoda pokazania możliwości wykorzystania na działce elementów małej architektury.

ogród z pomysłem

Ogród z charakterem

Wspomniane elementy małej architektury ogrodowej stanowią coraz popularniejszy sposób na niebanalne, a jednocześnie praktyczne zagospodarowanie otoczenia. Mogą one przybrać postać gotowych imponujących brył z betonu architektonicznego, który doskonale łączy walory estetyczne z funkcjonalnością. Niebanalne propozycje wykorzystania kształtów plastrów miodu, sześcianów, kul, a nawet piłek golfowych z powodzeniem stosowane są jako ograniczniki wjazdu, kwietniki czy siedziska. Dobrym rozwiązaniem jest też użycie betonowych bloczków i cegieł do realizacji potrzebnych konstrukcji – murków, rabat, siedzisk czy całych stref wypoczynkowych. Projektanci mają do dyspozycji szerokie portfolio formatów, kolorów i wzorów na powierzchniach tych produktów, dzięki czemu mogą precyzyjnie dopasować je do panującej wokół stylistyki. Idealnym zwieńczeniem współczesnych ogrodowych nawierzchni są kruszywa ozdobne. Często wykorzystuje się je do realizacji atrakcyjnego pasa oddzielającego trawnik od ścieżki, tarasu czy drzewa, stanowią też efektowne wypełnienie ażurowych płyt, szerokich fug, a nawet kwietników i donic.

oświetlenie ogrodu

Ogród w dzień i w nocy

Planowanie przydomowej aranżacji to dobry moment, by pomyśleć o lampach zewnętrznych. W ten sposób łatwiej nam będzie skoordynować prace przy prowadzeniu instalacji oświetleniowych z wykańczaniem nawierzchni. Pamiętajmy przy tym, że ogrodowe iluminacje nie ograniczają się dziś do praktycznego podświetlenia ciągów komunikacyjnych, tarasów czy wejść na posesję i do budynków. To szeroka gama designerskich opraw, dzięki którym możemy z różnych stron podkreślać urodę drzew, krzewów, oczek wodnych, ogrodzeń, elewacji i wszelkich interesujących nas miejsc, zamieniając je po zmroku w wyjątkowy teatr świateł i cieni. Stawiajmy jednak na sprawdzone, nowoczesne systemy, najlepiej bazujące na bezpiecznym napięciu 12 Volt i kompleksowych zestawach akcesoriów, dzięki którym montaż będzie prosty do wykonania, a użytkowanie w pełni komfortowe.

Ogród w nocy

Ogród eko

A co zrobić, by projekt naszych ścieżek i podjazdów odpowiadał aktualnym potrzebom oraz wymaganiom formalnym związanym z troską o środowisko, w tym o naturalny odpływ wody deszczowej do gruntu? Zacznijmy oczywiście od uwzględnienia w nim urokliwych stref, w których rządzi zieleń. Możemy też pójść o krok dalej, tworząc powierzchnie przepuszczające wodę (i biologicznie czynne) bezpośrednio na ciągach komunikacyjnych. Do dyspozycji mamy szeroką gamę ażurowych kostek i płyt, które doskonale łączą funkcje utwardzania podłoża z zachowaniem jego naturalnych zdolności do „przyjmowania” nadmiaru deszczówki. Warto też pomyśleć o zainstalowaniu na działce systemów służących do właściwego nią gospodarowania. Rozwiązania takie nie tylko wpisują się w trendy eko, dzięki nim możemy też uniknąć podtopień na posesji w trakcie gwałtownych ulew.

ogród eko

Pamiętajmy, że troska o środowisko zaczyna się od zadbania o najbliższe otoczenie.
Więcej inspirujących propozycji na www.e-otoczenie.pl.

Producenci polecają


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?