Kominek narożny - idealna zabudowa dla tego rodzaju kominka.

Wybór idealnego projektu domu to wyzwanie, odpowiedzialność, ale też ekscytacja, które finalnie prowadzą do spełniania marzeń o niezależnej przestrzeni, odpowiadającej na potrzeby jej mieszkańców. Już na etapie poszukiwania projektu domu warto wiedzieć, czy kominek, w tym także kominek narożny, ma być jego integralną częścią. Dla wielu Inwestorów to element obowiązkowy we wnętrzu domu, który wprowadza przytulny i ciepły klimat, a także umila rodzinnie spędzany czas. Zapraszamy do zapoznania się z najistotniejszymi informacjami, dotyczącymi kominków narożnych, ich modeli i sposobami zabudowy.

Kominek narożny czy prosty - jaki wybrać?

Kominek stanowi nie tylko atrakcyjną ozdobę wnętrza, ale też może wspomagać ogrzewanie domu. O tym, czy kominek ma ocieplać i rozświetlać dom swoim blaskiem, najlepiej zdecydować na etapie wyboru projektu domu, zwracając uwagę na przewidziany w projekcie rodzaj komina oraz usytuowanie. W projektach domów ARCHON+ kominki sytuujemy w części dziennej na parterze, czyli w miejscu, w którym wszyscy domownicy spędzają najwięcej czasu. Taka lokalizacja kominka sprawia, że może on w efektywny sposób ogrzewać otwartą przestrzeń, a także staje się dodającą klimatu dekoracją wnętrza. Inwestorzy planujący budowę domu, w którym kominek będzie miał formę narożną, z powodzeniem znajdą w kolekcji ARCHON+ wiele interesujących propozycji. W tym miejscu polecamy Państwa uwadze wizualizacje wnętrz do projektów domów, które dostarczą wielu inspiracji na zabudowę kominka, w tym także na zabudowę kominka narożnego.

Bogata oferta kominków pozwala na dopasowanie i wybranie najlepszego, takiego, który będzie pasował do danego wnętrza i stylu, na jaki zdecydował się Inwestor. To, czy wnętrze będzie posiadać kominek prosty, czy kominek narożny zależy od jego lokalizacji przewidzianej w projekcie domu, budżetu Inwestora i koncepcji aranżacji przestrzeni.

Kominek prosty pozwala na oglądanie ognia tylko z jednej strony, na wprost. Zlokalizowany jest najczęściej blisko salonu i strefy wypoczynkowej, wprowadzając przytulną i ciepłą atmosferę, a także uprzyjemniając relaks na sofie, przy ulubionym filmie, czy programie TV.

Kominek narożny może być przeszklony z dwóch stron. Dzięki temu kojący widok iskrzącego się drewna może być obserwowany z szerszej perspektywy, z różnych części domu. Kominki narożne zazwyczaj projektowane są na granicy pomieszczeń – salonu z jadalnią, salonu z kuchnią czy kuchnią i jadalnią.

Jaki kominek narożny wybrać?

Bez względu na to, jaki rodzaj kominka planujemy wykorzystać w aranżacji wnętrza, wybierając go, trzeba zdecydować, jaką funkcję będzie odgrywać w naszym domu. Czy będzie pełnić funkcję jednego ze źródeł ogrzewania przestrzeni, czy będzie przede wszystkim ozdobą w wybranym pomieszczeniu. Narożny kominek jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, głównie z uwagi na to, że zajmuje mniej miejsca. Zwolennicy kominków narożnych podkreślają też zaletę tego typu konstrukcji, która daje możliwość oglądania ognia z różnych perspektyw. Kominek narożny można z powodzeniem zaaranżować także w niewielkich wnętrzach, wówczas przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na głębokość komory spalania.

Kominek, który pełni funkcję zapewniającą ciepło, najlepiej zlokalizować w centralnej części domu, aby jak najefektywniej rozprowadzić ciepło. Kominek narożny, który ma być przede wszystkim dekoracją przestrzeni, to często kominek gazowy lub coraz bardziej popularny biokominek.

Sprawdź również nasz Projekt ogrzewania kominkowego

Rodzaje i modele kominków narożnych

Decydując się na kominek narożny, powinniśmy sprawdzić, jakie mamy możliwości w zakresie wyboru jego rodzaju, szczególnie jeśli chodzi o możliwość późniejszego montażu. Kominki narożne oferowane są w trzech typach, w zależności od rodzaju paliwa.

Wyróżniamy:

Kominek narożny na paliwo stałe

Jest to taki typ kominka, w którym materiałem grzewczym jest drewno. To ekonomiczny rodzaj kominka, którego ciepło można w efektywny sposób wykorzystać do ogrzania pomieszczeń w domu.

Kominek narożny gazowy

Cechuje się komfortem użytkowania, dzięki wykorzystaniu do opalania innego paliwa niż w tradycyjnych kominkach, nie wymaga czyszczenia paleniska z pyłu, czy innych produktów spalania.

Biokominek narożny

To nieskomplikowany w montażu kominek, który może stanąć w każdym pomieszczeniu. Spalane w nim biopaliwo jest biodegradowalne, nie emituje dymu, a jedynie parę wodną, dzięki czemu korzystanie z niego jest przyjemne.

Inwestorzy, którzy decydują się na kominek narożny, bez względu na zastosowany w nich rodzaj paliwa, muszą jeszcze wybrać najbardziej pasujący do ich wnętrza i możliwości projektowych model. Inwestorzy mają do wyboru:

Kominek narożny lewy oraz kominek narożny prawy

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze kominka narożnego, oprócz walorów estetycznych, ważne znaczenie ma jego usytuowanie względem innych pomieszczeń tak, aby uzyskać komfort patrzenia na ogień. W tym zakresie mamy do wyboru kominek narożny prawy lub lewy, co pozwoli odpowiednio dopasować model do układu wnętrza.

Kominek otwierany do góry lub na bok

Po względem sposobu otwierania i zamykania szyby kominka mamy do wyboru kominki z otwarciem do góry, w kominkach narożnych z gilotyną, lub bardziej klasycznie - na bok.

Kominek narożny powietrzny

Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach, w których będzie pełnił funkcję dekoracyjną i dogrzewającą pomieszczenia.

Kominek narożny z płaszczem wodnym

Jest połączony z instalacją centralnego ogrzewania i będzie dobrym wyborem dla Klientów, którzy planują wykorzystywać kominek do wspomagania ogrzewania centralnego. Kominki z płaszczem wodnym mogą być połączone z instalacją centralnego ogrzewania i stanowić główne lub dodatkowe źródło ciepła.

Narożny kominek tradycyjny czy gazowy?

Wybór kominka narożnego wiąże się z przemyśleniem potrzeb i możliwości. Warto przeanalizować, który kominek narożny – tradycyjny czy gazowy będzie mieścił się w założonym budżecie, zapewni komfort użytkowania, a także najlepiej spełni swoją funkcję.

Tradycyjny kominek wykorzystuje naturalny opał, czyli drewno. To właśnie zapach drewna oraz przyjemne skwierczenie jest dla wielu obowiązkowym elementem, który wprowadza do wnętrza wyjątkowy i przytulny klimat, a jego kawałki ułożone w specjalnie do tego zaprojektowanym miejscu dodają wnętrzu uroku. W przeszłości w tradycyjnych kominkach zazwyczaj stosowano palenisko otwarte.

Kominek tradycyjny wymaga większej obsługi. Należy dokładać do niego drewna, być czujnym na proces spalania oraz dbać o czystość paleniska, czyszcząc je z popiołu oraz powstałej sadzy. Warte do rozważenia są modele, w których zastosowano wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Ten rodzaj kominków narożnych może zostać podpięty do instalacji ogrzewania centralnego, stanowiąc jedno ze źródeł ogrzewania domu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kominków tradycyjnych regulacja oddawanego przez nie ciepła jest niemożliwa.

Narożne kominki gazowe także cieszą się popularnością wśród Inwestorów. Będą się pięknie komponować w nowoczesnych wnętrzach. Sprzyja temu specyficzny wygląd płomieni, który jest „elegancki i dostojny”. Efekt w zakresie ciepła jest taki sam jak w przypadku kominków tradycyjnych. Różnica polega na tym, że kominek gazowy wymaga mniejszego zaangażowania – nie trzeba go czyścić z popiołu i sadzy. Kominek gazowy można również kontrolować i regulować moc jego płomienia.

Decyzja i wybór kominka tradycyjnego lub gazowego wiąże się z indywidualnymi potrzebami, preferencjami Inwestora oraz przeznaczonym na realizację budżetem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka narożnego?

Przed wyborem kominka narożnego warto się zastanowić, poszukać opinii i porozmawiać z fachowcami, którzy doradzą i pomogą wybrać taki model, który w połączeniu z oczekiwaniami Inwestora będzie cieszył oczy i posłuży długie lata. Na pewno należy zwrócić uwagę na gabaryty kominka, jego moc cieplną, możliwość rozprowadzania ciepłego powietrza oraz zgodność z przepisami Ekoprojekt 2022, który od 1 stycznia 2022 roku narzuca bardzo restrykcyjne parametry dotyczące emisji spalin generowanych przez piece czy kominki.

W rozeznaniu się we własnych potrzebach mogą pomóc odpowiedzi na poniższe pytania:

  • jakim budżetem dysponujemy, biorąc pod uwagę zakup, montaż i rodzaj zabudowy kominka,
  • jaki cel powinien spełniać kominek w przestrzeni domowej; czy jedynie funkcję wizualną, dodającą przytulności, czy będzie stanowić jedno ze źródeł ciepła,
  • jakie rozwiązanie będzie najbardziej korzystne, biorąc pod uwagę określone parametry wybranego projektu domu,
  • w jakim stylu planujemy urządzić wnętrza – to ważny aspekt, który zawęzi wybór dotyczący wykończenia kominka, ale jednocześnie sprawi, że będzie on pasował do całej aranżacji przestrzeni.
Czytaj także: "Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków"

Ile kosztuje kominek narożny?

Chcąc oszacować koszty inwestycji w kominek narożny, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na cenę kominka wpływa chociażby rodzaj wkładu, materiały, jakie wybierzemy na jego obudowę, czy rodzaj funkcji, jakie ma spełniać kominek narożny. Kominki narożne mogą bowiem ogrzewać tylko to pomieszczenie, w którym się znajdują, mogą także stanowić jedno ze źródeł ogrzewania całego domu, dzięki specjalnemu systemowi rozprowadzania powietrza (wkłady powietrzne), a mogą także ogrzewać nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową (wkłady z płaszczem wodnym). Na cenę wpływa także rozmiar, kształt oraz materiał, z jakiego został wykonany, a także dodatkowe zdobienia, ilość i rodzaj szyb wraz z jej kształtem, a także sposób otwierania drzwiczek. Budowa kominka obejmuje wykonanie oraz montaż obudowy. A i ta może być wykonana z różnych materiałów, wpływających na koszty realizacji. Budowa kominka jest kosztowną inwestycją, ale trzeba o niej myśleć przyszłościowo, ponieważ z całą pewnością wpłynie na komfort użytkowania i spędzania czasu w domu.

Ile miejsca przeznaczyć na kominek narożny?

Wybór miejsca na kominek narożny oraz decyzja dotycząca jego rodzaju powinna zapaść wraz z wyborem projektu domu. Zaoszczędzi to Inwestorowi późniejszych poprawek i wynikających z nich kosztów. Wielkość kominka uzależniona jest od indywidualnych preferencji każdego Klienta, ale dobrze, jeśli kominek narożny wpisuje się gabarytami w kubaturę pomieszczenia, w jakim się znajduje. Zarówno zbyt mały, jak i zbyt duży kominek narożny nie będzie prezentował się dobrze we wnętrzu. Bardzo ważne jest, aby kominek znajdował się w bezpiecznej odległości od mebli czy sprzętów użytku domowego, a jego usytuowanie umożliwiało swobodne przejście.

Czym zabudować kominek narożny?

Czym obudować kominek narożny? To pytanie, które zadają sobie pewnie wszyscy Inwestorzy. Wybór materiału do obudowy kominka powinno determinować kilka czynników. Aranżacje kominków narożnych powinny odzwierciedlać styl całego domu oraz wpisywać się w jego estetykę. Inaczej prezentował się będzie kominek w narożniku we wnętrzu tradycyjnym, inaczej w nowoczesnym, a jeszcze inaczej we wnętrzu z elementami rustykalnymi. Czy będzie to beton, cegła czy kamień, zależy także od dostępnego budżetu. Klienci zwracają także uwagę na to, jaki materiał będzie najlepiej gromadzić ciepło oraz będzie łatwy w utrzymaniu czystości. Aranżacja kominka narożnego może być różnorodna, obudowa kominka powinna w odpowiedni sposób nawiązywać do stylu wnętrza i podkreślać jego charakter. Jednak przede wszystkim należy zadbać o to, by użyte materiały posiadały stosowne parametry i były bezpieczne.

Jak zabudować kominek narożny?

Zabudowa kominka narożnego ma duży wpływ na odbiór całego wnętrza, w którym znajduje się kominek. Pomysłów na to, jak wykonać obudowę kominka narożnego, jest wiele. Oto przykłady najpopularniejszych materiałów, które są bezpieczne, funkcjonalne i pięknie będą komponować się we wnętrzach.

  • kamień – ten uniwersalny i ponadczasowy materiał będzie dobrze wyglądał w bardzo wielu aranżacjach. Jest łatwo dostępny, łatwy w obróbce oraz daje możliwość wyboru wielu kolorów. Klienci mają do wyboru bardziej miękki i trudniejszy w utrzymaniu czystości wapień, łatwy w obróbce piaskowiec, doskonały do eleganckich wnętrz i łatwy w utrzymaniu marmur oraz twardy, ale bardzo wygodny w utrzymaniu granit.
  • cegła – bardzo dobrze wkomponuje się we wnętrza rustykalne, ale także surowe z industrialnym zacięciem. Zaletą obudowy ceglanej jest wolne stygnięcie, dzięki czemu ciepło oddawane jest długo, mimo wygaśnięcia paleniska.
  • beton – często wybierany materiał do nowoczesnych, surowych i industrialnych przestrzeni. Może być pomalowany na dowolny kolor, a dzięki impregnacji będzie stosunkowo łatwo utrzymać go w czystości. Kominki, których obudowy wykończone są betonem, bardzo dobrze akumulują w sobie ciepło, oddając przez dość długi czas po wygaśnięciu kominka.

Zobacz, jak prezentują się kominki na zdjęciach z realizacji projektów domów ARCHON+

Zabudowa kominka narożnego krok po kroku - jak zabudować kominek?

Decyzja o budowie kominka oraz jego lokalizacji powinna zapaść na etapie wyboru projektu domu. Dzięki temu podczas trwania prac budowlanych będzie można zadbać o odpowiednie przygotowanie wnętrza - na przykład wzmocnienie podłoża, położenie niepalnego fragmentu posadzki, znajdującej się w okolicy miejsca na kominek oraz montaż kratki wentylacyjnej w pomieszczeniu, w którym będzie znajdować się kominek oraz komin z przewodem dymowym. Gdy wszystkie niezbędne elementy są przygotowane, można rozpocząć montaż kominka. Zaleca się, aby montażu dokonał wyspecjalizowany i doświadczony fachowiec, co pozwoli zaoszczędzić czas i często też pieniądze. Wyróżnia się kilka etapów prac montażu kominka narożnego.

Osadzenie i podłączenie kominka narożnego

Wkład kominka osadza się zazwyczaj na wykonanej wcześniej podmurówce lub na specjalnym, dedykowanym stojaku, który gwarantuje bezpieczeństwo, jakość i jest prosty w montażu. Następnie należy wykonać podłączenie wkładu kominkowego do systemu doprowadzania i odprowadzania powietrza. Po wykonaniu podłączenia należy rozpalić w kominku, celem utwardzenia użytych materiałów oraz sprawdzenia szczelności połączeń. Należy przy tym pamiętać o otwarciu okien w pomieszczeniu. Po przepaleniu wkładu kominkowego pojawiający się czasem nieprzyjemny zapach powinien zniknąć.

Konstrukcja obudowy kominka narożnego. Jak zamontować kominek narożny?

Aby prawidłowo wykonać konstrukcję i izolacje obudowy komina narożnego należy pamiętać o pozostawieniu pustej przestrzeni między nimi, w celu zapewnienia swobodnej cyrkulacji powietrza. Najpopularniejszymi sposobami wykonania konstrukcji obudowy są:

  • Zabudowa kominka płytą gipsowo-kartonową, która polega na montażu poziomych i pionowych profili aluminiowych, wyizolowaniu ścian kominka np. płytami z wełny izolacyjnej, którą mocuje się stroną folii aluminiowej w kierunku wkładu kominkowego i uszczelnieniu jej taśmą izolacyjną, wycięciu otworów na kratki wlotowe i wylotowe, docięcie i zamontowanie ścianek zabudowy wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, zaszpachlowanie styków płyt.
  • Zabudowa kominka wykonana z płyt izolacyjno – konstrukcyjnych, to metoda, w której zarówno konstrukcję, jak i izolację wykonuje się z tych samych płyt, nakładając na koniec zaprawę termoizolacyjną oraz siatkę włókna szklanego. Przy tej metodzie nie zaleca się rozpalenia kominka w ciągu kilku dni od dnia montażu, z uwagi na możliwość zwiększonej wilgotności za sprawą szpachli, co mogłoby spowodować popękanie płyt. Kolejne palenia kominka powinny także być skrócone, celem powolnego odparowania wody.

Wykończenie kominka

Mając już podstawę i całą konstrukcję kominka narożnego, można rozpocząć realizację projektu zabudowy, która będzie stanowić dekorację i integralny element wystroju wnętrza. Zabudowę kominkową warto wykończyć stalową ramką, która pozwoli na estetyczne zamknięcie wkładu kominkowego.

Zalety i wady kominków narożnych

Kominki narożne są bardzo efektowne. Dodają wnętrzom uroku, przytulności oraz charakteru. Bogata oferta producentów i różne kategorie kominków narożnych sprawiają, że Inwestor może dopasować model do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Kominki narożne wyróżniają się i przyciągają wzrok, stanowiąc dekoracje pomieszczenia w którym się znajdują, zachęcając do wspólnego spędzania czasu w przytulnej atmosferze. Mogą stanowić element umownie oddzielający lub łączący przestrzeń poszczególnych pomieszczeń w domu dzięki montażowi na granicy dwóch pomieszczeń, a także mogą być doskonałym, dodatkowym źródłem ciepła.

Kominki narożne są droższe, porównując je z tradycyjnymi kominkami, ale pozwalają cieszyć się niezwykłym widokiem i atmosferą, otwierając się na szeroko na przestrzeń domu.

Szukasz wymarzonego projektu domu?

W kolekcji projektowej ARCHON+ z pewnością znajdziesz idealną propozycję. Zapraszamy do obejrzenia naszej oferty, a także wizualizacji wnętrz do projektów domów, które pozwolą Ci zobaczyć wnętrze przyszłego domu. Zachęcamy do kontaktu z naszymi Doradcami, którzy służą fachową radą i pomocą na etapie wyboru projektu domu.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?