Koza do ogrzewania - kiedy warto wybrać kozę zamiast kominka?

Inwestorzy, planujący zakup gotowego projektu domu, mogą od razu przy jego wyborze zdecydować o tym, jakiego typu ogrzewanie będzie w ich wymarzonym domu. Czy będzie to ogrzewanie gazowe, ogrzewanie na paliwo stałe, a może dodatkowe instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii i wpływające na oszczędne użytkowanie domu? Tę decyzję każdy Inwestor musi podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę korzyści płynące z poszczególnych rozwiązań. Dodatkową opcją, na która może się zdecydować Inwestor, jest instalacja piecyka wolnostojącego typu koza, który przede wszystkim będzie stanowił dodatkowe źródło ciepła, ale także ciekawy detal, zapewniający wnętrzu przytulny klimat i indywidualny charakter. Czym jest koza do ogrzewania? Jaką pełni funkcję i jaką kozę wybrać, aby stanowiła element pasujący do całego systemu ogrzewania? Czy koza może być zainstalowana zamiast tradycyjnego kominka?

Piec wolnostojący typu koza do ogrzewania - charakterystyka i rodzaje

Koza do ogrzewania to piec wolnostojący, który jest wydajnym i stosunkowo tanim źródłem ogrzewania domu. Zasilany może być drewnem lub brykietem drzewnym. Ogrzewanie kozą działa na zasadzie oddawania ciepła całą powierzchnią urządzenia, przez co ogrzane powietrze unosząc się, ociepla pomieszczenie. Koza grzewcza jest gotowym produktem, który wystarczy postawić w odpowiednim miejscu w domu i podłączyć do odpowiedniego, osobnego przewodu kominowego, odprowadzającego spaliny i dym na zewnątrz. Piece kominkowe wolnostojące są wydajne, lżejsze od tradycyjnych wkładów kominkowych, a ich różnorodność sprawia, że wpasują się w stylistykę wnętrz zarówno domów nowoczesnych, jak i tych tradycyjnych. Dostępne na rynku kozy różnią się od siebie nie tylko wyglądem i materiałem, z jakiego są wykonane, ale także mocą grzewczą, trwałością, ceną czy stylem. Wyróżnia się w związku z tym kozę żeliwną, stalową, gazową i kaflową. Czym charakteryzuje się każda z nich?

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Koza do ogrzewania żeliwna

Piec typu koza wykonany z żeliwa oprócz pełnienia podstawowej funkcji, stanowi też często element ozdobny wnętrza. Może przybierać różnorodną formę, z ciekawymi, bogatymi zdobieniami przyciągając wzrok domowników i gości. Dzięki możliwości wykonania z żeliwa mniej i bardziej fantazyjnych kompozycji, wygląd kozy żeliwnej można dostosować do większości wnętrz nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Kozy żeliwne mogą posiadać na górnej płycie fajerkę, co umożliwi zagotowanie wody na herbatę. Piec kominkowy typu koza z żeliwa szybko się nagrzewa, ciepło jest stosunkowo szybko rozprowadzane, a jego poziom utrzymuje się długo po wygaszeniu paleniska. W niektórych typach kóz żeliwnych można spotkać wyłożone szamotem palenisko, inaczej wkład kominkowy. Dzięki temu po wygaszeniu ognia piecyk pozostaje ciepły przez długi czas, ale wówczas sam piecyk nagrzewa się nieco wolniej.

Koza do ogrzewania stalowa

Modele kóz stalowych są zdecydowanie lżejsze niż kozy żeliwne. Ich ściany są cieńsze od żeliwnych, dlatego ich możliwości gromadzenia ciepła są znacznie niższe. Kozy ze stali nagrzewają się stosunkowo szybko, oddawanie ciepła zaczyna być wyczuwalne zaraz po rozpaleniu paleniska i kończy się wraz z jego wygaszeniem. Piece stalowe, podobnie jak te z żeliwa mogą posiadać specjalną płytę służącą do gotowania.

Stal, jako materiał może odkształcać się pod wpływem wysokich temperatur, dlatego palenisko kozy stalowej wyłożone jest materiałem o wysokich parametrach termoizolacyjnych – wermikulitem lub szamotem – materiałem izolującym, zapobiegającym zdeformowaniu się kozy, ale także oparzeniu się przez domowników. Dzięki szamotowi spaliny dopalają się całkowicie, a szybka w piecu zachowuje czystość przez dłuższy czas.

Koza do ogrzewania stalowa

Koza do ogrzewania gazowa

Gazowa koza do ogrzewania to bardzo proste w obsłudze urządzenie, które nie wymaga dbania o zakup brykietu czy drewna do paleniska. Ogrzewanie za pomocą gazu ziemnego sprawia, że w palenisku kozy nie powstaje popiół, a przez to urządzenie pozostaje dłużej czyste. Koza gazowa dzięki wbudowanemu termostatowi pozwala na kontrolę mocy grzewczej, nie potrzebuje także budowy specjalnego przewodu kominowego do odprowadzania spalin, ponieważ możliwe jest wyprowadzenie spalin na zewnątrz domu. Piec wolnostojący typu koza ogrzewana gazem daje domownikom także możliwość zaprogramowania urządzenia do włączania i wyłączania się o ustalonej godzinie. Natomiast w sytuacji zgaszenia się płomienia, urządzenie odcina dopływ gazu do palnika, co stanowi dużą zaletę, wpływając na bezpieczeństwo użytkowania.

Koza do ogrzewania kaflowa

Piec kaflowy to stylowe uzupełnienie designu wnętrz, zarówno w stylu tradycyjnym, jak i nowoczesnym, nie tylko w domach całorocznych, ale także w domkach letniskowych. Choć kojarzy się z przeszłością, to dzięki nowoczesnym materiałom, w tym tych do obudowy, może stanowić doskonałą ozdobę strefy dziennej w domu. Kozy kaflowe są odporne na wysoką temperaturę, doskonale przewodzą ciepło, posiadając przy tym dużą efektywność grzewczą, oddając ciepło jeszcze przez długi czas po wygaśnięciu paleniska.

Czytaj także: "Kominek narożny - idealna zabudowa do tego rodzaju kominka". 

Jak wybrać piec wolnostojący? Najważniejsze wytyczne

Piece kominkowe wolnostojące typu koza mogą mieć różnorodny wygląd. Mogą być zrobione z żeliwa, stali czy wielobarwnych kafli. To, na jaki rodzaj kozy zdecyduje się Inwestor, zależy od jego preferencji stylistycznych, od wnętrza, w jakim koza będzie się znajdować, a także od funkcji, jaką ma pełnić. To, na co jeszcze powinien zwrócić uwagę kupujący, to parametry danego urządzenia. Jak zatem wybrać kozę do ogrzewania i jakie parametry sprawdzić przed finalną decyzją?
- miejsce ustawienia kozy do ogrzewania - ustawienie kozy ma znaczenie ze względu na efektywność dogrzewania pomieszczeń; najlepiej, jeśli będzie ustawiona w centralnym punkcie otwartej przestrzeni na przykład strefy dziennej, wówczas ogrzane powietrze będzie krążyć po domu, zapewniając przyjemne uczucie ciepła,
- moc urządzenia i jej regulacja - im większa moc kozy do ogrzewania, tym większą powierzchnię domu będzie w stanie ogrzać; ważne jest zatem odpowiednie wybranie mocy urządzenia, po uprzednim wyliczeniu kubatury pomieszczenia, które ma być ogrzewane; niektóre kozy posiadają wygodny w użytkowaniu termostat, który reguluje ich pracę; starsze i mniej nowoczesne kozy posiadają szyber lub przepustnicę, za pomocą których reguluje się siłę ciągu, co wpływa na wydajność kominka,
- sprawność i czas spalania opału – to parametry, które określają, jaki procent ciepła można uzyskać z danej porcji opału oraz na jaki czas ona wystarczy,
- miejsce, przez które uzupełnia się opał - kupując kozę do ogrzewania, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób dokłada się materiał opałowy; można bowiem wybrać model z drzwiczkami od frontu, z boku lub od góry,
- osobny pojemnik do usuwania popiołu – popiół z paleniska powinno się usuwać po każdorazowym paleniu; dużym udogodnieniem w związku z tym jest osobny pojemnik na popiół z pokrywką, który w wygodny sposób pozwoli przenieść i wysypać zawartość,
- dodatkowe funkcje kozy do ogrzewania – koza do ogrzewania oprócz pełnienia swojej podstawowej funkcji grzania, może być wyposażona w płytę grzewczą, półeczki do podgrzewania potraw, a nawet piekarnik; te dodatkowe elementy z pewnością podniosą walory funkcjonalne kominka; dobrym rozwiązaniem jest także piec kominkowy z płaszczem wodnym, który pozwoli na zasilanie instalacji centralnego ogrzewania, w tym zagrzanie wody i doprowadzenie ciepła do systemu ogrzewania zainstalowanego w domu Inwestora.

Koza do ogrzewania - aranżacje

Czym palić w piecu typu koza?

Inwestorzy, planujący montaż kozy do ogrzewania w swoim domu mają do wyboru kilka rodzajów pieców, w tym ogrzewanych za pomocą drewna, pelletu czy gazu. Do ogrzewania pieca za pomocą drewna wykorzystuje się taki jego rodzaj, który dobrze się spala – najlepsze będą kawałki drewna z klonu, buku, dębu czy brzozy, a więc z drzew liściastych. Drewno do paleniska musi być także odpowiednio wysuszone, w przeciwnym razie nie będzie się dobrze palić, a kopcić. Często wykorzystywanym materiałem są specjalne granulki sprasowanego drewna, tak zwany pellet. Jego zaletą jest duża wydajność, łatwość przechowywania i gotowość do użycia od razu po zakupie. Koza może być również ogrzewana za pomocą brykietu drzewnego lub z kory. Zaletą tego paliwa jest łatwość przechowywania, wydajność, a nawet możliwość wykorzystania powstałego popiołu, jako nawóz do roślin.

Piec typu koza do ogrzewania czy kominek - co lepsze?

Zarówno piec wolnostojący typu koza, jak i tradycyjny kominek mają swoje wady, zalety, ale też szereg praktycznych funkcji i zastosowań, które należy wziąć pod uwagę, decydując się na jedno z powyższych rozwiązań. Koza sprawdzi się lepiej w sytuacji, gdy Inwestor chce mieć możliwość ogrzania mniejszej powierzchni lub jednego pomieszczenia. W sytuacji, gdy ogrzewana powierzchnia ma być większa, warto przemyśleć budowę tradycyjnego kominka. Piec wolnostojący typu koza jest mniejszym i lżejszym urządzeniem niż ma to miejsce w przypadku kominka, który jest znacznie cięższy. Koza daje też mniej ciepła i mniej efektywnie ogrzewa większe powierzchnie. Tradycyjny piec kominkowy nie tak łatwo zdemontować, niż ma to miejsce w przypadku pieca typu koza, zatem jego wykonanie należy bardzo dobrze przemyśleć. Zaletą tradycyjnego kominka jest to, że ma on doprowadzone powietrze do spalania, nie pobiera go z pomieszczenia, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo. Warto pamiętać, że koza emituje ciepło przez ścianki, dlatego domownicy są narażeni na kontakt z gorącymi powierzchniami. Takiej sytuacji unikniemy przy tradycyjnym kominku. Ze względu na wysoką temperaturę kozy, należy zapewnić odpowiednią odległość pomiędzy kozą a domowymi urządzeniami i elementami wyposażenia. Pozwoli to zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji.

Czytaj także: " Zawór trójdrożny - jak działa i gdzie się go montuje? Rodzaje, budowa i zastosowanie".

W jakim stylu urządzenia domu sprawdzi się koza?

Piecyk wolnostojący typu koza może być alternatywą dla tradycyjnych kominków, pod warunkiem, że ma pełnić funkcję dogrzewania pomieszczeń. Wykorzystanie kozy jako głównego źródła ciepła, nawet w wersji kozy z płaszczem wodnym może być trudne. Niemniej, jako dodatek do podstawowego ogrzewania sprawdzi się doskonale, nie tylko zapewniając przyjemne ciepło w domu, ale także stanowiąc ciekawe uzupełnienie aranżacji wnętrz, pełniąc funkcję dekoracyjną. Na rynku istnieją nie tylko kozy wykonane z różnych materiałów, w tym z żeliwa, stali czy kafli, ale także mogą mieć różne kolory – od klasycznego koloru czarnego, poprzez czerwienie, zielenie czy stonowane beże oraz być mniej lub bardziej dekoracyjne. Ta różnorodność modeli sprawia, że piecyk wolnostojący typu koza będzie pasował zarówno do wnętrz minimalistycznych, eleganckich, jak i tradycyjnych, a także idących w stronę stylu vintage, czy industrialnego. Piecyk typu koza wprowadza do wnętrz nastrojowy i przytulny klimat, zachęcając do odpoczynku czy wspólnego spędzania czasu przy skwierczącym ogniu. Decyzja o montażu kozy we wnętrzu może determinować styl czy kolorystykę pozostałej części domu. Stanowiąc centralny punkt pomieszczenia, będzie doskonałą inspiracją do urządzenia wnętrza. Dobrze dobrany i dopasowany piec wolnostojący typu koza to nie tylko gwarancja ciepła w domu, ale także niezwykły element dekoracyjny. Rozwiązanie typu koza sprawdzi się w bardzo wielu pomieszczeniach i sytuacjach, a przed finalnym wyborem oprócz wzięcia pod uwagę walorów estetycznych kozy, warto pamiętać o właściwym doborze jej funkcji i parametrów.

Koza do ogrzewania - wystrój

Ile kosztuje koza do ogrzewania?

Do kosztów zakupu pieca wolnostojącego typu koza należy doliczyć jego montaż, cenę eksploatacji oraz zorientować się w cenach paliwa, jakie jest niezbędne do działania urządzenia. Kozy są tańsze od zakupu i eksploatacji tradycyjnych kominków. To, ile finalnie będzie kosztować Inwestora, zależy od wybranego modelu, w tym producenta i jego renomy, mocy kozy, rodzaju obudowy czy dodatkowego wyposażenia. Na rynku istnieją zarówno modele za kilkaset złotych, jak i takie za kilkanaście tysięcy złotych. Do finalnej ceny zakupu należy też doliczyć materiały niezbędne do podłączenia kozy, odpowiednio dopasowane do wybranego egzemplarza.

Montaż kozy w domu jednorodzinnym - jak zrobić to dobrze?

Piece kominowe nazywane kozami są łatwiejsze w montażu od tradycyjnych kominków. Na co zwrócić uwagę podczas montażu, aby ten przebiegł szybko i sprawnie, a urządzenie spełniało swoją funkcję oraz normy bezpieczeństwa?

Dobrym pomysłem, jeśli w domu Inwestora będzie montowana koza, może być montaż czujników dymu i czadu. Nie bez znaczenia jest lokalizacja kozy, w tym jej otoczenie. Minimum 60 cm posadzki wokół kozy powinno być wykonane z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur i ognia. Posadzka może być wykonana z płytek ceramicznych czy kamienia lub zabezpieczona płytą ze szkła hartowanego, czy blachy. W pobliżu kozy nie powinny też znajdować się żadne meble czy sprzęty elektroniczne. Aby sprawdzić prawidłowy montaż i szczelność instalacji, należy rozpalić ogień w palenisku z zachowaniem umiaru, nie doprowadzając do maksymalnego rozgrzania. Ma to ogromne znaczenie, aby zrobić to stopniowo, by dać czas na dopasowanie się do siebie wszystkich elementów, unikając tym samym ich naprężeń. Czynność stopniowego rozpalania paleniska należy powtórzyć kilkukrotnie przed rozpalaniem urządzenia z użyciem dużej mocy.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?