Mocowanie komina do więźby dachowej - jak zrobić to poprawnie?
Rauch

P.P.H.U. Centrum Kominów Przemysław Jaszczyk

ul. Wspólna 6, 98-270 Złoczew
tel. 518 942 445, 798 060 156
biuro@systemykominowe-rauch.pl, https://systemykominowe-rauch.pl/

Mocowanie komina do więźby dachowej to jeden z ważniejszych elementów systemu kominowego. Robi się je, by zapewnić stabilność i sztywność całej konstrukcji kominowej. Mocowanie komina jest niezbędne, zwiększa bezpieczeństwo i trwałość całego systemu. Może zagwarantować, że komin będzie stabilny i nie będzie żadnych przecieków przez dach w tym miejscu przez całe lata.

Mocowanie komina do więźby – po co to robić?

Mocowanie komina do więźby dachowej to system elementów, których celem jest zamontowanie komina przy elementach konstrukcyjnych dachu. Dzięki temu cały system kominowy jest o wiele bardziej stabilny. Takie rozwiązanie gwarantuje stabilność konstrukcji i jej sztywność, zwłaszcza w miejscu połączenia z dachem. Jest to bardzo istotne ze względu na wiele aspektów.

Przede wszystkim ma to zapewnić trwałość całego systemu. Komin jest idealnie umocowany i nie ma obaw, że zostanie uszkodzony w czasie wichury czy pod upływem czasu. Odpowiednie, dobrej jakości mocowanie kominów to gwarancja, że nie trzeba będzie robić żadnych poprawek przez naprawdę długi czas. Do tego mocowanie zwiększa bezpieczeństwo, zarówno w kwestii odprowadzania spalin, jak i braku szkód spowodowanych uszkodzeniem komina czy dachu. Dlatego warto dobrze się zastanowić i wybrać takie mocowanie komina, by cały system dobrze się trzymał i był naprawdę trwały.

Mocowanie kominów – system mocowania

Mocowanie kominów to cały system, który składa się z wielu elementów. Jest to specjalny uchwyt, który służy do zamocowania obudowy komina i osadzenia jej w konstrukcji dachu. Dzięki temu poprawia się stateczność komina i sztywność całej konstrukcji.

System mocowania komina do więźby dachowej składa się ze specjalnych uchwytów, śrub i kółek, którymi można przytrzymać komin w odpowiednim miejscu. System jest łatwy w montażu i bardzo lekki, więc można zamontować go samodzielnie. Większość tego rodzaju systemów jest regulowana. Oznacza to, że uchwyty można rozciągać i dopasowywać do wielkości komina.

System mocowania komina

Mocowanie komina do więźby krok po kroku

Przy systemie mocowania kominów do więźby dachowej należy zachować szczególną ostrożność i zasady bezpieczeństwa.

Niektóre uchwyty stosuje się pomiędzy krokwiami, inne umieszcza się pod krokwiami, przykręcając je odpowiednimi śrubami od spodu. Wzmocnienie ma postać obejmy lub uchwytu, którym otacza się komin na wysokości łączenia z dachem. Jest to łatwa w montażu konstrukcja, która wymaga tylko odpowiedniego umocowania śrubami. Tak naprawdę poza wkrętarką nie potrzebujesz nic więcej.

Montaż mocowania komina – najczęściej popełniane błędy

To bardzo ważne, by wykonać odpowiednie mocowanie. Więźby dachowe pomagają w utrzymaniu komina w odpowiednim położeniu i poprawiają stabilność. Zaniechanie mocowania może doprowadzić do tragedii lub sprawić, że w krótkim czasie trzeba będzie poprawiać dach lub sam komin. Jednak całość musi być dobrze wykonana. Jak uniknąć błędów? Największym z nich jest niepozostawienie dylatacji między kominem, elementami konstrukcji i więźbą. Trzeba pamiętać, że materiały cały czas pracują, wobec czego mogą się przesuwać. Zachowanie dylatacji jest więc szczególnie ważne, zwłaszcza że dodatkowa przestrzeń sprawia, że komin nie jest obciążony ciężarem dachu czy innych elementów konstrukcyjnych. Brak umocowania także jest ogromnym błędem. Kominy są najczęściej bardzo smukłe, zwłaszcza te wolnostojące, mogą być narażone na odchylenia od pionu i niestabilne posadowienie. Nawet minimalne odchylenia mogą być niebezpieczne. Kominy stabilizuje się w czasie budowy poprzez mocowanie prętów zatopionych w otworach pustaków kominowych lub właśnie poprzez systemy mocowania do więźby dachowej.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?