Domy szkieletowe - zalety i wady tej technologii

Na przestrzeni ostatnich dekad upowszechniła się w Polsce technologia budowy drewnianych domów szkieletowych. Założono w tym czasie wiele firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych w różnych wariantach - skandynawskim, kanadyjskim czy niemieckim. Kojarząc je z charakterystycznym dla jednorodzinnej architektury anglosaskiej niedrogim i szybkim sposobem budowania, część Inwestorów rozważa postawienie domu szkieletowego. Przed podjęciem takiej decyzji warto dobrze zapoznać się ze specyfiką technologii szkieletowej. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania, które wiążą się z budową domu szkieletowego, znajdziesz je w niniejszym artykule. Piszemy o tym, czym jest w istocie taka konstrukcja budynku; jakich materiałów wymaga; jakie są rodzaje domów szkieletowych i w jakim czasie można zakończyć proces ich budowy. Chcąc zbudować dom w systemie skandynawskim bądź kanadyjskim, warto poszerzyć zakres wiadomości o budowie domu szkieletowego. Zastanawiając się nad budową domu w systemie skandynawskim bądź kanadyjskim, warto poszerzyć zakres wiadomości na temat konstrukcji szkieletowej domu drewnianego, ale także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zdecydować się na dom szkieletowy czy może tradycyjny dom murowany?

Co to jest dom szkieletowy?

Obecnie dominują dwie podstawowe technologie budowy domów drewnianych - buduje się je albo jako domy z bali drewnianych, albo właśnie jako domy drewniane szkieletowe. O ile ta pierwsza technologia jest trwale zakorzeniona w Polsce i przez to znana od pokoleń rodzimym wykonawcom, o tyle sztuka stawiania domów szkieletowych wywodzi się głównie ze Skandynawii i krajów północnych - Niemiec, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Współcześnie trend ten upowszechnia się wszędzie tam, gdzie nie brakuje klientów, ceniących sobie rozwiązania szybkie w realizacji, ekologiczne i możliwie tanie w eksploatacji. Jednocześnie należy pamiętać, że stawianie domu szkieletowego tylko pozornie jest proste, gdyż proces ich powstawania na każdym etapie prac wymaga precyzji i doświadczenia, ponieważ wszelkie błędy i niedociągnięcia mogą się niekorzystnie odbić w przyszłości. Najlepiej więc zdecydować się na firmę wykonawczą, która może pochwalić się udanymi realizacjami i w opinii swoich poprzednich klientów gwarantuje poprawne wykonanie budynku. Do budowy domów szkieletowych używa się odpowiednich gatunków drewna, zazwyczaj są to drzewa iglaste.

Na konstrukcję domu szkieletowego wskazuje jego nazwa - jest nią szkielet, czyli rama nośnia, będący elementem, na którym wspiera się całość budynku. W przeciwieństwie do domu z bali, w tym wariancie drewniany jest tylko sam szkielet, na który składają się pionowe podpory i poziome dźwigary oraz inne pomniejsze elementy tworzące siatkę konstrukcyjną. Reszta to wypełnienie i specjalne płyty, o których piszemy poniżej. Niezwykle ważne jest dla konstrukcji szkieletowej właściwe wyliczenie jej wymiarów, bo wszelkie obciążenia musi ona przenosić na fundamenty. Ściany nośne powstają z belek i słupów drewnianych, których wymiary różnią się w zależności od wybranej technologii. Zobacz, jakie domki szkieletowe są obecnie najbardziej u nas popularne i czym charakteryzują się poszczególne kategorie tych projektów.

Czytaj także: Adaptacja projektu - na czym polega i jakie obowiązki ma architekt adaptujący

Projekty domów ARCHON+ w ramach adaptacji można dostosować do realizacji w innych technologiach, w tym także do technologii szkieletowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Rodzaje domów szkieletowych

W Polsce stosunkowo dobrze znane jest budowanie w technologii szkieletowej według wzorców pochodzących z krajów Północy - Szwecji, Norwegii, Kanady, Niemiec oraz USA. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że drewniane domy szkieletowe niewiele różnią się miedzy sobą w sensie estetycznym, to jednak istniejące między nimi różnice technologiczne nie są bez znaczenia. Trzy najpopularniejsze technologie szkieletowe - kanadyjska, skandynawska i niemiecka - różnią się przede wszystkim w zakresie ciężaru konstrukcji i układzie warstw ściany zewnętrznej. O ile najlżejszą ramę nośną mają domy kanadyjskie, o tyle skandynawskie są wariantem pośrednim, a niemieckie konstrukcje należą do najcięższych. Wszystkie trzy systemy wymagają zastosowania wysokiej jakości surowca - drewno konstrukcyjne musi być doskonale wysuszone, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 procent. Choć cena dobrej jakości drewna bywa wysoka, to jednak technologia szkieletowa jest pod względem jakości materiału mniej wymagająca finansowo niż budowa domu z bali, gdzie potrzeba znacznie więcej surowca, często w postaci dużych litych elementów naturalnych.

Dom szkieletowy w systemie kanadyjskim

W przeciwieństwie do domów skandynawskich i niemieckich, które wznosi się z prefabrykowanych elementów, konstrukcje kanadyjskie powstają najczęściej wprost na placu budowy. Na ich szkielety składają się elementy drewniane o najcieńszej grubości 38 mm. Drewno wykorzystywane w tym systemie pochodzi z drzew iglastych. Z uwagi na konieczność stosowania nadproży domy kanadyjskie są narażone na największe straty ciepła w porównaniu z ich skandynawskimi i niemieckimi odpowiednikami. Z drugiej strony jest to najtańszy wariant domów szkieletowych, który cechuje także praktyczne podejście do kwestii wykończenia, typowe dla amerykańskiego budownictwa jednorodzinnego. Dom kanadyjski wykończymy wedle gustu - nie ma przeszkód, by jego elewacja imitowała dom murowany lub była obita drewnianymi deskami.

Dom szkieletowy w systemie skandynawskim

Chcąc wskazać na cechę wyróżniającą system szwedzki, należałoby powiedzieć o precyzji koniecznej dla ich prawidłowego wykonania. Wielu inwestorów ceni także sobie ich elegancki styl - zwyczajowo wykańcza się je bowiem materiałami naturalnymi, takimi jak naturalne tynki czy drewniana licówka. Ciężar konstrukcyjny szkieletu jest tu większy niż w przypadku „Kanadyjczyków”, bo składające się na ramę słupy nośne mają grubość 45 mm. O ile w Szwecji wymaga się, by gwarancja na domy budowane w tamtejszym systemie przewidywana była na dziesięć lat, o tyle w Polsce jest to już tylko najczęściej lat pięć.

Dom szkieletowy w systemie niemieckim

Zgodnie ze stereotypem niemieckiej solidności, konstrukcja domów drewnianych w tym systemie jest najcięższa, bo jej elementy składowe mają 60 mm grubości, dystansując pod tym względem domy kanadyjskie i skandynawskie. Co więcej, ściany zewnętrzne w domu szkieletowym wykonywane są w tym przypadku z litego drewna, także o grubości 60 mm.

Budując drewniany dom w systemie niemieckim, będziemy w największym stopniu korzystali z prefabrykatów. Na plac budowy zostaną nam dowiezione całe fabrycznie przygotowane ściany, zwierające już okna, drzwi, progi i parapety. Na placu budowy składamy więc dom z olbrzymich elementów montażowych, które umieszcza się na wykonanym uprzednio fundamencie. Elementy te cechuje wyjątkowa precyzja wykonania, przez co łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami domu są szczelne i pozwalają uniknąć tworzenia się mostków termicznych. Sprawia to, że domy w systemie niemieckim dobrze kumulują ciepło i sprzyjają energooszczędnej eksploatacji.

Czytaj także: Poznaj najlepsze projekty domów ARCHON+

Domy drewniane - budowa domu szkieletowego

Dom drewniany szkieletowy nie wymaga wielkiego zaangażowania ze strony Inwestora w sam proces budowy. Dlatego zdecydowanie poleca się tego rodzaju rozwiązanie osobom, które nie odnajdują się najlepiej w roli nadzorujących prace budowlane. Zatrudniona fachowa ekipa wykona montaż domu szkieletowego od A do Z. Nie brak także firm, które podchodzą kompleksowo do swoich zadań i nie tylko wykonują montaż domu, ale oferują także wykończenie pod klucz. Ważne, by zaangażowana firma dobrze znała swój fach - w trakcie budowy domu szkieletowego następują bowiem momenty, gdy każdy błąd wykonawcy może słono kosztować Inwestora. Domy szkieletowe nie znoszą bowiem jakiejkolwiek improwizacji - musimy je budować zgodnie z instrukcją, bo każdy detal w trakcie montażu ma znaczenie i nie można pominąć żadnego szczegółu, który został przewidziany w projekcie. Warto odpowiednio wcześniej znaleźć kontakt do najlepszych firm budowlanych specjalizujących się w systemach szkieletowych i podpisać umowę z wybraną ekipą, jeżeli jest ona sprawdzona przez innych klientów. Informacji o tym, jaka ekipa jest najlepsza, warto poszukać w sieci, na forach budowlanych.

Ujmując rzecz w największym skrócie, budowa domu szkieletowego to proces kilkumiesięczny, na który składa się kolejno wytyczenie osi budynku, wykonanie fundamentów, zakotwienie w nich domu i wzniesienie jego szkieletu, docieplenie konstrukcji wełną termoizolacyjną, obicie jej płytami OSB, położenie folii wiatroizolacyjnej i paroizolacyjnej, a następnie otynkowanie. Przyjrzyjmy się temu, jak kolejne etapy wyglądają w szczegółach i na co warto zwrócić uwagę w trakcie prac.

Przede wszystkim kluczowe jest ścisłe trzymanie się projektu, budując dom szkieletowy. I oto na przykład już na pierwszym etapie przygotowania placu budowy należy się wykazać bardzo dużą dokładnością, gdyż właściwe położenie budynku na działce ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego osadzenia całej konstrukcji. Tym bardziej, jeżeli dom wznosimy z prefabrykatów. Dokonywane na etapie powstawania projektu obliczenia wymagają, by osadzić konstrukcję we właściwym miejscu. Najpierw przystępujemy do przygotowania placu budowy, czyli usunięcia wierzchniej warstwy gleby z terenu, na którym ma stanąć dom. Następną czynnością jest precyzyjne wytyczenie osi budynku przez geodetę za pomocą właściwych narzędzi pomiarowych, co z kolei umożliwi wykonanie wykopu. Na tym etapie na plac budowy powinny być już przywiezione fabrycznie przygotowane ściany, stropy i elementy więźby dachowej, wykonane przez producenta według projektu. Ich montaż rozpoczynamy po przygotowaniu fundamentów, które nie jest w tym wypadku czasochłonne, bo lekkość konstrukcji szkieletowej pozwala na ich uproszczenie. Tym niemniej fundamenty powinny zostać bardzo precyzyjnie wykonane, bo od ich prawidłowej postaci zależy każdy kolejny etapy budowy, na czele z montażem gotowych elementów, które zostaną na nich ustawione za pomocą dźwigu. To jeden z decydujących momentów dla powodzenia całego przedsięwzięcia - zakotwienie ścian na fundamencie i połączenie poszczególnych elementów modułowych wymaga precyzji i jest chwilą prawdy dla profesjonalizmu zaangażowanej ekipy. Po zakotwieniu ścian przychodzi moment na montaż dachu, który zostaje następnie pokryty membraną izolacyjno-wiatrową. Dopiero na jej powierzchni układa się pokrycie dachowe w wybranej postaci - blachy, dachówki, blachodachówki lub innych wybranych materiałów.

Mając te najcięższe prace za sobą, ekipa przystępuje do montażu drzwi oraz okien. Materiał, z których są one wykonane to kwestia wyboru klienta - stolarka może być drewniana lub wykonana z PCV. Wreszcie przychodzi czas na wykonanie stropu i ścianek działowych, które od ścian konstrukcyjnych są znacznie cieńsze. To właśnie pomiędzy nimi umieszcza się warstwy izolacji. Najczęściej posługujemy się w tym celu wełną mineralną lub drzewną. Ocieplamy nią także wolną przestrzeń pomiędzy belkami stropu. Ocieplenie powinno być dwuwarstwowe, by dom miał odpowiednie parametry cieplne przy stosunkowo cienkich ścianach. Gdy ocieplenie mamy za sobą, przychodzi czas na wykończenie ścian płytami kartonowo-gipsowymi lub okładziną drewnianą. Pod płytami umieszcza się także folię izolacyjną - paroszczelną od wewnątrz i wiatroszczelną od zewnątrz. Po wylaniu posadzki czekają nas instalacje, których rozłożeniu towarzyszy często także wykonanie ogrzewania podłogowego. Warto tu dodać, że w domach szkieletowych dobrze sprawdza się popularne w USA ogrzewanie nadmuchowe. Zaszpachlowane i zamalowane płyty gipsowo-kartonowe po zaizolowaniu nadają się już do obłożenia ich wybranym materiałem - deskami, płytami elewacyjnymi, klinkierem itp. Ostatnim etapem jest zaimpregnowanie wszystkich widocznych drewnianych elementów domu.

Czytaj także: Projekty domów z aranżacją wnętrz

Czas budowy domu szkieletowego - ile wynosi?

Dla wielu inwestorów atutem technologii szkieletowej jest fakt, że pozwala ona na szybkie ukończenie budowy. Można ją rozpocząć niemal w dowolnym momencie w ciągu roku. Generalnie budowa domów drewnianych pochłania mniej czasu niż wznoszenie domów murowanych, gdzie wymaga się przerw technologicznych na przeprowadzenie prac mokrych. Te zaś dotyczą domów szkieletowych jedynie na etapie przygotowywania fundamentów, później czekają nas już tylko prace suche. Tym samym budujemy je w ciągu kilku miesięcy. Tempo robót jest tak szybkie, bo zastosowanie technologii szkieletowej sprawdza do niezbędnego minimum zastosowanie zapraw, betonu i tynku, które muszą schnąć i wiązać w odpowiedniej temperaturze. Na szybkość procesu budowy ogromny wpływ ma także możliwość zastosowania materiałów prefabrykowanych w postaci prawie gotowych ścian, co sprawia, że montaż domu może się zmieścić dosłownie w kilku dniach.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Wady i zalety domów w konstrukcji szkieletowej

Czy warto budować dom szkieletowy? Domy w technologii szkieletowej mają, jak każda inna technologia, zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ponniżej postaramy się przedstawić każdy aspekt budowy domu w tej technologii.

Zalety domów szkieletowych

  • Szybka realizacja inwestycji: Możliwość szybkiego zakończenia budowy, nawet w ciągu kilku miesięcy.
  • Dowolność wykończenia elewacji: Możliwość wykończenia zewnętrznego w różnorodnych stylach i materiałach, jak klinkier, okładzina ceglana, drewniana, beton architektoniczny, czy tynk.
  • Korzystny mikroklimat: Drewno jako główny materiał budowlany sprzyja zdrowemu i przytulnemu wnętrzu, reguluje wilgotność i sprzyja dobrej wentylacji.
  • Dobra izolacyjność cieplna i akustyczna: Dzięki wykorzystaniu materiałów izolacyjnych dom jest oszczędny w eksploatacji, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania.
  • Estetyka i styl: Domki w północnym stylu harmonijnie wpisują się w różnorodne otoczenia, od miejskiego po wiejskie.

Wady domów szkieletowych

  • Ograniczona trwałość: Domy szkieletowe są projektowane z myślą o około pięćdziesięciu latach użytkowania, co jest krótsze w porównaniu do domów murowanych.
  • Ograniczenia aranżacyjne: Lekkość konstrukcji może nie sprzyjać ciężkiej zabudowie i umeblowaniu; wymaga dodatkowego wzmocnienia ścian do zawieszenia cięższych elementów.
  • Niemożność budowy etapami: Szybkie tempo budowy utrudnia rozłożenie procesu inwestycyjnego w czasie i stopniowe gromadzenie środków.
  • Potencjalna łatwopalność: Drewniana konstrukcja wymaga specjalnej uwagi i ochrony przed ogniem, mimo dostępności technologii zwiększających bezpieczeństwo pożarowe.

Dom murowany czy dom szkieletowy?

Domy murowane mają kilka kluczowych przewag nad domami szkieletowymi, które sprawiają, że są one często wybierane przez osoby poszukujące solidności i trwałości w budownictwie. Oto szczegółowe omówienie tych przewag:
Trwałość i długowieczność:
Trwałość: Domy murowane są znane z długowieczności. Mogą przetrwać dziesiątki lat, bez większych problemów konstrukcyjnych. Konstrukcje te są mniej podatne na zużycie w porównaniu do domów szkieletowych.
Odporność na czynniki zewnętrzne: Budynki murowane lepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne, takie jak silne wiatry, deszcz, śnieg, a także zmiany temperatury.
Odporność na ogień:
Materiały używane w budownictwie murowanym (cegła, beton, kamień) są niepalne, co znacznie zwiększa odporność domu na pożar i podnosi poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
Izolacja akustyczna:
Grube ściany murowane lepiej izolują dźwięki zewnętrzne, co przekłada się na wyższy komfort akustyczny wewnątrz domu. Jest to szczególnie ważne w gęsto zaludnionych obszarach miejskich.
Odporność na wilgoć i szkodniki:
Domy murowane mają wyższą odporność na wilgoć, co zmniejsza ryzyko powstawania pleśni i grzybów.
Konstrukcje murowane są mniej podatne na uszkodzenia spowodowane przez szkodniki, takie jak owady (np. termity) czy gryzonie, co zmniejsza potrzebę częstych zabiegów ochronnych.
Wartość rynkowa:
Wyższa wartość: Domy murowane często mają wyższą wartość rynkową, co czyni je atrakcyjniejszymi dla przyszłych nabywców. Inwestycja w taki dom jest zazwyczaj bardziej opłacalna na dłuższą metę.
Odporność na Zużycie:
Niskie koszty utrzymania: Domy murowane wymagają mniej konserwacji i są mniej podatne na codzienne zużycie. Oznacza to niższe koszty utrzymania w dłuższym okresie.

 

Podsumowując, domy murowane oferują solidność, trwałość, lepszą izolację akustyczną, odporność na ogień, wilgoć
i szkodniki, a także wyższą wartość rynkową i stabilność konstrukcji. Są one często preferowane przez osoby, które szukają bezpiecznego, długoterminowego rozwiązania mieszkaniowego, nawet kosztem wyższych kosztów początkowych i dłuższego czasu budowy.

Projekty domów ARCHON+

Oferowana przez ARCHON+ kolekcja to projekty domów przeznaczone do realizacji w technologii murowanej, jednak można je realizować także w innych technologiach. Wystarczy zamówić projekt domu ARCHON+ i zlecić adaptację domu murowanego do nowej technologii. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług biura projektowego firmy, która będzie finalnie realizować inwestycję, pozwoli to uniknąć dodatkowych opłat za dostosowanie dokumentacji.

Zobacz projekty domów ARCHON+

Czytaj także:

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?