Domy szkieletowe - zalety i wady tej technologii

Na przestrzeni ostatnich dekad upowszechniła się w Polsce technologia budowy drewnianych domów szkieletowych. Założono w tym czasie wiele firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych w różnych wariantach - skandynawskim, kanadyjskim czy niemieckim. Kojarząc je z charakterystycznym dla jednorodzinnej architektury anglosaskiej niedrogim i szybkim sposobem budowania, część Inwestorów rozważa postawienie domu szkieletowego. Przed podjęciem takiej decyzji warto dobrze zapoznać się ze specyfiką technologii szkieletowej. Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na najczęstsze pytania, które wiążą się z budową domu szkieletowego, znajdziesz je w niniejszym artykule. Piszemy o tym, czym jest w istocie taka konstrukcja budynku; jakich materiałów wymaga; jakie są rodzaje domów szkieletowych i w jakim czasie można zakończyć proces ich budowy. Chcąc zbudować dom w systemie skandynawskim bądź kanadyjskim, warto poszerzyć zakres wiadomości o budowie domu szkieletowego.

Co to jest dom szkieletowy?

Obecnie dominują dwie podstawowe technologie budowy domów drewnianych - buduje się je albo jako domy z bali drewnianych, albo właśnie jako domy drewniane szkieletowe. O ile ta pierwsza technologia jest trwale zakorzeniona w Polsce i przez to znana od pokoleń rodzimym wykonawcom, o tyle sztuka stawiania domów szkieletowych wywodzi się głównie ze Skandynawii i krajów północnych - Niemiec, Kanady czy Stanów Zjednoczonych. Współcześnie trend ten upowszechnia się wszędzie tam, gdzie nie brakuje klientów, ceniących sobie rozwiązania szybkie w realizacji, ekologiczne i możliwie tanie w eksploatacji. Jednocześnie należy pamiętać, że stawianie domu szkieletowego tylko pozornie jest proste, gdyż proces ich powstawania na każdym etapie prac wymaga precyzji i doświadczenia, ponieważ wszelkie błędy i niedociągnięcia mogą się niekorzystnie odbić w przyszłości. Najlepiej więc zdecydować się na firmę wykonawczą, która może pochwalić się udanymi realizacjami i w opinii swoich poprzednich klientów gwarantuje poprawne wykonanie budynku. Do budowy domów szkieletowych używa się odpowiednich gatunków drewna, zazwyczaj są to drzewa iglaste.

Na konstrukcję domu szkieletowego wskazuje jego nazwa - jest nią szkielet, czyli rama nośnia, będący elementem, na którym wspiera się całość budynku. W przeciwieństwie do domu z bali, w tym wariancie drewniany jest tylko sam szkielet, na który składają się pionowe podpory i poziome dźwigary oraz inne pomniejsze elementy tworzące siatkę konstrukcyjną. Reszta to wypełnienie i specjalne płyty, o których piszemy poniżej. Niezwykle ważne jest dla konstrukcji szkieletowej właściwe wyliczenie jej wymiarów, bo wszelkie obciążenia musi ona przenosić na fundamenty. Ściany nośne powstają z belek i słupów drewnianych, których wymiary różnią się w zależności od wybranej technologii. Zobacz, jakie domki szkieletowe są obecnie najbardziej u nas popularne i czym charakteryzują się poszczególne kategorie tych projektów.

Czytaj także: Adaptacja projektu - na czym polega i jakie obowiązki ma architekt adaptujący

Projekty domów ARCHON+ w ramach adaptacji można dostosować do realizacji w innych technologiach, w tym także do technologii szkieletowej. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Rodzaje domów szkieletowych

W Polsce stosunkowo dobrze znane jest budowanie w technologii szkieletowej według wzorców pochodzących z krajów Północy - Szwecji, Norwegii, Kanady, Niemiec oraz USA. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że drewniane domy szkieletowe niewiele różnią się miedzy sobą w sensie estetycznym, to jednak istniejące między nimi różnice technologiczne nie są bez znaczenia. Trzy najpopularniejsze technologie szkieletowe - kanadyjska, skandynawska i niemiecka - różnią się przede wszystkim w zakresie ciężaru konstrukcji i układzie warstw ściany zewnętrznej. O ile najlżejszą ramę nośną mają domy kanadyjskie, o tyle skandynawskie są wariantem pośrednim, a niemieckie konstrukcje należą do najcięższych. Wszystkie trzy systemy wymagają zastosowania wysokiej jakości surowca - drewno konstrukcyjne musi być doskonale wysuszone, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 18 procent. Choć cena dobrej jakości drewna bywa wysoka, to jednak technologia szkieletowa jest pod względem jakości materiału mniej wymagająca finansowo niż budowa domu z bali, gdzie potrzeba znacznie więcej surowca, często w postaci dużych litych elementów naturalnych.

Dom szkieletowy w systemie kanadyjskim

W przeciwieństwie do domów skandynawskich i niemieckich, które wznosi się z prefabrykowanych elementów, konstrukcje kanadyjskie powstają najczęściej wprost na placu budowy. Na ich szkielety składają się elementy drewniane o najcieńszej grubości 38 mm. Drewno wykorzystywane w tym systemie pochodzi z drzew iglastych. Z uwagi na konieczność stosowania nadproży domy kanadyjskie są narażone na największe straty ciepła w porównaniu z ich skandynawskimi i niemieckimi odpowiednikami. Z drugiej strony jest to najtańszy wariant domów szkieletowych, który cechuje także praktyczne podejście do kwestii wykończenia, typowe dla amerykańskiego budownictwa jednorodzinnego. Dom kanadyjski wykończymy wedle gustu - nie ma przeszkód, by jego elewacja imitowała dom murowany lub była obita drewnianymi deskami.

Dom szkieletowy w systemie skandynawskim

Chcąc wskazać na cechę wyróżniającą system szwedzki, należałoby powiedzieć o precyzji koniecznej dla ich prawidłowego wykonania. Wielu inwestorów ceni także sobie ich elegancki styl - zwyczajowo wykańcza się je bowiem materiałami naturalnymi, takimi jak naturalne tynki czy drewniana licówka. Ciężar konstrukcyjny szkieletu jest tu większy niż w przypadku „Kanadyjczyków”, bo składające się na ramę słupy nośne mają grubość 45 mm. O ile w Szwecji wymaga się, by gwarancja na domy budowane w tamtejszym systemie przewidywana była na dziesięć lat, o tyle w Polsce jest to już tylko najczęściej lat pięć.

Dom szkieletowy w systemie niemieckim

Zgodnie ze stereotypem niemieckiej solidności, konstrukcja domów drewnianych w tym systemie jest najcięższa, bo jej elementy składowe mają 60 mm grubości, dystansując pod tym względem domy kanadyjskie i skandynawskie. Co więcej, ściany zewnętrzne w domu szkieletowym wykonywane są w tym przypadku z litego drewna, także o grubości 60 mm.

Budując drewniany dom w systemie niemieckim, będziemy w największym stopniu korzystali z prefabrykatów. Na plac budowy zostaną nam dowiezione całe fabrycznie przygotowane ściany, zwierające już okna, drzwi, progi i parapety. Na placu budowy składamy więc dom z olbrzymich elementów montażowych, które umieszcza się na wykonanym uprzednio fundamencie. Elementy te cechuje wyjątkowa precyzja wykonania, przez co łączenia pomiędzy poszczególnymi częściami domu są szczelne i pozwalają uniknąć tworzenia się mostków termicznych. Sprawia to, że domy w systemie niemieckim dobrze kumulują ciepło i sprzyjają energooszczędnej eksploatacji.

Czytaj także: Poznaj najlepsze projekty domów ARCHON+

Domy drewniane - budowa domu szkieletowego

Dom drewniany szkieletowy nie wymaga wielkiego zaangażowania ze strony Inwestora w sam proces budowy. Dlatego zdecydowanie poleca się tego rodzaju rozwiązanie osobom, które nie odnajdują się najlepiej w roli nadzorujących prace budowlane. Zatrudniona fachowa ekipa wykona montaż domu szkieletowego od A do Z. Nie brak także firm, które podchodzą kompleksowo do swoich zadań i nie tylko wykonują montaż domu, ale oferują także wykończenie pod klucz. Ważne, by zaangażowana firma dobrze znała swój fach - w trakcie budowy domu szkieletowego następują bowiem momenty, gdy każdy błąd wykonawcy może słono kosztować Inwestora. Domy szkieletowe nie znoszą bowiem jakiejkolwiek improwizacji - musimy je budować zgodnie z instrukcją, bo każdy detal w trakcie montażu ma znaczenie i nie można pominąć żadnego szczegółu, który został przewidziany w projekcie. Warto odpowiednio wcześniej znaleźć kontakt do najlepszych firm budowlanych specjalizujących się w systemach szkieletowych i podpisać umowę z wybraną ekipą, jeżeli jest ona sprawdzona przez innych klientów. Informacji o tym, jaka ekipa jest najlepsza, warto poszukać w sieci, na forach budowlanych.

Ujmując rzecz w największym skrócie, budowa domu szkieletowego to proces kilkumiesięczny, na który składa się kolejno wytyczenie osi budynku, wykonanie fundamentów, zakotwienie w nich domu i wzniesienie jego szkieletu, docieplenie konstrukcji wełną termoizolacyjną, obicie jej płytami OSB, położenie folii wiatroizolacyjnej i paroizolacyjnej, a następnie otynkowanie. Przyjrzyjmy się temu, jak kolejne etapy wyglądają w szczegółach i na co warto zwrócić uwagę w trakcie prac.

Przede wszystkim kluczowe jest ścisłe trzymanie się projektu, budując dom szkieletowy. I oto na przykład już na pierwszym etapie przygotowania placu budowy należy się wykazać bardzo dużą dokładnością, gdyż właściwe położenie budynku na działce ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego osadzenia całej konstrukcji. Tym bardziej, jeżeli dom wznosimy z prefabrykatów. Dokonywane na etapie powstawania projektu obliczenia wymagają, by osadzić konstrukcję we właściwym miejscu. Najpierw przystępujemy do przygotowania placu budowy, czyli usunięcia wierzchniej warstwy gleby z terenu, na którym ma stanąć dom. Następną czynnością jest precyzyjne wytyczenie osi budynku przez geodetę za pomocą właściwych narzędzi pomiarowych, co z kolei umożliwi wykonanie wykopu. Na tym etapie na plac budowy powinny być już przywiezione fabrycznie przygotowane ściany, stropy i elementy więźby dachowej, wykonane przez producenta według projektu. Ich montaż rozpoczynamy po przygotowaniu fundamentów, które nie jest w tym wypadku czasochłonne, bo lekkość konstrukcji szkieletowej pozwala na ich uproszczenie. Tym niemniej fundamenty powinny zostać bardzo precyzyjnie wykonane, bo od ich prawidłowej postaci zależy każdy kolejny etapy budowy, na czele z montażem gotowych elementów, które zostaną na nich ustawione za pomocą dźwigu. To jeden z decydujących momentów dla powodzenia całego przedsięwzięcia - zakotwienie ścian na fundamencie i połączenie poszczególnych elementów modułowych wymaga precyzji i jest chwilą prawdy dla profesjonalizmu zaangażowanej ekipy. Po zakotwieniu ścian przychodzi moment na montaż dachu, który zostaje następnie pokryty membraną izolacyjno-wiatrową. Dopiero na jej powierzchni układa się pokrycie dachowe w wybranej postaci - blachy, dachówki, blachodachówki lub innych wybranych materiałów.

Mając te najcięższe prace za sobą, ekipa przystępuje do montażu drzwi oraz okien. Materiał, z których są one wykonane to kwestia wyboru klienta - stolarka może być drewniana lub wykonana z PCV. Wreszcie przychodzi czas na wykonanie stropu i ścianek działowych, które od ścian konstrukcyjnych są znacznie cieńsze. To właśnie pomiędzy nimi umieszcza się warstwy izolacji. Najczęściej posługujemy się w tym celu wełną mineralną lub drzewną. Ocieplamy nią także wolną przestrzeń pomiędzy belkami stropu. Ocieplenie powinno być dwuwarstwowe, by dom miał odpowiednie parametry cieplne przy stosunkowo cienkich ścianach. Gdy ocieplenie mamy za sobą, przychodzi czas na wykończenie ścian płytami kartonowo-gipsowymi lub okładziną drewnianą. Pod płytami umieszcza się także folię izolacyjną - paroszczelną od wewnątrz i wiatroszczelną od zewnątrz. Po wylaniu posadzki czekają nas instalacje, których rozłożeniu towarzyszy często także wykonanie ogrzewania podłogowego. Warto tu dodać, że w domach szkieletowych dobrze sprawdza się popularne w USA ogrzewanie nadmuchowe. Zaszpachlowane i zamalowane płyty gipsowo-kartonowe po zaizolowaniu nadają się już do obłożenia ich wybranym materiałem - deskami, płytami elewacyjnymi, klinkierem itp. Ostatnim etapem jest zaimpregnowanie wszystkich widocznych drewnianych elementów domu.

Czytaj także: Projekty domów z aranżacją wnętrz

Czas budowy domu szkieletowego - ile wynosi?

Dla wielu inwestorów atutem technologii szkieletowej jest fakt, że pozwala ona na szybkie ukończenie budowy. Można ją rozpocząć niemal w dowolnym momencie w ciągu roku. Generalnie budowa domów drewnianych pochłania mniej czasu niż wznoszenie domów murowanych, gdzie wymaga się przerw technologicznych na przeprowadzenie prac mokrych. Te zaś dotyczą domów szkieletowych jedynie na etapie przygotowywania fundamentów, później czekają nas już tylko prace suche. Tym samym budujemy je w ciągu kilku miesięcy. Tempo robót jest tak szybkie, bo zastosowanie technologii szkieletowej sprawdza do niezbędnego minimum zastosowanie zapraw, betonu i tynku, które muszą schnąć i wiązać w odpowiedniej temperaturze. Na szybkość procesu budowy ogromny wpływ ma także możliwość zastosowania materiałów prefabrykowanych w postaci prawie gotowych ścian, co sprawia, że montaż domu może się zmieścić dosłownie w kilku dniach.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Wady i zalety domów w konstrukcji szkieletowej

Czy warto budować dom szkieletowy? Niewątpliwie zaletą technologii szkieletowej jest możliwość szybkiej realizacji inwestycji, przy dogodnych warunkach budowa może zakończyć w ciągu kilku miesięcy. W przypadku domów murowanych, przy odpowiedniej organizacji i dostosowaniu harmonogramu prac realizację inwestycji można zamknąć w ciągu roku. Budynek szkieletowy można wykończyć od zewnątrz w dowolny sposób i tym samym nadać mu pożądany styl. Elewację można wyróżnić klinkierem, zastosować okładzinę ceglaną, okładzinę drewnianą, beton architektoniczny, czy tynk. Inny wariant to obicie elewacji deskami, co w tym akurat wypadku wydaje się najlepszym i najbardziej stylowym pomysłem. Niektórzy decydują się na położenie wybranych wedle gustu płyt elewacyjnych. Dowolność w tym zakresie jest duża, z czego Inwestorzy chętnie korzystają.

Wiele osób zwraca uwagę na mikroklimat panujący w domach szkieletowych, sprzyjający zdrowiu i nadający wnętrzu specyficzną, przytulną atmosferę. Drewno jako budulec wpływa korzystnie nie tylko na estetykę projektów domów kanadyjskich, czy skandynawskich, ale także reguluje w nich wilgotność do właściwego dla człowieka poziomu i sprzyja dobrej wentylacji. Co niemniej ważne, domów szkieletowych nie ociepla się styropianem, dzięki czemu powietrze we wnętrach nie jest ani zbyt suche ani wilgotne.

Jeżeli konstrukcja domu szkieletowego zostanie prawidłowo wykonana, budynek będzie wytrzymały i odwdzięczy się swoim użytkownikom dobrą izolacyjnością cieplną i przyjazną akustyką. Na ściany domu szkieletowego w większości bowiem składają się materiały izolacyjne, co pozwala go oszczędnie eksploatować i sprzyja niższym kosztom ogrzewania. Dowodem na to jest już sam fakt, że technologia szkieletowa pochodzi z zimnych krajów Północy ze Skandynawią i Ameryką Północną na czele. Powstałe w północnym stylu domki harmonijnie wtapiają się zarówno w miejskie otoczenie, jak i w wiejski czy podmiejski pejzaż. Jeżeli zostaną wykończone ze skandynawskim umiarem i dbałością o jakość materiałów, będą nie tylko estetyczne, ale też stylowe.

Wady technologii szkieletowej dostrzegają zwłaszcza ci klienci, którzy uznają, że dom powinien służyć kilku pokoleniom, jak to było dawniej w polskim zwyczaju. Tymczasem trzeba przyznać, że domy szkieletowe pod względem trwałości nie wytrzymają konkurencji z solidnym domem murowanym, ponieważ są przewidziane mniej więcej na pięćdziesiąt lat. Ma to swoje kulturowe uzasadnienie - w USA, gdzie jednorodzinne domy szkieletowe są niezwykle popularne, ludzie są niezwykle mobilni i często zmieniają miejsce zamieszkania, a tym samym nie poszukują projektu domu pod kątem własnym, dzieci i wnuków, lecz inwestują w wygodę i zaspokojenie bieżących potrzeb. Zauważmy przy tym, że lekkość konstrukcji szkieletowej determinuje w pewnym stopniu rozwiązania aranżacyjne, bo nie sprzyja ciężkiej zabudowie i umeblowaniu, a zawieszenie cięższych szafek kuchennych wymagać może wzmocnienia konstrukcji ścian.

Szybkie tempo budowy domu szkieletowego nie sprzyja też rozłożeniu procesu powstawania inwestycji na etapy rozłożone w czasie tak, by było możliwe stopniowe gromadzenie środków na sfinansowanie kolejnych robót. Zatem projekty domów szkieletowych nie umożłiwiają raczej budowy w systemie gospodarczym, na jaki można się zdecydować w przypadku domu murowanego. Coraz więcej jest jednak w Polsce osób, którym odpowiada szybkie tempo ukończenia budowy, zwłaszcza gdy budują domy pod wynajem. Co dla jednych jest wadą, dla innych może okazać się zaletą, bo wszystko zależy od potrzeb klienta i przeznaczenia budynku. Jadąc na urlop w góry, napotkamy wiele realizacji szkieletowych służących jako domki przewidziane dla turystów.

Zwraca się czasem uwagę na to, że szkielet drewniany domu może być łatwopalny. Oczywiście, drewno jest materiałem wymagającym szczególnej uwagi i ochrony, niemniej jednak istnieje dziś mnóstwo sposobów na to, by ewentualność wzniecenia pożaru zminimalizować. Sprzyja temu już sama technologia szkieletowa, która wymaga specjalistycznego zaimpregnowania drewna, a ogniochronne właściwości ma też wełna izolacyjna i płyty gipsowo-kartonowe.

Projekty domów ARCHON+

Oferowana przez ARCHON+ kolekcja to projekty domów przeznaczone do realizacji w technologii murowanej, jednak można je realizować także w innych technologiach. Wystarczy zamówić projekt domu ARCHON+ i zlecić adaptację domu murowanego do nowej technologii. Najlepiej w tym celu skorzystać z usług biura projektowego firmy, która będzie finalnie realizować inwestycję, pozwoli to uniknąć dodatkowych opłat za dostosowanie dokumentacji.

Zobacz projekty domów ARCHON+

Czytaj także:

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Budowa domu - co warto wiedzieć

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?