Popularność działek rolnych wciąż rośnie, ponieważ ziemia rolna jest kilkukrotnie tańsza od tej przeznaczonej pod budownictwo, niższy jest też podatek pobierany od gruntów rolnych (nawet o kilka razy).
W przypadku zakupu takiego gruntu należy liczyć się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Istnieje kilka sposobów na wybudowanie domu na działce rolnej. Najprościej jest kupić działkę przeznaczoną do zabudowy siedliskowej w gminie posiadającej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
W planie ustalona jest powierzchnia gruntu potrzebna do uznania działki za siedlisko. Najczęściej jest to hektar. W takiej sytuacji można zaraz po kupnie złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.
Więcej formalności czeka osoby, które planują nabyć ziemię rolną w gminie, która nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji działka zostanie uznana za siedliskową, gdy jej powierzchnia przewyższa powierzchnię średniego gospodarstwa rolnego w gminie. Najczęściej jest to od 7 do 20 hektarów. Można tez kupić ziemię, na której znajdują się stare ruiny i fundamenty zabudowań. Wtedy wystarczy pozwolenie na remont.
Najwięcej pracy czeka osoby, które kupiły małą działkę rolną i planują przekształcić ją w budowlaną. Nie w każdym przypadku uda się doprowadzić do budowy. Wcześniej należy działkę odrolnić i wyłączyć z produkcji rolnej. Na odrolnienie szansę mają tylko grunty w gminach posiadających plan zagospodarowania. Następny krok to wyłączenie działki z produkcji rolnej. O zgodę na wyłączenie nie musimy występować tylko w przypadku, gdy ziemia jest kiepskiej jakości (należy do klas IV, IV a, IV b, V i VI) i jest pochodzenia mineralnego. Warto wiedzieć, że w polskich warunkach przekształcenie działki rolnej na budowlaną będzie trwało wiele miesięcy.
Zobacz, jak wybrać idealną działkę