Schiedel - Rozwój innowacyjnych technologii w aspekcie kominków

Schiedel

Schiedel Sp. z o.o.

ul. Wschodnia 24, Opole 45-449

tel. 77 455 59 49, fax. 77 455 59 47
www.schiedel.pl

Od niepamiętnych czasów ludzkość wprowadzała ogień do swojego miejsca zamieszkania. Sztuka polegała zawsze na tym, aby płomienie mogły być kontrolowane. Migające płomienie fascynują nas w niemal magiczny sposób. Codzienny stres jest szybko zapominany. Jak za dawnych czasów, dzisiejsze rodziny, przyjaciele gromadzą się wokół kominka w domu. Zapewnia on przytulność, dobre samopoczucie i harmonię. Fascynacja płonącą grą płomieni jest niezłomna. Podczas gdy wczesne kominki bardziej przypominały ogniska, dzisiaj mamy do czynienia z zaawansowanymi rozwiązaniami, które są w stanie sprostać rosnącym wymaganiom komfortu mieszkańców. Nie ma prawie żadnych ograniczeń w zakresie projektowania i działania. W salonie kominek można podłączyć do systemu grzewczego i ogrzać cały dom lub po prostu obserwować płomienie w piecu, jako zamiennik ogniska.

Wymagania wobec współczesnych systemów odprowadzenia spalin z urządzeń grzewczych

Najważniejsze przepisy mające wpływ na rozwój systemów kominowych i grzewczych zostały zawarte w Ustawie z dnia 7 lipca 1994r. Prawo Budowlane oraz w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Planowane jest wejście restrykcyjnych przepisów unijnych dotyczących emisji spalin pieców, kominków i innych urządzeń energetycznych, które wejdą w życie w 2022 r. Obecnie, na rynku są dostępne już urządzenia grzewcze, które spełniają najbardziej surowe wymagania środowiskowe. Postępujące pogarszanie się stanu środowiska naturalnego ma odzwierciedlenie w coraz bardziej zaostrzonych przepisach prawa. Według dyrektywy unijnej, Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwanej potocznie ekoprojektem, urządzenia energetyczne instalowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej powinny spełniać normy i wytyczne w zakresie m. in. emisji pyłów, tlenku węgla oraz tlenku azotu. Dyrektywa unijna - ekoprojekt odnosi się do pieców, pomp cieplnych oraz do „miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe”, a więc są nimi również kominki będące alternatywnym źródłem ciepła w naszych domach.

Pomieszczenie z kominkiem

Świadomy wybór gwarancją satysfakcji

Decydując się na zakup urządzenia grzewczego, wybieramy produkt, który ma służyć latami, a więc warto już dziś zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Świadoma decyzja pozwoli na uniknięcie zbędnych kosztów związanych z przyszłą wymianą urządzenia. Wybór nie jest skomplikowany. Charakterystykę kominków już od dawna określają międzynarodowe wymagania zawarte w normach PN-EN 13229 oraz PN-EN 13240, które zawierają wytyczne materiałowe i sprawność energetyczną, jednocześnie w sposób restrykcyjny narzucają producentom badania emisji zanieczyszczeń, sposób testowania oraz budowy urządzeń.

Odpowiedzialność ekologiczna w świetle przyszłego użytkowania

Kominki i piece wprowadzane do sprzedaży i do użytkowania od 1 stycznia 2022 roku będą musiały zapewnić następujące wymogi efektywności energetycznej i emisji zanieczyszczeń dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń, które zostały określone w przepisach rozporządzenia Komisji UE:

  • sezonowa efektywność energetyczna – nie może być niższa niż 65% dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie może być niższa niż 30% dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,
  • emisje cząstek stałych (PM) – nie mogą przekraczać 40 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 50 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,
  • emisje organicznych związków gazowych (OGC) – nie mogą przekraczać 120 mgC/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet,
  • emisje tlenku węgla (CO) – nie mogą przekraczać 1500 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet oraz nie mogą przekraczać 2000 mg/m3 dla ogrzewaczy z otwartą komorą spalania,
  • emisje tlenków azotu (NOx) – nie mogą przekraczać 200 mg/m3 dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania.
Salon z kominkiem

Idea ogrzewania w nowoczesnym stylu. Schiedel KINGFIRE - radość ognia na małej przestrzeni.

System Kingfire

Szczelny sposób budowy nowoczesnych budynków mieszkalnych wzgl. remontów istniejących budynków prowadzi do sytuacji, w których w pomieszczeniach nie ma odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Dlatego wielu producentów oferuje modele, które w dużym stopniu są niezależne od powietrza i ciśnienia panującego w pomieszczeniu.

Firma Schiedel stawiając czoła wymaganiom nowoczesnym trendom budownictwa wprowadziła na rynek serię produktów KINGFIRE®. Są to unikalne modułowe systemy kominkowe, spełniające najwyższe wymagania pod względem jakości, precyzji wykonania, oraz rygorystycznych norm i wymogów prawnych dotyczących środowiska i bezpieczeństwa. Optymalne rozwiązanie polega na połączeniu pieca kominkowego z istniejącym kominem w jedną idealnie pasującą do siebie całość. System komin + wkład kominkowy = komplet zostaje umieszczony na miejscu przy użyciu dźwigu „na gotowo” jeszcze na etapie stanu surowego budowy, dzięki czemu system jest od razu przygotowany do eksploatacji. Dzięki temu montaż systemu jest szybki i tani. System nie wymaga również dodatkowej, jakże cennej, powierzchni mieszkaniowej.

Sprawdzony i dopuszczony system bardzo dobrze sprawdza się w przypadku szczelnych nowobudowanych budynków energooszczędnych z uwagi na niezależny obieg powietrza. Można go eksploatować jednocześnie z kontrolowanymi instalacjami wentylacji, które z reguły nie są wyposażone w dalsze zabezpieczenia. System kominkowy KINGFIRE® może być opalany drewnem lub brykietem drzewnym, które mają spalanie neutralne pod względem CO2. Pozytywne oddziaływanie na środowisko potwierdza paszport środowiskowy wykazujący bardzo niskie emisje drobnego pyłu i innych substancji szkodliwych (rys. 1). Produkty cechuje nadzwyczajnie małe zapotrzebowanie na miejsce, niezwykła sprawność, wysoka klasa energooszczędności oraz niska emisyjność. Dzięki temu SCHIEDEL KINGFIRE® to produkty, które doskonale wpisują się w aktualne trendy związane z budownictwem niskoenergetycznym oraz pasywnym. Ich walory estetyczne, różnorodność aranżacji oraz nowoczesny design sprawiają, że Klient może spełnić swoje marzenie o kominku we własnym domu.

W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami kominkowymi jedną z największych zalet systemu KINGFIRE® jest oszczędność miejsca zabudowy. Dzięki temu uzyskujemy 1 m2 bezcennej powierzchni mieszkalnej!

Schiedel KINGFIRE® - Komfort grzania zgodny ze stylem mieszkania

Firma Schiedel pielęgnuje wielowieczną tradycję związaną z utrzymywaniem ognia w sercu domu, tam gdzie użytkownik rzeczywiście tego pragnie - jednocześnie łączymy tę tradycję z radością z obserwacji ognia w kominku. Z badań wynika, że 75% osób budujących dom życzy sobie ciepłego i błogiego ogniska w samym sercu swojego domu. Często jednak nie wystarcza miejsca na kominek, który przegrywa konkurencję z nową sofą lub stołem. Modele systemu Schiedel KINGFIRE® wpisują się idealnie w pomieszczenia o każdej wielkości, nadając im przytulności. Dzięki nowemu niedrogiemu i zajmującemu niewiele miejsca alternatywnemu rozwiązaniu KINGFIRE® można urzeczywistnić marzenie o ognisku we własnych czterech ścianach. Zewnętrzną zabudowę betonowego kanału różnych wariantów systemu KINGFIRE® można zaprojektować w indywidualny sposób i dostosować do rozwiązań architektonicznych wynikających z aranżacji wnętrza według własnego pomysłu. Każdy produkt końcowy to niepowtarzalny kominek w oryginalnym designie.

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?