ALUPROF - montaż rolet zewnętrznych
Aluprof

ALUPROF S.A.

ul. Warszawska 153, 43-300 Bielsko-Biała
tel. 33 819 53 00, fax 33 822 05 12
aluprof@aluprof.eu, https://aluprof.com

Wybór oraz prawidłowy montaż rolet zewnętrznych

Rolety Aluprof
Rolety Aluprof

Wybór odpowiedniego systemu roletowego

Bardzo powszechne stało się uwzględnianie rolet już na etapie projektu domu. Nic w tym dziwnego, ponieważ rolety spełniają bardzo wiele różnych funkcji. Dlatego tak istotne jest aby wybrać właściwy system, dostosowany do potrzeb przyszłych użytkowników.
Decydując się na roletę należy wziąć pod uwagę szereg kryteriów i czynników, które kwalifikują dany system do montażu w istniejącym domu, bądź należy rozważyć montaż rolet już w fazie projektu.

Rodzaje stosowanych systemów roletowych:

Rolety w systemie adaptacyjnym

Są to rolety z widoczną skrzynką. Montowane są do stolarki okiennej (we wnęce) lub bezpośrednio na ścianie. W pierwszym przypadku polecane są systemy skrzynek półowalnych SKP, które stanowią doskonałe połączenie z elewacją lub system SK, gdzie skrzynka ścięta jest pod kątem 45°. Do montażu na ścianie natomiast idealnie nadawać się będą systemy owalne (SKO oraz SKO-P) ze skrzynkami ekstrudowanymi lub wykonanymi z blachy profi lowanej.

Zaletą systemów adaptacyjnych niewątpliwie jest brak ingerencji rolety w obecny stan budynku, nie wymagają specjalnych przygotowań pod montaż. Możliwość kolorystycznego dopasowania rolety do elewacji sprawia, że roleta jest elementem dekoracyjnym. Decyzję o montażu rolet w systemie adaptacyjnych możemy podjąć w dowolnym momencie, gdyż nie są zintegrowane z oknem i tworzą zupełnie oddzielny element.

Rolety w systemie podtynkowym

Rolety Aluprof w systemie podtynkowym
Rolety Aluprof

Gdy przy wyborze systemu roletowego istotne jest aby skrzynka była niewidoczna przy równoczesnej energooszczędności, najlepszym rozwiązaniem są systemy SP oraz SP-E.
Rolety SP i SP-E to systemy podtynkowe, w których skrzynka jest zabudowana a jej czoło stanowi jednocześnie podkład pod materiał wykończeniowy. Taka konstrukcja sprawia, że elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna ani nadproża, dzięki czemu szczelność budynku pozostaje nienaruszona.
Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt (PHI) docenił właściwości rolet w systemach Aluprof SP i SP-E. Organizacja ta wydała certyfikat dla skrzynek o wielkości 165, które w obu systemach, przy spełnieniu wymagań montażu zgodnych z certyfikatem mogą być z powodzeniem stosowane w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Rolety w systemie nadstawnym

System nadstawny SKT OPOTERM charakteryzuje bezpośredni montaż rolety na ramie okiennej. Skrzynki wykonane są z bardzo dobrej jakości elementów PVC, połączone z ramą okienną za pomocą właściwego profi lu adaptacyjnego. Profi le te współpracują z większością profili ram okiennych bądź drzwiowych stolarki drewnianej, aluminiowej oraz PVC. Wnętrze skrzynki jest dodatkowo docieplone, zwiększając tym izolację termiczną. Listwy tynkowe ułatwiają zastosowanie dowolnych materiałów dla wykończenia elewacji. Dla osób chcących potraktować roletę jako element dekoracyjny, istnieje możliwość niezabudowywania skrzynki i dostosowanie widocznych elementów do kolorystyki ramy okiennej. Rolety w systemie nadstawnym są bardzo proste w montażu.

Każdy z wyżej wymienionych systemów ma możliwość integracji z moskitierą. Takie rozwiązanie jest znakomitym sposobem na ochronę przed insektami latem przy jednoczesnej ochronie przed niskimi temperaturami zimą w jednym systemie.

Rolety w systemie nadprożowym

Jest to system przeznaczony wyłącznie do zabudowy. Należy o nim pomyśleć na etapie projektu. Skrzynka jest gotowym elementem budowlanym i montowana jest bezpośrednio nad ramą okienną. Zbudowana jest ze specjalnego twardego styropianu zbrojonego dodatkowo prętami stalowymi.

Rolety Aluprof w systemie nadprożowym
Rolety Aluprof

Bogactwo i różnorodność profi li sprawia, że prawie każde oczekiwania użytkowników rolet mogą zostać spełnione. Tak też profile aluminiowe wypełnione pianką wykonane są z wysokogatunkowej blachy, pokryte są dwuwarstwową powłoką lakierniczą, co czyni je bardzo odporne na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Natomiast profile ekstrudowane cechuje znacznie większa sztywność i stabilność. Mogą również osiągać większe szerokości.

Wszystkie profile spełniają funkcję ochronną przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem i wychładzaniem zimą oraz duże właściwości pod względem ochrony akustycznej.
Dodatkowe korzyści z posiadania rolet można uzyskać poprzez zastosowanie siłowników z napędem elektrycznym wraz ze sterowaniem. Rolety w takich przypadkach mogą być obsługiwane za pomocą pilota lub przełączników naściennych.
Materiały, z których wykonana jest roleta muszą spełniać najwyższe normy jakości ponieważ są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Stanowią pierwszą barierę ochronną pomiędzy wnętrzem, a otoczeniem zewnętrznym.

Właściwy montaż rolety

Jeżeli wybrany został właściwy system roletowy, należy dołożyć wszelkich starań aby w pełni wykorzystać jego funkcjonalność. Jest szereg czynników determinujących poprawne działanie rolety. Jej właściwa praca zależy w znacznej mierze od należytego montażu. Aby to jednak zostało spełnione, już na etapie pomiaru należy poprawnie ustalić gabaryty rolety z uwzględnieniem wybranego systemu. Każdy system charakteryzuje się indywidualnym sposobem ustalania wielkości rolety, można to określić znając wymiary wnęki bądź wymiary samej ramy okiennej.

Kolejnym elementem wpływającym na prawidłowe zachowanie rolety jest montaż elementów zgodnie z technologią systemodawcy przy wykorzystaniu wskazanych przez niego komponentów. Niesystemowe podejście może skutkować niespójnością detali a co za tym idzie, częstymi awariami oraz serwisami. Również brak kompletności wszystkich elementów jest niedopuszczalny.

Do częstych wad powstałych przy czynnościach związanych z przygotowaniem komponentów jest zazwyczaj niewłaściwy bądź niedbały sposób ich wykonania, nierzadko przy wykorzystaniu niewłaściwych narzędzi i sprzętu. Wpływa to na walory estetyczne rolety jak i na sprawne jej działanie. Podczas samego montażu rolety bezpośrednio do podłoża, bezwzględnie należy zachować piony prowadnic oraz poziom skrzynki, a sam montaż należy przeprowadzić zgodnie ze sztuką budowlaną.

Należy również pamiętać, aby użytkować rolety zgodne z ich przeznaczeniem. Nawet najlepsze rolety źle zamontowane nie będą spełniać swojej funkcji, a brak konserwacji i okresowego czyszczenia znacznie przyspieszy zużycie elementów.

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?