Jak dopasować sposób otwierania okien do projektu poddasza i wybranego pomieszczenia?
Velux

VELUX Polska Sp. z o.o.

ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa
tel: 22/ 33 77 000, fax: 22/ 33 77 090
www.velux.pl, e-mail: kontakt@velux.pl

Sposób otwierania okien dachowych to jeden z najważniejszych czynników, od których zależy komfort ich użytkowania oraz funkcjonalność. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma VELUX, jako jedyny producent w Polsce, oferuje możliwość wyboru okna dachowego z górnym lub dolnym systemem otwierania w tej samej cenie. Poznaj możliwości, jakie dają różne rodzaje okien ze względu na sposób otwierania, i wybierz odpowiedni model dla Twojego poddasza.

Przemyślany wybór i odpowiedni montaż okien to bardzo ważna kwestia. Okno dachowe powinno być zamontowane tak, by zapewnić dobre doświetlenie pomieszczenia na poddaszu oraz, by bez problemu można było sięgnąć do klamki i swobodnie je otwierać lub zamykać.

Podział okien ze względu na sposób otwierania – od góry

Górny sposób otwierania okien dachowych sprawdzi się, gdy okno jest zamontowane stosunkowo nisko. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Te okna polecamy do pomieszczeń na poddaszu, w których:

  • dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości od 80 do 130 cm,
  • planujesz postawić meble pod oknem – np. biurko w pokoju dziecięcym, kanapę w salonie lub szafki z blatem roboczym w kuchni. W tej sytuacji meble nie utrudnią otwierania okna,
  • chcesz mieć szerokie pole widzenia – zarówno na siedząco, jak i na stojąco.

Okna dachowe z górnym systemem otwieraniem sprawdzą się szczególnie w pokojach małych dzieci. Uchwyt jest wtedy trudno dostępny dla dziecka, dzięki czemu maluch nie otworzy okna bez Twojej wiedzy.

Górny sposób otwierania

Dolny sposób otwierania okien – kiedy go zastosować?

Dolny sposób otwierania

Drugim rodzajem okien ze względu na sposób otwierania jest model obsługiwany od dołu. Te okna dachowe VELUX sprawdzą się w pomieszczeniach, w których:

  • dolna krawędź okna znajdzie się na wysokości od 130 do 150 cm,
  • nie planujesz ustawienia mebli pod oknem – wówczas masz swobodny dostęp do dolnej klamki,
  • chcesz mieć widok wprost na niebo

Okna dachowe VELUX z dolnym otwieraniem są wyposażone w elegancką, ocynkowaną klamkę, zamocowaną pośrodku dolnej ramy okna.

Klapowo-obrotowe okna VELUX – panoramiczny widok z pomieszczenia na poddaszu

Kolejny rodzaj okien ze względu na sposób otwierania, to okna klapowo-obrotowe. Mają one duży kąt otwarcia – dają możliwość uniesienia skrzydła aż o 45º, dzięki czemu zapewniają wspaniały, panoramiczny widok z okna. Te okna dachowe VELUX sprawdzą się w pomieszczeniach, w których:

  • nachylenie dachu wynosi 45º, a ścianka kolankowa jest wysoka,
  • chcesz mieć możliwość otwierania okna na dwa sposoby – okna klapowo-obrotowe są wyposażone w uchwyt otwierający u góry i klamkę na dole,
  • chcesz cieszyć się nieograniczonym, panoramicznym widokiem – okno można uchylić do kąta 45º lub bezstopniowo zatrzymać w dowolnej pozycji. Z łatwością możne je umyć, gdyż mają funkcję obrotu skrzydła o 180º i zasuwkę blokującą.
Okna klapowo-obrotowe

Sterowanie elektryczne – sposób na wygodną obsługę okien w pomieszczeniach na poddaszu

Okna sterowane elektrycznie

Każde okno dachowe VELUX z górnym systemem otwierania można zamienić na sterowane elektrycznie w systemie VELUX INTEGRA® i sterować nim zdalnie za pomocą klawiatury naściennej lub telefonu. Wystarczy doprowadzić do okna przewód zasilający. Warto zrobić to już na etapie prac montażowych lub przy okazji remontu. Dzięki temu późniejsza instalacja zestawu adaptacyjnego będzie dużo szybsza i prostsza. Takie okna dachowe mają wiele użytecznych i innowacyjnych funkcji - otwierają i zamykają się prawie bezgłośnie, można je dowolnie programować, a przy tym są energooszczędne i bardzo proste w obsłudze. To idealne rozwiązanie, gdy okna muszą być zainstalowane w trudno dostępnych miejscach; świetnie sprawdzą się także w łazience.

Wszystkie produkty VELUX sterowane elektrycznie możesz obsługiwać za pomocą aplikacji VELUX ACTIVE®. Jest to system sterowania klimatem w Twoim domu. Inteligentne czujniki wewnętrzne nieustannie mierzą temperaturę, wilgotność powietrza oraz stężenie CO2 i na tej podstawie zamykają lub otwierają okna w pomieszczeniach na poddaszu. Opuszczają rolety i markizy, chroniąc dom przed nagrzewaniem, czy zamykają okna, gdy zbliża się deszcz. System będzie automatycznie wentylował pomieszczenia na poddaszu co najmniej 3 razy dziennie, a Ty będziesz mieć pewność, że Twój dom jest zdrowy.

Dzięki aplikacji VELUX ACTIVE, wystarczy kilka kliknięć w Twoim telefonie, by sterować elektrycznymi oknami dachowymi, markizami, roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi VELUX, a także produktami firmy Netatmo. System działa w protokole io-homecontrol® , a jego interfejs jest kompatybilny z innymi systemami sterowania domem inteligentnym. Aplikacja jest dostępna w systemach iOS oraz Android, jest także kompatybilna z aplikacją Apple HomeKit.

Aplikacja Velux Active

 

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?