3 sposoby na nowe okna, dzięki którym wprowadzisz do poddasza więcej światła
Velux

VELUX Polska Sp. z o.o.

ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa
tel: 22/ 33 77 000, fax: 22/ 33 77 090
www.velux.pl, e-mail: kontakt@velux.pl

Dom powinien zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki do życia i pełen komfort użytkowania. Jednym z bardzo ważnych czynników, które bezpośrednio wpływają na nasze samopoczucie w domu, jest właściwe doświetlenie pomieszczeń. Poznaj 3 sposoby na to, jak wprowadzić więcej światła dziennego na poddasze.

Nie zawsze podczas budowy nowego domu jesteśmy w stanie wykończyć jego wnętrze lub je zaprojektować tak, aby efekt końcowy był zadowalający. Z czasem jesteśmy również coraz bardziej świadomi możliwości, z których moglibyśmy skorzystać. Remont poddasza to doskonały moment na wprowadzanie ulepszeń, takich jak wymiana lub montaż okien dachowych, które podniosą atrakcyjność pomieszczeń i nasz komfort życiowy.

Obecnie okna dachowe mają znacznie lepsze parametry cieplne, gdyż cechują się nowoczesną konstrukcją oraz energooszczędnymi pakietami szybowymi.

Okno dachowe

Okna dachowe VELUX z możliwością montażu w zestawy kombi

Wnętrze pełne światła jest znacznie przytulniejsze, a także optycznie większe. Wyobraź sobie, jak przyjemny może być poranek lub popołudnie w pięknie rozświetlonym promieniami słonecznymi pomieszczeniu. Można tam ustawić np. wygodny fotel i podziwiać w nim widok na okolicę.

Jednym z najlepszych sposobów na wprowadzenie do wnętrza światła jest montaż okien w dowolne grupy, które są umieszczone obok siebie w pionie, w poziomie bądź w obu konfiguracjach jednocześnie. Poszczególne elementy zestawu okien dachowych zespolonych w pionie muszą jednak mieć taką samą szerokość, natomiast te zespolone w poziomie – wysokość.

Montaż okien w zestawy można zastosować zarówno w wysokim, jak i wąskim pomieszczeniu. Rozwiązanie to pozwala lepiej doświetlić naturalnym światłem całe poddasze. Odstęp pomiędzy ościeżnicami wynosi od 10 cm. Dzięki temu można odnieść wrażenie, że na poddaszu, w którym zastosowano zestaw np. 6 okien, konstrukcja dachu jest częściowo wykonana ze szkła. Efekt szklanego dachu jest naprawdę zachwycający, gdyż można dzięki niemu bez przeszkód podziwiać niebo. W dodatku duże przeszklenia nadają domowi nowoczesny charakter.

Zestaw kombi

Okna dachowe rozbudowane o okno montowane w ściance kolankowej

Okno w ściance kolankowej

W przypadku domu, który posiada poddasze ze ścianką kolankową, również można przedłużyć okno w dół – za pomocą okna kolankowego VFE drewnianego lub VIU drewniano-poliuretanowego. Okna górne i dolne są ze sobą estetycznie połączone specjalnym kołnierzem.

Należy wspomnieć, że większa ilość naturalnego światła nie jest w przypadku tego rozwiązania jedynym atutem. Domownicy zyskują także atrakcyjny widok na okolicę, gdyż okno w ściance kolankowej znacznie zwiększa pole widzenia. Warto wykorzystać taką możliwość, szczególnie jeśli dom jest ulokowany w pobliżu lasu lub w innym miejscu z pięknym krajobrazem. Co więcej, w zespoleniach pionowych można zestawiać ze sobą okna o różnym sposobie otwierania, co znacznie zwiększa funkcjonalność kompletu.

Okna dachowe mogą być:

  • obrotowe, otwierane od góry lub od dołu;
  • klapowo-obrotowe z możliwością uniesienia skrzydła do kąta 45 stopni.

Okna dachowe z dolnym elementem doświetlającym w aranżacji poddasza

Kolejnym rozwiązaniem, które umożliwia wprowadzenie do wnętrza więcej światła, jest montaż dłuższego okna o tej samej szerokości. Ten sposób jest przeznaczony do stosowania głównie w domu, który posiada konstrukcję dachu bez ścianki kolankowej. Idealnie sprawdza się więc na poddaszach z bardzo dużymi skosami, które bez odpowiedniego doświetlenia mogą optycznie pomniejszać przestrzeń.

Dłuższe okno, które ma tę samą szerokość co stare przeszklenia może wpasować się w poprzedni otwór. Będziesz musiał tylko przedłużyć je za pomocą dodatkowego elementu doświetlającego. Dzięki temu zwiększysz powierzchnię przeszklenia bez ingerencji w krokwie dachu.

W zależności od wielkości poddasza, czyli jego rzeczywistej powierzchni do zagospodarowania, na ostatniej kondygnacji domu możemy stworzyć sypialnie, gabinety lub całe mieszkanie, łącznie z kuchnią i łazienką. Podczas remontu warto pójść o krok dalej i zdecydować się nie tylko na zmianę podłogi czy koloru farby ściennej, ale również całej przestrzeni za pomocą okien dachowych. Dzięki wykorzystaniu okien kolankowych, dolnych elementów doświetlających lub okien połączonych w zestawy Twoje poddasze będzie piękniejsze i pełne światła.

Okna dachowe z dolnym elementem doświetlającym

 

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?