Okna dachowe na poddaszu – jak funkcjonalnie zaplanować rozmieszczenie okien w domu?
Velux

VELUX Polska Sp. z o.o.

ul. Krakowiaków 34, 02-255 Warszawa
tel: 22/ 33 77 000, fax: 22/ 33 77 090
www.velux.pl, e-mail: kontakt@velux.pl

Aby móc w pełni korzystać z poddasza, niezbędne jest jego właściwe doświetlenie. Kiedy do pomieszczenia dociera zbyt mało naturalnego światła, trudno jest w nim funkcjonować, bez względu na to, czy jest ono wykorzystywane jako przestrzeń do pracy, czy do odpoczynku. Dlatego już na etapie projektowania domu warto zaplanować optymalne rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu.

Poddasze z oknami dachowymi

Okna na poddaszu będą nam w pełni służyć, jeśli zadbamy odpowiednie rozmieszczenie okien w domu. Jest to kluczowe dla bilansu energetycznego budynku, doświetlenia pomieszczeń na poddaszu światłem dziennym i dopływu świeżego powietrza. Olbrzymie znaczenie ma także liczba, rozmiar oraz wysokość montażu okien na poddaszu. Zgodnie z przepisami powierzchnia szyb powinna stanowić minimum ⅛ powierzchni podłogi. Architekci uwzględniają tę zasadę podczas planowania rozmieszczenia okien dachowych na poddaszu, dlatego pamiętajmy, by nie rezygnować z okien uwzględnionych w projekcie.

Okna dachowe na poddaszu – jak je rozmieścić, aby cieszyć się jasnym wnętrzem?

Im większa powierzchnia poddasza, tym większa powinna być powierzchnia okien. Zastosowanie tej zasady pozwoli nie tylko spełnić wymagania prawne, ale też wpłynie na odpowiedni komfort przebywania na poddaszu. Jeśli chcemy cieszyć się większą ilością światła, możemy zamontować kilka okien na poddaszu obok siebie. Co istotne, montaż kilku mniejszych okien dachowych obok siebie zapewni nam więcej promieni słonecznych niż jedno okno o tej samej powierzchni szyby. Możesz na przykład zdecydować się na rozwiązania łączone, jak np.:

  • okna montowane w zestawy kombi, które dają możliwość łączenia w zestawy wielu okien. Takie rozmieszczenie okien w domu optycznie powiększa wnętrze i doprowadza jeszcze więcej światła i świeżego powietrza.
  • okno dachowe z dolnym elementem doświetlającym – umożliwia atrakcyjne przedłużenie okna w poddaszu w dół (zarówno w przypadku poddasza ze ścianką kolankową, jak i bez).
Pracownia
Pokój
Kuchnia
Sypialnia

Znaczenie ma również wysokość montażu okien dachowych, od której zależy wybór sposobu ich otwierania. Okna na poddaszu powinny być zamontowane na takim poziomie, aby zapewnić swobodny widok na zewnątrz.

W ofercie firmy VELUX znajdziemy dwa wygodne rozwiązania – okna dachowe z górnym lub dolnym otwieraniem. Jeśli zdecydujesz się na górne otwieranie, wtedy dolna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 80–130 cm od podłogi. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Pod oknem możemy wtedy bez problemu postawić meble i wygodnie je otwierać. W przypadku dolnego otwierania rekomendowana jest większa wysokość montażu: 130–150 cm. Aby mieć swobodny dostęp do klamki lepiej nie ustawiać mebli pod oknem.

Okna na poddaszu – rozmieszczenie okien dachowych uwzględniające strony świata

Rozmieszczenie okien jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. W im większym stopniu będziesz w stanie wykorzystać energię słoneczną, czyli naturalny proces nagrzewania się budynku, tym mniej zużyjesz energii cieplnej z sieci ciepłowniczej. Jeśli okna dachowe w domu rozplanujesz właściwie względem kierunków świata, wnętrze będzie dłużej ogrzewane słońcem. Rozmieszczenie okien dachowych od południa otwiera dom na światło i zapewnia pozytywny bilans energetyczny.

Jeśli chcesz wykorzystać światło dzienne docierające do poddasza od strony północnej, pamiętaj o paru czynnikach. Okna skierowane w tę stronę doświetlają pomieszczenia rozproszonym i delikatnym światłem. Od północy straty ciepła są jednak większe, ponieważ dociera tam mniejsza ilość promieni słonecznych. Dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą okna energooszczędne, które mają niższy współczynnik przenikania ciepła Uw W/(m2K). Firma VELUX ma w swojej ofercie energooszczędne i superenergooszczędne okna dachowe z pakietami 3-szybowymi.

Rozmieszczenie okien dachowych
Okna dachowe z roletami

Nie obawiaj się, że latem na poddaszu będzie zbyt gorąco ze względu na duże nasłonecznienie. Zainstaluj na oknach dachowych rolety zewnętrzne lub markizy, które ochronią pomieszczenie przed nagrzewaniem. Rolety zewnętrzne sprawdzą się w każdych warunkach atmosferycznych – latem sprawią, że wnętrze nie będzie przegrzewało się, a zimą poprawią izolacyjność okna na poddaszu. Markiza to jeden z najszybszych sposobów na ochronę przed słońcem. Na oknach do poddaszy instaluje się ją w bardzo prosty sposób. Tkanina z której zostały wykonane nie przesłania widoku za oknem – wpuszcza delikatne światło, ale blokuje promienie słoneczne i zapobiega przegrzewaniu się wnętrza.

Najlepsze efekty osiągniemy jeśli, wraz z osłoną zewnętrzną, zastosujemy roletę wewnętrzną. Do wyboru mamy wiele typów: zaciemniające, dekoracyjne, plisowane. Te rolety nie tylko umożliwią kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła, ale będą także ciekawym elementem dekoracji wnętrz. W nowej kolekcji rolet Colour by You do wyboru mamy aż 1800 odcieni, dzięki czemu roletę możemy dopasować do wystroju pomieszczenia.

Okno na poddaszu – zaplanuj montaż okien tak, aby zapewnić cyrkulację powietrza

Rozmieszczenie okien pełni także ważną funkcję w prawidłowej wentylacji pomieszczeń w domu. Jeśli zamontujesz okna po przeciwnych stronach dachu, powietrze na poddaszu będzie mogło swobodnie krążyć. Okna dachowe firmy VELUX są wyposażone w system wentylacji, który umożliwia dopływ świeżego powietrza nawet, gdy okno jest zamknięte. Wydajny filtr zatrzymuje kurz i owady. Jest wymienny, łatwy do czyszczenia i konserwacji.

W oknach dachowych VELUX z górnym systemem otwierania klapa wentylacyjna jest zintegrowana z uchwytem otwierającym. Z kolei okna otwierane dolną klamką są wyposażone w dwustopniową wentylację umieszczoną w górnej części skrzydła.

 

Zobacz również:

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?