Po podjęciu decyzji o wyborze ekipy budowlanej warto zadbać o kwestie formalne, redagując i podpisując z wykonawcami stosowne umowy na realizację robót budowlanych. Pozwolą one uniknąć ewentualnych nieporozumień i dadzą możliwość egzekwowania terminów i prawidłowości wykonania poszczególnych etapów budowy. Podstawą przed rozpoczęciem inwestycji jest zawarcie umowy o roboty budowlane. Na roboty wykończeniowe korzystniej dla Inwestora będzie zawierać umowy o dzieło, a na wszelkie drobne prace umowy zlecenia.
Czytaj więcejBudujemy dom! To ważna w życiu każdego człowieka decyzja, która otwiera nowy etap, jest ekscytującym doświadczeniem, ale jednocześnie sporym wyzwaniem. Wraz z nią pojawia się mnóstwo pytań, dotyczących procesu budowy począwszy od wyboru działki i projektu, poprzez sprawy formalne, organizacyjne oraz te związane z finansowaniem inwestycji. Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrze przygotować całą realizację i od czego zacząć budowę domu poniższy poradnik jest właśnie dla Ciebie. Znajdziesz tu odpowiedzi na ważne pytania oraz wiele wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie właściwych decyzji. Sprawdźmy zatem, jak wygląda droga do realizacji marzeń, czyli budowa domu jednorodzinnego krok po kroku!
Czytaj więcejRozpoczynając budowę własnego domu musimy szczegółowo określić budżet. Najpopularniejsze źródło finansowania budowy domu to środki własne + kredyt hipoteczny. Możemy jednak spróbować poszukać dodatkowych źródeł w formie bezzwrotnych dotacji.
Czytaj więcej19 września 2020 r. weszły w życie zmienione przepisy Prawa budowlanego zgodnie z Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 471, tekst jednolity, Dz. U. 2020, poz. 1333).
Czytaj więcejOd 19 września 2020 r. obowiązują zmienione przepisy Prawa budowlanego zgodnie z Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 471, tekst jednolity, Dz. U. 2020, poz. 1333).
Czytaj więcejNowelizacja prawa budowlanego, obowiązująca od 19 września 2020 r., wprowadza nowe regulacje w zakresie odstąpień od zatwierdzonego projektu. Zmieniono klasyfikację odstąpień od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki i projektu architektoniczno – budowlanego. Sprawdźmy szczegóły tych zmian.
Czytaj więcejOd 19 września 2020 r. obowiązują zmienione przepisy Prawa budowlanego zgodnie z Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 471, tekst jednolity, Dz. U. 2020, poz. 1333).
Czytaj więcejWłasny dom to marzenie, którego realizacja wymaga dopełnienia kwestii formalnych, przygotowania zestawu dokumentów i uzyskania odpowiednich pozwoleń. Wprowadzone w 2015 r. przepisy prawne częściowo upraszczają procedury i zezwalają na to, by wznosić niektóre domy bez pozwolenia na budowę. Nie jest to jednak powszechna procedura i nie w każdej sytuacji można z niej korzystać. Sprawdźmy zatem, jakie warunki należy spełnić i jakich formalności dopełnić, by móc zacząć budować dom mieszkalny bez pozwolenia.
Czytaj więcejRealizacja marzeń o własnym domu jest możliwa w momencie, gdy dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi. Niewielu Inwestorów stać na to, by wybudować dom w całości z własnych oszczędności, dlatego najczęstszą formą finansowania inwestycji jest kredyt. Jeżeli Ty również chcesz zdobyć pieniądze na finansowanie swojej inwestycji i zastanawiasz się jak uzyskać kredyt na budowę domu, zapraszamy do lektury tego artykułu. Już teraz dowiedz się, czym jest kredyt hipoteczny oraz kredyt budowlano - hipoteczny na budowę domu, a także, kiedy warto skorzystać z innych produktów bankowych takich jak np.: pożyczka hipoteczna na budowę domu. Sprawdź, jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego na budowę domu, jaki zestaw dokumentów musisz dołączyć do wniosku, czy możesz wziąć kredyt na budowę domu bez wkładu własnego, a także co kryje się pod pojęciem zdolność kredytowa na budowę domu.
Czytaj więcejGłównym walorem działki rolnej zazwyczaj jest jej lokalizacja w malowniczej okolicy oraz atrakcyjna cena, często wiele niższa niż koszt zakupu działki budowlanej. Urokliwie położona działka dla wielu Inwestorów jest wymarzonym miejscem rodzinnego urlopu, czy weekendowego wypoczynku, dlatego planują zakup takiej nieruchomości. W tym artykule znajdziemy odpowiedź na pytanie: czy budowa domku letniskowego na działce rolnej jest możliwa, a także jakich warunków formalnych należy dopełnić, by zrealizować taką inwestycję?
Czytaj więcejCzęstym kryterium podczas poszukiwań projektu domu jest powierzchnia budynku. Pod tym względem bardzo popularnym wśród Inwestorów metrażem są domy 120 m2, gwarantujące kilkuosobowej rodzinie komfortowe warunki użytkowania. Na etapie wyboru projektu każdy Inwestor z pewnością chciałby poznać koszty budowy domu, by móc przygotować się finansowo do całego przedsięwzięcia. Odpowiedni dobór projektu do budżetu umożliwi spokojną i sprawną realizację inwestycji. Sprawdźmy zatem, ile kosztuje wybudowanie domu 120 m2, od czego zależą ceny budowy domów, a także czy można ograniczyć wydatki? W artykule przedstawimy koszty budowy domu 120 m2 na podstawie wybranych z oferty ARCHON+ przykładowych projektów domów z poddaszem użytkowym oraz parterowych, należących do najpopularniejszych wśród Inwestorów kategorii.
Czytaj więcejBudowa domu jest dla wielu osób najważniejszą w życiu inwestycją. Wymaga przygotowania szeregu formalności, właściwej organizacji i odpowiedniej koordynacji całego procesu. Realizacja inwestycji obejmuje kilka etapów, począwszy od stanu surowego otwartego, poprzez stan surowy zamknięty, po roboty wykończeniowe. W budownictwie znanym określeniem jest także termin: stan deweloperski oraz stan pod klucz, które najczęściej stosowane są, gdy Inwestor zleca budowę domu firmie zewnętrznej lub kupuje nowy dom od dewelopera. Sprawdźmy, jaki zakres prac obejmuje budowa domu pod klucz, czym odróżnia się od stanu deweloperskiego, a także jakie są zalety takiej realizacji inwestycji.
Czytaj więcejPytanie o koszty budowy domu zadaje sobie każdy Inwestor. W naszym artykule opisujemy koszty budowy domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 108,44 m2. „Dom w zielistkach” został zaprojektowany z myślą o optymalizacji kosztów budowy i na jego przykładzie sprawdzimy, ile może kosztować budowa domu. Znajdziecie w nim opis poszczególnych etapów robót z podziałem na koszty robocizny, materiałów i sprzętu.
Czytaj więcejPytanie, które zadaje sobie każdy planujący inwestycję, brzmi: „Ile kosztuje budowa domu?”. Łatwiej na nie odpowiedzieć, gdy możemy posłużyć się kosztorysem budowlanym, który określi nam, ile kosztują poszczególne etapy budowy. Z kosztorysem budowlanym oraz bezpłatnym zestawieniem materiałów zaplanujesz budowę i będziesz oszczędzać na każdym etapie realizacji. Nie trać czasu i pieniędzy - zobacz, jak skutecznie kontrolować koszty budowy.
Czytaj więcejWeekend, urlop, a nawet całe wakacje we własnym domku letniskowym? Dla wielu rodzin to idealna opcja odpoczynku, miejsce, do którego można pojechać w dowolnym momencie, bez wcześniejszej rezerwacji. Sprawdźmy, jakie warunki należy spełnić, by zrealizować marzenia o własnym domku letniskowym, jakie parametry powinien posiadać taki budynek oraz na jakich działkach można go wybudować. Zaprezentujemy również ciekawe projekty domków letniskowych wraz z kosztami budowy.
Czytaj więcej„Dom w rukoli (G2N) to spełnienie naszych marzeń. Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyboru, nasz dom jest nowoczesny i funkcjonalnie rozplanowany. Od początku mieliśmy sprecyzowane kryteria wyboru, a w trakcie poszukiwań obejrzeliśmy wiele katalogów z gotowymi projektami. Dom w rukoli G2N znaleźliśmy w ofercie Pracowni ARCHON+ i od razu zwrócił naszą uwagę swoim reprezentacyjnym wyglądem i świetnie zorganizowanym wnętrzem. Spośród wielu dostępnych wariantów Domów w rukoli ten najbardziej odpowiadał naszym oczekiwaniom."
Czytaj więcejSkorzystaj z wiedzy i doświadczenia ekspertów ARCHON+ oraz praktycznych porad czołowych producentów materiałów budowlanych. Poradnik Inwestora to kompendium rzetelnej wiedzy przedstawiający szczegółowo wszystkie najważniejsze etapy budowy.
Czytaj więcejSkorzystaj z atrakcyjnej oferty gotowych projektów architektury ogrodowej, które ułatwią Ci zaaranżowanie przestrzeni wokół Twojego domu. Wybierz projekt altany ogrodowej, który najbardziej Ci odpowiada. Pomyśl o budowie własnego basenu, który w upalne dni będzie doskonałym miejscem zabawy i odpoczynku dla całej rodziny. Wybierz gotowy projekt ogrodzenia dostosowany do stylistyki i charakteru Twojego domu. A może szukasz pomysłu na murowany grill lub pergolę ogrodową? Te i inne elementy małej architektury znajdziesz w naszym poradniku.
Czytaj więcejW ramach współpracy deweloperskiej ARCHON+ wykona dla Ciebie wizualizacje całego osiedla lub jego wybranej części. Profesjonalnie przygotowana wizualizacja pomoże wypromować Inwestycję w internecie, a także będzie podstawą dla reklam prasowych, ulotek lub plakatów.
Czytaj więcej"Szukając projektu domu oczami wyobraźni widzieliśmy na naszej działce nieduży, nowoczesny dom, z wygodnie rozplanowanym wnętrzem, płynnie połączonym z ogrodem, w którym będą bawić się nasze dzieci. „Dom w jabłonkach (G2)” to dobry wybór." - mówią Inwestorzy, którzy zdecydowali się na realizację tego projektu.
Czytaj więcej„Marzył nam się nowoczesny dom o prostej bryle z funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, z dużym, przeszklonym salonem otwartym na ogród, przestronną sypialnią i kuchnią w której stanie duża wyspa” - wspominają Asia i Adam, którzy zdecydowali się na realizację projektu „Dom w borrago”.
Czytaj więcej„Od dawna marzyliśmy o własnym domu, niedużym, ale funkcjonalnie zagospodarowanym, w którym każdy będzie miał swoje miejsce, a przestronna część dzienna pozwoli na przyjemny relaks całej rodzinie. Inspiracją do realizacji naszych marzeń był katalog z gotowymi projektami ARCHON+” - wspominają Patrycja i Artur, którzy wybrali projekt „Dom pod liczi” w wersji lustrzanego odbicia.
Czytaj więcej"Dom w rododendronach 15 (N) od początku bardzo nam się spodobał i od razu wiedzieliśmy, że to jest to czego szukamy. Jesteśmy zadowoleni z wyboru, nasza rodzina mieszka w nim komfortowo i wygodnie. Program użytkowy w pełni realizuje nasze potrzeby, mamy możliwość wspólnego, rodzinnego wypoczynku w salonie z widokiem na nasz ogród oraz wyciszenia w strefie prywatnej na poddaszu."
Czytaj więcej„Planując budowę domu rozważaliśmy współpracę z architektem, który specjalnie dla nas stworzy indywidualny projekt domu. Na szczęście udało nam się znaleźć w ofercie ARCHON+ gotowy projekt domu, który nie tylko pięknie prezentował się z zewnątrz, ale również miał program funkcjonalny idealnie dopasowany do potrzeb naszej rodziny” - wspominają właściciele „Domu w kameliach (G2N)”.
Czytaj więcej„W naszym domu mamy wszystko, czego potrzebujemy – przestronne, jasne wnętrza, idealny program użytkowy i atrakcyjny wygląd, który urzekł nas od pierwszego spojrzenia. Do tego doskonale wpasował się w naszą działkę” - mówią Inwestorzy którzy wybrali projekt „Dom w sansewieriach”.
Czytaj więcej„Naszym marzeniem była zamiana mieszkania na własny dom z ogródkiem, w którym dzieci będą się wesoło bawić, a my będziemy je doglądać pijąc kawę na tarasie. Szukaliśmy propozycji, która będzie dostosowana do naszych potrzeb pod kątem wewnętrznego programu użytkowego oraz zmieści się w granicach wstępnie przyjętego budżetu. Dom w lantanach nie jest duży, ale idealnie dopasowany do naszej rodziny. Co ważne, jest również oszczędny w eksploatacji” - mówią Anita i Piotr.
Czytaj więcejW ramach współpracy ARCHON+ oferuje deweloperom wsparcie naszej pracowni graficznej. Przygotujemy dla Państwa bezpłatny projekt reklamy prasowej, billboardu lub plakatu reklamowego.
Czytaj więcejW ramach współpracy deweloperskiej ARCHON+ oferuje wysokiej jakości materiały graficzne oraz karty mieszkań, które skutecznie pomogą promować każdą Inwestycję. Skorzystaj z bezpłatnych materiałów i wyróżnij swoją ofertę na rynku nieruchomości.
Czytaj więcejJeśli nie mamy zgromadzonych środków własnych potrzebnych do sfinansowania inwestycji konieczne może okazać się zaciągnięcie kredytu. Wniosek kredytowy składamy wtedy, gdy mamy już działkę (może ona stanowić wkład własny w momencie zaciągania kredytu), komplet pozwoleń, projekt domu, kosztorys oraz harmonogram budowy. Procedura uzyskania kredytu i lista wymaganych dokumentów jest podobna we wszystkich bankach.
Czytaj więcejBez dziennika nie rozpoczniesz budowy. Powinien być założony jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Dziennik Budowy jest jedynym dokumentem stwierdzającym poprawność prowadzonych prac podczas budowy domu, dlatego powinien być na bieżąco prowadzony przez Kierownika budowy. Jest również jednym z dokumentów, które musisz złożyć wraz z zawiadomieniem o zakończeniu budowy lub z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie (zgodnie z art. 57 Prawa budowlanego). Na jego podstawie wydawana jest zgoda na użytkowanie budynku.
Czytaj więcejBudowa domu to ogromne przedsięwzięcie finansowe i logistyczne, wymagające od inwestora sporej wiedzy i zaangażowania. Jak się do niej przygotować, żeby przebiegła sprawnie i bez nieprzyjemnych niespodzianek?
Czytaj więcejKosztorys budowlany obrazuje poszczególne etapy budowy domu. Jest fantastycznym dodatkiem do projektu domu, ponieważ dzięki niemu będziemy dokładnie wiedzieć co jest do zrobienia, na poszczególnych etapach budowy naszego domu. Dzięki kosztorysowi będziemy mogli zaplanować budowę w czasie, porównać oferty różnych wykonawców na wykonanie konkretnych zadań oraz dopilnować harmonogramu prac. Oferowany przez nas kosztorys zawiera wycenę sprzętu, materiałów i robocizny oraz tak zwany przedmiar robót- czyli dokładnę listę zadań do wykonania z ilością prac i opisem sposobu ich wykonania.
Czytaj więcejStrop gęstożebrowy jest stropem belkowo – pustakowym, który składa się z kratownicowych belek stropowych, pustaków betonowych oraz betonu układanego na budowie.
Czytaj więcejWybierając gotowy projekt domu powinniśmy od razu zdecydować się na konkretny typ ogrzewania. Jeżeli w pobliżu wybranej działki przebiega sieć gazowa to warto wybrać projekt z kotłownią gazową. Tego typu ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe i bardzo wygodne.
Czytaj więcejStropy stanowią poziome przegrody międzykondygnacyjne, które prócz swojej podstawowej funkcji - przenoszenia obciążeń - mają zapewnić mieszkańcom pełen komfort użytkowania. Muszą spełniać stawiane im wymagania, dotyczące wytrzymałości, sztywności, izolacyjności cieplnej i akustycznej, ognioodporności i trwałości. Jednocześnie powinny charakteryzować się niskim nakładem pracy podczas realizacji oraz być możliwie tanie.
Czytaj więcejŚciany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia, ale ciepłego i wytrzymałego materiału. Ściany dwuwarstwowe to popularne rozwiązanie łączące zalety ściany jedno- i trójwarstwowej. Składają się z warstwy nośnej i ocieplenia. Poznaj wszystkie wady i zalety ścian jedno- i dwuwarstwowych. Dzięki naszym wskazówką dobierzesz optymalne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.
Czytaj więcejZapoznaj się ze zbiorem specjalistycznych słów i wyrażeń technicznych wykorzystywanych w budownictwie.
Czytaj więcej2021 © ARCHON+ Biuro Projektów - Tradycyjne i nowoczesne gotowe projekty domów - autorska pracownia architektoniczna założona w 1990r. przez arch. Barbarę Mendel
Z uwagi na ciągłe doskonalenie procesu powstawania projektów (zgodnie z normą ISO 9001), prezentowane na stronie projekty domów mogą nieznacznie różnić się od dokumentacji technicznej.
Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym sklepie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności.