Kominki ArchonHome

Wybierając wymarzony projekt domu, większość z nas ma przed oczami wizję swojej szczęśliwej rodziny, spędzającej czas w cieple domowego ogniska.

ARCHON+ wychodzi naprzeciw wszystkim swoim Klientom, którzy zdecydowali się na kominek i oferuje rabat 5% na zakup kominka w sklepie internetowym archonhome.pl.

Jeśli więc jesteś szczęśliwym posiadaczem projektu domu ARCHON+, budujesz i jesteś na etapie instalacji kominka, zadzwoń  (12 399 42 42) lub napisz do nas na adres archonhome@archon.pl. Bezpłatnie pomożemy Ci wybrać najlepszy kominek do Twojego domu, otrzymasz rabat na jego zakup, pomożemy również w doborze i wycenimy dodatkowy osprzęt do montażu (np. system DGP - Dystrybucji Gorącego Powietrza lub płaszcza wodnego). Kominek otrzymasz przesyłką kurierską na wskazany adres (np. na miejsce budowy).

Klienci ARCHON+ otrzymują też dodatkowo możliwość skorzystania z dodatkowych promocji miesiąca (np. darmowa dostawa).

Czym kierować się przy wyborze kominka?

Przed zakupem kominka zadajmy sobie pytania:

  • czy kominek ma pełnić tylko funkcję ozdobną czy ogrzewać cały dom
  • czy dom chcemy ogrzać za pomocą systemu dystrybucji gorącego powietrza, czyli, kominka powietrznego, czy podłączając go do centralnego ogrzewania, czyli kominka z płaszczem wodnym
  • jakie są wymiary naszego przewodu kominowego;
  • ile chcemy wydać na nasz kominek.

Przyjmuje się, że 1 kW mocy wkładu kominkowego jest w stanie ogrzać ok 10m2 domu o standardowej wysokości. Odpowiadając sobie na pytanie do czego ma nam służyć kominek, odpowiadamy jednocześnie na pytanie jaką powinien mieć moc.

W przypadku instalacji wkładów powietrznych pomiędzy wkładem a ścianą należy zostawić przestrzeń ok. 10 cm, aby cyrkulujące wokół wkładu zimne powietrze zostało ogrzane. Przy piecach wolnostojących odległość ta powinna wynosić ok. 30 cm od ściany.

Wkłady, ze względu na ich ciężar i bezpieczeństwo użytkowania, należy montować na podłodze wykonanej z materiałów niepalnych o grubości minimum 300 mm, a podłoga przy drzwiczkach kominka musi być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości minimum 300 mm.

W kominkach powinniśmy palić wykorzystując drewno liściaste o wilgotności nie przekraczającej 20% co w praktyce osiąga się sezonując drewno w odpowiednich warunkach przez okres 2 lat.

Wartość opałowa drewna mówi nam, jaką korzyść można osiągnąć podczas spalania, czyli jest to ilość ciepła w kWh. Różne rodzaje drewna różnią się pod tym względem. Wartość opałowa drewna iglastego to ok. 4,4-4,5 kWh/kg zaś drewna liściastego 4,1-4,2 kWh/kg, pod warunkiem, że mówimy o drewnie sezonowanym czyli składowanym przez mnimum 2 lata w suchych warunkach.

Drewno opałowe jest kupowane na metry sześcienne (m3)

  • 1m3 drewna iglastego = 360 kg
  • 1m3 drewna liściastego = 510 kg

Na m3 kupowanego drewna otrzymamy wartość opałową: ok. 1600 kWh/m3 - drewna iglastego, ok. 2100 kWh/m3 - drewna liściastego

Większy jednak wpływ na wartość opałową ma wilgotność drewna. W przybliżeniu można powiedzieć, że świeżo ścięte drewno ma jedynie połowę wartości opałowej drewna dobrze sezonowanego. Co oznacza, że przy zapotrzebowaniu cieplnym ok 4kW potrzebna na jeden dzień ilość energii cieplnej wynosi 4kW × 24 h = 96kWh Jeśli zatem to zapotrzebowanie jest pokrywane przez spalanie drewna liściastego dobrze sezonowanego to 1m3 wystarczy nam na ponad 3 tygodnie. Ale jeśli kupimy drewno świeżo ścięte wtedy 1m3 wystarczy nam zaledwie na 11 dni.

Jeśli chodzi o obudowę kominka, to forma i wykonanie zależy już jedynie od naszej fantazji, wystroju domu i upodobań.

Dom w kalateach 4 - wizualizacja salonu wyposażonego w kominek Oliwia Wnętrze Domu w kalateach 4 z wkładem kominkowym OLIWIA LP
Willa Julia - wizualizacja salonu wyposażonego w kominek Maja Wnętrze Willi Julia 3B z wkładem kominkowym MAJA LBS

Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat 400 zł
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?