Opaska wokół domu - jak i z czego ją zrobić?

Opaska wokół domu to ważny element, który nie tylko podkreśla estetykę budynku, ale również pełni funkcje praktyczne, takie jak ochrona ścian przed wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Wybór materiałów i technik budowlanych do jej wykonania zależy od wielu czynników, w tym stylu architektonicznego domu, warunków klimatycznych oraz indywidualnych preferencji właściciela. W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom tworzenia opaski wokół domu, omawiając ich zalety, zastosowania oraz kroki niezbędne do wykonania tego elementu. Zapewnienie, że opaska będzie zarówno funkcjonalna, jak i estetycznie dopasowana do reszty budynku, jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Opaska wokół domu - dlaczego warto ją mieć?

Opaska wokół domu to nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny element każdej nieruchomości. Jest to pas materiału budowlanego, najczęściej żwiru, kostki brukowej lub betonu, który otacza budynek, pełniąc kluczową rolę w ochronie ścian fundamentowych przed wilgocią. Użycie opaski pozwala na stworzenie solidnej i odpornej powierzchni wokół domu, co jest szczególnie ważne dla zapewnienia trwałości i solidności. Dzięki odpowiedniemu wykonaniu opaski wokół domu, woda opadowa jest skutecznie odprowadzana, co znacząco zmniejsza ryzyko zawilgocenia ściany budynku. Dodatkowo, opaska wokół domu uporządkowuje teren wokół budynku, co zwiększa estetykę i ułatwia utrzymanie czystości. Podczas budowy opaski, należy pamiętać o konieczności zagęszczenia gruntu oraz stosowania warstwy filtracyjnej, która zapobiega przesiąkaniu wilgoci do gruntu pod opaską. Opaska żwirowa, wykonana z grubych frakcji, jest najłatwiejsza w realizacji i często wystarczająca do zapewnienia skutecznej izolacji. Natomiast w przypadku opaski z kostki brukowej, konieczne jest wykonanie cokołu oraz dylatacji, aby zapobiec niszczeniu izolacji przez nacisk materiału. Opaska wokół domu, odpowiednio zaprojektowana i wykonana, nie tylko chroni budynek, ale także stanowi jego wizytówkę.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Najpopularniejsze materiały na opaskę wokół domu

Z czego wykonać opaskę wokół domu i jaki materiał będzie najlepszy? Wybór materiałów do wykonania opaski wokół domu jest kluczowy, aby zapewnić zarówno ochronę ścian budynku, jak i podkreślić walory estetyczne całego obiektu. Opaska wokół domu, wykonana z odpowiednio dobranych materiałów, efektywnie odprowadza wodę opadową, chroniąc fundamenty przed wilgocią. Najpopularniejsze materiały, takie jak kostka brukowa, opaska żwirowa czy kamienie ozdobne, nie tylko zabezpieczają dolną część elewacji budynku, ale także dodają uroku. Wykonanie opaski wymaga przemyślanego planowania oraz zrozumienia specyfiki każdego z materiałów, aby harmonijnie współgrały z ogólnym wyglądem domu i jego otoczenia.

Opaska wokół domu z kostki brukowej

Opaska wokół domu wykonana z kostki brukowej to popularny wybór, który łączy w sobie zarówno funkcjonalność, jak i walory estetyczne. Jest to rozwiązanie, które nie tylko pomaga utrzymać porządek wokół domu, ale także skutecznie odprowadza wodę deszczową, chroniąc fundamenty przed wilgocią i uszkodzeniami. Opaska z kostki brukowej jest trwała i odporna na różne warunki pogodowe, co czyni ją doskonałym wyborem na długie lata.

Zalety:

Estetyka: Kostka brukowa dostępna jest w różnych kolorach i kształtach, co umożliwia dopasowanie jej do elewacji budynku oraz ogólnego stylu posesji.

Trwałość: Materiał ten jest bardzo wytrzymały na ścieranie i uszkodzenia, co sprawia, że opaska może służyć bez problemów przez wiele lat.

Odporność na warunki pogodowe: Kostka brukowa nie ulega zniszczeniu pod wpływem mrozu, deszczu czy intensywnego słońca.

Odprowadzanie wody: Poprawnie wykonana opaska z kostki brukowej efektywnie przeciwdziała zatrzymywaniu się wody wokół ścian budynku, co zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni.

Wady:

Koszt: Wykonanie opaski z kostki brukowej może być kosztowniejsze w porównaniu do innych materiałów, jak żwir czy beton.

Konieczność prawidłowego montażu: Nieprawidłowe ułożenie kostki, bez odpowiedniej warstwy drenażowej i filtracyjnej, może prowadzić do jej przemieszczania się lub uszkodzeń.

Utrzymanie: Fugi między kostkami mogą zbierać brud i wymagać regularnego czyszczenia, a także odchwaszczania.

Potencjalne uszkodzenie izolacji: Jeżeli opaska nie zostanie odpowiednio zaprojektowana z dylatacjami, może dochodzić do nacisku na ściany i uszkodzenia izolacji, zwłaszcza w przypadku mrozu.

Dom w balsamowcach 6

Opaska wokół domu z kamienia

Opaska wokół domu z kamienia to rozwiązanie cenione zarówno za swoje walory estetyczne, jak i trwałość. Używając naturalnego kamienia, można stworzyć eleganckie i solidne wykończenie, które nie tylko zabezpiecza fundamenty przed wilgocią, ale także dodaje charakteru zewnętrznej części posesji. Ważne jest również przygotowanie gruntu wokół fundamentów przed położeniem opaski, aby zapewnić ochronę ścian budynku poniżej opaski przed wilgocią, co jest kluczowe dla zapobiegania negatywnym skutkom zatrzymywania wilgoci.

Zalety:

Naturalny wygląd: Kamień, jako materiał naturalny, wprowadza do ogrodu i otoczenia domu elementy naturalnego piękna, które doskonale komponują się z otoczeniem.

Unikalność: Każdy kamień jest niepowtarzalny, co sprawia, że każda opaska jest jedyna w swoim rodzaju. To pozwala na stworzenie unikatowego i indywidualnego projektu.

Trwałość i wytrzymałość: Kamień jest bardzo trwały i odporny na działanie czynników zewnętrznych, w tym ekstremalne temperatury, co zapewnia długowieczność opaski.

Ochrona przed erozją i wodą: Kamień doskonale radzi sobie z odprowadzaniem wody, co jest kluczowe dla ochrony ścian fundamentowych przed wilgocią i zagrzybieniem.

Wady:

Wysoki koszt: Opaska z kamienia jest zazwyczaj droższa niż inne opcje, zarówno ze względu na materiał, jak i na potrzebę specjalistycznej pracy przy układaniu.

Ciężar materiału: Kamień jest materiałem ciężkim, co może utrudniać transport i wymagać wzmocnionej konstrukcji podłoża.

Trudność w montażu: Układanie kamienia wymaga większej precyzji i doświadczenia niż innych materiałów, co może prowadzić do wyższych kosztów instalacji.

Utrzymanie: Fugi między kamieniami mogą wymagać regularnego czyszczenia i uzupełniania, aby opaska zachowała swoje walory estetyczne i funkcjonalne.

Żwirowa opaska wokół domu

Opaska żwirowa wokół domu to ekonomiczne i efektywne rozwiązanie, które zyskuje na popularności ze względu na swoją prostotę i naturalny wygląd. Jest to opcja szczególnie polecana dla osób poszukujących praktycznego, ale jednocześnie estetycznego rozwiązania dla swojej posesji.

Zalety:

Niski koszt: Żwir jest jednym z najtańszych materiałów na opaskę, co czyni go dostępnym dla szerokiego grona właścicieli domów.

Łatwość instalacji: Układanie żwiru jest znacznie mniej skomplikowane niż montaż kostki brukowej czy kamienia, co obniża koszty pracy i przyspiesza czas realizacji.

Drenaż: Żwir doskonale przepuszcza wodę, co pomaga w skutecznym odprowadzaniu wody opadowej z dala od fundamentów, minimalizując ryzyko wilgoci i uszkodzeń strukturalnych.

Dostępność różnych rodzajów i kolorów żwiru pozwala na dostosowanie wyglądu opaski do reszty krajobrazu oraz stylu domu.

Wady:

Utrzymanie: Żwir może być rozrzucony przez opady deszczu czy podczas prac ogrodowych, co wymaga regularnego uzupełniania i porządkowania.

Chwasty: W obszarach żwirowych mogą pojawiać się chwasty, które wymagają regularnego usuwania, chyba że zastosuje się maty przeciwchwastowe.

Nie jest stabilny: Żwir może się przesuwać podczas chodzenia, co może być niewygodne i stwarza ryzyko potknięcia, zwłaszcza dla osób starszych lub dzieci.

Utrzymanie czystości opaski ze żwirku jest trudniejsze niż gładkich powierzchni z kostki, kamienia czy betonu, zwłaszcza po koszeniu wokół budynku.

Szerokość i kształt opaski wokół domu 

Szerokość i kształt opaski wokół domu powinny być dostosowane do funkcji, jakie ma spełniać, oraz do charakterystyki terenu, na którym się znajduje. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących wymiarów opaski wokół domu, zależnych od jej 
funkcji i potrzeb użytkowych:

Podstawowa funkcja estetyczna i ochronna: Jeśli głównym celem opaski jest tylko estetyczne oddzielenie elewacji od otaczającego terenu (np. trawnika), zwykle wystarczająca będzie szerokość od 30 do 50 cm. Taka szerokość pozwala na efektywne odseparowanie murów domu od bezpośredniego kontaktu z wilgocią oraz na zachowanie czystości ścian.

Funkcja komunikacyjna – ścieżki wokół domu: Jeżeli opaska ma również pełnić rolę chodnika wokół domu, zaleca się, aby jej szerokość wynosiła co najmniej 80-90 cm. Taka szerokość pozwoli na wygodne poruszanie się wokół domu nawet z narzędziami ogrodniczymi czy meblami ogrodowymi.

Dopasowanie do modułu kostki brukowej: Planując szerokość opaski, warto uwzględnić moduł wybranych kostek brukowych, aby zminimalizować konieczność przycinania kostek na brzegach opaski. To pozwala na lepsze wykorzystanie materiału i zmniejszenie odpadów.

Spadek opaski: Niezależnie od wybranej szerokości, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego spadku opaski – zaleca się minimum 2%, co umożliwia efektywne odprowadzanie wody deszczowej z powierzchni opaski i zapobiega zaleganiu wody przy elewacji, co może prowadzić do jej zawilgocenia.

Podbudowa i stabilizacja: Pod opaską z kostki brukowej powinna znajdować się solidna warstwa podsypki piaskowej, która jest odpowiednio zagęszczona. To zapewnia równomierne osiadanie nawierzchni i jej długotrwałą stabilność.

Kształt opaski powinien być zaplanowany tak, aby harmonijnie wpisywał się w ogólną koncepcję zagospodarowania przestrzennego działki, uwzględniając kształty i linie budynku oraz elementy ogrodowe. Dzięki temu opaska stanie się integralną częścią zarówno architektonicznego, jak i krajobrazowego wizerunku nieruchomości.

Dom w przebiśniegach 3 (G2)

Przygotowanie terenu pod opaskę 

Przygotowanie terenu pod opaskę wokół domu jest kluczowe dla zapewnienia jej trwałości i funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy proces przygotowania podłoża, zależny od rodzaju materiału, który zostanie użyty do wykonania opaski.

Opaska z kostki brukowej

Etap 1: Usunięcie wierzchniej warstwy

Usunięcie wierzchniej, żyznej warstwy ziemi jest konieczne, aby zapobiec osiadaniu i deformacji nawierzchni. Warstwa humusu jest niestabilna i nie nadaje się jako podłoże pod opaskę.

Etap 2: Warstwa drenażowa

Przygotowanie warstwy drenażowej z żwiru lub grubszej frakcji piasku, która zapewni odpowiednie odprowadzanie wody. Grubość tej warstwy powinna wynosić około 15-30 cm, w zależności od lokalnych warunków gruntowych.

Etap 3: Zagęszczenie i wyrównanie

Kolejny krok to zagęszczenie przygotowanej warstwy drenażowej. Używając zagęszczarki, należy upewnić się, że podłoże jest równomierne i solidne. Wyrównanie terenu jest ważne, aby opaska miała równy i stabilny fundament.

Etap 4: Podsypka piaskowa

Na warstwę drenażową nakłada się około 5-10 cm podsypki piaskowej, która jest ponownie zagęszczana. Podsypka ta ułatwia ustawienie kostek na równej powierzchni.

Opaska żwirowa

Etap 1: Usunięcie humusu

Podobnie jak w przypadku kostki brukowej, pierwszym krokiem jest usunięcie humusu, aby uniknąć przemieszczania się materiału i problemów z osiadaniem.

Etap 2: Warstwa drenażowa

Przygotowanie grubszej warstwy żwiru lub tłucznia, która będzie pełnić funkcję drenażową. Grubość warstwy zależy od potrzeb drenażowych, ale zazwyczaj wynosi od 10 do 20 cm.

Etap 3: Zagęszczenie

Warstwa żwiru powinna być starannie zagęszczona, aby zapewnić stabilność opaski i uniknąć jej przemieszczania się pod wpływem obciążeń czy opadów atmosferycznych.

Opaska z kamienia naturalnego

Etap 1: Usunięcie humusu

Usunięcie górnej warstwy ziemi jest równie ważne, co w poprzednich przypadkach, aby podłoże było stabilne.

Etap 2: Warstwa drenażowa i podsypka

Na oczyszczonym terenie układa się warstwę drenażową z żwiru, a następnie podsypkę z drobniejszego piasku, która umożliwi precyzyjne ułożenie kamieni.

Etap 3: Zagęszczenie i wyrównanie

Zagęszczenie każdej warstwy zapewni solidne podłoże pod kamienie, które muszą być ułożone na stabilnej i równomiernej powierzchni.

Wspólne zalecenia

Odpowiedni spadek: Niezależnie od rodzaju materiału, należy zadbać o odpowiedni spadek opaski (ok. 2%), który umożliwi odprowadzanie wody deszczowej z dala od fundamentów.

Hydroizolacja: W miejscach narażonych na wilgoć, warto rozważyć dodatkową hydroizolację ścian kontaktujących się z opaską, aby zapobiec kapilarnemu podciąganiu wody.

Dodatkowo, niezwykle ważne jest zabezpieczenie ścian budynku poniżej opaski przed negatywnym wpływem wilgoci. Przygotowanie odpowiedniej warstwy drenażowej i filtracyjnej, takiej jak żwir, jest kluczowe dla ochrony fundamentów i ścian poniżej opaski przed zatrzymywaniem wody. Zapewnienie właściwej filtracji i odprowadzania wody z dala od ścian budynku minimalizuje ryzyko uszkodzeń strukturalnych i problemów z wilgocią.

Dom w gozdzikowcach (G2A)

Jak zbudować opaskę wokół domu krok po kroku

Jak zrobić opaskę wokół domu? Proces wykonywania opaski wokół domu wymaga dokładności i przemyślanego podejścia. Oto szczegółowy przewodnik, jak krok po kroku zbudować opaskę, która będzie funkcjonalna i estetycznie się prezentować:

Krok 1: Planowanie i wytyczanie terenu

Zmierz obszar: Zmierz obszar wokół domu, gdzie planujesz położyć opaskę. Zaznacz granice opaski przy pomocy sznurka i kołków lub farby do znakowania.

Planuj szerokość: Zapewnij odpowiednią szerokość opaski.

Spadek: Upewnij się, że zaplanowany spadek wynosi około 2%, aby umożliwić odprowadzanie wody deszczowej.

Krok 2: Przygotowanie terenu

Usuń wierzchnią warstwę ziemi: Usuń humus i inne nieodporne materiały, aby zapobiec osiadaniu. 

Warstwa drenażowa: Na czystym podłożu rozłóż warstwę żwiru lub tłucznia, co zapewni drenaż i stabilność.

Zagęszczenie: Użyj zagęszczarki, aby solidnie zagęścić żwir lub tłuczeń, zapewniając stabilne podłoże.

Krok 3: Ustawienie obrzeży

Obrzeża: Ułóż obrzeża, które zdefiniują kształt i ograniczą rozprzestrzenianie się materiału opaski. Obrzeża mogą być wykonane z betonu, metalu lub plastiku.

Stabilizacja obrzeży: Zabetonuj obrzeża lub umocuj je specjalnymi kołkami, aby zapewnić ich stabilność i trwałość.

Krok 4: Układanie nawierzchni

Podsypka: Na warstwę drenażową nałóż warstwę piasku, która posłuży jako podsypka pod kostkę brukową, kamienie lub płyty.

Układanie materiału: Rozpocznij układanie kostki brukowej, kamienia lub innych materiałów od jednego końca, upewniając się, że wszystkie elementy są równo ułożone i sczepione ze sobą.

Wypełnianie spoin: Jeśli używasz kostki lub płyty, spoiny między nimi wypełnij piaskiem lub drobnym żwirem, aby zwiększyć stabilność nawierzchni.

Krok 5: Zagęszczenie i wykończenie

Zagęszczanie: Po ułożeniu całej opaski użyj płytowej zagęszczarki, aby wszystko solidnie utrwalić. To zapobiegnie przemieszczaniu się materiałów i zapewni równą powierzchnię.

Sprawdzenie spadków: Upewnij się, że spadki są zachowane, a woda deszczowa odpowiednio odprowadzana.

Czyszczenie i zabezpieczenie: Wyczyść opaskę z resztek piasku i zabezpiecz ją, jeśli to konieczne, stosując odpowiednie impregnaty lub środki zabezpieczające.

Krok 6: Ostatnie poprawki

Inspekcja: Dokładnie sprawdź całą opaskę pod kątem ewentualnych nierówności lub luźnych elementów.

Poprawki: W razie potrzeby dokonaj korekt, aby wszystkie elementy były stabilne i estetyczne.

Jak zapewnić prawidłowe odprowadzenie wody?

1. Zaplanowanie odpowiedniego spadku

Pierwszym i podstawowym krokiem jest zapewnienie, aby opaska miała odpowiedni spadek od ścian domu na zewnątrz. Zaleca się, aby spadek wynosił co najmniej 2% (2 cm na każdy metr długości opaski), co pozwoli na naturalne odprowadzanie wody deszczowej z dala od fundamentów.

2. Instalacja systemów drenażowych

Jeśli sam spadek nie wystarczy, szczególnie w obszarach bardziej narażonych na intensywne opady deszczu lub na zastoje wody, warto rozważyć instalację dodatkowych systemów drenażowych:

  • rynny drenażowe: instalacja rynien drenażowych wzdłuż krawędzi opaski, szczególnie tam, gdzie woda ma tendencję do gromadzenia się; rynny te zbierają wodę i odprowadzają ją do kanalizacji burzowej lub do zbiornika retencyjnego,
  • studnie chłonne: w miejscach, gdzie nie można podłączyć się do kanalizacji burzowej, można zastosować studnie chłonne (infiltracyjne), które pozwalają na wsiąkanie wody do gruntu, zapobiegając jej gromadzeniu.

3. Warstwa drenażowa

Pod opaską warto zastosować grubą warstwę materiału drenażowego, takiego jak żwir czy tłuczeń. Warstwa ta nie tylko wspomaga odprowadzenie nadmiaru wody, ale również zabezpiecza podsypkę piaskową przed wymywaniem.

4. Geowłókniny i membrany drenażowe

Zastosowanie geowłóknin pod warstwą drenażową może znacząco poprawić efektywność drenażu, zapobiegając zatykaniu drenażu przez drobniejsze cząstki ziemi oraz promując równomierne rozprowadzenie wody. Geowłóknina pozwala również na oddzielenie różnych warstw materiałów, co zapobiega ich mieszaniu i zwiększa trwałość konstrukcji.

5. Obrzeża drenażowe

W miejscach szczególnie narażonych na zalewanie, można zastosować specjalne obrzeża drenażowe, które mają wbudowane kanały do odprowadzania wody. Te elementy są szczególnie przydatne na obszarach o trudnych warunkach gruntowych lub tam, gdzie tradycyjne metody mogą okazać się niewystarczające.

6. Regularne inspekcje i konserwacja

Odpowiednie utrzymanie opaski i systemów drenażowych jest kluczowe dla ich skuteczności. Regularne inspekcje i czyszczenie rynien, sprawdzanie stanu studni chłonnych oraz usuwanie wszelkich zatorów i osadów z systemów drenażowych zapewnią ich długotrwałą funkcjonalność.

Integracja tych rozwiązań drenażowych z konstrukcją opaski wokół domu pozwoli na efektywne zarządzanie wodą opadową, zabezpieczając budynek przed potencjalnymi szkodami wynikającymi z nadmiernej wilgoci lub stojącej wody.

Częste błędy przy budowie opaski i jak ich unikać

Najczęściej popełniane błędy

Użycie jednolitej betonowej wylewki: Takie rozwiązanie utrudnia wysychanie gruntu i może prowadzić do deformacji betonu na skutek mrozów i nierównomiernego osiadania gruntu. Dodatkowo, opaska z betonu musi być odpowiednio dylatowana, żeby nie popękała.

Brak odpowiedniego nachylenia: Opaska powinna mieć przynajmniej 2% nachylenie w kierunku otaczającego terenu, aby woda mogła swobodnie odpływać.

Zła jakość materiałów: Użycie materiałów, które nie zapewniają trwałości i odpowiedniego drenażu, może skutkować szybkim uszkodzeniem opaski.

Nie rozważenie użycia opaski betonowej: Pominięcie opaski betonowej jako opcji dla tworzenia solidnej granicy wokół domu, ze względu na jej trwałość i odporność, zwłaszcza w obszarach o specyficznych warunkach geologicznych, gdzie lepszym wyborem mogą być żwir lub kamień.

Jak unikać błędów:

Wybór odpowiednich materiałów: Zaleca się używanie drobnowymiarowych materiałów brukowych, kruszywa lub ażurowych płyt, które są bardziej odporne na zmiany warunków atmosferycznych i zapewniają lepsze odprowadzanie wody.

Zapewnienie odpowiedniego nachylenia i kształtowania terenu: Staranne zaplanowanie ułożenia opaski z odpowiednim nachyleniem jest kluczowe dla efektywnego odprowadzenia wody.

Poprawne przygotowanie podłoża: Zagęszczenie i stabilizacja gruntu wokół fundamentów przed rozpoczęciem prac jest niezbędne do zapewnienia stabilności opaski.

Estetyka i funkcjonalność - kreatywne pomysły na design opaski

Przekonaj się, jak można pomysłowo wykończyć opaskę wokół domu. Zobacz wybrane realizacje projektów ARCHON+.

To nowoczesna i elegancka propozycja dla osób szukających wygodnej przestrzeni do życia. To dom z poddaszem użytkowym, którego elewacja wyróżnia się wyjątkowym, minimalistycznym designem. Czyste linie, zrównoważone proporcje i starannie dobrane materiały sprawiają, że dom prezentuje się nowocześnie, a zarazem ciepło i przytulnie. Inwestorzy w realizacji projektu zdecydowali się na wykończenie fasady jasnym tynkiem, połączonym z szarymi akcentami oraz szarą stolarką okienną i antracytowym dachem bezokapowym z blachą łączoną na rąbek. Duże przeszklenia wpuszczają do wnętrza mnóstwo naturalnego światła i jednocześnie zapewniają wspaniałe widoki na otaczający ogród. Uwagę zwraca precyzyjne wykończenie zewnętrznej części domu opaską betonową wokół całego budynku.

Dom w kellerisach (G2)

Ta opaska pełni funkcje estetyczne, poprawiając walory estetyczne całego projektu, ale także praktyczne, kierując spływ wody z dala od fundamentów. Jest to rozwiązanie, które pozwala na efektywne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Dom oferuje wygodny i przemyślany układ funkcjonalny. Na parterze znajduje się przestronny salon połączony z jadalnią oraz kuchnią, tworząc otwartą przestrzeń sprzyjającą wspólnemu spędzaniu czasu. Dodatkowo parter oferuje wygodny apartament z własną łazienka i garderobą oraz wyjściem na taras. W tej części domu znajduje się także toaleta i pomieszczenie gospodarcze, a także dwustanowiskowy garaż z przejściem do kotłowni. Na piętrze zaprojektowano antresolę z miejscem do pracy oraz strefę prywatną z trzema komfortowymi sypialniami, a także łazienkę i pralnię.

To dom z poddaszem użytkowym i jednostanowiskowym garażem, oferujący harmonijne połączenie klasycznej elegancji i nowoczesnej funkcjonalności. Jego architektura odzwierciedla przemyślany design, zapewniający komfortowe życie dla całej rodziny. Dom, na którego budowę zdecydowali się Inwestorzy wyróżnia się elegancką elewacją, która łączy jasny tynk z ciepłymi drewnianymi elementami, tworząc wyjątkowy kontrast. Duże okna pozwalają na wpuszczenie naturalnego światła, dodając wnętrzom przytulności. Czterospadowy dach nadaje bryle ponadczasowy charakter, jednocześnie doskonale komponując się z nowoczesnymi akcentami elewacji.

Dom w tymianku (N)

Projekt domu Inwestorów został otoczony starannie zaprojektowaną opaską z kostki brukowej i żwirku. Ten element nie tylko poprawia estetykę całej nieruchomości, ale także pełni funkcje praktyczne, zabezpieczając fundamenty przed wilgocią i tworząc estetyczną strefę przejściową między budynkiem a ogrodem. Kostka brukowa, użyta do wykonania opaski, jest nie tylko trwała, ale i stylowa, zaś dodatek żwirku nadaje całości nowoczesnego charakteru i poprawia drenaż wokół domu. Układ wnętrza został zaprojektowany z myślą o funkcjonalności i komforcie mieszkańców. Parter to otwarta przestrzeń, w której znajduje się salon, jadalnia i kuchnia, co sprzyja wspólnemu spędzaniu czasu. Znajduje się tam również dodatkowy pokój, który można wykorzystać jako gabinet lub pokój gościnny. Na piętrze umieszczono trzy sypialnie, w tym jedna z wygodną garderoba, a także łazienkę i pralnię.

To dom z poddaszem użytkowym. Elewacja domu Inwestorów jest oszczędna w formie. Jasne tynki w połączeniu z ciemnym dachem i stolarką okienną tworzą elegancką i harmonijną kompozycję. Duże okna i przeszklenia otwierają wnętrza na otaczającą naturę, zapewniając jednocześnie mnóstwo naturalnego światła. W realizacji projektu zastosowano opaskę ze żwirku i płyt tarasowych, która nie tylko pełni funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Taka opaska pomaga w odprowadzaniu wody z dala od fundamentów, a dzięki płytom tarasowym tworzy też elegancki obszar wokół domu.

Dom w awokado 2 (N)

Ten element wykończenia idealnie wpisuje się w całościowy design projektu, dodając mu uroku i podkreślając jego nowoczesny charakter. Wnętrze domu zostało zaprojektowane z myślą o maksymalnym komforcie. Na parterze znajduje się przestronny salon z otwartą kuchnią z wyspą i jadalnią, co tworzy doskonałe miejsce do wspólnego spędzania czasu. Dodatkowo znajduje się tam pokój gościnny lub gabinet, co daje elastyczność w aranżacji przestrzeni. Na piętrze zaplanowano trzy sypialnie, w tym komfortową główną sypialnię z własną garderobą, oraz dodatkową łazienkę dla pozostałych pokoi i funkcjonalną pralnię.

To propozycja domu jednorodzinnego parterowego z jednostanowiskowym garażem. Projekt ten zapewnia komfortowe i funkcjonalne rozwiązania dla współczesnej rodziny. Elewacja domu wyróżnia się nowoczesnym designem, który łączy w sobie elegancję i prostotę. W realizacji projektu, Inwestorzy zdecydowali się na jasny tynk, który harmonizuje z drewnianymi akcentami, nadając budynkowi ciepła i naturalnego uroku, tworząc przy tym efektowną kompozycję. Wokół domu zaplanowano opaskę ze żwirku, która pełni funkcje estetyczne i praktyczne, stanowiąc estetyczne przejście między domem a ogrodem.

Dom w cyprysikach

Opaska ze żwirku pomaga także w odprowadzaniu wody z dala od fundamentów, zabezpieczając je przed wilgocią i poprawiając drenaż terenu. Dzięki niej cały projekt zyskuje na estetyce i funkcjonalności. Układ funkcjonalny tego domu został zaprojektowany z myślą o potrzebach współczesnej rodziny. Część dzienna to salon z kominkiem, otwarta kuchnia oraz jadalnia. Duże przeszklenia w salonie zapewniają swobodny dostęp do tarasu, łącząc wnętrze z otaczającą przyrodą. Długi korytarz prowadzi do strefy prywatnej domowników. Znajdują się w niej trzy wygodne sypialnie, w tym jedna z prywatna garderobą oraz wspólna, w pełni wyposażona łazienka. 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

KROK 5. Urządzam dom i ogród

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?