Jak prąd ogrzeje dom?
termofol

Termo-Fol Sp. z o.o.

ul. Józefa Marcika 4A IIp/lok.5, 30-443 Kraków
tel.: +48 12 376 86 00
e-mail: biuro@termofol.pl
www.termofol.pl/

Ogrzewanie elektryczne jest innowacyjnym systemem grzewczym, który staje się realną alternatywą dla innych obecnych na rynku rozwiązań. W dobie odchodzenia od popularnych dotąd systemów na węgiel i gaz, coraz więcej osób decyduje się na ogrzewaniu domu energią elektryczną.

Polska wraz z całą Unią Europejską przechodzi zieloną rewolucję. W celu walki ze zmianami klimatycznymi odchodzimy od paliw kopalnych – węgla i gazu. Z tego powodu wiele osób zwraca uwagę na alternatywne rozwiązania w ogrzewnictwie. Coraz większą popularność zdobywają folie grzewcze na podczerwień i kable grzewcze.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Folie grzewcze na podczerwień są nowoczesnym grzejnikiem powierzchniowym. Na folii typu PET nadrukowywana jest cienka warstwa matrycy węglowej, do której doprowadzony jest prąd. To daje efekt w postaci fal długiej podczerwieni. Za ich pomocą folie grzewcze Termofol ogrzewają nasze domy. Folie są grzejnikiem, który można zastosować pod niemalże każdy rodzaj podłogi. Jedynym ograniczeniem są płytki ceramiczne. W takim przypadku stosuje się maty grzewcze.

Mata grzewcza wykorzystuje zjawisko oporu elektrycznego. Jest to kabel grzewczy, który umieszczony jest na wytrzymałej siatce z włókna szklanego. Mają one szerokie zastosowanie, ponieważ idealnie sprawdzą się nie tylko pod płytkami (np. w łazience czy w kuchni), ale także pod wylewką. Może być stosowana jako główne źródło ciepła oraz jako ogrzewanie dodatkowe. Najczęściej wykorzystuje się je do ogrzewania łazienek i kuchni, ponieważ to tam chętniej kładziemy na podłodze płytki ceramiczne.

Kable grzewcze są w zasadzie tym samym urządzeniem co maty. Różnica jest taka, że nie są osadzone na siatce z włókna szklanego. Ich zastosowanie również jest podobne.

Ogrzewanie podłogowe pod panelami

Wybór systemu grzewczego musi iść w parze z doborem rodzaju podłogi. Przede wszystkim należy sprawdzić u producenta czy jego produkt jest przeznaczony do zastosowania wraz z ogrzewaniem. Ważnym krokiem będzie także upewnienie się jaka może być maksymalna temperatura paneli. W większości przypadków maksymalna temperatura ustawiana jest na 28 stopni Celsjusza. Folię grzewczą stosuje się pod podłogami „pływającymi”, czyli takimi, które montowane są na tzw.click. Mowa tu o panelach laminowanych, winylowych oraz o deskach warstwowych.

Wybór folii grzewczej – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym czynnikiem jest rozmiar pomieszczenia. Folie grzewcze na podczerwień są dostępne w różnych rozmiarach i mocach, więc ważne jest, aby dobrać odpowiednią moc i rozmiar folii uwzględniając izolację budynku oraz wymiary pomieszczenia. Jeżeli użytkownikowi zależy wyłącznie na efekcie ciepłej podłogi, oraz na tym aby podłoga szybko się nagrzewała, wówczas należy rozważyć wybór odpowiednio większej mocy folii. Innym ważnym czynnikiem jest trwałość folii grzewczych. Warto wybrać folię o wysokiej jakości, która będzie trwała przez wiele lat. Ważnym aspektem jest również producent folii. Wybierz renomowanego producenta, który oferuje gwarancję na swoje produkty i zapewni wsparcie techniczne w razie potrzeby. Wybierając folie z serii Termofol Diamond otrzymujesz 30 lat gwarancji i wsparcie ze strony specjalistów.

Ostatecznie, warto zwrócić uwagę na opłacalność instalacji folii grzewczych. Koszty eksploatacji i utrzymania folii grzewczych są niższe niż w przypadku klasycznych systemów grzewczych. Jednakże, opłacalność zależy od ocieplenia budynku i izolacji termicznej budynku.

Podsumowując, przy wyborze folii grzewczych na podczerwień należy zwrócić uwagę na wielkość i moc folii, jej trwałość, producenta oraz opłacalność w zależności od izolacji termicznej budynku.

Folia grzewcza

Ogrzewanie podłogowe pod płytkami

Zaletą ogrzewania podłogowego na podczerwień jest elastyczność tego rozwiązania. Żaden dostępny obecnie system grzewczy nie jest w stanie zapewnić ciepła w każdym miejscu domu w tak prosty sposób. Wspomnieliśmy wcześniej, że folie grzewcze sprawdzą się w pomieszczeniach, w który zamontowane są panele pływające. Co w przypadku, gdy potrzebujemy ogrzać łazienkę lub kuchnię, gdzie zamontowane będą płytki ceramiczne?

W takich przypadkach zaleca się zastosowanie mat grzewczych. Jest to urządzenie, które do ogrzewania również wykorzystuje prąd, ale ma nieco inną zasadę działania. Mata grzewcza to cienki, okrągły przewód oporowy o średnicy 3,6mm, przymocowany do siatki z włókna szklanego. Ma moc 150W/m2 i jest dostępna w różnych rozmiarach, wyrażonych w metrach kwadratowych. Mata ma standardową szerokość 0,5 m, niezależnie od jej powierzchni, ale można ją swobodnie formować, nacinając siatkę z włókna. Należy pamiętać, że nie wolno skracać przewodu grzejnego maty. Na końcu maty znajduje się mufa zakończeniowa, a na początku przewód zasilający, który łączy się z termoregulatorem. Przewód grzejny i zasilający są połączone za pomocą mufy. Mata grzewcza jest idealna do montażu pod płytkami podłogowymi.

Kabel grzewczy jest również przewodem oporowym, ale zamiast być przymocowany do siatki z włókna szklanego, jest zwinięty w rolkę. W ofercie Termofol są dwa rodzaje kabli grzewczych. Różnią się mocą - jeden ma 10 W/mb, a drugi 20 W/mb. Kabel grzewczy ma nieco większą średnicę niż kable stosowane w matach grzewczych i jest stosowany do montażu w systemie ogrzewania akumulacyjnego pod warstwą betonu. Coraz częściej wykorzystuje się kable grzewcze do ogrzewania tzw. ciepłej płyty fundamentowej. Istnieje kilka sposobów montażu kabli grzewczych - jeśli kabel jest montowany na warstwie izolacji termicznej, zaleca się użycie specjalnego takera, natomiast jeśli jest rozkładany na płycie betonowej, zwykle stosuje się taśmę aluminiową, przytwierdzaną za pomocą gwoździarki. Dzięki kablowi grzewczemu można dopasować indywidualną wartość mocy grzewczej na metr kwadratowy.

Klient decydujący się na wybór między kablami a matami powinien kierować się głównie ich przeznaczeniem. Jeśli chodzi o ogrzewanie o charakterze czysto akumulacyjnym, lepszym wyborem będą kable grzewcze. Zarówno kable, jak i maty są łatwe i szybkie w montażu. Co do zużycia energii, w praktyce obie opcje zużywają tyle samo energii do ogrzewania. Jednak kabel ma przewagę, gdyż łatwiej się nim manewruje, nie będąc zamontowanym na siatce z włókna szklanego jak w przypadku maty. Warto również zauważyć, że ceny kabli i mat są bardzo zbliżone.

Mata grzewcza

Podsumowanie

Ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień staje się coraz bardziej popularne i zyskuje na popularności jako alternatywna metoda ogrzewania pomieszczeń. Ogrzewanie tą metodą jest bardziej energooszczędne niż ogrzewanie tradycyjnymi grzejnikami, ponieważ promieniowanie podczerwone ogrzewa bezpośrednio ciała ludzkie i przedmioty w pomieszczeniu. W efekcie nasze folie grzewcze nie powodują ruchu powietrza. Dzięki temu nie unosi ono kurzu oraz roztoczy, co jest szczególnie ważne dla alergików.

Ogrzewanie prądem kojarzy się z wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Jednak, dzisiaj można znaleźć rozwiązania, które są dużo bardziej oszczędne i opłacalne niż kiedyś. Ogrzewanie prądem staje się coraz bardziej popularne, ponieważ oferuje szereg zalet.

Pierwszą zaletą jest długa żywotność systemu. Używanie prądu nie powoduje ryzyka przecieków czy wybuchów, co przekłada się na mniejsze koszty serwisowe w porównaniu do innych systemów ogrzewania.

Dodatkowo, ogrzewanie prądem jest bardzo łatwe w instalacji oraz nie podnosi wysokości podłogi. System grzewczy z foliami na podczerwień zajmuje od 3 do 6 mm. Systemy ogrzewania prądem składają się z paneli, folii lub kabli grzewczych, które można zamontować na różnych powierzchniach, takich jak podłogi, ściany czy sufity.

Inną zaletą ogrzewania prądem jest możliwość sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Wiele systemów ogrzewania prądem wykorzystuje nowoczesne termostaty, które pozwalają na ustawienie odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu. Dzięki temu można zaoszczędzić na zużyciu energii i zminimalizować koszty ogrzewania. Urządzenia takie jak termoregulator TF- H6 posiadają także szereg innowacyjnych rozwiązań, które ułatwią efektywne zarządzanie ciepłem w Twoim domu. Są to:

  • Funkcja otwartego okna
  • Funkcja wakacje
  • Możliwość sterowania za pośrednictwem aplikacji
  • Możliwość sterowania temperaturą z każdego miejsca na Ziemi dzięki podłączeniu do WiFi
  • Pomiar poboru energii elektrycznej

Szczególnie interesująca jest ostatnia funkcja, ponieważ dzięki niej będziesz wiedział ile tak naprawdę prądu zużyje Twoje ogrzewanie elektryczne. Szybko przekonasz się, że prąd jako źródło ciepła jest tani w eksploatacji, ponieważ zużycie nie spowoduje wysokich rachunków za prąd.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najbardziej elastycznym systemem dostępnym na rynku. Jak widać może być stosowane praktycznie do każdego rodzaju podłóg. Dzięki nowoczesnej konstrukcji, ogrzewanie prądem nie jest już tak kosztowne jak jeszcze kilka lat temu. Obecnie można je traktować jako wartą rozważenia alternatywę wobec klasycznych rozwiązań grzewczych.

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?