Okna do domów energooszczędnych i pasywnych
Rehau

REHAU Sp. z o.o.

Baranowo ul. Poznańska 1A
62-081 Przeźmierowo k. Poznania
tel. +48 61 84 98 480
www.rehau.pl
poznan@rehau.com

Okna w istotny sposób wpływają na energooszczędność budynku. Od parametrów, rozmiarów, ale także rozmieszczenia okien zależeć będzie nie tylko ilość cennego światła naturalnego, wpływającego do wnętrz, ale również koszty ogrzewania domu. Czym powinny charakteryzować się okna w domach energooszczędnych i pasywnych?

Domy energooszczędne oraz pasywne stały się standardem współczesnego budownictwa. Zapotrzebowanie na energię takich budynków jest nieduże (w przypadku domów pasywnych znikome), dzięki czemu ich użytkowanie wiąże się z ograniczonymi kosztami ogrzewania i odbywa się z większym poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Decydując się na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego należy starannie zaplanować i dobrać wszystkie składowe wpływające na standard energetyczny budynku. Takim elementem są m.in. okna, które w domach o wysokim standardzie pełnią dwojaką funkcję – ograniczają straty ciepła na zewnątrz, a jednocześnie umożliwiają pozyskiwanie dodatkowej energii cieplnej z promieniowania słonecznego.

Dom wyposażony w okna energooszczędne

Okna do domów energooszczędnych

Obecnie budowane domy, zgodnie z obowiązującymi od stycznia 2021 r. przepisami, są w praktyce budynkami energooszczędnymi. Według wytycznych zamieszczonych w Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, maksymalny wskaźnika zużycia energii pierwotnej (EP) domów nie może bowiem przekraczać 70 kWh/(m2·rok). Obowiązujące Warunki techniczne (WT 2021) określają również maksymalną dopuszczalną wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla poszczególnych przegród budynku, a także okien. W ich przypadku wartość współczynnika Uw nie może przekraczać 0,9 W/(m2·K).

​Okna do domów pasywnych

Domy pasywne to budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na ciepło, nie przekraczającym 15 kWh/m2 na rok. Stolarka okienna w takich domach musi spełniać jeszcze wyższe wymagania względem ochrony termicznej. Przyjęto, że okna pasywne powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła Uw o wartości nie przekraczającej 0,8 W/(m2·K). Oczywiście im współczynnik jest niższy, tym okna będą skuteczniej chronić przed stratami ciepła z budynku. W przypadku okien pasywnych istotnym parametrem jest również współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g, który określa zyski z promieniowania słonecznego. W oknach pasywnych powinien on wynosić co najmniej 50%.

Okna do domów pasywnych

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Co ważne, maksymalna wartość współczynnika Uw określona jest dla całego okna energooszczędnego oraz pasywnego, a nie tylko szyby (Ug) czy profili (Uf). Izolacyjność termiczna całego okna w praktyce zależy od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna: m.in. od rodzaju wzmocnień, głębokości profili, czy użytego pakietu szybowego. W ciepłych oknach do domów energooszczędnych i pasywnych pomiędzy szybami nie stosuje się ramek dystansowych wykonanych z aluminium, lecz z tworzyw sztucznych, charakteryzujących się wyższą izolacyjnością cieplną. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować problem występowania mostków termicznych w tym miejscu. Na izolacyjność cieplną okna wpływa również budowa profili okiennych. Lepszą izolacyjnością charakteryzują się te o głębokości powyżej 80 mm. Warto zwrócić również uwagę na rodzaj zastosowanych wzmocnień (stalowe są zimniejsze, wykonane z tworzyw sztucznych - cieplejsze).

Drzwi tarasowe

Jakie okna wybrać?

Wysokie wymagania domów energooszczędnych i pasywny bardzo dobrze spełniają okna GENEO firmy REHAU. Ich profile wykonane są z wysokiej jakości tworzywa charakteryzującego się dużym udziałem włókien szklanych. Dzięki temu 90% wszystkich ram okiennych nie wymaga wzmocnienia ze stali. Zapobiega to powstawaniu niekorzystnych mostków termicznych. Ciepłe profile o głębokości 86 mm w połączeniu z dwukomorowymi oszkleniami termoizolacyjnymi, sprawiają, że okna pasywne GENEO charakteryzują się bardzo korzystną wartością współczynnika Uw na poziomie do 0,60 W/(m2·K).

Pomimo braku stali, nowatorskie tworzywo zastosowane w oknach pasywnych GENEO pozwala realizować stabilne elementy okien nawet o wysokości kondygnacji (ze skrzydłem do wysokości 2,80 m). Takie rozwiązanie pozwala wykonać efektownie przeszklone ściany, dobrze izolujące przed chłodem i pozyskujące cenną energię promieniowania słonecznego.

Stabilizacja profili skrzydeł włóknami szklanymi umożliwiła bezpieczne stosowanie w stolarce GENEO ciężkiego oszklenia, zapewniającego nie tylko wyjątkowo wysoką efektywność energetyczną, ale również dobrą izolację akustyczną (Rw = 47 dB dla szyby o izolacyjności akustycznej 50 dB) i zwiększoną klasę bezpieczeństwa (do RC 3).

Sypipalnia z oknami Rehau

Rozmieszczenie okien w domu pasywnym

Domy pasywne bazują przede wszystkim na pozyskiwaniu energii z natury. Dlatego w ich przypadku szczególnie istotne jest rozmieszczenie okien w budynku. Aby zyski z promieniowania słonecznego przez okna były jak największe, duże przeszklenia lokalizuje się od dobrze nasłonecznionej strony południowej. Im większe przeszklenia, tym większe będą zyski z promieniowania słonecznego, a więc i niższe koszty ogrzewania budynku. W domach pasywnych dąży się obecnie do całkowitej rezygnacji z okien wychodzących na najzimniejszą i najmniej nasłonecznioną stronę północną.

Więcej o oknach GENEO marki REHAU: https://bit.ly/3tsIcPD

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Producenci polecają

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?