9 cech idealnego domu - Dom w srebrzykach

 

„Dom w srebrzykach” to projekt inny niż wszystkie, które do tej pory zostały zaprojektowane przez architektów ARCHON+. Przed przystąpieniem do pracy, projektanci postanowili zasięgnąć opinii obecnych oraz przyszłych Inwestorów. Innymi słowy, oddali w ich ręce wszystkie kluczowe decyzje związane z bryłą, charakterem budynku, rozkładem pomieszczeń. Uczestnicy zabawy „Zaprojektuj z nami swój wymarzony dom” mogli zadecydować o najdrobniejszych detalach, być może swojego przyszłego domu. Na początku listopada na oficjalnym profilu pracowni ARCHON+, padło pierwsze pytanie w zabawie:

Ile kondygnacji powinien posiadać dom Waszych marzeń?

Archon+


Uczestnicy zabawy podzielili się na dwie wyraźne grupy. Pierwsza zdecydowanie była za tym, aby wspólnie tworzyć projekt domu parterowego, druga natomiast, by był to projekt domu z poddaszem użytkowym. Pojawiły się również komentarze, w tym ciekawa opinia Pana Pawła, sugerująca projekt domu parterowego z płaskim dachem: ”Parter z płaskim dachem, bez jaskółek i innych wieżyczek wartowniczych”.

Ostatecznie wybór padł na projekt parterowy z użytkowym poddaszem, który Pani Monika opatrzyła komentarzem: „Parter + poddasze użytkowe. Widzieć księżyc i gwiazdy z łóżka w sypialni to coś fantastycznego...”

Werdykt: Dom parterowy z poddaszem użytkowym.

 

Czy Wasz wymarzony dom powinien posiadać podpiwniczenie?

Archon+


Jednomyślnej decyzji nie było. Argumenty jednej, jak i drugiej strony były różne. Zwolennicy projektu domu z piwnicą argumentowali swoje zdanie dodatkowym, użytkowym pomieszczeniem na przetwory, warzywa, wino czy narzędzia. Inni, głównie mężczyźni, pisali o możliwości wykorzystania piwnicy na miejsce do majsterkowania. Natomiast przeciwnicy postawili sprawę jasno: „Nie, ponieważ piwnica bardzo podnosi koszt budowy domu”. Czy faktycznie tak jest?

 

Najwięcej plusów podpiwniczenia jest w przypadku określonej grupy projektów domów o niezbyt dużej powierzchni zabudowy. Najczęściej są to projekty domów z poddaszem użytkowym. W takich domach piwnica na pewno pomaga otworzyć parter na pomieszczenia mieszkalne (w miejscu kotłowni można zagospodarować dodatkowy pokój), daje możliwość powiększenia pomieszczeń (np. kuchni, bo spiżarnia zostaje zlokalizowana w piwnicy). Podpiwniczenie w znaczny sposób powiększa przestrzeń gospodarczą, dzięki czemu nie ma potrzeby dobudowywania na działce wiat, budynków gospodarczych czy garaży wolnostojących. Również stwarza dodatkowe miejsce do zagospodarowania, na które często brakuje miejsca (np. siłownia, sauna, mini kina domowe). Decyzja o podpiwniczeniu zależy nie tylko od potrzeby Inwestora i finansów jakie ma zamiar przeznaczyć na realizację domu. Ale również od ukształtowania działki, typu i jakości gruntów oraz poziomu wód gruntowych. W przypadku małych wąskich działek lub działek ze spadkiem można rozważyć lokalizacją garażu w piwnicy. Te wszystkie pochodne dadzą dopiero odpowiedź, czy piwnica drastycznie podniesie koszt budowy.

Werdykt: Dom bez piwnicy
 

Czy Wasz wymarzony dom powinien posiadać garaż?

Archon+


Skoro wymarzony projekt nie uwzględnia podpiwniczenia, większość z uczestników zabawy zaproponowała, by był to projekt domu z powiększonym garażem jednostanowiskowym. Takie rozwiązanie nie podnosi kosztów budowy, a Inwestor otrzymuje dodatkowe miejsce do zagospodarowania lub komfort w przypadku posiadania większego, rodzinnego samochodu. Bezdyskusyjnie garaż w bryle domu zwiększa wygodę użytkowania. Jest to również optymalne rozwiązanie na mniejsze działki, które pozwoli zaoszczędzić więcej miejsca na aranżację przydomowego ogrodu. Z ekonomicznego punktu widzenia, budowa garażu w bryle jest tańsza, niż stawianie w przyszłości garażu wolnostojącego. Dlatego warto rozważyć tę opcję w momencie wyboru projektu.

Na uwagę zwraca również ciekawe rozwiązanie, które opisała Pani Joanna: „Proponuję wiatę garażową, jako przedłużenie domu. Autku ciepło, bo grzeje je ściana. Dach wiaty jest tak zrobiony, że w czasie deszczu nie pada na głowę”.

Werdykt: Dom z powiększonym garażem jednostanowiskowym.
 

Jaki dach powinien mieć Wasz dom?

Archon+


Projekt domu z dachem czterospadowym miał po swojej stronie fanów niebanalnej estetyki. Bryła domu przy dachu czterospadowym nabiera ciekawego i efektownego charakteru. Jednak, im dach jest bardziej rozbudowany, tym koszt jego wykonania jest wyższy. Wymaga zaangażowania większej ilości materiałów na poszczególne elementy takie jak kalenice, rynny czy rury spustowe. Po drugiej stronie barykady znaleźli się zwolennicy klasycznego dachu dwuspadowego. Swój wybór argumentowali oszczędnością, mniejszym nakładem finansowym i prostotą wykonania. Innymi słowy, projekt domu z dachem dwuspadowym jest budżetowym, energooszczędnym i ergonomicznym rozwiązaniem dla domu marzeń o średnim metrażu. Warta uwagi jest również praktyczna strona aranżacji poddasza przy dachu dwuspadowym. Miejsce bezpośrednio przy połaciach można wypełnić użytkowymi i praktycznymi szafkami. W przypadku dachu czterospadowego, skosów na poddaszu będzie więcej i wymagać one będą pomysłowej aranżacji.

Werdykt: Dom z dachem dwuspadowym.
 

Czy na parterze, oprócz salonu, powinien znaleźć się dodatkowy pokój?

Archon+


Czy wymarzony projekt domu powinien posiadać na parterze, oprócz salonu, dodatkowy pokój?Jeżeli tak, czy ma to być nieduży gabinet? A może dwuosobowa sypialnia lub apartament z łazienką i garderobą? Propozycje były przeróżne, począwszy od dodatkowego pokoju z łazienką dla gości, przez apartament, po pralnie. Padła nawet propozycja, aby w ogóle zrezygnować z dodatkowego pomieszczenia na rzecz większego salonu. Jednak większość z uczestników zabawy postawiła na projekt domu z gabinetem na parterze.

Dodatkowy, niewielki pokój na parterze może służyć jako sypialnia dla gości, bawialnia dla dziecka lub gabinet do pracy. Dodatkowo zaaranżowanie niewielkiej łazienki w bliskim sąsiedztwie gabinetu poprawia komfort użytkowania pomieszczeń. Dodatkowy pokój może okazać się również doskonałym rozwiązaniem dla rodziny dwupokoleniowej, w której dziadkowie mieszkają na parterze, a rodzice z dziećmi na poddaszu.

Werdykt: Dom z gabinetem na parterze.
 

Jaką kotłownie planujecie w Waszym domu? Gazową czy na paliwo stałe?

Archon+


W przypadku wyboru rodzaju paliwa oraz usytuowania kotłowni, uczestnicy zabawy byli niemal jednomyślni. Mając do wyboru ogrzewanie gazowe lub na paliwo stałe, padło na paliwo stałe, jako bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Sugerując się decyzją uczestników zabawy, wkomponowaliśmy kotłownie za garaż z możliwością wejścia z zewnątrz jak również od strony garażu. Daje to wygodę i dostęp świeżego powietrza do pomieszczenia. Tak zaprojektowana kotłownia, wyraźnie oddzielona od części mieszkalnej domu, spełnia wszystkie wymogi techniczne, jest bezpieczna i komfortowa do zastosowania pieca na paliwo stałe takie jak węgiel czy ekogroszek.

Werdykt: Projekt domu z kotłownią na paliwo stałe z tyłu (za garażem).
 

Jaka powinna być kuchnia w Waszym domu? Gdzie powinna być usytuowana: od strony wejścia do budynku, czy od ogrodu?

Archon+


Kuchnia otwarta to dość radykalne rozwiązanie wymagające idealnego dopasowania mebli i urządzeń w kuchni i salonie. Przy wyborze takiego rozwiązania trzeba mieć na uwadze, że wszystko co dzieje się w kuchni będzie widoczne z salonu. Natomiast kuchnia zamknięta nie daje takiej swobody jak przestrzenie otwarte. Dlatego górę wzięła opcja stanowiąca kompromis – kuchnia półotwarta. Wybór nie zaskakuje, gdyż jest to aktualnie najpopularniejszy trend w aranżacjach wnętrz. Dodatkowo większość uczestników zabawy opowiedziało się za usytuowaniem kuchni od strony wejścia frontowego. Pani Kasia opatrzyła swój wybór komentarzem: „Półotwarta lub otwarta z wyspą od strony wejścia, żeby wiedzieć kiedy wstawiać wodę na kawę”.

Werdykt: Półotwarta kuchnia usytuowana od strony wejścia.
 

Lokalizacja schodów w Waszym domu.

Archon+


Spośród trzech opcji do wyboru (schody w salonie, holu lub strefie wejściowej), wybór padł na hol. I była to decyzja niemal jednogłośna, bez potrzeby dodatkowej argumentacji. Ulokowanie schodów jest fundamentalne na etapie przygotowywania projektu. Późniejsza zmiana ich miejsca jest szalenie trudna, związana z konstrukcją stropu i nierzadko fundamentów. Natomiast kwestie związane z aranżacją schodów zależą już wyłącznie od Inwestora. Ma on wpływ na to czy schody będą otwarte i wyeksponowane czy też może zabudowane. Czy pod nimi będzie zagospodarowany schowek i w dalszej kolejności jaki będzie ich kolor, kształt, materiał.

Werdykt: Schody dostępne z holu.
 

Ile sypialni powinno znajdować się na poddaszu Waszego wymarzonego domu?

Archon+


Pani Marta otworzyła dyskusję komentarzem: „Trzy sypialnie, w tym główna z garderobą i łazienką wewnętrzną. Idealnie, gdyby z tej sypialni można było wyjść na balkon lub taras”. Ostateczny wybór był bardzo zbliżony do domu marzeń pani Marty. Projekt domu posiada na poddaszu 3 pokoje w tym jeden z obszerną garderobą. Zamiast zasugerowanej w komentarzu łazienki wewnętrznej projektanci uwzględnili w projekcie pralnie oraz dodatkową dużą łazienkę. Takie zagospodarowanie przestrzeni poddasza stanowi bardzo praktyczne i wygodne uzupełnienie projektu o część mieszkalną.

Werdykt: Trzy pokoje na poddaszu.
 

Co powinno znajdować się nad garażem – strych czy taras?

Archon+


Także pod tym pytaniem pojawiło się mnóstwo ciekawych propozycji i funkcjonalnych wariantów zagospodarowania przestrzeni nad garażem. Część uczestników zabawy sugerowała stworzenie dodatkowej, dużej sypialni z łazienką. Jeszcze inni miejsce zabaw dla dzieci lub pokoju rekreacyjnego. Pani Ewa natomiast zaproponowała oryginalny pomysł: „Wersja 2, a nad garażem oszklony ogród zimowy i będzie pięknie...”

Werdykt: Strych nad garażem.
 

Podsumowanie

„Dom w srebrzykach” to projekt domu o współczesnej stylistyce, z atrakcyjnym wejściem w podcieniu, które zostało zaakcentowane drewnianymi okładzinami oraz tynkiem w innym kolorze. Wiatrołap z efektownymi drzwiami z naświetlem bocznym pełni funkcję garderoby, dzięki dużym szafom wnękowym. W obszernej i dobrze doświetlonej strefie dziennej znajduje się miejsce na komfortowy wypoczynek przed kominkiem i kinem domowym, a duże przeszklenie zapewnia widok na ogród. Półotwarta, wygodna i jasna kuchnia posiada dużą ilość blatów i wydzieloną strefę gotowania. Płynnie łączy się z jadalnią, która posiada bezpośrednie przejście na zadaszoną część tarasu, idealnie nadającą się na letnią jadalnię lub kącik kawowy. Dodatkowy pokój doskonale sprawdzi się jako gabinet. Z holu przechodzimy do części gospodarczej. Duża spiżarka z miejscem na zamrażarkę została umieszczona w chłodnej części domu pod schodami. Następnie jest jednostanowiskowy ale poszerzony garaż oraz kotłownia na paliwo stałe z osobnym wyjściem. Wygodne schody prowadzą do strefy nocnej na poddaszu. Zaprojektowano tutaj trzy jasne sypialnie w tym jedna z lukarną z widokiem na ogród, garderobę, komfortową łazienkę oraz pralnię. Nad garażem znajduje się strych przeznaczony do indywidualnej adaptacji.
 

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?