Projekty domów z wiatą garażową - zobacz projekty z tym ciekawym rozwiązaniem

Projekty domów z wiatą garażową są ciekawą propozycją dla wielu osób, planujących budowę własnego domu. Ich atrakcyjność wynika nie tylko z praktycznych aspektów, ale również z unikalnego połączenia funkcjonalności i estetyki. Wiaty garażowe, będące alternatywą dla tradycyjnych garaży, oferują elastyczne rozwiązania dla różnorodnych potrzeb mieszkańców, jednocześnie wpisując się w nowoczesne trendy architektoniczne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom projektów domów z wiatą garażową, zwracając uwagę na różnorodność rozwiązań oraz sposób, w jaki mogą one podkreślić charakter i styl przyszłej inwestycji.

Projekty domów z wiatą garażową a dom z garażem

Projekty domów z wiatą garażową oraz domy z garażem w bryle budynku to dwie popularne opcje dla osób planujących budowę własnego domu. Różnią się od siebie indywidualnymi cechami, co może wpływać na decyzję i wybór odpowiedniego projektu domu.

1. Konstrukcja i estetyka

Wiata garażowa jest zazwyczaj otwartą lub częściowo otwartą konstrukcją, wspartą na filarach, która może przylegać do domu lub można ją zbudować jako oddzielny element.

Tradycyjny garaż jest w pełni zamkniętą przestrzenią, zintegrowaną z domem lub zbudowaną jako oddzielny budynek. Zapewnia jednolity wygląd z główną bryłą domu, co może być także ważnym atutem estetycznym dla Inwestorów.

2. Ochrona i bezpieczeństwo

Wiata garażowa zapewnia podstawową ochronę przed słońcem i opadami deszczu lub śniegu, ale w porównaniu z tradycyjnym garażem nie oferuje pełnej ochrony przed kradzieżą lub takimi warunkami atmosferycznymi, jak silny wiatr.

Garaż oferuje kompleksową ochronę dla pojazdów i przechowywanych przedmiotów, zabezpieczając je przed kradzieżą, warunkami pogodowymi i uszkodzeniami.

3. Koszty budowy i utrzymania

Wiata garażowa może być tańsza w budowie niż tradycyjny garaż, ponieważ wymaga mniejszego nakładu materiałów i pracy. Jest również zazwyczaj tańsza w utrzymaniu.

Garaż wymaga większych nakładów finansowych zarówno w fazie etapu budowy domu, jak i utrzymania, także ze względu na potrzebę izolacji, instalacji elektrycznych i potencjalnie systemów ogrzewania czy chłodzenia.

4. Funkcjonalność i przestrzeń użytkowa

Wiata garażowa może służyć różnym celom, nie tylko jako miejsce parkingowe, ale również jako zadaszona przestrzeń do majsterkowania czy przechowywania. Jej otwarta struktura oferuje pewną elastyczność w użytkowaniu.

Garaż zapewnia przestrzeń, która może być wykorzystana nie tylko do parkowania, ale również jako warsztat, czy pomieszczenie gospodarcze.

Wybór między domem z wiatą garażową a domem z garażem zależy od indywidualnych preferencji, potrzeb, przepisów lokalnego prawa, budżetu oraz charakterystyki działki. Oba rozwiązania mają swoje zalety i potencjalne ograniczenia, które należy rozważyć, planując budowę domu.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Dom z wiatą garażową - oszczędność i funkcjonalność. Ekonomiczne i praktyczne zalety wiaty garażowej.

Dom z wiatą garażową łączy w sobie oszczędność i funkcjonalność, oferując ekonomiczne i praktyczne zalety, które sprawiają, że jest to atrakcyjna opcja dla wielu budujących własne domy parterowe, piętrowe, czy domy z poddaszem użytkowym. Wiata garażowa, będąca prostszą i często tańszą alternatywą dla tradycyjnego garażu, przynosi szereg korzyści, które warto rozważyć przy planowaniu budowy domu:

 • niższe koszty budowy - budowa wiaty garażowej wymaga mniej materiałów i pracy w porównaniu z tradycyjnym garażem; brak potrzeby budowania pełnych ścian i instalacji takich jak elektryka czy systemy ogrzewania/chłodzenia znacząco redukuje koszty inwestycji,
 • oszczędność na materiałach - wiata garażowa jest konstrukcją otwartą, jej realizacja wymaga mniejszej ilości materiałów budowlanych, co nie tylko obniża koszty bezpośrednie, ale także przyczynia się do mniejszego wpływu na środowisko,
 • wszechstronność użytkowania - wiata garażowa oferuje elastyczność w użytkowaniu, mogąc służyć nie tylko jako miejsce parkingowe, ale również jako przestrzeń do majsterkowania czy miejsce do przechowywania sprzętu ogrodowego,
 • łatwość dostosowania do różnych potrzeb - wiatę garażową można łatwiej powiększyć lub zmodyfikować bez konieczności rozległych prac budowlanych,
 • naturalna wentylacja - otwarta konstrukcja wiaty garażowej zapewnia naturalną wentylację, co jest korzystne dla przechowywania niektórych przedmiotów i może pomóc w uniknięciu problemów z wilgocią, które potencjalnie mogą występować w zamkniętych garażach,
 • estetyka - wiata garażowa może być zaprojektowana w taki sposób, aby harmonijnie współgrać z architekturą domu, dodając mu charakteru i stylu,
 • zmniejszony wpływ na środowisko - mniejsze zużycie materiałów budowlanych i możliwość wykorzystania materiałów ekologicznych sprawiają, że wiata garażowa może być bardziej zrównoważonym wyborem.

Zalety i wady domów z wiatą garażową

Dom parterowy z wiatą garażową, piętrowy, a także dom z poddaszem użytkowym z wiatą garażową to atrakcyjna opcja wyboru dla wielu Inwestorów. Poniżej przedstawiamy zalety i wady takiego rozwiązania, aby pomóc w podjęciu decyzji.

Zalety domów z wiatą garażową

 • Koszty budowy - wiata garażowa to zazwyczaj tańsza w realizacji alternatywa dla tradycyjnego garaż, ponieważ wymaga mniej materiałów i mniejszego nakładu pracy; jest to szczególnie korzystne w przypadku ograniczonego budżetu.
 • Wszechstronność - wiata garażowa może służyć nie tylko jako miejsce do parkowania samochodów, ale również jako przestrzeń do przechowywania, warsztat, czy nawet zadaszone patio, oferując większą elastyczność w użytkowaniu.
 • Wentylacja - otwarta konstrukcja wiaty zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, co jest korzystne dla samochodów i sprzętu przechowywanego na zewnątrz, minimalizując ryzyko kondensacji i korozji.
 • Łatwość rozbudowy - w przeciwieństwie do tradycyjnych garaży, wiaty garażowe są łatwiejsze do rozbudowy lub modyfikacji, co pozwala na dostosowanie przestrzeni do zmieniających się potrzeb.

Wady domów z wiatą garażową

 • Ograniczona ochrona - wiata garażowa nie oferuje takiej samej ochrony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ani bezpieczeństwa przed kradzieżą, jak zamknięty garaż.
 • Brak izolacji - wiaty garażowe nie są izolowane, co oznacza, że nie zapewniają ochrony przed zimnem w zimie ani upałem latem.
 • Ograniczenia w użytkowaniu - chociaż wiata garażowa oferuje pewną elastyczność, jej otwarta konstrukcja może nie być odpowiednia dla wszystkich rodzajów działalności, takich jak np. warsztat, w którym wymagana jest kontrola temperatury lub bezpieczeństwo.
 • Wpływ na wartość nieruchomości - w niektórych przypadkach, obecność wiaty garażowej, zamiast tradycyjnego garażu może wpłynąć na postrzeganą wartość nieruchomości, co jest ważne do rozważenia przy planowaniu odsprzedaży domu.

 

Projekt budynku z zaprojektowaną wiatą garażową to rozwiązanie optymalne.
Przygotowując dokumentację projektową, w tym projekt zagospodarowania działki, można zaplanować utwardzenia i podjazdy, docelowe zagospodarowanie ogrodu.
Dodatkowo w jednym postępowaniu administracyjnym o pozwolenie na budowę można nabyć prawo do budowy domu i wiaty.

 

Różnorodność rozwiązań w domach z wiatą garażową

Projekty domów z wiatą garażową z kolekcji ARCHON+ to propozycje prezentujące różnorodne rozwiązania, w zakresie połączenia wiaty z bryłą domu, co pozwala na wybór dostosowany do różnych założeń funkcjonalnych i stylistycznych. Oto kilka wybranych projektów. 

Tradycyjne domy z wiatą garażową

"Dom w borówkach 7" to dom z poddaszem użytkowym, wyróżniający się ciekawą elewacją, która łączy białe i szare tynki z drewnianymi akcentami oraz grafitową stolarką. Szerokie przeszklenia i boczne portfenetry na poddaszu dodają lekkości wizualnej, a praktyczny podcień przy głównym wejściu zaprasza do wnętrza, które jest funkcjonalne i atrakcyjne estetycznie. Projekt nie uwzględnia garażu w bryle domu, jednak przewiduje możliwość realizacji wiaty garażowej, która stylistycznie pięknie komponuje się z elewacją, co pozwala na zachowanie spójności architektonicznej i podkreślenie charakteru całej inwestycji. Parter domu stanowi otwartą przestrzeń, w której znajduje się salon połączony z jadalnią i kuchnią. Dodatkowo na parterze znajduje się łazienka z prysznicem oraz kotłownia z funkcją pralni. Poddasze to przestrzeń nocna, która obejmuje trzy sypialnie, w tym jedną z prywatną garderobą. Druga łazienka na poddaszu, dostępna jest dla wszystkich domowników.

Dom w borówkach 7

 

"Dom w zielistkach 17" to propozycja dla osób ceniących proste i ekonomiczne w realizacji rozwiązania architektoniczne, które łączą piękną estetykę z funkcjonalnością. Przy bocznej ścianie budynku przewidziano miejsce na wiatę garażową, która z głównym budynkiem tworzy estetyczną całość, podkreślając charakter inwestycji. Parter to otwarta przestrzeń dzienna, która łączy salon z jadalnią i kuchnią, stanowiąc idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu. Dodatkowy pokój na parterze może pełnić funkcję gabinetu lub sypialni. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, w tym jedna z własną garderobą, co zapewnia prywatność i komfort użytkownikom. Łazienki rozmieszczone na obu kondygnacjach zwiększają funkcjonalność i komfort życia codziennego.

Dom w zielistkach 17

 

"Dom w lipcówkach" charakteryzuje się przemyślanym układem przestrzennym, który zapewnia komfortowe warunki życia na stosunkowo niewielkiej powierzchni użytkowej liczącej ok. 90 m². Budynek wyróżnia się prostą bryłą z dwuspadowym dachem, a ciekawym detalem ozdobnym, jest połączona z wejściowym podcieniem rama, która jednocześnie jest częścią przewidzianej wzdłuż bocznej elewacji wiaty garażowej. Efektownie prezentują się także naturalne okładziny w połączeniu z jasnym tynkiem. Parter oferuje otwartą strefę dzienną, w której znajduje się salon z jadalnią oraz funkcjonalna kuchnia z wygodnymi blatami roboczymi i spiżarnią. Dodatkowo na parterze zaprojektowano pomieszczenie gospodarcze, które może służyć jako pralnia. Poddasze to przestrzeń prywatna, na którą składają się trzy ustawne sypialnie oraz łazienka.

Dom w lipcówkach

Nowoczesne domy z wiatą garażową

"Dom w plumeriach 6 (E)" to parterowy dom, będący znakomitą propozycją dla osób, ceniących proste projekty domów. Minimalistyczna bryła z płaskim dachem nadaje budynkowi nowoczesny charakter. Projekt uwzględnia w standardzie zastosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, która sprzyja energooszczędnej eksploatacji. Dom charakteryzuje się otwartym układem części dziennej, co sprawia, że wnętrze zyskuje na przestronności. Salon stanowi komfortową strefę, zapewniającą idealne miejsce dla rodzinnego relaksu. Duże, przesuwne przeszklenie doskonale doświetla pomieszczenie, ale również umożliwia bezpośredni dostęp do zewnętrznego tarasu, stanowiącego atrakcyjne miejsce letniego wypoczynku. Kuchnia z przylegającą spiżarnią oferuje optymalny układ funkcji, a nowoczesne okno narożne zapewnia optymalne naturalne doświetlenie. "Dom w plumeriach 6 (E)" nie zawiera w bryle garażu, jednak przewidziano w nim interesujące rozwiązanie, jakim jest harmonijnie zintegrowane z domem, zadaszone miejsce parkingowe, które nie tylko zapewnia schronienie dla samochodu, ale również może służyć jako dodatkowe miejsce do przechowywania czy dodatkowa przestrzeń rekreacyjna.

Dom w plumeriach 6 (E)

 

"Dom w papawerach 4 (E)" to projekt, zgodny z oczekiwaniami rodzin, planujących budowę domu z poddaszem użytkowym, łączący najnowsze trendy z funkcjonalnością. Bryła w stylu nowoczesnej stodoły z bezokapowym dachem zwraca uwagę harmonijnym połączeniem materiałów wykończeniowych. Zaprojektowana wiata garażowa stanowi nie tylko praktyczne miejsce do przechowywania samochodu, ale również eleganckie uzupełnienie bryły budynku. Wiata garażowa, zaprojektowana w harmonii z głównym budynkiem, podkreśla spójność estetyczną całej inwestycji. Na parterze znajduje się przestronna strefa dzienna, która łączy salon, jadalnię i otwartą kuchnię, tworząc idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu przez rodzinę i przyjaciół. Duże przeszklenia zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrza i płynne połączenie z ogrodem. Poddasze domu to przestrzeń prywatna, gdzie zaplanowano trzy sypialnie oraz komfortową łazienkę. Każdy element układu funkcjonalnego wnętrza został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu mieszkańcom maksymalnej wygody i funkcjonalności.

Dom w papawerach 4 (E)

 

"Dom w trytomach (A)" to projekt małego domu, który łączy w sobie nowoczesność z funkcjonalnością. Jest to dom z poddaszem użytkowym, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla rodzin ceniących sobie kompaktowe, ale przemyślane przestrzenie życiowe. Projekt ten wyróżnia się przylegającą do bocznej ściany domu wiatą garażową, która nie tylko zapewnia funkcjonalne miejsce do przechowywania samochodu, ale również stanowi estetyczne uzupełnienie bryły budynku. Wiata garażowa, zintegrowana z architekturą domu, podkreśla jego nowoczesny charakter. Parter domu to otwarta przestrzeń, w której znajduje się salon połączony z jadalnią oraz kuchnią. Duże przeszklenia w salonie zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrza i płynne połączenie z ogrodem, co jest idealne dla rodzin ceniących bliskość z naturą. Poddasze domu to przestrzeń zaprojektowana z myślą o prywatności i spokoju. Znajdują się tu trzy ustawne pokoje, dodatkowo na poddaszu zaplanowano łazienkę z miejscem na wannę i prysznic.

Dom w trytomach (A)

Czy można dobudować wiatę do dowolnego domu z kolekcji ARCHON+?

Inwestorzy, którzy na etapie użytkowania domu zdecydują o budowie wiaty przy ścianie domu, mogą ją oczywiście postawić. Uwzględniając taki plan już podczas wyboru projektu domu, warto zwrócić uwagę na możliwość lokalizacji wiaty. Najlepiej, jeżeli ściana, przy której ma stanąć wiata, jest ścianą bez okien, lub ewentualnie z oknem/drzwiami od pomieszczenia gospodarczego, wówczas konstrukcja wiaty nie będzie ograniczać dostępu światła do tych pomieszczeń. Bezkolizyjne miejsce pod wiatę przy ścianie domu można także wyznaczyć na etapie adaptacji gotowego projektu i w zależności od potrzeb oraz możliwości projektowych dostosować otwory okienne lub drzwiowe.

Warto przypomnieć, że gotowe projekty domów wymagają adaptacji, czyli dostosowania do uwarunkowań lokalizacyjnych i wymogów MPZP/WZ konkretnej działki. Podczas adaptacji, którą wykonuje uprawniony projektant, możliwe jest także wprowadzenie zmian, pozwalających lepiej dopasować dom do indywidualnych, funkcjonalnych potrzeb mieszkańców. Na tym etapie można także przeanalizować kwestię postawienia wspomnianej wiaty przy ścianie domu.

Kupując projekt domu ARCHON+ Inwestor otrzymuje bezpłatną zgodę na wprowadzenie w nim standardowych zmian, które obejmują między innymi dostosowanie otworów okiennych i drzwiowych, w tym okien dachowych, zgodnie z wymaganiami Inwestora (usunięcie, przeniesienie, zwiększenie lub zmniejszenie rozmiarów). Wprowadzenie niestandardowych zmian w gotowym projekcie jest także możliwe, lecz wymaga wcześniejszego uzgodnienia z naszym biurem.

Różnorodność kolekcji ARCHON+ sprawia, że Inwestorzy mają możliwość wyboru projektu domu z odpowiadającej im kategorii. Oferujemy m.in. gotowe projekty domów tanich w budowie, projekty domów na wąską działkę, gotowe projekty domów na działkę z wejściem od południa, projekty domów z garażem oraz bez garażu, nowoczesne projekty domów parterowych, projekty domów energooszczędnych czy projekty domów piętrowych. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszej pracowni i wyboru wymarzonego projektu domu.

Przykładowe projekty domów ARCHON+, do których można dobudować wiatę garażową

"Dom w kruszczykach 10" to urokliwa mała parterówka, której zewnętrzne wykończenie odpowiada nowoczesnym trendom, a prosta bryła z dachem dwuspadowym umożliwia ekonomiczną i sprawną realizację inwestycji. Zaprojektowany z myślą o racjonalnej organizacji jednopoziomowej przestrzeni dom oferuje czytelny podział na strefy użytkowe. To projekt domu bez garażu, jednak z powodzeniem można przy bocznej ścianie zlokalizować praktyczną wiatę garażową. We wnętrzu domu znajduje się ustawny salon połączony z jadalnią i otwartą kuchnią. Duże przeszklenie w salonie zapewnia piękne doświetlenie i płynne połączenie z ogrodem. Dom oferuje również trzy komfortowe sypialnie, dwie łazienki oraz praktyczną kotłownię z funkcją pralni.

Dom w kruszczykach 10

 

"Dom w malinówkach 21" to nowoczesny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, który łączy nowoczesną elegancję z funkcjonalnością. Zaprojektowany z myślą o komforcie mieszkańców, oferuje przestronne i dobrze doświetlone wnętrza. Na parterze mieści się wygodny salon połączony z jadalnią oraz otwarta kuchnia z praktyczną spiżarnią. W części frontowej parteru mieszkańcy mają do dyspozycji gabinet z narożnym oknem, w pobliżu znajduje się także łazienka. Trzy komfortowe sypialnie, w tym jedna z własną garderobą współtworzą strefę nocną na poddaszu, dodatkowo przewidziano tutaj drugą łazienkę i ogólnodostępną garderobę. Dom charakteryzuje się prostą, nowoczesną bryłą z dwuspadowym dachem. Jasna elewacja z akcentami z grafitowego tynku oraz drewnianej okładziny dodaje nowoczesnego charakteru. Boczna elewacja bez okien umożliwia bezproblemowe postawienie przylegającej do budynku wiaty garażowej.

Dom w malinówkach 21

 

"Dom w wisteriach 15" to dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, oferujący przestronne wnętrza, nowoczesną architekturę oraz ekonomiczne koszty budowy. Elewacja łączy białe i szare tynki z akcentami drewnianej okładziny, a efektowną ozdobą budynku jest duże, narożne przeszklenie, które znakomicie doświetla wnętrze, podkreślając jego nowoczesny charakter. Układ funkcjonalny obejmuj łącznie pięć pokoi, w tym szeroko otwarty na taras salon, gabinet na parterze oraz trzy sypianie na poddaszu. Praktyczna spiżarnia ulokowana pod schodami, kotłownia z funkcją pralni, a także garderoba przy sypialni rodziców zwiększają komfort użytkowania. 

Dom w wisteriach 15

O czym należy pamiętać, planując budowę wiaty garażowej?

Budując wiatę garażową w odrębnym procesie, niezależnym od budowy domu, należy pamiętać o dopełnieniu wszystkich formalności związanych z realizacją konstrukcji wiaty oraz o zachowaniu przewidzianych w przepisach odległościach od granicy działki. W kwestii lokalizacji zadaszonej wiaty garażowej, zadaszonych stanowisk postojowych obowiązuje wymóg obligujący do zachowania 3 metrów od granicy działki. Wymóg ten nie dotyczy niezadaszonych miejsc postojowych. 

Miejsca postojowe (2 lub 1) dla samochodów osobowych zlokalizowanych przy budynku mieszkalnym jednorodzinnym  możliwe są do usytuowania bezpośrednio przy ścianie budynku. Wynika to z warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 19).

Budowa innych wiat o powierzchni do 50m2, usytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub działce przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe nie wymaga konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ani nie wymaga zgłoszenia do organu nadzoru architektoniczno-budowlanego, pod warunkiem, że ich liczba nie jest większa niż dwie na 1000 m2 powierzchni działki. Jeżeli powierzchnia zabudowy wiaty przekroczy 50 m2 lub ich ilość jest większa niż dwie na 1000 m2 powierzchni działki, wówczas przed rozpoczęciem budowy należy wystąpić o pozwolenie na budowę. Co więcej, jeżeli obszar oddziaływania wiaty nie zawiera się na działce Inwestora, a swoim zasięgiem obejmuje działkę sąsiednią, może być wymagane uzyskanie powalenia na budowę. Zobacz nasze projekty wiat garażowych.

 

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?