Loggia – co to jest i czym różni się od balkonu?

Każdy z nas potrzebuje relaksu i wytchnienia w miejscu, które pozwoli ukoić pędzące myśli. Wyciszenie z pewnością zapewni chwila spędzona w ogrodzie lub na tarasie, ale równie atrakcyjną opcją może być loggia, która właścicielom mieszkania w bloku czy kamienicy zapewnia prywatność podczas wypoczynku na świeżym powietrzu oraz osłania przed spojrzeniami sąsiadów. Sprawdźmy, co to jest loggia, jakie są rodzaje loggii, czym różni się loggia od balkonu, a także jak pomysłowo zaaranżować dodatkową przestrzeń loggii.

Loggia — co to jest?

Zaczynając od kwestii pochodzenia loggii, trzeba sięgnąć do czasów renesansu i budownictwa pałacowego. Wykorzystywana wtedy konstrukcja była samodzielną budowlą lub częścią zewnętrzną budynku, otwartą na zewnątrz z trzech, czasem czterech stron arkadami. Ich przeznaczeniem najczęściej były funkcje handlowe, widokowe lub wypoczynkowe. Dziś loggię można określić jako wnękę na zewnętrznej ścianie budynku, otwartą lub zamkniętą (przeszkloną), oddzieloną od wnętrza domu lub mieszkania ścianą z oknem i balkonowymi lub tarasowymi drzwiami. Najczęściej jest to jednokondygnacyjna konstrukcja, spełniająca funkcję balkonu. Loggia to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym powodzeniem wśród Inwestorów. Wynika to z wielu możliwości aranżacyjnych, jakie oferuje jej powierzchnia. Loggie projektowane są głównie w blokach mieszkalnych lub domach typu ”kostka” i mogą być jedynie fragmentem pomieszczenia wewnętrznego lub obejmować kilka jednocześnie, nawet wzdłuż całej długości budynku. Co więcej, loggia może rzeczywiście zwiększyć metraż mieszkania, co na pewno część Inwestorów przyjmie z radością.

Loggia a balkon — czym się różnią?

Często loggia jest błędnie nazywana balkonem lub tarasem. Warto zaznaczyć, że nie są one tym samym i tak naprawdę określają inne rozwiązania architektoniczne. Zatem, czym różni się loggia od tradycyjnego balkonu?

Loggia to wnęka w zewnętrznej ścianie budynku, oddzielona od pomieszczeń wewnętrznych oknem i drzwiami. W odróżnieniu od loggii balkon wystaje poza płaszczyznę ściany budynku. Balkony otoczone są z trzech stron balustradą, zazwyczaj nie posiadają zadaszenia, przez co ich powierzchnia narażona jest na działania czynników atmosferycznych. Balkon jako konstrukcja odkryta może być nieco bardziej wymagający w zaaranżowaniu zacisznego miejsca, pełnego swobody i prywatności. Wielkość balkonu jest zazwyczaj dość ograniczona, pozostawiając do użytku najczęściej wąską powierzchnię.

Konfrontując cechy balkonu z loggią, można zatem powiedzieć, że loggia to konstrukcja wpisana w bryłę budynku, której osłoną jest zarys głównych ścian zewnętrznych przynajmniej z trzech stron, czasem nawet z czterech, dzięki temu jest osłonięta po bokach i również najczęściej zadaszona. To gwarantuje domownikom więcej prywatności i duże możliwości aranżacyjne. Jej front może być wykończony barierką lub przeszkloną ścianą.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: 400NOWYDOM
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: 400NOWYDOM
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: 400NOWYDOM
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Rodzaje loggii

Jaką loggię wybierzemy, zależy od naszych preferencji, jednak jest kilka kwestii, które przed wyborem należy przemyśleć. Loggia, jako zabudowa oddzielona od mieszkania stolarką okienno - drzwiową może być otwarta lub zamknięta, wykończona najczęściej przeszkleniami. Wybrany typ loggii przekłada się na możliwość sezonowego lub całorocznego użytkowania.

Loggia otwarta

Ten rodzaj loggii najczęściej może kojarzyć się z balkonem, gdyż wnęka zakończona jest balustradą. Czasem można się spotkać z potocznym określeniem kryty balkon.Ten wariant coraz częściej stosowany jest w nowych wielorodzinnych inwestycjach. Podobnie, jak w przypadku tarasu, czy balkonu, najwięcej korzyści z użytkowania loggii otwartej mamy latem.

Możemy wtedy zaaranżować na jej przestrzeni miejsce wypoczynku, zasadzić rośliny i utworzyć domowy ogród. Świetnym pomysłem jest również przeznaczenie loggii na letnią jadalnię, w której będzie można spożywać posiłki, ciesząc się świeżym powietrzem i promykami słońca. Hamak, fotele czy kanapa, również świetnie odnajdą się w strefie otwartej przestrzeni loggii. Dla niektórych loggia w czasie lata zamienia się na ogród, uatrakcyjniając także elewację budynku.

Jednak pamiętając o klimacie panującym w Polsce, należy zastanowić się przy kupnie mebli do loggii otwartej, gdyż nie wszystkie z nich odporne będą na zmienne warunki atmosferyczne.

Na czas jesiennych i zimowych miesięcy, należy zadbać o właściwe zabezpieczenie przedmiotów, znajdujących się w otwartej loggii.

Loggia otwarta i loggia zamknięta

Loggia zamknięta

Zamknięta loggia w porównaniu do otwartej jest bardziej funkcjonalna, a możliwości aranżacyjne, jakie płyną z użytkowania jej przestrzeni, są duże. Jest to w pełni zabudowana konstrukcja na fasadzie budynku, będąca integralną częścią mieszkania. Na front loggii zamkniętej stosuje się najczęściej szklane powierzchnie, aby zyskać jak najwięcej światła w tej części mieszkania, która sąsiaduje z loggią. Dzięki dokładnie wykonanej zabudowie domownicy mają możliwość uzyskać otwarte przedłużenie mieszkania, z którego mogą korzystać każdego dnia, niezależnie od pory roku i pogody. Dzięki pełnej zabudowie ze szkła możemy swobodnie podziwiać widok zewnętrzny, cieszyć się ciepłymi promieniami słońca, a także uchronić się przed zanieczyszczeniami i hałasem ruchliwej ulicy. W zamkniętej loggii można cieszyć się z całorocznego uprawiania ogrodu oraz stworzyć idealną przestrzeń do relaksu.

Warto jednak zaznaczyć, iż wykonanie efektownej i trwałej zabudowy, może wiązać się z większymi kosztami, a w późniejszym czasie z większą ilością powierzchni do mycia. Dlatego przed każdą decyzją, należy zapoznać się ze wszystkimi aspektami danej kwestii.

Czytaj także: "Jak wygląda balkon francuski? Zalety i wady takiego rozwiązania"

Balkon w stylu loggia

„Balkon typu loggia” w użytkowaniu może przypominać korytarz, oferuje nam mniejszą przestrzeń do aranżacji. Aby urządzić balkon w stylu loggii, tak, by był funkcjonalny, a przy tym atrakcyjnie wyglądający, należy wykazać się dużą pomysłowością. W takim miejscu dobrze sprawdzą się pufy lub inne miękkie siedziska niezajmujące wiele miejsca i o lekkiej wadze do swobodnego przenoszenia, a także krzesła lub leżanki składane. Mimo mniejszej przestrzeni można z takiego miejsca stworzyć przytulną strefę do odpoczynku.

Zalety i wady loggii

Głównym atutem loggii jest jej forma. Schowana w bryle budynku, bez wystającej poza zewnętrzną ścianę konstrukcji, sprawia, że budynek mieszkalny wygląda ciekawie i efektownie. Duże znaczenie dla mieszkańców miast jest prywatność, którą właśnie loggia oferuje, dając większą intymność i mniejszą widoczność dla innych. Niezaprzeczalnie kwestia możliwości stworzenia własnego ogrodu jest wielkim atutem. Większość z nas, mieszkając w mieście, cieszy się z każdej namiastki zieleni, spacerując po parku lub wyjeżdżając na obrzeża, by nacieszyć oczy naturą. Posiadając loggię, naturę można mieć na miejscu, sadząc ulubione kwiaty i rośliny nie tylko w czasie lata, ale i zimą w przypadku loggii zamkniętej.

Jeśli loggia jest zamknięta, żadna pogoda, ani pora roku nie przeszkodzi w odpoczynku z książką na kanapie w klimatycznie zaaranżowanej przestrzeni.

Dla niektórych minusem loggii mogą by boczne ściany konstrukcji, które częściowo mogą ograniczać widok. Wadą jest również ograniczenie dostępu światła dziennego do pokoju lub kuchni., które sąsiadują z loggią.

 

Niewielka loggia – jak ją urządzić?

Balkon czy loggia — co wybrać dla siebie?

Przed każdą decyzją, które rozwiązanie wybrać, należy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i określić, co jest lepsze: loggia czy balkon?

Rozważając zakup mieszkania z balkonem lub z loggią, warto wziąć pod uwagę ich położenie w ramach budynku i orientację względem stron świata. Jeżeli mieszkanie znajduje się od południa, to loggia w takim wypadku może okazać się doskonałym rozwiązaniem, zapewniając częściową osłonę wnętrza podczas letnich upałów. Wybierając mieszkanie z loggią od strony zachodniej, warto z kolei mieć na uwadze, że może ona zatrzymać większość słońca w swojej przestrzeni, przepuszczając mniejszą ilość słonecznego światła i ciepła do lokalu.

Mając własny dom, dysponujemy ogrodem, który oferuje obszerną przestrzeń do wypoczynku w ciepłe dni. Zarówno balkon, jak i loggia wydają się w takim przypadku zbędne, jednak dla wielu osób możliwość wyjścia na świeże powietrze bezpośrednio z sypialni na poddaszu lub piętrze jest bardzo istotna. Loggia, dzięki swojej konstrukcji pozwala stworzyć bardzo klimatyczne, zadaszone i osłonięte od spojrzeń prywatne miejsce relaksu.

Wybór, jak zawsze jest kwestią indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Czytaj także: "Weranda - tradycyjne miejsce wypoczynku"

Jak zaaranżować loggię?

Puszczenie wodzy fantazji i aranżacja swojej klimatycznej przestrzeni to dla większości najprzyjemniejszy moment realizacji marzeń o własnym domu lub mieszkaniu. Jak urządzić loggię, by miło w niej spędzać czas? Czy będzie duża ilość lampek, stolik kawowy i wygodne pufy?  Czy znajdzie się też miejsce na wiklinowy kosz do przechowywania drobiazgów? A może hamak i naturalna przestrzeń pełna roślin lub też nowoczesne meble z elementami retro i wyszukane wzornictwo?

Pomimo różnorodności gustów i wielu pięknie wykończonych loggii wedle własnych upodobań, można je też podzielić na style:

Loggia w stylu oranżerii

To styl wielosezonowy, stawiający na sporą ilość zieleni, dzielącej się na duże krzewy i mini drzewka w donicach. Charakterystyczną cechą są szerokie przeszklenia, co tyczy się wyłącznie loggii zamkniętej. Oprócz przestrzeni dedykowanej roślinom, miejsce dedykuje się również na zewnętrzny salon, pracownię lub kącik kawowy. Jeśli metraż loggii jest wystarczający, taka przestrzeń idealnie nada się na przyjęcia i spotkania ze znajomymi. Wystrój, jakim powinniśmy się kierować, planując oranżerię, to naturalne materiały, łączące w sobie wiklinę, bambus, drewno lub rattan. Jeśli preferujemy styl boho, to miejsce idealnie przyjęłoby taki wystrój. Jasny, delikatny z ciekawymi wzorami. Jednak najważniejszą i główną kwestią wyznaczającą styl oranżerii jest duża ilość roślin i kolory, jakie płyną z obecności kwiatów. Zatem jeśli kochasz naturę, taka przestrzeń, tworząca harmonijną całość, będzie strzałem w dziesiątkę.

Czytaj także: "Zadaszony taras - 5 inspirujących pomysłów"

Loggia w stylu śródziemnomorskim

Tak można określić ten styl według preferencji mieszkańców regionu śródziemnomorskiego, jednak wiadome jest, iż każdy z nas chce mieć atrakcyjną przestrzeń w swoim mieszkaniu. Zatem co najlepiej sprawdziłoby się w aranżacji loggii w klimacie tego stylu? Przede wszystkim naturalny kamień, deski, płytki w stylu śródziemnomorskim. Wszystko to, co nada wnętrzu lekkiego powiewu. Rośliny idealnie podkreślałyby kolorowe tapicerki na leżakach, a aromatyczne zioła i kwiaty powinny na dobre zagościć na półkach w loggii. Nie może też zabraknąć ulubionego przysmaku mieszkańców tej części świata – pomidorków koktajlowych. Loggia w stylu śródziemnomorskim powinna mieć przesuwne przeszklenia, aby wpuszczać jak największą ilość ciepła i promieni słonecznych w letnie dni.

Loggia w stylu Hampton

To marynistyczny styl, dla fanów mórz i oceanów, będzie idealnym wyborem dla miłośników marynarskich wzorów, kolorów bieli, szarości i jasnego błękitu. Aby zachować swoją loggię w charakterystycznym klimacie Hampton, można wykorzystać palety i drewniane skrzynki po owocach, aby samodzielnie wykonać stolik, lub siedzisko. Warto je pomalować na szaro lub biało, podobnie ze ścianami, na których idealnie sprawdziłaby się boazeria lub drewno z odzysku w nurcie klimatu marynistycznego. Naturalny kamień na bocznej elewacji loggii, również kontynuowałby omawiany styl. Poduszki na siedziskach lub leżaki powinny być zachowane w podobnie jasnych kolorach, lub delikatnych wzorach na przykład pastelowych pasach. Idealnie w takiej otwartej przestrzeni odnalazłby się hamak lub huśtawka, na których można by odpoczywać w ciepłych dniach urlopu. W kwestii roślin najlepiej postawić na drobne liściaste i z rodziny trawiastych. Wkomponują się w klimat, jaki towarzyszy w podróżach przymorskich. Jeśli miejsca jest wystarczająco, palma byłaby dodatkiem uatrakcyjniającym wnętrze loggii. Za oświetlenie warto obrać proste i praktyczne rozwiązania, idealnie nadałyby się świece w słojach zawieszone na naturalnych linach. Ta przestrzeń w trakcie odpoczynku może przenieść Cię w myślach do nadmorskich tarasów i wakacyjnego klimatu.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?