Dom dla rodziny 2+2  - jak wybrać idealny projekt domu?

Wybór projektu domu dla rodziny 2+2 to zadanie, wymagające uwzględnienia wielu różnych czynników, w tym dopasowania do uwarunkowań lokalizacyjnych działki oraz funkcjonalnych i estetycznych oczekiwań przyszłych użytkowników. Jak zatem wybrać dobry projekt domu dla rodziny 2+2, jaka powinna być powierzchnia domu, rozkład pomieszczeń, liczba pokoi? W tym, artykule przedstawimy ważne wskazówki, a także zaprezentujemy kilka wybranych projektów, które sprawdzą się w przypadku rodzin 2+2. 
Podczas wyboru projektu domu zachęcamy do konsultacji z doradcami ARCHON+, którzy w profesjonalny sposób pomogą wytypować z naszej kolekcji najlepsze propozycje, spełniające indywidualne założenia rodziny. 

Dom dla rodziny 2+2 - od czego zacząć inwestycję?

Planując budowę domu jednorodzinnego dla swojej rodziny, warto zacząć od zdefiniowania jej potrzeb i oczekiwań dotyczących tego, jak powinien wyglądać wymarzony dom. Decydując się na konkretny projekt domu, trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę parametry działki, jej wielkość, kształt, ewentualne nachylenia i wymogi formalne, określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub w przypadku jego braku w decyzji o Warunkach Zabudowy. W zakresie funkcjonalności ważne jest, aby właściwie określić wielkość powierzchni domu, liczbę pokoi, łazienek, a także innych pomieszczeń, które powinny znaleźć się w wymarzonym, własnym domu. Wybierając gotowy projekt ARCHON+ można na tym początkowym etapie sprawdzić także koszty budowy, dzięki publikowanym przy każdym projekcie zestawieniom kosztorysowym. To duże ułatwienie dla Inwestorów, którzy mają tym samym możliwość dostosować wybór projektu także do zakładanego budżetu na inwestycję. Istotną decyzją jest także ta, dotycząca sposobu realizacji inwestycji. 
Budowę można zlecić zewnętrznym wykonawcom lub też podjąć się realizacji we własnym zakresie tzw. sposobem gospodarczym, który daje możliwość sporych oszczędności, jednak wymaga dużego zaangażowania i wykonania przez Inwestora większości robót. Decydując się na system zlecony, najlepiej szukać firm, które mają doświadczenie i cieszą się dobrą opinią innych Inwestorów. 

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Najważniejsze wytyczne do wyboru idealnego projektu domu dla rodziny 2+2

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak dobrze wybrać projekt domu dla rodziny, należy wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników, które pomogą podjąć właściwą decyzję.

Kwestie wymagające analizy to:

Uwarunkowania działki

Obligatoryjne dla każdego Inwestora są ustalenia MPZP lub WZ, ich weryfikacja powinna być pierwszym krokiem na etapie poszukiwań projektu. Równie istotne są uwarunkowania naturalne działki, dlatego szukając odpowiedniego projektu, należy zwrócić uwagę na odpowiednie dopasowanie projektu do wielkości i kształtu działki, pamiętając o konieczności zachowania minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki. Ważne znaczenie ma możliwość odpowiedniego usytuowanie budynku względem stron świata, celem zapewnienia optymalnego naturalnego doświetlenia poszczególnych pomieszczeń.

Powierzchnia domu i funkcjonalność wnętrz

Wielkość domu może być częściowo określona przez parametry działki, warto jednak zadbać o wybór domu odpowiadającego metrażem potrzebom konkretnej rodziny. Wraz z bieżącymi potrzebami warto także uwzględnić te przyszłe, aby wybudowany dom po kilku latach nie okazał się zbyt mały. Układ funkcjonalny definiuje liczba kondygnacji w budynku, jednak zawsze warto dokładnie przeanalizować, jak najlepiej poszczególne pomieszczenia powinny być rozmieszczone względem siebie, czy np. kuchnia, jadalnia i salon powinny tworzyć otwartą przestrzeń?, czy lepszym rozwiązaniem będzie garderoba przy wiatrołapie, przy sypialni głównej, a może ogólna garderoba w strefie nocnej domu?, czy i gdzie powinna znaleźć się spiżarnia lub dodatkowe pomieszczenie gospodarcze?

Kondygnacje

Tę kwestię także należy rozstrzygnąć w odniesieniu do MPZP lub WZ. Warto mieć na uwadze, że wybór między domem parterowym, piętrowym a domem z poddaszem użytkowym, w tym również domem dla rodziny 4-osobowej, przekłada się na różne rozwiązania funkcjonalno – przestrzenne.

  • domy parterowe posiadające jedną kondygnację mogą być idealnym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi; przestrzeń bez schodów będzie dla nich bardziej przyjazna; w jednopoziomowym wnętrzu należy zadbać o czytelne rozdzielenie części dziennej od nocnej, by domownicy mogli swobodnie jednocześnie korzystać z każdej z nich,
  • dom z poddaszem użytkowym lub piętrowy umożliwia wprowadzenie podziału na strefy użytkowania zgodnie z układem kondygnacji, przez co są one od siebie w naturalny sposób odizolowane; w domach z poddaszem warto zwrócić uwagę na wysokość ścianki kolankowej, która wpływa na możliwości aranżacyjne przestrzeni ze skosami.

Dom dla rodziny 2+2

Liczba pokoi 

W domu dla rodziny z dwójką dzieci powinny znaleźć się trzy sypialnie: wspólna dla rodziców oraz indywidualne pokoje dla każdego dziecka. Jednocześnie warto także rozważyć posiadanie w domu dodatkowego pokoju, który może służyć jako gabinet lub pokój gościnny. Wielkość salonu w domu dla rodziny z dziećmi powinna umożliwiać aranżację wygodnej strefy wspólnego wypoczynku, z odpowiedniej wielkości sofą, opcjonalnie także fotelami. Ostateczna decyzja w zakresie liczby pokoi oraz pozostałych pomieszczeń pomocniczych w domu powinna być dostosowana do indywidualnych preferencji rodziny.

Łazienki - ile i gdzie rozmieszczone?

Liczba łazienek w domu dla rodziny 2+2 zależy to również indywidualna decyzja. Zazwyczaj w takim domu znajdują się dwie łazienki - jedna zaprojektowana na parterze, w pobliżu części dziennej, która może także pełnić funkcję łazienki gościnnej, a druga w strefie prywatnej domu. Optymalnym wyborem dla wielu rodzin może być projekt, w którym znajdują się trzy łazienki, przy czym ta trzecia jest zazwyczaj prywatną łazienką rodziców, dostępną bezpośrednio z ich sypialni. Dostosowane do oczekiwań domowników wyposażenie zapewni komfortowe warunki użytkowania. Dla rodziny z dwójką dzieci z pewnością praktycznym rozwiązaniem, które warto wziąć pod uwagę, jest zestaw umywalek, usprawniający poranną toaletę.

Garaż w bryle budynku czy wolno stojący?

To dość częsty dylemat podczas wyboru projektu, tym bardziej że każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jednym z argumentów za tym, aby garaż był w bryle budynku, jest oszczędność miejsca na działce. Garaż w bryle budynku pozwala również na szybki dostęp do samochodu, ponieważ nie trzeba pokonywać dodatkowej drogi pomiędzy garażem a domem, co też ułatwi wnoszenie zakupów. Jednakże umieszczenie garażu w bryle budynku, zwłaszcza w przypadku małego domu, może wiązać się z pewnymi ograniczeniami - garaż w bryle zajmuje cenną przestrzeń, która mogłaby zostać wykorzystana np. na dodatkowy pokój. 

Wolno stojący garaż ma swoje zalety - przede wszystkim, nie ma wpływu na planowanie i projektowanie wnętrza domu, może posiadać także wydzielone pomieszczenie gospodarcze, idealne do swobodnego przechowywania ogrodowych mebli, czy drewna do kominka. Wymaga on jednak dodatkowej przestrzeni na działce, która mogłaby być wykorzystana np. na strefę zabaw dla dzieci, czy większy taras.

Estetyka

Wybierając projekt domu istotne znaczenie dla jego przyszłych mieszkańców ma także zewnętrzna estetyka budynku. Dom powinien odpowiadać stylowi życia rodziny, upodobaniom stylistycznym, a także w harmonijny sposób komponować się z otoczeniem. Warto mieć na uwadze, że pewne rozwiązania wpływające na wygląd domu, mogą być z góry określone w MPZP lub WZ, w których mogą znaleźć się zapisy dotyczące takich kwestii jak np.  rodzaj dachu, kąt nachylenia dachu, a nawet kolorystyka wykończenia elewacji.

Parterowy dom dla rodziny 2+2 - poznaj projekty ARCHON+

Dom w kruszczykach 10

Kruszczyki 10 frontowa
Kruszczyki 10 ogrodowa

Mała i prosta parterówka z bezokapowym dachem dwuspadowym oraz z zaplanowanymi w obrębie całej bryły szerokimi przeszkleniami. To interesująca alternatywa dla mieszkania. Funkcjonalnie rozplanowana powierzchnia użytkowa została doskonale dopasowana do potrzeb rodziny 2 + 2, gwarantując wyraźny podział stref użytkowych i wygodną komunikację między nimi. Otwarta strefa dzienna to wspólna część, w której słoneczny salon płynnie łączy się z jadalnią i kuchnią. Przedłużeniem części wypoczynkowej jest taras, gdzie domownicy mogą urządzić przestrzeń wedle własnych oczekiwań. W strefie nocnej domu znajdują się dwa wygodne pokoje dla dzieci, dzięki czemu każde z nich może swobodnie korzystać z własnej,  prywatnej przestrzeni. Dla rodziców przewidziano sypialnię z wyjściem na taras. Rodzina ma do dyspozycji również  dwie łazienki, większa oferuje miejsce na wannę i zestaw umywalek. Projekt domu mimo niewielkiego metrażu oferuje wygodne warunki użytkowania rodzinie 2+2.

Dom w leszczynowcach 7

Leszczynowce 7 frontowa
Leszczynowce 7 ogrodowa

Ten projekt domu parterowego o nowoczesnym designie i przemyślanym układzie pomieszczeń idealnie wpasowuje się w potrzeby rodziny czteroosobowej. Wnętrze domu składa się z przestronnej części dziennej, w której znajdują się salon, jadalnia i kuchnia z wielofunkcyjną wyspą oraz spiżarnią. Duże, przesuwne przeszklenie prowadzi na taras, który stanowi dodatkową strefę wypoczynku. W części prywatnej domu znajduje się sypialnia rodziców z garderobą, a dla dzieci przewidziano dwa pokoje z miejscem na wygodne łóżka, pojemne szafy oraz biurka. Korytarz idealnie oddziela tę strefę od reszty domu, co pozwoli zachować domownikom prywatność. W głębi strefy nocnej mieści się większa łazienka, jej wyposażenie obejmuje dwie umywalki, prysznic i wannę. W domu znajduje się także dodatkowa łazienka dla gości, pralnia i kotłownia.

Dom w renklodach 15 (G2E) OZE

Renklody 15 G2E OZE frontowa
Renklody 15 G2E OZE ogrodowa

Prezentowany projekt domu parterowego oferuje rodzinie z dwóją dzieci wiele atutów, a jego reprezentacyjna forma przyciąga uwagę. Przestronna strefa dzienna z salonem, jadalnią i kuchnią z półwyspem oraz barkiem śniadaniowym, a także spiżarnią, zapewnia wygodną przestrzeń do wspólnego wypoczynku i pracy. Dla rodziców istotnym atutem będzie komfortowa sypialnia z garderobą i wyjściem na taras pod pergolą, zlokalizowanym od strony grodu. Dzieci z pewnością docenią dwa osobne pokoje z wygodnym układem. Wspólna łazienka została w pełni wyposażona i gwarantuje komfort użytkowania. W projekcie przewidziano również wiele miejsc do przechowywania, co z pewnością ułatwi organizację codziennego życia rodziny. Dwustanowiskowy garaż i kotłownia z funkcją pralni oraz wyjściem na boczny taras są kolejnymi udogodnieniami.

Dom z poddaszem użytkowym dla rodziny 2+2

Dom w aurorach 14

Aurory 14 frontowa
Aurory 14 ogrodowa

Projekt "Domu w aurorach 14" z garażem jednostanowiskowym wkomponowanym w bryłę budynku, to propozycja idealna dla rodziny 2+2 pod względem funkcjonalnego układu wnętrza. To propozycja z kolekcji: projekty domów tanich w budowie, a prosta bryła dzięki pomysłowej kompozycji wykończenia prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Przestronna strefa dzienna to idealne miejsce do wspólnego wypoczynku mieszkańców. Salon z narożną sofą zachęca do relaksu przed kinem domowym, a jadalnia z dużym stołem to doskonałe miejsce na rodzinne posiłki. Taras osłonięty drewnianą pergolą jest idealnym miejscem na letnie wieczory, z miejscem na grilla oraz kącikiem kawowym. Otwarta kuchnia posiada wielofunkcyjny półwysep oraz optymalną ilość blatów roboczych i miejsc do przechowywania, co stanowi ważny atut. Na poddaszu znajdują się trzy pięknie doświetlone sypialnie, luksusowa łazienka z narożną wanną, prysznicem i dwoma umywalkami oraz pralnia z miejscem do suszenia i przechowywania. Dużym udogodnieniem dla domowników jest prywatna garderoba znajdująca się w sypialni rodziców oraz druga, obszerna garderoba, która łączy ze sobą dwa wygodne pokoje dla dzieci.

Dom w papawerach

Papawery frontowa
Papawery ogrodowa

Wyjątkowy projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły przyciągający uwagę Inwestorów, szukających idealnej przestrzeni dla rodziny, która ceni sobie funkcjonalność i oryginalną estetykę. Wnętrze domu oferuje optymalny układ pomieszczeń. W salonie z nastrojowym kominkiem można spędzać czas w rodzinnej atmosferze, a przesuwne przeszklenie zapewnia wygodne wyjście na osłonięty podcieniem taras. Kuchnia z obszernym blatem do pracy, barkiem śniadaniowym i odpowiednią ilością miejsc do przechowywania to wymarzone miejsce do gotowania. Na poddaszu znajduje się komfortowy apartament rodziców z łazienką i garderobą oraz wygodną strefą telewizyjną, a dwa pokoje dla dzieci zostały czytelnie oddzielone od strefy rodziców. Warto również podkreślić, że garaż jednostanowiskowy został wpisany w bryłę budynku, a elewacja ogrodowa z panoramicznym przeszkleniem oferuje imponujący widok na ogród.

Dom w malinówkach 14 (E) OZE

Malinówki 14 E OZE frontowa
Malinówki 14 E OZE ogrodowa

Ten projekt nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym i dwuspadowym dachem jest dobrą propozycją dla rodziny 2+2, która ceni sobie proste formy i funkcjonalność wnętrz. Dom charakteryzuje się nie tylko pięknym wyglądem, ale przede wszystkim dodatkowymi rozwiązaniami energooszczędnymi, takimi jak wentylacja mechaniczna i pompa ciepła. Dzięki temu rodzina może cieszyć się komfortem i oszczędzać na rachunkach za energię. Wewnątrz domu znajdują się przestronne i jasne pomieszczenia. Atutem jest dodatkowy pokój, który z czasem może pełnić funkcję kolejnej sypialni dla dziecka lub domowego biura. Na poddaszu znajdują się trzy sypialnie, wszystkie pokoje są dobrze doświetlone i oferują miejsce do przechowywania. Garderoba na osi schodów oraz pomieszczenie gospodarcze z pralnią i suszarnią ułatwiają organizację i utrzymanie porządku.

Parterowy dom z poddaszem do adaptacji dla rodziny 2+2

Dom w kosaćcach 8 (N)

Kosaćce 8N frontowa
Kosaćce 8 N ogrodowa

Prezentowany projekt to wyjątkowy dom parterowy, będący doskonałą propozycją dla rodziny, która chciałaby mieć możliwość powiększenia powierzchni mieszkalnej. W projekcie przewidziano nad parterem strych przeznaczony do adaptacji. Wnętrze obejmuje czytelnie wyznaczone strefy. W części dziennej znajduje się salon i jadalnia, które za sprawą otwarciu stropu do połaci dachu zyskały na przestronności. Nocna część domu składa się z dwóch pokoi dla dzieci, z czego jeden z garderobą, sypialni głównej z prywatną garderobą oraz łazienki z wanną i prysznicem. Pomieszczenia od strony ogrodu mają połączenie z zewnętrzną strefą wypoczynku, co ułatwia korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu. W domu przewidziano także niewielką toaletę. 

Dom w renklodach 29 (G2E)

Renklody 29 G2E frontowa
Renklody 29 G2E ogrodowa

Projekt charakteryzuje się funkcjonalnym i przemyślanym rozkładem pomieszczeń, zapewniającym komfortowe warunki mieszkalne, co doskonale sprawdzi się w użytkowaniu przez czteroosobową rodzinę. W standardzie projektu znajduje się energooszczędne rozwiązanie, którym jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Przestronny salon połączony z jadalnią posiada klimatyczny kominek oraz przesuwne przeszklenie, prowadzące na taras w podcieniu, gdzie rodzina może wypocząć na świeżym powietrzu. Część prywatna domu to dwa pokoje dla dzieci oraz sypialnia rodziców z prywatną garderobą i niezależnym wyjściem na taras. Do dyspozycji rodziny jest także wygodna łazienka i dwustanowiskowy garaż. Dużym plusem tego projektu jest nieocieplany strych oferujący wiele dodatkowego miejsca do adaptacji, co daje dużą niezależność rodzinie w planach na przyszłość.

Dom w bazylii 2

Bazylia 2 frontowa
Bazylia 2 ogrodowa

Prezentowany projekt to doskonała propozycja rodzin z dziećmi, planujących budowę niewielkiej, funkcjonalnej parterówki. Projekt ten zapewni mieszkańcom wygodne i komfortowe użytkowanie dzięki czytelnemu podziałowi na strefę dzienną i nocną. Wnętrze domu zostało starannie zaprojektowane, a przestronna strefa dzienna zapewni mieszkańcom komfortowe miejsce do odpoczynku i relaksu. Sypialnia rodziców posiada prywatną garderobę, a w pozostałych dwóch pokojach dziecięcych można zamontować szafy ubraniowe. W projekcie przewidziano także dwie łazienki i dodatkowy pokój, mogący pełnić funkcję sypialni, biblioteczki, czy nawet domowego biura. Projekt ten oferuje również możliwość wyprowadzenia schodów na nieocieplany strych, przy niewielkiej zmianie układu funkcjonalnego parteru. Dzięki temu rodzina zyskuje dodatkową przestrzeń do adaptacji w dowolnym momencie.

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Odpowiemy jak tylko będziemy dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?