Projekty domów z przeszkleniami - zobacz nasze propozycje!

Urodę i styl domów z dużymi oknami docenia większość zwolenników nowoczesnej architektury. Rozbudowane przeszklenia są jednym z jej znaków rozpoznawczych, bo w projektowanych współcześnie bryłach liczy się przestrzeń, światło, umiar w dekorowaniu wnętrz i zatarcie granicy między nimi a ogrodem. Imponujące rozmiarem przeszklenie bywa najmocniejszym akcentem aranżacyjnym nowoczesnego salonu, zwłaszcza wówczas, gdy otwiera się za nim widok na piękny ogród. Coraz więcej gotowych projektów domów zawiera dziś rozwiązania konstrukcyjne, które pozwalają na to, by przeszklenia stanowiły w budynku nie tyle okna, co raczej przypominały ściany ze szkła. Zabieg ten skutecznie powiększa pomieszczenia pod względem optycznym i jednym pociągnięciem nadaje im szlachetny, minimalistyczny styl. Aby móc się cieszyć okazałymi przeszkleniami panoramicznymi w naszym domu, musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach natury technicznej, o których piszemy w tym artykule.

Co to są duże przeszklenia i z jakich elementów mogą się składać?

Duże przeszklenie to wyjątkowy detal, podkreślający charakter nowoczesnego domu. Przeszklenia nie tylko zapewniają doskonałe doświetlenie wnętrz, ale także podnoszą ich walory estetyczne, uatrakcyjniając jednocześnie wygląd bryły domu. Duże przeszklenia bywają jednym z kluczowych elementów służących komunikacji w obrębie strefy dziennej nowoczesnego domu, płynnie łączą ze sobą przestrzeń wewnętrzną z tarasem i ogrodem. W sezonie wiosenno-letnim pełnią one zazwyczaj funkcję drzwi, stanowiąc ledwie zaznaczoną granicę między salonem, a zewnętrzną jadalnią na świeżym powietrzu. Rozległe, wieloskrzydłowe systemy okien i drzwi tarasowych wymagają wówczas solidnych rozwiązań i zastosowania odpowiednich materiałów. Zasadniczo na duże systemy przeszkleń składają się nieruchome skrzydła stałe, zwane fiksami lub witrynami oraz skrzydła ruchome. Te pierwsze nie mają okuć, a ich profile są węższe, natomiast te drugie wyposażone są w bardziej skomplikowane mechanizmy, umożliwiające różne sposoby ich otwierania bądź uchylania. Są one także odpowiednio droższe. Kolejnym czynnikiem decydującym o wyglądzie, cenie i funkcjonalności dużych przeszkleń jest ilość tworzących je segmentów. Im mniej podziałów a większe tafle szyb - tym przeszklenie jest bardziej nowoczesne. Wpływa to też na energooszczędność, ponieważ ramy mają gorsze parametry izolacyjności niż szyby.

Duże przeszklenia wymagają odpowiednio dobranego sposobu otwierania skrzydeł. Niemniej istotny jest dobór materiału, z którego wykonane okna , bo wpływa tona możliwości konstrukcyjne. Żadnego z tych elementów nie należy bagatelizować w trakcie zamawiania okien i drzwi tarasowych. Do produkcji największych rozmiarowo skrzydeł stosuje się aluminium, okna z profilami drewnianymi czy PVC będą musiały mieć podziały na mniejsze segmenty.

Niemniej ważne przy podejmowaniu decyzji co do wielkości okien jest zwrócenie uwagi na sposób ich otwierania. Jeżeli planujemy maksymalnie rozbudowane przeszklenia, warto zastosować systemy przesuwne i podnoszono-przesuwne (inaczej unośno-przesuwne). Odpowiednio mniejsze, ale też i lżejsze będą przeszklenia uchylno-przesuwne. W dalszej kolejności plasują się okna i drzwi rozwieralne.

Choć droższe od tradycyjnych otwieranych, najbardziej popularne są obecnie systemy przesuwne, które pozwalają oszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu, bo ich otwieranie polega na zachodzeniu jednego skrzydła na sąsiedni segment. Inne przydatne rozwiązania, na które warto zwrócić uwagę, analizując projekty domów z dużymi przeszkleniami, to zastosowanie niskich progów, które zwiększą wygodę w pokonywaniu przestrzeni między domem a ogrodem.

Duże przeszklenia a energooszczędność

Wielu Inwestorów będących pod wrażeniem lekkich, nowoczesnych brył z panoramicznymi przeszkleniami pragnie, by budynki te spełniały zarazem kryterium energooszczędności. Zauważmy, że rozbudowane przeszklenia pełnią w budynku rolę przezroczystej przegrody, która musi spełniać jednocześnie dwie różne funkcje. Z jednej strony ma ona pozwalać, by do wnętrza domu przenikało mnóstwo światła, a z drugiej skutecznie izolować pomieszczenia od niekorzystnych temperatur - zarówno zbyt niskich, jak i zbyt wysokich. Niełatwo pogodzić wszystkie te funkcje. Tym niemniej współczesne gotowe projekty domów, w których przewidziane są duże przeszklenia, mogą sprzyjać energooszczędności pod warunkiem, że zastosowane w ich konstrukcji materiały spełniają odpowiednie parametry, a też sama budowa okien będzie prawidłowa. Do najważniejszych parametrów należy tu współczynnik przenikania ciepła, oznaczany symbolem Uw. - im jest on niższy, tym lepiej. Od roku 2021 obowiązują nowe normy energooszczędne dla współczynników przenikania ciepła dla okien. Zgodnie z nimi współczynnik Uw nie przekracza wartości 0,9 dla okien pionowych i 1,1 dla okien dachowych. Niemniej ważny jest montaż okien, a więc odpowiednio ciepły i szczelny.

Przeczytaj także: Co oznacza dom pasywny? Czy budowa domu pasywnego jest opłacalna?

Duże przeszklenia a zyski cieplne

Dla wielu współczesnych Inwestorów idealny projekt domu to taki, który pozwala na wykorzystanie słońca dla lepszego bilansu energetycznego budynku w okresie zimowym. Aktywną rolę pełnią w nim wówczas duże przeszklenia na ścianach południowych i zachodnich, jeśli ich pakiety szybowe posiadają wysoki współczynnik przepuszczalności energii słonecznej. Są to pakiety z powłokami niskoemisyjnymi, dzięki którym promieniowanie cieplne nie wydostaje się przez szyby, lecz odbija się od nich i pozostaje we wnętrzu, do którego równocześnie przedostaje się promieniowanie słoneczne. Powłoki niskoemisyjne dzielą się na selektywne, refleksyjne i antyrefleksyjne. Te pierwsze podwyższają izolacyjność cieplną przeszklenia, ale ograniczają dopływ światła słonecznego. Te drugie (refleksyjne) odbijają promieniowanie słoneczne, a ostatnie (antyrefleksyjne) działają przeciwnie, zwiększając przenikanie promieniowania słonecznego przez szyby. Pamiętajmy, że nawet przy najbardziej słonecznej zimie, okna wychładzają się nieuchronnie nocami. Aby zminimalizować to zjawisko, wykorzystuje się rolety zewnętrzne tworzące szczelną poduszkę powietrzną pomiędzy płaszczem rolety a szybą, dzięki czemu izolacyjność cieplna przeszklenia może się zwiększyć o 10-15%.

Duże przeszklenia a straty ciepła

Chcąc uniknąć strat ciepła w domu z dużymi przeszkleniami, należy zadbać o doskonałą izolację okien. Kluczową rolę odgrywa tu pakiet szybowy i izolacyjność ram okiennych. Najbardziej narażonym na straty ciepła miejscem konstrukcji okna jest styk ramy okiennej z pakietem szybowym, gdzie może się łatwo wytworzyć liniowy mostek termiczny. Są różne sposoby, aby temu zapobiec. Można więc zastosować ciepłą ramkę dystansową, głębiej osadzić szybę w profilu okiennym lub też wkleić pakiet w profil. Wykonany według najnowszych technologii pakiet szybowy w przeszkleniu wielkogabarytowym może mieć równie wysoką izolacyjność termiczną co solidny, gruby mur. Mówiąc w największym skrócie, efekt ten osiąga się poprzez zastosowanie specjalistycznych powłok odbijających promieniowanie cieplne na powierzchni każdej z szyb, a także poprzez wypełnienie przestrzeni między nimi gazem szlachetnym - argonem lub kryptonem. Pamiętajmy, że lepszą izolacyjność mają przeszklenia nieotwierane, czyli stałe fiksy.

Duże przeszklenia a przegrzewanie pomieszczeń

Słońce, wspomagając nas energetycznie zimą, bywa niezwykle uciążliwe w okresie letnich upałów. Narażone na przegrzanie są wówczas zwłaszcza pomieszczenia z oknami panoramicznymi wychodzącymi na południe i zachód, gdzie brak odpowiednich zabezpieczeń może sprawić, że temperatura osiągnie nawet do 30 stopni C. Z pomocą przychodzi nam wówczas naturalne zacienienie w postaci roślinności ogrodowej, a zwłaszcza drzew liściastych, które po utracie liści nie ograniczają przenikania światła słonecznego przez szyby zimą. Dobrze sprawdzą się też pergole obrośnięte gęstym pnączem. Jeśli zaś chodzi o sztuczne zacienienie, to mamy do wyboru całą gamę rozwiązań począwszy od ruchomych rolet materiałowych, czyli tak zwanych markizolet lub refleksoli, poprzez klasyczne markizy, mocowane do ściany nad oknem lub wolnostojące; jeszcze inną opcją jest zastosowanie ścian tekstylnych na pergoli. Możemy zastosować wreszcie różne typy żaluzji fasadowych, wśród których warto zwrócić uwagę na rozwiązanie typu sunbreaker, czyli żaluzje, które działają selektywnie, bo powstrzymują promienie słoneczne padające pod dużym kątem typowe dla letniego słońca, ale wpuszczają promienie zimowe, padające pod znacznie mniejszym kątem.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!

Dom w malinówkach 11 KOD: NOWYDOM250
Dom w malinówkach 11
Dom w renklodach 15 (G2) KOD: NOWYDOM250
Dom w renklodach 15 (G2)
Dom w kosaćcach 2 (N) KOD: NOWYDOM250
Dom w kosaćcach 2 (N)

Zobacz więcej projektów

Jakie okna wybrać - bezpieczeństwo klucz wyboru

Dzięki współczesnym rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa możemy obecnie w pełni cieszyć się rozległym widokiem na panoramę ogrodu czy miasta, którą otwierają przed naszymi oczyma rozbudowane przeszklenia panoramiczne. Dobór zabezpieczeń zależy tu przede wszystkim od nastawienia oraz przyzwyczajeń Inwestora, a także specyfiki związanej z lokalizacją budynku. Zabezpieczenia te powinny przede wszystkim zapewniać właścicielom domu poczucie komfortu, które u każdego jest sprawą indywidualną. Zobaczmy więc, jak rozwiązania mamy dziś w tej materii do dyspozycji.

Zacznijmy od tego, że domy jednorodzinne wyposaża się obecnie w niezawodne i kompleksowe systemy alarmowe, w skład których wchodzą rozmaite inteligentne rozwiązania, jak na przykład magnetyczne czujniki otwarcia drzwi i okien, które doskonale współpracują z przestrzennymi czujkami ruchu. Same zaś szyby są dziś kruche tylko z pozoru i stanowią bardzo skuteczną barierę. Wysoki stopień wytrzymałości cechuje zwłaszcza szyby zbudowane ze szkła klejonego, na które składają się dwie tafle i jedna lub dwie warstwy folii PVB. Tego typu wzmocnienie zapobiega rozpryśnięciu się szkła na odłamki, które zostają zatrzymane przez folię. Choć zabezpieczenia alarmowe są obecnie niemal bezawaryjne, to i tak zwyczajowo w domach z dużymi przeszkleniami na parterze wstawia się szyby antywłamaniowe wysokiej klasy (z oznaczeniami 7 lub 8) z solidnymi okuciami, najlepiej klasy RC2 - RC6. Wytrzymałość skrzydeł zwiększają tu tradycyjne mechaniczne patenty w postaci grzybków i zaczepów antywyważeniowych oraz rygli hakowych. Dla niektórych inwestorów dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie rolet antywłamaniowych z opcją zamykania na rygiel. Stosują je często rodziny, które często podróżują lub opuszczają dom na dłuższy czas. Komfort właściciela podczas jego nieobecności zwiększa też stosowanie zamków okiennych lub okien ze wbudowanym zamkiem szyfrowym.

Gotowe projekty domów z dużymi przeszkleniami od ARCHON+

Miłośnicy dużych przeszkleń, ceniący możliwość doskonałego doświetlenia wnętrz, znajdą w kolekcji ARCHON+ wyjątkowe projekty domów, które zachwycają designem, komfortem i dużymi możliwościami aranżacyjnymi. To domy szeroko otwarte na panoramę ogrodu, dzięki czemu mieszkańcy mogą być w stałym kontakcie z przyrodą. Wśród projektów domów z dużymi przeszkleniami proponujemy zarówno projekty domów parterowych, projekty domów z poddaszem użytkowym, jak i projekty domów piętrowych. Najczęściej duże przeszklenia projektowane są w strefie dziennej domu, tak aby pomieszczenia, w których domownicy spędzają dużo czasu były przez większą część dnia naturalnie doświetlone. Dzięki nim można w atrakcyjny sposób powiększyć optycznie wnętrze domu i nadać mu wyjątkowy charakter. Duże przeszklenia to rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się także w przypadku projektu domu o niedużej powierzchni.

Zobacz wybrane projekty domów jednorodzinnych z dużymi przeszkleniami

Dom w papawerach 3 (G2E) z kolekcji projekty domów nowoczesnych

Znakomitym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością jest zaprojetkowany w stylu nowoczesnej stodoły Dom w papawerach 3 (G2E). To wyjątkowa propozycjia w naszej ofercie, budynek jest energooszczędny, dodatkowo został wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to prosta bryła z poddaszem użytkowym, której estetyczną dominantę stanowią wielkogabarytowe przeszklenie na elewacji ogrodowej. Doświetlają one strefę dzienną parteru oraz znajdujący się na poddaszu apartament, w którym przeszklenie obejmuje całą powierzchnię ściany szczytowej. Elegancja i minimalizm łączy się tu znakomicie z funkcjonalnością użytkowania.

Dom w Lulo z kolekcji projekty domów parterowych

Prostota, umiar i bezpretensjonalność to wizytówka blisko stumetrowego Domu w Lulo, którego powierzchnia użytkowa stanowi doskonałą bazę dla czteroosobowej rodziny. Projekt ten dowodzi jak efektowne są domy parterowe, w których twórczo wykorzystano przeszklenia panoramiczne. Otwierają one salon, jadalnię i kuchnię na strefę tarasową, powiększając optycznie wnętrze i nadając elewacji ogrodowej współczesny styl. Koresponduje on ze szlachetnym minimalizmem wykończenia domu. Wieńczy go bezokapowy dach, a elewacje pokrywają tynki w stonowanych kolorach oraz okładzina naturalna.

Dom w kellerisach (G2) z kolekcji projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły

Nowoczesny i energooszczędny, a równocześnie nietypowy jest Dom w kellerisach (G2), o którego oryginalności w dużej mierze decyduje ciekawa kombinacja przeszkleń. Obecne na dwu kondygnacjach, przykuwają one uwagę z zewnątrz obejmując także antresolę. Dom jest rozległy, a liczba jego pokoi pozwala na urządzenie małego apartamentu w formie senioratki.

Dom w muszkatach 4 (E) z kolekcji projekty domów z wentylacją mechaniczną

Niewielki, lecz zgrabny i dwukondygnacyjny Dom w muszkatach 4 (E) z powodzeniem wpiszemy w wąską działkę, bo powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m². Zyskamy z domu piękny widok za sprawą panoramicznego przeszklenia, które z rozmachem otwiera elewację ogrodową na zieleń, dając ciekawy efekt szklanej ściany. Kąt nachylenia dachu dwuspadowego i wysoka ścianka kolankowa pozwalają tu na praktyczną aranżację znakomicie doświetlonego poddasza, którego hol umożliwia wykorzystanie skosów jako wnęk na szafy i miejsca do przechowywania. Wyeksponowany na światło słoneczne „Dom w muszkatach 4 (E)” jest energooszczędny i idealny dla małej rodziny. Konstrukcja domu jest szybka w budowie z uwagi na prosty układ dachu i innych standardowych rozwiązań.

Dom w aromach (G2) z kolekcji projekty domów z garażem dwustanowiskowym

Wszelkie wygody zapewni swoim mieszkańcom obszerny i ustawny „Dom w aromach (G2)”, dysponujący poddaszem użytkowym, garażem dwustanowiskowym, spiżarką, pralnią, sauną i pięcioma pokojami. Rozmachu strefie dziennej nadają tu rozbudowane tafle okien, które doświetlają dwukondygnacyjny salon i otwierają jego wnętrze na ogród. Swobodną komunikację między jadalnią a tarasem umożliwia z kolei system przesuwnych przeszkleń. Program użytkowy domu sprzyja prywatności, przewidując na parterze apartament z łazienką i osobnym wyjściem na taras. Na poddaszu znajdują się komfortowe sypialnie i zaciszny gabinet. Pięknie doświetlona antresola zachęca do pomysłowej aranżacji i urządzenia w niej strefy relaksu, bogatej w roślinność domową.

Już teraz zapoznaj się z gotowymi projektami domów ARCHON+. Wśród nich z pewnością znajdziesz wymarzony dom parterowy, dom z poddaszem użytkowym lub dom piętrowy z efektownymi przeszkleniami. Dzięki nim aranżacja Twojego domu zyska niepowtarzalny charakter.

Zastanawiasz się, jak wybrać projekt domu?

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji z naszymi Doradcami, pomogą znaleźć Ci najlepszy gotowy projekt domu ARCHON+, który będzie zgodny z Twoimi założeniami oraz wymogami działki z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy.

Czytaj również:

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?