Spiżarnia w domu – gdzie umiejscowić i jak ją urządzić?

Bezpieczne, estetyczne i higieniczne przechowywanie produktów spożywczych należy do podstawowych wyzwań we współczesnym projektowaniu wnętrz. Dlatego też spiżarnia w domu to pomieszczenie, którego obecność znacznie ułatwi utrzymanie porządku i sprawi, że nasza kuchnia nabierze elegancji, bo odciążymy jej przestrzeń, eliminując stamtąd mnóstwo produktów i sprzętu. Domowa spiżarnia to nie tylko wygodne rozwiązanie, dzięki któremu zyskujemy osobne miejsce na produkty żywnościowe, ale też przyzwyczajamy się do bardziej efektywnej organizacji życia codziennego. Wchodząc do spiżarni, szybko orientujemy się, czego brakuje w domu, a wracając z zakupów, sprawnie je wypakowujemy i rozmieszczamy w przypisanych im miejscach. Wszystko to pod warunkiem, że aranżacja oraz usytuowanie spiżarni w domu zostaną wcześniej właściwie przemyślane. Zobaczmy, jak urządzić to wnętrze, by maksymalnie spełniało swą funkcję w zależności od tego, w której części domu się znajdzie i jaka będzie jego wielkość.

Lokalizacja spiżarni

O tym, jaki projekt spiżarni wybrać rozstrzyga w dużej mierze jej lokalizacja w domu. Z pewnością najbardziej polecane jest umiejscowienie spiżarni przy północnej ścianie budynku z uwagi na najniższą temperaturę panującą w tej części domu. Idealna spiżarnia to pomieszczenie suche, ciemne i chłodne. Optymalna temperatura dla tego rodzaju wnętrza nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza, co najłatwiej osiągnąć sytuując spiżarnię w strefie chłodnej domu, w pobliżu garażu lub w piwnicy. Spiżarnią nieco cieplejszą będzie spiżarnia umiejscowiona w bliskim sąsiedztwie z kuchnią, której atutem jest łatwa i szybka dostępność. Warto przeanalizować różne opcje, zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu. Spiżarnia w domu jednorodzinnym może być umiejscowiona zarówno bezpośrednio przy kuchni, jak i po prostu blisko niej. Można na nią także przeznaczyć przestrzeń pod schodami, prowadzącymi na wyższą kondygnację. Dogodną lokalizacją będzie wreszcie piwnica lub sąsiedztwo garażu. Przedstawiamy poniżej kilka wariantów, które możesz wybrać.

Spiżarnia przy kuchni

Jest to popularne rozwiązanie, często spotykane w projektach zarówno większych, jak i mniejszych domów. Sąsiadując bezpośrednio z kuchnią, spiżarnia jest wówczas szybko dostępna – nie musimy pokonywać schodów ani korytarzy, by się tam dostać, co znacznie przyspiesza przygotowanie posiłków i późniejsze porządkowanie. Ponadto możemy taką domową spiżarnię wykorzystać jako miejsce do przechowywania sprzętów kuchennych, które sprawnie przeniesiemy do kuchni, gdy zajdzie taka potrzeba. Oprócz zapasów żywności mogą mieć tam swoje miejsce takie przedmioty jak maszynka do mięsa, sokowirówka czy stolnica. Jeżeli mamy kuchnię w stylu minimalistycznym, będzie to z pożytkiem dla jej estetyki, bo unikniemy nadmiaru przedmiotów i wynikającego z nich chaosu, który źle się komponuje z tego typu aranżacjami.

Spiżarnia w kuchni

Właściciele niewielkich domów, w których nie ma wyodrębnionej osobnej spiżarni, mogą na etapie aranżacji stworzyć przestrzeń, która będzie pełnić funkcję domowej spiżarni. Ciekawym pomysłem, by wygospodarować miejsce do przechowywania, w kuchni niewielkiego domu, może być na przykład ukryta spiżarnia we wnęce. Można też np. wkomponować w moduł wysokiej zabudowy system z różnego rodzaju wysuwanymi koszami lub szufladami do wygodnego przechowywania produktów. Pozwala to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i takie jej zaaranżowanie, by można było w jednej chwili sięgnąć po znajdujące się tam produkty i sprzęty. Dzięki temu nawet mała kuchnia będzie miejscem uporządkowanym i przestronnym, bo z blatu zniknie bałagan, nie będzie tam kartonów z sokami czy opakowań płatków śniadaniowych.

Spiżarnia w piwnicy

Kolejnym rozwiązaniem sprawdzonym od pokoleń jest spiżarnia w piwnicy. Rozwiązanie to ma rozliczne zalety, począwszy od niskiej temperatury powietrza, poprzez przestronność wnętrza, aż po jego zaciemnienie. Wszystko to pozwala na długoterminowe przechowywanie żywności, w tym przetworów, zapasów wody mineralnej, czy soków i owoców.

Spiżarnia przy garażu

Dobrym pomysłem jest także umiejscowiona przy garażu spiżarnia. Takie zlokalizowanie spiżarni sprzyja utrzymaniu w niej odpowiednich warunków do składowania produktów spożywczych. Sąsiadując z garażem, spiżarnia znajduje się na trakcie komunikacyjnym z samochodu do wnętrza domu, co w naturalny sposób skraca czas wypakowywania zakupów i produktów w niej przechowywanych. To ogromna zaleta, zwłaszcza gdy rodzina jest duża i zakupy należy robić często.

Spiżarnia pod schodami

Kolejnym pomysłem jest spiżarnia wydzielona w przestrzeni pod schodami, której powierzchnia jest bardzo cenna, zwłaszcza w małych domach. Dzięki odpowiedniej aranżacji może pomieścić szereg półek różnej długości, na których ustawimy szereg słoików na produkty sypkie i pojemników na żywność trwałą.

Domowa spiżarnia - odkryj zalety posiadania spiżarni

Każdy, kto ma spiżarnię w domu, wie, że nawet gdy jej powierzchnia jest mała, bywa bardzo funkcjonalna i daje duże pole manewru w zagospodarowaniu kuchni. Spiżarnia uwalnia bowiem jej przestrzeń od nadmiaru sprzętów. Czytelne rozplanowanie funkcjonalnej spiżarni pozwala błyskawicznie znaleźć potrzebne produkty spożywcze, co sprawia, że nie tracimy czasu na poszukiwanie rzeczy pochowanych w labiryncie kuchennych szafek i szuflad. W nowoczesnych spiżarniach stać mogą otwarte regały, których zawartość ocenimy w mgnieniu oka i w tym też tempie zrobimy listę zakupów. Jeżeli przetwory domowe, których akurat szukamy, mają stałe miejsce na jednej z półek, z łatwością je namierzymy tuż po wejściu do wnętrza spiżarki. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku wszystkich innych pomieszczeń, także i jej funkcjonalności sprzyjać będzie przemyślana aranżacja wnętrza.

Aranżacja spiżarni - czyli jak urządzić spiżarnię

Zobaczmy zatem, jak urządzić spiżarnię w domu, by stała się maksymalnie użytecznym pomieszczeniem. Jest kilka wytycznych, na które warto zwrócić uwagę. Inaczej zaaranżujemy spiżarnię przy kuchni, inaczej w piwnicy lub pod schodami. Powinny się w niej zawsze znaleźć półki oraz szafki, do których będzie można wygodnie sięgnąć. Trzeba pamiętać o zasadzie, że duże przedmioty przechowujemy na dolnych półkach, a drobne na górnych, których wymiary należy dostosować do zaplanowanej zawartości.

Kuchnia ze spiżarnią aranżacje

Dobry pomysł na spiżarnię przy kuchni to taki, dzięki któremu staje się ona bardziej przestronnym i uporządkowanym wnętrzem. Nawet mała kuchnia ze spiżarnią daje możliwość, by jej wyposażenie zaplanować optymalnie. Przy odpowiedniej koncepcji zabudowy, a więc przemyślanym doborze szafek i rozplanowaniu półek, zmieścimy tam wszystko – konfitury w słoikach, kartony z sokami, a na ścianach sznury pełne suszonych grzybów. Będzie to miejsce z klimatem prawdziwego domu.

Drzwi do spiżarni aranżacje

Drzwi do spiżarni powinny być przede wszystkim dyskretne, bo prowadzą do pomieszczenia, które nie ma charakteru reprezentacyjnego i jest zwyczajowo odwiedzane tylko przez domowników. Dobrym pomysłem może być ujednolicenie kolorystyczne drzwi do spiżarni z zabudową kuchenną lub ścianą.

Ciekawym rozwiązaniem mogą być przesuwne drzwi do spiżarni, które dobrze sprawdzą się w wariancie spiżarni przy kuchni. Mogą być chowane w ścianie, wówczas nie zabierają miejsca na ścianie, a po otwarciu są niewidoczne. Innym wariantem drzwi przesuwnych, za pomocą których można wymknąć przestrzeń spiżarni, mogą być drzwi zamocowane i suwające się po szynie..

Wielkość i wymiary spiżarni

Spiżarnia wymiary może mieć różne, choć zazwyczaj jest to pomieszczenie niewielkie. W zależności od potrzeb i sposobu prowadzenia domu Inwestorzy decydują się na małe spiżarnie przy kuchni i w jej pobliżu albo też na większe spiżarnie w piwnicy i alternatywnie przy garażu. Duże rodziny preferują z reguły to drugie rozwiązanie, podczas gdy tym, czego szuka mniejsza rodzina, jest często projekt domu ze spiżarnią przy kuchni.

Optymalna temperatura w spiżarni

W spiżarni warto utrzymywać temperaturę oscylującą między 15 a 16 stopniami Celsjusza i wilgotność na poziomie 55-65%. Wartości te najłatwiej uzyskać urządzając spiżarnię z dala od instalacji grzewczych, a więc właśnie w piwnicy i w sąsiedztwie garażu, a także z zachowaniem zasady, by zlokalizować ją przy najmniej eksponowanej na słońce północnej ścianie budynku.

Meble do spiżarni

Należy unikać nadmiernego stłoczenia sprzętów i produktów w spiżarni. Idealne będzie w niej takie umeblowanie, które pozwoli na wygodny dostęp do wszystkich produktów i sprawi, że będą one dobrze widoczne. Sprawdzą się tu zatem doskonale otwarte półki, a także blat, na który będzie można odłożyć ciasto czy upieczony chleb. W mniejszych domach zdarza się, że nowoczesna spiżarnia w kuchni to po prostu szafa typu cargo, na tyle pojemna, by pełnić z powodzeniem tę rolę, pozostając jednocześnie jednym z kuchennych mebli. Spiżarnia jest też miejscem, w którym można wstawić praktyczne kosze kuchenne na warzywa, zwłaszcza w piwnicy, gdzie jest mały dostęp światła i ciepła. Można tam wreszcie umieścić dodatkową zamrażarkę lub lodówkę.

Higiena i utrzymanie porządku w spiżarni

Każde pomieszczenie służące do przechowywania żywności powinno być możliwie czyste, czemu służy przemyślane wykończenie i dobór mebli z odpowiedniego tworzywa. Na ścianach najlepiej sprawdzą się łatwo zmywalne płytki o jasnej kolorystyce, która wyeksponuje stojące na półkach słoiki i pojemniki. Warto, by te ostatnie także były szklane. Szkło bardziej nadaje się bowiem długotrwałego przechowywania żywności oraz płynów niż popularny przez lata plastik.

Projekty domów ze spiżarnią ARCHON+

W ofercie Pracowni ARCHON+ dostępne są projekty domów ze spiżarnią, w których przewidziano różne warianty lokalizacji tego pomieszczenia, co gwarantuje dużą swobodę w optymalnym dopasowania projektu do potrzeb. Projektujemy z dbałością o najmniejsze szczegóły, tak by zapewnić mieszkańcom optymalne warunki użytkowania i ułatwić organizację codziennych prac. Dzięki domowej spiżarni, w której w uporządkowany sposób będziemy przechowywać zapasy żywności, przetwory, czy też kuchenne sprzęty, wnętrze zyska na funkcjonalności. Spiżarnia w domu to ogromny atut, warto skorzystać z tego rozwiązania, dlatego polecamy wybór projektu domu ze spiżarnią.

Zobacz, jak prezentuje się spiżarnia w wybranych projektach biura ARCHON+.

Projekty domów ze spiżarnią przy kuchni

Jeżeli chcemy, by nasza spiżarnia miała charakter poręcznego schowka tuż przy kuchni, spójrzmy na "Dom w zdrojówkach 12". Mała spiżarnia tutaj to ledwie zauważalne dla gości, ale jednak osobne pomieszczenie, które można wykorzystać w trakcie ich wizyty bez konieczności opuszczania strefy dziennej. Szybko wniesiemy kolejne potrawy do jadalni, ale i szybko posprzątamy po kolacji. Spiżarnia styka się z garażem, dzięki czemu w naturalny sposób panująca w niej temperatura jest chłodniejsza.

Innym ciekawym wariantem spiżarni przy kuchni może być rozwiązanie zaproponowane w projekcie „Dom w jabłonkach 17”. Tutaj dostępna z kuchni spiżarnia posiada również połączenie z wiatrołapem, co usprawnia rozpakowanie zakupów. Wchodząc do domu, można od razu wnieść zakupy do spiżarni, bez konieczności transportowania ich najpierw do kuchni.

Projekty domów ze spiżarnią w piwnicy

Obszerna spiżarnia w piwnicy to atut projektu „Dom w malinówkach 11 (P)". Spiżarnia jest tu częścią strefy gospodarczej, gdzie znajduje się też pralnia i kotłownia. Trudno o lepszy projekt dla rodzin, które wymagają doskonałej organizacji i większej powierzchni do przechowywania zapasów spożywczych oraz przetworów.

Projekty domów ze spiżarnią pod schodami

W projektach domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych dobrym miejscem na lokalizację spiżarni jest przestrzeń pod schodami, i tak właśnie zaproponowano to w układzie funkcjonalnym „Domu w nefrisach (G2)”. W tak umiejscowionej spiżarni można zaaranżować praktyczne szafki, to także odpowiednie miejsce na dodatkową zamrażarkę, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, które docenią wszystkie praktyczne gospodynie.

Projekty domów ze spiżarnią przy garażu (po drodze z garażu do domu)

Projektanci ARCHON+ wiedzą też dobrze, jak urządzić małą spiżarnię po drodze z garażu, czego przykładem jest „Dom w lucernie 12”. Spiżarnia nie tylko znajduje się tu strategicznym miejscu między garażem a strefą dzienną parteru, jednocześnie w optymalny sposób zagospodarowuje powierzchnię pod schodami. Wyposażenie spiżarni może także obejmować zamrażarkę.

Innym pomysłem na zapewnienie sprawnej komunikacji pomiędzy spiżarnią a garażem jest rozwiązanie, zaproponowane w projekcie „Dom w idaredach 11”. Przewidziano tutaj możliwość przejścia do spiżarni przez dostępne z garażu pomieszczenie, pełniące funkcję kotłowni gazowej. Pozwoli to mieszkańcom na szybkie przeniesienie z samochodu zakupów spożywczych. Oczywiście spiżarnia jest także dostępna z kuchni i uzupełnia jej program użytkowy.

Już teraz zobacz wszystkie projekty domów ARCHON+ i wybierz spośród nich najlepszy dom ze spiżarnią dla Twojej rodziny!

Czytaj również:

Jeśli masz dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu
w dogodnej dla Ciebie formie!

2022 06 20 contact 02

Chcesz z nami porozmawiać w dogodnej dla siebie chwili?

Zamów rozmowę, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą.

2022 06 20 contact 03

Jesteśmy do Twojej dyspozycji również na czacie pon.-pt. 8-21, sob. 9-13

Jesteśmy teraz dostępni.

2022 06 20 contact 04

Jeśli wolisz szczegółowo opisać swoje pytanie, napisz do nas.

Odpowiemy najszybciej jak to możliwe.

Napisz do nas

Zadzwoń do nas +48 12 37 21 900

Zobacz inne artykuły z kategorii:

Dobór projektu do potrzeb Inwestora

Więcej

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 +48 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?