Kotłownia widziana obiektywem kamery termowizyjnej

Wybierając gotowy projekt domu powinniśmy od razu zdecydować się na konkretny typ ogrzewania. Jeżeli w pobliżu wybranej działki przebiega sieć gazowa to warto wybrać projekt z kotłownią gazową. Tego typu ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe i bardzo wygodne.

Ogrzewanie gazem

Kocioł gazowy można zamontować w dowolnym pomieszczeniu parteru lub poddasza mieszkalnego, w którym na stałe nie przebywają ludzie. Może to być łazienka, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, hol. Inwestorzy najchętniej wybierają jednak projekty domu z wydzieloną kotłownią ze względu na bezpieczeństwo oraz ograniczenie hałasu pracującego pieca. Istotna przy tego typu ogrzewaniu jest wielkość pomieszczenia, która w przypadku zastosowania pieca z otwartą komorą spalania nie może być mniejsza niż 8 m3, natomiast z zamkniętą 6,5 m3.

W przypadku braku dostępu do miejskiej sieci gazowej, dom można ogrzewać gazem płynnym przechowywanym w specjalnym zbiorniku zamontowanym na zewnątrz domu. Jeżeli zbiornik będzie miał pojemność 3 m3 i będzie postawiony na ziemi, minimalna odległość musi wynieść 2 m, przy zbiorniku podziemnym 3m od ścian domu. Niezależnie jednak od rodzaju kotłowni, piec musi być podłączony bezpośrednio do komina.

W naszych projektach można zmienić lokalizację kotłowni!


Oczywiście w naszych projektach można zmienić lokalizację kotłowni, będzie to wiązało się z wprowadzeniem modyfikacji w projekcie na etapie adaptacji projektu.

ARCHON+ Biuro Projektów logo Zobacz najciekawsze projekty domów!


Zobacz więcej projektów

Ogrzewanie paliwem stałym (np. węglem, ekogroszkiem)

Zupełnie inne są wymogi dotyczące projektowania kotłowni na paliwo stałe. Musi to być oddzielne pomieszczenie z dopływem świeżego powietrza, sprawną wentylacją wywiewną, najlepiej żeby było wyposażone w drzwi zewnętrzne i posiadało wydzielone pomieszczenie lub miejsce na składowanie opału. Projektuje się ją w strefie technicznej domu, która jest oddzielona od części mieszkalnej budynku albo w piwnicy. Nie może być zlokalizowana na poddaszu ani w garażu.

Wygodna kotłownia na paliwo stałe powinna mieć około 9 m2 – jej wielkość musi jednak być dostosowana do wymogów podawanych przez producentów pieców.

Rzut parteru projektu Domu w amarylisach z kotłownią gazową
Rzut parteru w projekcie domu w idaredach z kotłownią na paliwo stałe
Dom w amarylisach - mała kotłownia gazowa dostępna z wiatrołapu
Dom w idaredach - kotłownia na paliwo stałe, usytuowana za garażem
Kotłownia w piwnicy w projekcie domu w bergamotkach (G2P)
Rzut parteru projektu Domu w majeranku 2 z kotłownią na paliwo stałe
Dom w bergamotkach (G2P) - kotłownia na paliwo stałe, usytuowana w piwnicy
Dom w majeranku 2 - kotłownia na paliwo stałe, dostępna z wiatrołapu

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z DoradcąDostępny
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Czy chcesz, abyśmy oddzwonili do Ciebie za darmo w 28 sekund?