Kotłownia widziana obiektywem kamery termowizyjnej

Wybierając gotowy projekt domu powinniśmy od razu zdecydować się na konkretny typ ogrzewania. Jeżeli w pobliżu wybranej działki przebiega sieć gazowa to warto wybrać projekt z kotłownią gazową. Tego typu ogrzewanie jest praktycznie bezobsługowe i bardzo wygodne.

Ogrzewanie gazem

Kocioł gazowy można zamontować w dowolnym pomieszczeniu parteru lub poddasza mieszkalnego, w którym na stałe nie przebywają ludzie. Może to być łazienka, pomieszczenie gospodarcze, pralnia, hol. Inwestorzy najchętniej wybierają jednak projekty domu z wydzieloną kotłownią ze względu na bezpieczeństwo oraz ograniczenie hałasu pracującego pieca. Istotna przy tego typu ogrzewaniu jest wielkość pomieszczenia, która w przypadku zastosowania pieca z otwartą komorą spalania nie może być mniejsza niż 8 m3, natomiast z zamkniętą 6,5 m3.

W przypadku braku dostępu do miejskiej sieci gazowej, dom można ogrzewać gazem płynnym przechowywanym w specjalnym zbiorniku zamontowanym na zewnątrz domu. Jeżeli zbiornik będzie miał pojemność 3 m3 i będzie postawiony na ziemi, minimalna odległość musi wynieść 2 m, przy zbiorniku podziemnym 3m od ścian domu. Niezależnie jednak od rodzaju kotłowni, piec musi być podłączony bezpośrednio do komina.

W naszych projektach można zmienić lokalizację kotłowni!


Oczywiście w naszych projektach można zmienić lokalizację kotłowni, będzie to wiązało się z wprowadzeniem modyfikacji w projekcie na etapie adaptacji projektu.

Ogrzewanie paliwem stałym (np. węglem, ekogroszkiem)

Zupełnie inne są wymogi dotyczące projektowania kotłowni na paliwo stałe. Musi to być oddzielne pomieszczenie z dopływem świeżego powietrza, sprawną wentylacją wywiewną, najlepiej żeby było wyposażone w drzwi zewnętrzne i posiadało wydzielone pomieszczenie lub miejsce na składowanie opału. Projektuje się ją w strefie technicznej domu, która jest oddzielona od części mieszkalnej budynku albo w piwnicy. Nie może być zlokalizowana na poddaszu ani w garażu.

Wygodna kotłownia na paliwo stałe powinna mieć około 9 m2 – jej wielkość musi jednak być dostosowana do wymogów podawanych przez producentów pieców.

Rzut parteru projektu Domu w amarylisach z kotłownią gazową
Rzut parteru w projekcie domu w idaredach z kotłownią na paliwo stałe
Dom w amarylisach - mała kotłownia gazowa dostępna z wiatrołapu
Dom w idaredach - kotłownia na paliwo stałe, usytuowana za garażem
Kotłownia w piwnicy w projekcie domu w bergamotkach (G2P)
Rzut parteru projektu Domu w majeranku 2 z kotłownią na paliwo stałe
Dom w bergamotkach (G2P) - kotłownia na paliwo stałe, usytuowana w piwnicy
Dom w majeranku 2 - kotłownia na paliwo stałe, dostępna z wiatrołapu

Budowa domu


Pisz BLOGA
Rozpocznij Swoją przygodę
z budową domu!
Pisz bloga

Rabat
na każdy projekt domu!
Projekt domu ARCHON+
newsletter

Konkurs FOTO
Dom w obiektywieWeź udział i wygraj ...
Konkurs foto - Dom w obiektywie

270 057 fanów
Dołącz do nas!
Polub nas na facebooku

Film z realizacji
Zaproś ekipę filmową ARCHON+ do swojego domu
Zgłoś swój dom do filmu
ArchonHome
ArchonHome

Wybrane dla Ciebie projekty domów

Dołącz do Newslettera ARCHON+

Otrzymuj na bieżąco informacje o nowościach projektowych, wyjątkowych wnętrzach, inspirujących realizacjach oraz atrakcyjnych promocjach.

Messenger Czat z Doradcą
 12 37 21 900

Dzień dobry,

Niestety nie ma nas teraz w biurze. Czy chcesz, abyśmy do Ciebie oddzwonili w wybranym przez Ciebie terminie?